Ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) aģentūrai LETA apstiprināja, ka kratīšana notikusi «Latvenergo» prezidenta Kārļa Miķelsona un viņa vietnieka Aigara Meļko kabinetos. Kratīšanas laikā bijis pieaicināts arī Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvis.
Kamparam neesot zināms, kāpēc kratīšana notikusi. Savukārt pēc neoficiālas informācijas, kas ir aģentūras LETA rīcībā, KNAB aktivitātes ir saistītas ar Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) rekonstrukcijas otrās kārtas projektu.
Ekonomikas ministrijas rīcībā pagaidām nav ziņu, ka šīs lietas ietvaros kāds būtu aizturēts. Aģentūra LETA noskaidroja, ka KNAB interesējas par Miķelsona, Meļko un vēl vairāku ar TEC-2 rekonstrukciju saistītu vadošu darbinieku rīcību. Viņu vidū ir arī «Latvenergo» ražošanas tehniskais direktors Gunārs Cvetkovs, «Latvenergo» koncerna uzņēmuma AS «Sadales tīkls» valdes loceklis Andrejs Stalažs un citi.
«Latvenergo» Ārējās komunikācijas daļas vadītājs Andris Siksnis žurnālistiem, kas bija sapulcējušies pie uzņēmuma galvenās ēkas, sacīja, ka «Latvenergo» ieradušies sveši cilvēki no tiesībsargājošajām institūcijām, kuri interesējušies par kompānijas vadību. Daži no šiem cilvēkiem «Latvenergo» galvenajā ēkā uzturoties joprojām.
Arī Siksnis pie uzņēmuma īpašnieku - EM - pārstāvjiem esot noskaidrojis, ka lietā pagaidām neviens nav aizturēts.
Siksnis esot novērojis, ka Miķelsons atstājis biroja ēku un «devies uz objektu». Kādā objektā Miķelsons patlaban atrodas, «Latvenergo» runasvīrs nezināja.
«Ja tiks pieņemti kādi lēmumi, tad ieviesīsim skaidrību, informēsim sabiedrību. Nesaku, ka tas [kratīšana un Miķelsona aizturēšana] neatbilst patiesībai. Par atsevišķām darbībām komentārus nesniedzam,» norāda KNAB pārstāvis Andris Vitenburgs.
Kampars piebilda, ka par lietas tālāko attīstību lems procesa virzītājs - KNAB.
KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe neieradās uz Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdi, to, pēc biroja vadītāja Normunda Vilnīša teiktā, pamatojot ar steidzamām un neatliekamām darbībām. Vilnītis gan sīkāk par šiem neatliekamajiem darbiem neko nezinot.
Biznesa portālam «Nozare.lv» neizdevās sazināties ar Miķelsonu un Meļko - viņu mobilie tālruņi ir izslēgti vai atrodas ārpus uztveršanas zonas.
Kā liecina aģentūras LETA arhīva dati, Miķelsons par «Latvenergo» prezidentu kļuva pirms 10 gadiem. Pirms tam viņš četrus gadus vadīja degvielas tirgotāju «Latvija Statoil», bet vēl iepriekš nodarbojās ar automašīnu biznesu.
«Firmas.lv» dati liecina, ka Miķelsonam pieder 33,75% SIA «Innovia» daļu 10 125 latu nominālvērtībā, 75% SIA «Unleassh Performance» daļu 1500 latu nominālvērtībā, 20% SIA «Braukšanas mācību centrs» daļas 2000 latu nominālvērtībā un 50% SIA «Cell Finance» daļu 21 000 latu nominālvērtībā.
Uzņēmumu «Cell Finance» viņš nodibinājis tikai šā gada martā kopā ar Meļko, kuram pieder daļas arī firmā «Innovia».
Kā ziņots, TEC-2 projekta finansēšanai «Latvenergo» parakstījis aizdevuma līgumu ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB) un Eiropas Investīciju banku par kopumā 175,62 miljoniem latu.
«Latvenergo» rīkotajā konkursā par TEC-2 otrā energobloka rekonstrukciju uzvarēja Turcijas uzņēmums «GAMA GÜC Sistemleri Muhendislik ve Taahhut» («GAMA»). Līgums ar «GAMA» tika parakstīts 3.martā. Rekonstrukcijas procesa tehniskajai uzraudzībai tiks piesaistīta arī konsultantu kompānija - Šveices uzņēmums «AF Colenco».
Pēc parametriem otro energobloku ir paredzēts celt līdzīgu pirmajam, kas tika nodots ekspluatācijā 2009.gada 6.maijā. Rīgas TEC-2 otrā energobloka uzstādītā elektriskā jauda būs 427 megavati, bet siltuma jauda - 270 megavati.
Saskaņā ar «GAMA» prognozēm rekonstrukcijas darbi TEC-2 sāksies šā gada augustā vai septembrī, un projekts tiks noslēgts trīs gadu laikā.
Saskaņā ar Miķelsona valsts amatpersonas deklarāciju par 2009.gadu, viņam pieder zeme un ēkas Viesturu pagastā, dzīvoklis Rīgā, divas 1958. un 2007.gadā ražotas automašīnas «Jaguar» un divas piekabes.
Skaidrā naudā Miķelsons glabā 7000 eiro (4920 latus) un 7000 latus, bet bankās viņam uzkrāti kopumā aptuveni 64 500 lati. Šveices bankā «AP Alage & Privatbank» glabājas 52 467 eiro (36 874 lati), «Parex bankā» - 1382 eiro (971 lats), «SEB bankā» - 29 174 eiro (20 503 lati) un 146 lati, «Nordea» bankā - 5000 eiro (3514 lati) un 2416 lati.
«Latvenergo» vadītājam pieder arī 10 000 «SEB bankas» ieguldījumu fondu daļas, kuru nominālvērtība ir 9355 eiro (6575 lati) un 31,1 privatizācijas sertifikāts.
Miķelsons ir parādā kopumā ap 11 600 latiem, bet citiem aizdevis kopumā ap 93 500 latus.
Algā no «Latvenergo» Miķelsons pērn saņēmis 50 611 latus.
Pērn «Latvenergo» vadītājs ziedojis 4223 latus Piņķu Jāņa evanģēliski luteriskās baznīcas ērģeļu restaurācijai un 1500 latus gruzīnu grupas «The Shin» un komponista Valta Pūces kopprojekta albuma «Es arī» izdošanai.
Kā darījumus, kuru vērtība pārsniedz 20 minimālās mēnešalgas, Miķelsons deklarējis stacionārā ģeneratora iegādi par 6950 latiem un automašīnas pirkumu par 5857 latiem.
Miķelsons ir biedrības «Atbalsti autosportu» biedrs, viņš nodarbojies ar kartingu un piedalījies autorallijos.
51 gadus vecais Miķelsons ir precējies, viņam ir trīs meitas.