Četras minūtes un 10 sekundes garš šīs telefonsarunas audioieraksts ar tulkojumu krievu valodā un nosaukumu «Maidana marionetes» ceturtdien tika ievietots portālā «YouTube». Viens no pirmajiem, kurš komentēja šo ierakstu, bija Krievijas vicepremjera Dmitrija Rogozina palīgs Dmitrijs Loskutovs, kurš mikroblogu vietnē «Twitter» to raksturoja kā «savā ziņā skandalozu valsts sekretāra vietnieces Viktorijas Nulendas spriedumu, runājot par ES».
Nulenda šajā sarunā, pieminot ES reakciju uz krīzi Ukrainā,
sacīja «piedrāzt ES», lietojot necenzētu angļu valodas vārdu «fuck».
Sarunā arī runāts par ASV stratēģiju sadarbībā ar konkrētiem Ukrainas opozīcijas līderiem.Nenoliedz, ka saruna notikusi
ASV amatpersonas nenoliedza, ka šāda saruna notikusi, bet atteicās apspriest tās detaļas un apsūdzēja Krieviju par diplomātu telefonsarunu noklausīšanos. «Viņa [Nulenda] ir sazinājusies ar saviem ES kolēģiem un, protams, atvainojusies,» paziņoja ASV Valsts departamenta preses sekretāre Džena Psaki.
Viņa sacīja, ka viņai nav sīkākas informācijas, kā sarunu izdevies noklausīties un izlikt «YouTube», tomēr piebilda, ka «tas noteikti ir jauns krievu izlūkdienestu metožu zemiskuma līmenis».
Kā savukārt pavēstīja Baltā nama preses pārstāvis Džejs Kārnijs,
fakts, ka par sarunu «tvītojusi Krievijas valdība, kaut ko saka par Krievijas lomu».
Sarunas ieraksts tika ievietots šajā portālā pēc tam, kad Krievija apsūdzēja ASV par iejaukšanos Ukrainas lietās.
Ierakstītā saruna notikusi pēc tam, kad Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs 25.janvārī piedāvāja premjerministra amatu vienam no Ukrainas opozīcijas līderiem Arsenijam Jaceņukam un vicepremjera amatu - citam opozīcijas līderim Vitālijam Kļičko. Jaceņuks un Kļičko vēlāk noraidīja šo piedāvājumu.
Kļičko vēlas izslēgt no valdības
«Kļičko figūra te acīmredzot ir sarežģīts jautājums. Īpaši paziņojums par viņu kā vicepremjeru. Jūs esat redzējusi dažas no manām piezīmēm par sarežģījumiem [opozīcijas līderu] pašreizējā laulībā,» Paiets šajā sarunā sacīja Nulendai.
Nulenda pēc tam piebilda, ka Kļičko nebūtu iekļaujams valdībā. «Es neuzskatu to par nepieciešamu, nedomāju, ka tā būtu laba ideja,» sacīja Nulenda.
«Jā .. man šķiet ..
ja viņš nav valdībā, lai viņš paliek ārpusē un dara savu politisko mājasdarbu un lietas.
Es tikai domāju, ka attiecībā uz procesa virzību mēs gribētu, lai mērenie demokrāti paliktu kopā,» atbildēja Paiets, ar «mērenajiem demokrātiem» saprotot Jaceņuka opozīcijas partiju «Tēvzeme» un Kļičko vadīto opozīcijas partiju «Ukrainas demokrātiskā alianse par reformām» (UDAR).Brīvi spriež par amatu sadali
Vēstnieks sacīja, ka «problēma būs [Oļegs] Tjagņiboks un viņa puiši». Tjagņiboka vadītā ukraiņu nacionālistu partija «Brīvība» ir aktīvi iesaistījusies sadursmēs ar miliciju un uzņēmusies atbildību par valdības ēku ieņemšanu Kijevā.
Nulenda telefonsarunā arī lika saprast, ka dod priekšroku Jaceņuka iekļaušanai valdībā.
«Es uzskatu, ka Jacs (Jaceņuks) ir puisis, kuram ir ekonomiskā pieredze, valdīšanas pieredze … viņam vajag, lai Kļičs (Kļičko) un Tjagņiboks būtu ārpusē. Viņam vajadzētu runāt ar viņiem četras reizes nedēļā. Es vienkārši domāju, ka Kļiča iekļaušana [valdībā] .. nenostrādās,» sacīja Nulenda.
«Jā, es uzskatu, ka tā būtu pareizi,» atbildēja Paiets.
Piemin ANO lomu
Nulenda sarunā arī pieminēja ANO un tās iespējamu lomu mēģinājumos atrisināt Ukrainas krīzi.
«Es domāju, ka būtu lieliski palīdzēt šo lietu salīmēt kopā,
lai ANO palīdz to salīmēt un, zini, piedrāzt ES,»
sacīja Nulenda, lietojot pazīstamo necenzēto angļu valodas vārdu «fuck».Paiets uz to atbildēja: «Mums kaut kas jādara, lai tas turētos kopā, jo vari būt pārliecināta - ja tas atkal sāks izvērsties, krievi darbosies aiz kulisēm, lai mēģinātu to torpedēt. Ļauj man pastrādāt ar Kļičko, un es uzskatu, ka mums vajadzētu rietumniecisku personību, kas ierastos šeit (Ukrainā) un aprūpētu šo lietu.»
Janukovičs ceturtdien Kijevā tikās ar Nulendu un sarunās ar viņu sacīja, ka atbalsta dialogu un kompromisu ar opozīciju.