Mūsdienās alus veidi ir tik dažādi, un katram savs raksturs – cits gāž no kājām ātri vien, kāds dara vieglu prātu, cits liek filozofiski aizdomāties, bet vēl kādu var lēni malkot kaut visas dienas garumā, līksmi triecot ar draugiem un ļaujot burbulīšiem plīst pret aukslējām.
Šajā izklaides publikācijā katrs alus veids pielīdzināts pēc savas būtības un rakstura zodiaka zīmēm. Un, ja ir tīkams garšas ziņā - tad Jāņu nakts tiks pavadīta lieliskā harmonijā un saskaņā, kad, tā sakot, gars ar miesu saplūdīs vienotā līksmē!
Auns - pilzenietis
Pilzenietis ir klasisks gaišais lāgera tipa alus. Vienkāršs, visiem pieejams visos dzīves gadījumos, nav pārsmalcināts, bet saprotams ikviena mēlei. Gluži kā Auns - vienkāršs un taisns, bet nevar nepatikt!
Spēj ātri aizrauties un tikpat ātri atdzist. Arī ar pilzenīša dzeršanu nevar ilgi vilkt garumā, citādi atšālējas un kļūst nebaudāms. Auns ir tikpat demokrātisks kā šī alus šķirne - to liek gan smalkākos godos galdā, gan nokrauj pie televizora hokeja mača laikā, un krodziņā tas dārgi nenāk. To var baudīt ar veciem čomiem mājās vai pie dabas krāšņās krūts vai iemalkot pie ugunskura bez ļaunām sekām otrā dienā, ja vien nav pār mēru baudīts. Arī Aunam ir sava strīpa, aiz kuras sāk badīties, bet citādi - draudzīgs, skaļš un atraktīvs elements, īpaši svētkos!
Vērsis - porteris
Vērsis, protams, ir klasiskā vērtība - uzticamais porteris, stabils kā veca, labā Britānija, kur tas arī radies. Sākotnēji darbarūķu iecienīts, vēlāk jau populārs visur, un Krievijas galmā pat tika celts galdā blakus smalkiem dzērieniem. Arī Vērsis jūtas omulīgi teju visur, bet vislabāk tur, kur viņam pašam ir ērti. Vērsis ir kompānijas dvēsele, omulīgs, patīk gardi paēst un padzert. Porteris ir viltīgs - tumšs un salds, bet vienā brīdī, skat, jau «sadevis galvā». Nu, tāda Vērša daba, ja to nokaitina, var pārvērsties niknā bullī, bet tas notiek reti.
Porteris ir teju vienīgais alus, kuru vēlams dzert nevis aukstu, bet siltu, lai labāk justu piesātināto smaržu un garšu; tas ir tumši brūns un smaržains kā lekna, svaigi uzarta zeme, no kuras tūlīt atkal jauni mieži asnus dzīs, gluži tāpat, kā dīgst idejas radošā prātā. Vērsim, gluži kā šim tumšajam alum, piemīt gan stabilitāte, gan vērtība, gan īpašs, vārdos neizsakāms šarms.
Dvīņi - radlers
Dvīņi ir divējādi. Tā ir dubultā zīme, mitoloģijā - Kastors un Polluks. Nemirstīgais Polluks pārvalda mākslu, apziņu un intelektu, viņu vairāk interesē garīgā, ne fiziskā dzīve. Mirstīgais Kastors, tieši otrādi, ir emocionāls un kaislīgs, mīl sabiedrību un izklaides. Ir arī daudzi Dvīņi, kuros mainās garīgās un materiālās puses.
Tāpat ar radlerīti - it kā alus, bet tomēr tikai pa pusei. It kā limonāde, bet tomēr atkal tikai pa pusei! Šo parasti dzer tie, kas nevar saprast, ko grib, vai arī grib sevi pamānīt - sak, tas taču nav nekāds «īsts alkohols». Tāds pļāpūdens jau arī vien ir! Gluži kā Dvīņi, kuri labprāt tērzē, brīžiem gan piemirstot, ka arī citi labprāt ko vēstītu. Gan radlerītis, gan Dvīņi labi iederas siltā vasaras dienā draugu lokā atpūtas brīdī, kad var muldēties uz nebēdu, ļaujot vieglam žvingulītim vadīt mēli un ne par ko nopietni nedomāt.
Vēzis - karstalus
Kanēļstandziņu un krustnagliņu smarža, omulīgi karstošs katliņš uz plīts - viss, kas liek domāt par māju sajūtu un omulību! Te, tieši te un šobrīd rit mana dzīve, un lieciet man svētu mieru, ļaujiet baudīt karstalu. Omulīga ieritināšanās savā aliņā - tas Vēzim tīk. Un bērnības smaržas, kas liek domāt par vecmāmiņu vai opapu, kas šiverē pa virtuvi!
Romantiķis Vēzis dzīvo sapņos. Viņam patīk viss neparastais, bet tā, no attāluma, daudz mīļāka viņam sava aliņa un pierastais dzīves veids ar savu saimi vai ar sevi pašu. Viņš mīl visu, kas savs un kas pasargā no ļaunās ārējās pasaules. Drusku romantiskas salkanības, nedaudz sakaltušu rožu lapiņu sentimenta un pāris asaru mežģīņu spilventiņā - tā Vēzis pin savu burvju šķidrautu, kas sargā no visādiem sliktajiem un svešajiem, ar ko nākas sastapties ārpusē ik dienu. Tāpat arī ikviens, malkojot aromātisko karstalu - uzkarsētu tumšo alu ar garšvielām un cukuru, var «mentāli ierušināties», ļauties atmiņām, sapņiem un norimt, aizmirstot skarbo ikdienību.
Lauva - kviešu alus
Zeltains nobriedušu kviešu lauks augustā - cik skaisti, cik daudz maizītes tur būs! Un arī alutiņš, gardais kviesītis jeb baltais alus. Tajā miežu iesala vietā tiek izmantots kviešu iesals, un alus ir gaišāks un ar «vieglāku» garšu. Saules bērni kvieši labi piedien Saules aizbilstamajam - Lauvam. Lauva jau arī pats mirdz vien, viņam patīk būt uzmanības centrā, patīk būt smukam un pārsteidzošam. Viņa dzīvesprieks ir taisni apbrīnojams! Nedaudz teatrāls, bet Lauvam tas pat piestāv, turklāt viņš nav iedomīgs - Lauvam patīk, ja arī apkārtējie ir laimīgi un priecīgi! Tāds omulīgs, demokrātisks monarhs, kurš turklāt ir visai labdabīgs un nav sīkumains. Un alus jau arī ir tāds demokrātisks dzēriens - gan karaļiem, gan vienkāršiem strādniekiem priekšā celts un visur nes līksmi.
Jaunava - dzīvais alus
Jaunava ir diezgan tieša. Dažkārt nebūs ļoti taktiska, pasakot kādu paraupju, sarkastisku piezīmi par kādu no klātesošajiem un nenojaušot, ka var kādu aizskart. Bet tas nav no ļaunuma - tāda nu viņa ir, turklāt tas pat savā ziņā vairo viņas šarmu! Jaunava prot arī kvēli mīlēt, lai gan viņas nepārtrauktā analizēšana var reizēm padarīt traku. Patīk rūpēties par savu un citu veselību, un tieši dzīvais alus jau arī ir tas, kas samērīgās devās veselībai labākais vai, teiksim, vismaz tik traki nekaitē. Tikpat tiešs, ar minimālu [tehnoloģisko] iedarbību - gluži kā Jaunava, kura arī ne visai taisās pakļauties kaut kādām tur ietekmēm no malas - viņai paša sava zināšana un saprašana. Jaunava pati, tā teikt, ir īsta, un viņa īstumu spēj cienīt un novērtēt - alum ir, ziniet, jābūt alum!
Svari - medalus
Medalus parasti garšo pat alus nedzērājiem, tāpat kā Svari parasti patīk apkārtējiem - tas nekas, ka viņi nav pārāk kārtīgi un praktiski, toties allaž līksmi!
Tieši saldais miestiņš kādreiz bija neatņemama Līgo svētku sastāvdaļa, un Svariem patīk svētki un laba kompānija, ai, kā patīk! Tiesa, viņi vienmēr izvērtēs, kāda būs sabiedrība (tai jābūt inteliģentai un interesantai). Jūtīgi pret valdošo noskaņu un var sabozties it kā citiem neizprotamu iemeslu dēļ, ja jutīs apkārt nelabvēlību, saspīlējumu. Bet, ja pasākums un kompānija viņiem tīkami, tad viņi prot saldināt un reibināt kā kārtīgs medalus kauss, kas liek smiet un diet vai arī vienkārši saulē silti murrāt.
Laba medalus sastāvā ir ūdens, medus un augu piedevas, tās var būt gan zināmie apiņi, gan viltīgie vaivariņi vai vēl kas cits - ej nu uzmini! Tā arī katrā Svaru zīmes pārstāvī allaž slēpjas kāds nekad citiem neatminams noslēpums, ko zina tikai Lielais Brūveris.
Skorpions - melnais alus
Pats tumšākais no aliem, pati tumšākā zodiaka zīme. Biezs un dziļš kā purva akacis, tikpat vilinošs un bīstams; melns kā pērkona negaisa mākonis - sprāgs laukā belziens vai aizies ducināt tālāk? Skorpions neatzīst grūtības - viņš meklē cēloni un likvidē to. Viņam ir dzelzs izturība; bezdarbība viņu nomāc, neveiksmes padara traku, vara - iedvesmo.
Melnais alus ir gards, bet viltīgs, gluži kā pats Skorpions, ar to jāmāk apieties un jābūt uzmanīgam! Dedzinātais iesals piešķir melnajam alum ne tikai dziļu, piesātinātu toni, bet arī smalkas garšas nianses, kādu nav citos alus veidos. Ko tur var sagaršot? Ko nu kurš! Cits šokolādi un kafijas notis, cits - pekles uguņu ogles un dūmus. Melnais alus ir raksturā stiprs dzēriens, kas stipros padara vēl stiprākus, bet vājos nesaudzē un atstāj kaunpilni saļimušus. Ne katrai dūšai melnais alus ir pa spēkam, tāpat kā kaislīgais, mistiskais Skorpions!
Strēlnieks - alus kokteiļi
Strēlnieks šauj tālu. Viņam allaž patīk apgūt ko jaunu, un, visticamāk, viņa mīļākā virtuve nemaz neaprobežojas ar dzimto kotleti vai pelēkajiem zirņiem. Strēlnieks ceļo, piedzīvo, piedalās un tāpēc ilgi saglabā jaunību, jo interesējas par dzīvi un cilvēkiem. Tāpēc piešķiram viņam alus kokteili! Alus kokteiļi kļūst arvien populārāki visā pasaulē. Cilvēku izdomai un eksperimentēšanas kārei nav robežu. Alus kokteiļos galvenais ingredients, protams, ir un paliek alus, taču tam mēdz pievienot visneiedomājamākās sastāvdaļas un veidot visdažādākās kombinācijas! Pikantuma cienītāji, piemēram, var gatavot alus kokteili ar seleriju sāli, čili pulveri, laima sulu un Vorčesteras mērci, klasikas cienītāji - baudīt portera un šampanieša kokteili, romantiķi malkos alu ar saldenu limonādi, laimu un piparmētru lapiņu skaistumam.
Atkarībā no pievienotajām sastāvdaļām arī prāts griež neprātīgus karuseļus. Un Strēlniekam tik ļoti patīk stāstīt dzirkstošus piedzīvojumu stāstus! Tas, vai tie patiesi notikuši, taču nav nemaz tik svarīgi, galvenais, ka Strēlnieks, gluži kā raibs kokteilis, spēj gan prātu sajaukt, gan skurbināt un aizraut, atklājot jaunas, neredzētas pasaules un piešķirot dzīvei svētku spilgtumu.
Mežāzis - ledus alus
Salts un rūgtens - tāds šķietami ir gan Mežāzis, gan ledus alus. Tomēr, lai arī nereti mēdz radīt sausiņa vai cietēja iespaidu, sirdī Mežāzis ir maigs, turklāt, kaut bubinot, labprāt uzņemsies aprūpēt, satīrīt, palīdzēt. Viņa «sausums» lieti noder pasākumu gatavošanas procesā - bez emocijām, atmetot visu lieko, Mežāzis būs padomājis par visu un visiem, nekas un neviens aizmirsts netiks. Ledus alus arīdzan nav pretenciozs, tomēr ir lielisks vasarā pie karstas, tikko grilētas gaļas. Tas tieši jādzer diezgan stipri atdzesēts, lai izgaršotu un izbaudītu tā īpatnējo rūgtumiņu, kas nemaz nav nepatīkams! Mežāzi iepazīstot, atklājas lielisks cilvēks, kurā mīt arī krietna deva vasaras vakara romantikas. Sasaldēšana nereti ļauj ieraudzīt pavisam citas šķautnes - kā ūdens piliens, kas pārvēršas sniegpārslā. Un karsta sirds jau visos mūsos trīs.
Ūdensvīrs - miežu vīns
Ūdensvīrs ir liels individuālists. Viņš gan nav nekāds karojošs fanātiķis, tieši otrādi - labprāt pieņem dažādību, akceptē citus viedokļus, uzklausa tos, apkopo, analizē, bet - dara pa savam!
Viņš ienīst rutīnu un «darīt kā visiem», slikti panes noteikumus un disciplīnu. Sasniedz panākumus jomās, kur ir darbības brīvība, īsts eksperimentētājs un zinātnes pionieris.
Neraugoties uz savpatību, labprāt komunicē un palīdz draugiem.
Un, tā kā viņam tīk darīt pa savam un būt pašam, viņam vienalga, kā viņu vēlas dēvēt citi un kādos rāmjos iebāzt. Tāpēc - miežu vīns! Jo, baudot šo dzērienu, dažkārt pat grūti pateikt, kas tas īsti ir - alus vai vīns. Tas tāpēc, ka miežu vīns ir alus, kuru gatavina un uzglabā vīna, konjaka un viskija mucās. Stiprs, salds, biezs, ar ļoti specifisku garšu un smaržu, bet labu pēcgaršu. Jo labāk iepazīst, jo vairāk iepatīkas un, tā sakot, veidojas dziļākas, tuvākas attiecības - gluži kā ar Ūdensvīru, kurš pa īstam atklājas tikai saviem draugiem.
Zivis - gruits, zāļu alus
Šobrīd daudzas mazās darītavas eksperimentē ar dažādu dabīgo garšu un zālīšu pievienošanu, tomēr tas nav nekas jauns - jau senos laikos tika pievienoti gan garšaugi (ķimenes, ingvers, kadiķogas u.c.), gan zālītes un augu daļas (mētras, pelašķi, ozola mizas, egļu pumpuri u.c.). Un arī toreiz vīri gribēja lielāku dulnumu par mazāku naudu, tāpēc alum pievienoja augus ar, teiksim tā, specifisku iedarbību - piemēram, driģenes vai purva vaivariņus.
Zivis nemaz nespēj dzīvot tādā īstā realitātē, viņas peld, aizpeld, atpeld vai neatpeld, viņas plīvo.
Daudzām Zivīm piemīt gan dziednieka spējas, gan pareģošanas prasmes; viņām ir tieša pieeja cilvēces apziņas okeāna dzīlēm.
Par gruitu sauc seno zāļu alu, to gatavojot, mēdza izmantot arī zintis. Gruits ir daudzveidīgs, neparasts, ar netveramām garšām un iedarbību - gluži kā Zivis!
FAKTI
* Alus ir trešais populārākais dzēriens pasaulē - pirmajā vietā, protams, ir ūdens, otrajā - tēja.
* Alu brūvē ne tikai no miežiem, bet arī no kviešiem, rīsiem, kukurūzas.
* Alus augsto uzturvērtību senatnē īpaši novērtēja mūki, kuriem gavēņu laikā bija jāierobežo uzturs. Mūki ļoti izkopa alus brūvēšanas māku, viņi arī pierakstīja savus pētījumus un atklājumus. Nereti pie klosteriem parādījās arī krodziņi.
* Alu vai tā ekvivalentus brūvēja, sākot apmēram no 9000. g. p.m.ē. To gatavoja, raudzējot medus dzērienus, vai arī gatavoja no ūdens un graudu iesala, pievienojot augus ar, nosacīti sakot, antiseptiskām īpašībām. Apinis sāka dominēt salīdzinoši vēlu. Ir versija, ka tā nomierinošās un dzimumtieksmi nomācošās ietekmes dēļ to klosteros plaši sāka izmantot mūki. Turklāt mierīgu un pusapdurnušu kalpu arī kungiem vieglāk paklausībā turēt.
* Stiprākais alus pasaulē šobrīd tiek brūvēts Skotijā, saucas «Snake Venom» un satur 67,5% alkohola!
* 1516. gadā Bavārijā tika pieņemts slavenais alus tīrības likums. Tas noteica, ka par alu dēvējams vien tāds dzēriens, kura sastāvā ir tikai graudi (iesals), apiņi un ūdens.
* Dabīgs dzīvais alus uzlabo matu un ādas stāvokli, nomierina, apgādā organismu ar dažādiem vitamīniem, uzlabo gremošanu, samazina risku saslimt ar vēzi un demenci, paātrina organisma vielmaiņu, veicina šūnu atjaunošanos un vispār ir teju brīnumlīdzeklis, protams, saprātīgās devās. Būs gana ar krūzīti dienā.
* Starp citu, alus ir viens no retajiem alkoholiskajiem dzērieniem, kas nav «tukšs», bet satur gan vitamīnus, gan minerālvielas un citas labas vielas, tāpēc arī to pieskaita pie pārtikas produktiem.
* Ārīgi alu lieto sejas maskās un matu skalošanai; tas palīdz arī pret blaugznām. Ja ir problēmas ar stipru svīšanu, siltam vannas ūdenim var pieliet pudeli alus. Alu lej arī pirtīs uz sakarsētiem akmeņiem - alus tvaiki padara ādu zīdaini gludu. Karsts alus ar karoti medus labi palīdz pret saaukstēšanos.
* Alu nereti izmanto arī kulinārijā - pankūku un maizes mīklās, marinādēs, mērcēs un citur.