Festivāls "Zemlika" oktobra pēdējās nedēļas nogalē Durbē norisināsies pirmo reizi; tā muzikālā programma rezonēs ap žanriem, kas sevī ietver tautas un pasaules mūziku, mūsdienu akadēmisko un ambiento mūziku, kā arī elektroniskās un ģitārmūzikas dažādas izpausmes. Uz trim skatuvēm, kas atradīsies dažādās vietās pilsētā – Durbes kultūras namā, Durbes luterāņu baznīcā un vēsturiskajā Ata Kronvalda skolas ēkā – divu dienu laikā muzicēs gandrīz divdesmit vietējie un ārvalstu mūziķi un to kolektīvi. Zināmi pirmie no tiem.
Library Tapes (Zviedrija)
Mūziķis Dāvids Vengrēns (David Wenngren), kas slēpjas aiz skatuves vārda Library Tapes, savā mūzikā apvieno ietekmi no pēdējā gadsimta akadēmiskās mūzikas smagsvaru (Džona Keidža, Filipa Glāsa un citu) pieskārieniem klavieru taustiņiem etīžu un apjomīgāku skaņdarbu formā ar lauka ierakstiem, kas reizēm atgādina "Ēriku Satī no apputējušas vinila plates" (Pitchforkmedia.com). Studijas ierakstu sesijās Dāvidam līdz šim izpalīdzējuši vairāki ievērojami domubiedri – Rīgā reiz bijušais Pīters Broderiks (Peter Broderick), Colleen, Silvēns Šavo (Sylvain Chauveau) un citi. Septembra sākumā dienas gaismu ieraudzīs Dāvida Vengrēna un Kristofera Bizonetes (Christopher Bissonnette) kopīgs ieraksts tumša ambient estētikā, kas tapis Kanādā un Zviedrijā, vairāku mēnešu garumā abiem apmainoties audio failiem. Kristofers līdz šim pazīstams kā solomākslinieks, kura daiļrade iemūžināta izdevniecības “Kranky” paspārnē.
Buvette (Šveice)
Pavisam drīz šveicieša Sedrika Strelī (Cederic Streuli) jeb Buvette vārds komentārus neprasīs, jo 25 gadus vecais Alpu jaunietis apvārsni apgalvo neredzam. Elektroniski gaišās un maigās skaņu ainavas, kas papildinātas izaicinošiem ritmiem un balsi, kādam atgādinās Panda Bear, citam – kanādiešus Holy Fuck, taču ar paša izdevniecībā "Rowboat" pagājušogad izdoto ierakstu "Houses and the Voices" Buvette sācis betonēt savu ceļu pretim starptautiskajām skatuvēm. Montro džeza festivāls, koncerti ar Devendru Banhārtu (Devendra Banhart), Atlas Sound, Toro Y Moi un citiem jau palikuši aiz muguras šā ceļa sākumā. Mūziķa koncerts festivāla ietvaros notiks ar Šveices Mākslas padomes “Pro Helvetia” laipnu gādību.
Aleksandrs Takers (Lielbritānija)
Mūziķis un mākslinieks Aleksandrs Takers (Alexander Tucker) pirms šogad "Thrill Jockey" paspārnē izdotā albuma "Dorwytch" savus iepriekšējos trīs kritiķu augsti vērtētos studijas ierakstus materializējis ar "All Tomorrow’s Parties" jeb "ATP Recordings" palīdzību. No dziedāšanas dažādās hardcore grupās 90.gadu sākumā, eksperimentiem post-rock lauciņā un sintezatora spēlēšanas kosmiskās rokmūzikas apvienībā Specturm Takers ir nonācis līdz improvizācijai ar akustiskās ģitāras un čella tekstūrām ar daudzslāņainu vokālu, kas slēpjas aiz atturīga drone plīvura. Pēc kopīgas "Southern Records Lattitudes" sesijas ar Khanate un Sunn O))) dalībnieku Stīvenu O’ Malliju (Steven O’Malley) projektā Ginnungagap drīzumā varam sagaidīt jauna veidojuma Being dzimšanu, kurā piedalīsies arī Daniels O’ Salivans (Daniel O’Sullivan), kas pazīstams pēc muzicēšanas kolektīvos Guapo, Ulver, Æthenor un citos.
Iļģi (Latvija)
Zemlikas sinonīms, kas latviešu postfolkloras vēsturē jau šobrīd komentārus neprasa. Kustības aizsācēji un līderi Latvijā, kas šogad svin savu trīsdesmitgadi, ir starptautiski visatzītākā mūsu zemes world music grupa. Pēc vairākiem arī ārpus valsts robežām augsti vērtētiem mūzikas ierakstiem Iļģi šogad laiduši klajā dziesmu izlasi, kurā atrodam dziesmas un dančus, kurus grupai pašiem pēdējā laikā patīk uzspēlēt. Iļģi tikko atgriezušies no Borneo salas, kur piedalījās vienā no reģiona prestižākajiem un pazīstamākajiem mūzikas festivāliem "Rainforest World Music Festival".
Pastacas (Igaunija)
Ramo Teders (Ramo Teder) jeb “lodīšu pildspalva”, kā jātulko viņa skatuves vārds, ir cilvēks-orķestris un viens no interesantākajiem igauņu mūziķiem. Jau gadus padsmit viņš pievēršas folktronikas jeb tautas un elektroniskās mūzikas sintēzei. Flauta, dažādi, to skaitā arī pašdarināti akustiskie stīgu instrumenti un efektu pedāļi ir viņa galvenie ieroči uz skatuves un ierakstos. Ārpus tās – arī lodīšu pildspalva, jo Ramo ir mākslinieks, kurš savu albumu noformējumu veido pats, lielākoties izmantojot tieši šo kancelejas piederumu. Kopš pārcēlies uz pastāvīgu dzīvi Helsinkos, Ramo uzstāšanās paša mājās ir kļuvušas par retumu. Par spīti tam viņš tomēr paspēj atzīmēties nozīmīgākajos sarīkojumos – “Tallin Music Week”, šā gada festivālā “Schilling” un citviet.
Biļetes uz festivālu "Zemlika" jau pārdošanā. Ņemot vērā festivāla norises vietu ietilpību, uz festivālu pieejams ierobežots skaits biļešu.
Kā ziņots, šā gada oktobra pēdējā nedēļas nogalē – 28. un 29. oktobrī – Latvijas mazākajā pilsētā Durbē gaidāms nebijis kultūras notikums – mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls "Zemlika". Festivāls iecerēts kā ikgadējs pasākums, kura norise vistiešāk balstās vietējo cilvēkresursu un iestāžu pretimnākšanā, nevalstisko organizāciju un ārvalstu vēstniecību un kultūras fondu materiālajā atbalstā un festivāla apmeklētāju entuziasmā un vēlmē piecelties no biroju krēsliem vai ērtajiem māju dīvāniņiem, lai nedēļas nogali oktobrī pavadītu ārpus vienmuļās pilsētvides vai ikdienas lauku darbiem. Festivālā "Zemlika" savus noieta veicināšanas komunikācijas rīkus neintegrē ne bankas ar “visvairāk apmierinātiem kredītņēmējiem”, ne mobilo sakaru operatori, kuru tīklā saziņa Durbes apkārtnē joprojām ir traucēta, ne vietējie brūži, kuru alus, kā izrādās, nemaz netiek ražots Latvijā. Festivāla galvenā vērtība ir tā dalībnieki un apmeklētāji, kuru integritātē jeb veseluma veidotajā sinerģijā slēpjas tā virzītājspēks.