22 Novembrī, Piektdiena
Dzīve :

Zilās uguntiņas gaismā

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Dzīve » Vēsture

Palielināt Samazināt 23 Dec 2011 , 21:05

Zilās uguntiņas gaismā

ŠĪ TELEVĪZIJAS PROGRAMMA VIENOJA VISU PADOMJU SAVIENĪBU. VADOŅI NOMAINĪJA CITS CITU, BET ZILĀ UGUNTIŅA PALIKA. ŠĀ RAIDĪJUMA VĒSTURE ZINĀMĀ MĒRĀ ATSPOGUĻO PSRS VĒSTURI.

Padomju Savienības Centrālajā televīzijā 1962. gadā pirmoreiz ēterā parādījās raidījums Televīzijas kafejnīca, kas pēc tam, nomainot vairākus nosaukumus, galu galā kļuva par Zilo uguntiņu. Iespējams, šā nosaukuma pamatā bija nevis doma par zilo cerību liesmu, bet gan krietni banālāks iemesls – tālaika televizoru mestā zilganā gaisma. Sākumā raidījums tika demonstrēts katru sestdienu, kā arī svētku dienās.
Zilā uguntiņa padomju pilsoņu televizoru ekrānos neparādījās tāpat vien. 1962. gadā Galvenajā mūzikas programmu redakcijā atskanēja zvans no PSKP Centrālās komitejas un tika dots uzdevums izveidot muzikāli izklaidējošu programmu. Tolaik, 60. gados, Padomju Savienības vadoņiem jau bija zināma televīzijas lielā ietekme uz tautas masām. 1960. gadā bija pieņemts Centrālās komitejas lēmums Par turpmāku padomju televīzijas attīstību, kurā televīzija tika pasludināta par “svarīgu tautas masu komunistiskās audzināšanas līdzekli marksistiski ļeņiniskās ideoloģijas nostādnēs un morālē, nesamierināmībā ar buržuāzisko ideoloģiju”.

Kas tā par dziedātāju!?
Pirmie Zilās uguntiņas vadītāji bija aktieris Mihails Nožkins un dziedātāja Elmīra Uzurbajeva, un jau vienā no pirmajiem raidījumiem notika negadījums, ko skatītāji ilgi nespēja piedot. Uzurbajeva sāka dziedāt dziesmu, taču skatītāji nezināja, ka šādos raidījumos nereti tika izmantotas fonogrammas. Uzstāšanās laikā dziedātāja piegāja pie viena no galdiņiem, kur kāds viņai pasniedza glāzi šampanieša. Uzurbajeva acīmredzot mazliet aizmirsās, paņēma glāzi, pielika pie lūpām, sāka dzert... bet šajā laikā fonā skanēja viņas balss. Sapratusi, kas notiek, dziedātāja šokā aizrijās un sāka klepot, bet balss turpināja skanēt, kā paredzēts. Pēc raidījuma translācijas televīzija saņēma sašutušo skatītāju vēstuļu plūdus. Īsti nezinādami par fonogrammas iespējām, godprātīgie padomju televīzijas cienītāji bija pārliecināti, ka Uzurbajeva nedzied pati, bet viņas vietā uzstājas kāda nezināma dziedātāja aizkulisēs, kamēr dīva tikai plāta muti.

Ugunīgās nepatikšanas
Mūsdienās daudzi skatuves mākslinieki, it īpaši komiķi, lielāka efekta labad mēdz pārģērbties pretējā dzimuma tērpos. Padomju Savienībā pirmais to 1964. gadā izdarīja populārais klauns Oļegs Popovs, turklāt pašas svarīgākās, Jaungada Uguntiņas laikā. Klauns turklāt attēloja nevis nepazīstamu kaimiņciema tanti, bet gan slaveno operetes dziedātāju Tatjanu Šmigu. Popovs nostājās publikas priekšā garā mežģīņu kleitā un virpuļoja Šmigas fonogrammas pavadījumā, tādējādi līdz asarām sasmīdināms publiku un vienlaikus izpelnīdamies nelabvēlību, kas gandrīz maksāja viņam karjeru. Izrādījās, ka operdziedātājai ir pielūdzēji augstos amatos un Popovam gandrīz aizliedza uzstāties. Galu galā sods nebija tik bargs, bet televīzijā gan populārais klauns pēc tam bija redzams ļoti reti.

Pugačova un Raikina krūtis
Kuriozi ilgajā Zilās uguntiņas vēsturē gadījās arī citās desmitgadēs. Piemēram, kāds anekdotisks gadījums ir saistīts ar Sofiju Rotaru, pareizāk sakot, viņas izpildīto hitu Kalnu lavanda. Raidījumā Rotaru šo dziesmu pirmoreiz dziedāja kopā ar Jāku Joalu, un Lavanda tā sajūsmināja publiku, ka toreiz neviens nepamanīja nelielu botānisku neatbilstību dziesmas vārdos. Mazliet vēlāk uz to nekavējās norādīt Pāvels Lobkovs raidījumā Augu dzīve – lavanda ir līdzenumu augs, ko kalnos nevar sastapt. Tomēr šī kļūme netraucēja tautai iemīlēt šo dziesmu, un neparasto stāstu par to, kā lavanda nonākusi kalnos, pie Jaungada eglītes dziedāja lieli un mazi.
Nomenklatūrai bija pretenzijas arī pret Konstantīna Raikina uzstāšanos. Viņš Jaungada Uguntiņā skatītājiem par prieku izpildīja deju no izrādes Sejas. Raikina tērps bija tiem laikiem ļoti nepiedienīgs – bikses un žakete uz kaila torsa. Šāda padomju pilsoņa necienīga iznešanās īpaši nokaitināja kādu no Valsts radio un televīzijas padomes vadītājiem – sak, nevar taču skatītājiem demonstrēt kailas vīrieša krūtis!

Pārmaiņu vēji
Nomenklatūras roka regulēja ne tikai Zilās uguntiņas dekorācijas, mākslinieku izskatu un repertuāru, bet arī uzstāšanās biežumu. Populārākajiem māksliniekiem, piemēram, Pugačovai un Rotaru, ļāva vienā raidījumā uzstāties pat ar trim dziesmām. 1986. gadā Pugačova raidījumam ierakstīja trīs dziesmas. Balalaiku partijnieki aizliedza, bet tā tomēr izskanēja cita populāra raidījuma Rīta pasts Jaungada pārraidē. Pretenzijas togad izskanēja arī pret dziesmu Baltā panamas platmale, ko televīzijas priekšnieks uzskatīja par pārlieku krodziniecisku.
Astoņdesmito gadu beigās, kad gaisā jau vēdīja pārmaiņu vēji, Jaungada koncertiem Centrālajā televīzijā bija cits nosaukums. Tikai 90. gadu beigās televīzijas kanāls Rossija atjaunoja raidījumu tradīciju, un pirmā jaunās Uguntiņas pārraide bija veltīta slavenās programmas 35. gadadienai.


IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 23 Decembrī 2011

Skatīts : 1799 reizes

Avots : http://legendas.lv/content/zilas-uguntinas-gaisma

Birkas : raidījuma, raidījums, izklaidējošu, televīzijas, demonstrēts, ēterā, televīzijā, padomju

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Kurš atsakās, tam nekas nav liegts. Uzspiesta atteikšanās pazemo un sarūgtina, bet pašgribēta - paceļ un šķīstī.
-- Mauriņa

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 22 Novembrī vēsturē

    Vai Jums ir problēmas ar kredītsaistībām?
    Atbildes: 42

    Turpinās cīņa ar un par pieminekļiem. Andreja Upīša pieminekļa liktenis šobrīd Rīgas domes rokās: to – pēc mākslinieka Ivara Drulles priekšlikuma – gatavojas pārzāģēt pa vertikāli. Nu tad – pārzāģēs vai nepārzāģēs? Šodien par to un citiem pieminekļiem runājam ar arhitektu Jāni Dripi un mākslas vēsturnieku Ojāru Spārīti.

    01 Novembrī 2024
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV