Aizsardzības ministrs Imants Lieģis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris Juris Maklakovs iepriekš žurnālistiem pastāstīja, ka mācībās, kas norisināsies no 6. līdz 22.jūnijam Baltijas jūrā, Latvijā un Igaunijā, piedalīsies vairāk nekā 3000 karavīru no ASV, Beļģijas, Igaunijas, Dānijas, Francijas, Krievijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Polijas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas jūras, gaisa un speciālo operāciju spēkiem, kā arī tiks iesaistīti 36 kuģi, divas zemūdenes un vairāki desmiti militāro transporta līdzekļu. Krievija piedalās mācībās ar vienu kuģi, kura ekipāžā ir 127 jūrnieki.
Daļa mācību norisināsies Latvijā. Piekrastes operācijā, kas noritēs jūras piekrastē Ventspils novadā, Vārves pagastā, notiks ASV Jūras kājnieku tehnikas izcelšana krastā, transportēšanas manevri uz Kuldīgu un Liepāju un tehnikas iekraušana atpakaļ kuģī Ventspils ostā. Kopumā paredzēts izkraut apmēram 100 tehnikas vienību.
Plānots, ka Latvijā tiks izkrauts viens tanks «M1 Abrams», vairākas amfībijas tipa triecienmašīnas ATT, bruņutransportieri «LAV-25» un dažāds kravas transports.
Piekrastes operācijā piedalīsies aptuveni 400 ASV karavīru un 200 Latvijas karavīru un zemessargu. Tāpat mācībās būs iesaistīti citi Latvijas dienesti un institūcijas. Latviju Baltijas valstu mīnu kuģu eskadras «BALTRON» sastāvā mācībās pārstāvēs flotiles mīnu kuģis «M-04» «Imanta».
Kaujas ainu izspēlēšana mācību laikā Latvijā nenotiks. «Nekādas šaušanas, vispār neviena šāviena nebūs,» žurnālistiem teica mācību projekta vadītājs, eksperts loģistikas jautājumos kapteinis Didzis Veidenbaums.
Ieguvumi no mācībām - karavīru profesionalitātes un iemaņu paaugstināšana, īpaši zemessargiem.
Tāpat ieguvums ir poligona sakārtošana, piemēram, veca ceļa uzlabošana, šautuves sakārtošana, stāvlaukuma izveide, ugunsdzēsēju torņa atjaunošana. Vide Ventspils pusē tikšot sakārtota un mācību laikā vides kontroles jautājumiem būšot pievērsta uzmanība. Tomēr, ja tiks konstatēts videi nodarīts kaitējums, to novērsīs.
Aizsardzības resors arī aicina vides ekspertus novērot mācības tajā daļā, kas neskar slepenu informāciju.
Šīs mācības paaugstināšot drošību visiem Latvijas iedzīvotājiem, jo viena no to sastāvdaļām ir kuģošanas drošības pilnveidošana jūrā. Iedzīvotājiem būs arī iespēja apskatīt armijas tehniku.
Starptautiskās mācībās iesaistītās NATO dalībvalstis un alianses partnervalstis no programmas «Partnerattiecības mieram» šajās mācībās ne tikai pilnveidos savstarpējo sadarbību un savietojamību, bet arī uzlabos kuģošanas prasmes, meklēšanas un glābšanas operāciju veikšanu un mīnu meklēšanas un iznīcināšanas spējas, tādējādi uzlabojot kuģošanas drošību Baltijas jūrā, kā arī attīstīs pretterorisma un uzņemošās valsts atbalsta spējas.
Šo spēju pilnveidošanai militārajās mācībās notiek ne tikai dažādas jūras operācijas, bet reizi divos gados tiek rīkota arī sauszemes operācija, kuras laikā notiek karavīru izsēdināšana un militāro transporta līdzekļu izkraušana Baltijas jūras piekrastē, kā arī to transportēšana uz iespējamo operācijas rajonu.