23:35 Kļičko ierodas uz tikšanos ar Janukoviču
Ukrainas opozīcijas partijas "Ukrainas demokrātiskā alianse par reformām" (UDAR) līderis Vitālijs Kļičko otrdienas vakarā ieradies uz tikšanos ar Ukrainas prezidentu Viktoru Janukoviču.
Mikroemuāru vietnē "Twitter" politiķa preses sekretāre Oksana Zinovjeva paziņoja, ka
Kļičko ir ieradies pie Janukoviča rezidencē.
Avots Ukrainas opozīcijā ziņu aģentūrai "Interfax" apstiprināja, ka ar Janukoviču tiekas arī opozīcijas partijas "Tēvzeme" parlamenta frakcijas vadītājs Arsenijs Jacenjuks.
Izskatās pēc īsta kara - protestētājiem izdodas aizdedzināt bruņutransportieri, kas gaitā triecas virsū barikādēm - http://t.co/o7jG2plv6i
— Jānis Vingris (@JanisVingris) February 18, 2014
Tajā pašā laikā Kijevas centrā notiek plašas drošības spēku sadursmes ar demonstrantiem, ko Janukoviča valdība ir nodēvējusi par radikāļiem. Tiek vēstīts, ka otrdienas vakara sadursmēs ir bojāgājušie un ievainotie, bet precīzi skaitļi netiek nosaukti.
Drošības spēki ar gāzes un skaņas granātām, kā arī ūdens lielgabaliem cenšas izklīdināt demonstrantus laukuma apkārtnē. Jau no pēcpusdienas ir apturēta sabiedriskā transporta kustība, lai traucētu jauniem demonstrantiem ierasties laukumā.
Gruševas ielā Kijevā pie stadiona "Dinamo" astoņi ekskavatori un desmit kravas automašīnu cenšas nojaukt barikādes.
23:32 Ukrainas Iekšlietu ministrijas mājaslapā otrdienas vakarā ievietotā informācija liecina, ka otrdien pēc sadursmēm Kijevā gājuši bojā seši tiesībsargājošo institūciju darbinieki.
Milicija paziņoja, ka visi seši ir miruši no šautām brūcēm. 184 tiesībsargājošo institūciju darbinieki vērsušies pie mediķiem. 159 tiesībsargājošo institūciju pārstāvji ievietoti slimnīcā, un 35 no viņiem veselības stāvoklis tiek vērtēts kā smags.
Milicija iepriekš paziņoja, ka septiņi civiliedzīvotāji un divi milicijas darbinieki ir gājuši bojā sadursmēs, kuru dēļ Kijevas centrs otrdien līdzinājās kara zonai. Septiņi upuri ir lielākais bojāgājušo skaits vienā dienā kopš protestu sākuma novembra beigās.
Milicija informēja, ka viens civiliedzīvotājs gāja bojā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča valdošās Reģionu partijas galvenajā mītnē, saindējoties ar dūmiem, kad īslaicīgi ēku ieņēma demonstranti, to izdemolējot un aizdedzinot. Trīs cilvēku mirstīgās atliekas atrastas pie Virsnieku nama - diviem bija šautas brūces, bet viens gāja bojā ar nekārtībām saistītā ceļu satiksmes negadījumā. Vēl viens civiliedzīvotājs ar šautu brūci mira neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnā pa ceļam uz slimnīcu, bet divi cilvēki mira uz ielas - viņiem konstatēta sirdslēkme.
23:15 Drošības spēki
izteica ultimātu, brīdinot par "nopietnu rīcību"
miera atjaunošanai, ja nekārtības netiks izbeigtas, tomēr pēc noteiktā termiņa beigām nekādi lieli uzbrukumi nav notikuši.Opozīcijas līderis Viktors Kļičko aicināja sievietes un bērnus doties prom no barikādēm Neatkarības laukumā, bažījoties par iespējamu milicijas uzbrukumu. Tomēr apmēram 25 tūkstoši demonstrantu palika laukumā arī pēc ultimāta termiņa beigām.
23:00 Kijevā strauji izpērk pirmās nepieciešamības preces
Neilgi pēc tam, kad Ukrainas milicija otrdien sāka uzbrukumu opozīcijas atbalstītājiem Kijevas Neatkarības laukumā, no galvaspilsētas veikalu plauktiem pazuduši pārtikas produkti un pirmās nepieciešamības preces.
Pēc ziņām par Maidana šturmēšanu kijevieši sākuši masveidā izpirkt maizi un citas pieprasītākās pārtikas preces. No veikalu plauktiem pazuduši tādi produkti kā olas un piens, kā arī pat tualetes papīrs.
UNIAN korespondents vēsta, ka maizi vairs nav iespējams nopirkt ne "ATB", ne "Silpo" tīklu veikalos.
Ukrainas mediji arī ziņo, ka slēgtas galvaspilsētas metro stacijas, no kurām pasažierus tikai izlaiž, bet ieeja stacijās tiek liegta.
#Kiev, #Ukraine: #War on the people!! pic.twitter.com/CXL3BO70Op Live stream: https://t.co/bgJikeThbT #WikiLeaks #Anonymous
— Anonymous_B.I.G. (@AnonBig) February 18, 2014
22:01 Uzbrukuma laikā Kijevas neatkarības laukumam otrdien gājis bojā pirmais protestētājs, kura līķis ticis panests garām žurnālistiem, vēsta Ukrainas tīmekļa ziņu vietne "Unian".
Pagaidām nav zināms, kāds ir bojāgājušā nāves cēlonis.
Vienlaikus tiek ziņots, ka Neatkarības laukuma apkārtnē manītas
nezināmas personas ar snaipera ieročiem.
21:37 Ukrainas opozīcija aicina prezidentu Janukoviču izsludināt pamieru
Ukrainas opozīcijas partijas "Tēvzeme" frakcijas parlamentā vadītājs Arsenijs Jacenjuks otrdien aicināja Ukrainas prezidentu Viktoru Janukoviču atsaukt tiesībsargājošo orgānu darbiniekus no nekārtību zonas Kijevas centrā un pasludināt pamieru.
Jacenjuks paziņoja par nepieciešamību izvairīties no asinsizliešanas. "Mūsu aicinājums - atsauciet miliciju atpakaļ, un paziņojiet - tūlītējs pamiers. Tad mēs esam gatavi tālākām sarunām, lai glābtu cilvēkus," uzrunā no skatuves Kijevas Neatkarības laukumā viņš sacīja.
"Aicinu Viktoru Janukoviču pasludināt pamieru līdz rītam
- tad mēs esam gatavi doties uz sarunām," precizēja viens no opozīcijas līderiem.Viņš norādīja, ka drošības dienestu darbiniekiem ir "jāatkāpjas par 200 metriem".
Vienlaikus milicija skaļruņos aicināja sievietes un nepilngadīgos steidzami pamest Neatkarības laukumu, kur milicija "veiks pretterorisma akciju".
21:00 Milicija ielauzusies Kijevas Neatkarības laukumā
Ukrainas milicijas specvienības "Berkut" kaujiniekiem otrdien izdevies ielauzties Kijevas Neatkarības laukumā, kur atrodas opozīcijas aktīvistu galvenā nometne, ziņo vietējie mediji.
Miliči, virzoties no vairākām pusēm, sākuši izspiest ļaudis no laukuma, kamēr opozīcijas līderi no nometnē uzslietās skatuves turpina aicināt kārtības sargus pārtraukt vardarbību.
"Berkut"
kaujinieki ļaužu atspiešanai izmanto ūdensmetējus.
Neskatoties uz agresīvo varasiestāžu taktiku, Neatkarības laukumā joprojām atrodas vairāki tūkstoši cilvēku.
Tiek ziņots, ka aizdegušās protestētāju uzstādītās teltis.
20:53 Ukrainas drošības dienesti otrdienas vakarā izmantoja bruņutransportieri un ūdens lielgabalus, lai izklīdinātu pret valdību vērstās protesta akcijas dalībniekus Kijevas centrā.
Protestētāji raidīja petardes uz drošības spēkiem, kad policijas spēki, kas izmantoja
arī ūdens lielgabaliem, devās uz opozīcijas pozīciju
virzienā.Drošības dienesti no ūdens lielgabala raidīja ūdens šaltis Kijevas centrālajā Neatkarības laukumā esošajā opozīcijas demonstrantu pūlī. Pašlaik gaisa temperatūra Kijevā ir vien trīs grādi virs nulles pēc Celsija skalas.
Pašlaik Neatkarības laukuma tuvumā ir divi ūdens Lielgabali. Demonstranti ar degmaisījuma pudelēm apmētāja bruņutransportieri, kas taranēja barikādes. Bruņutransportieris tika aizdedzināts.
Vienlaikus uz Oktobra pils kāpnēm izvietojās specvienības "Berkut" darbinieki ar vairogiem.
19:46 Septiņi upuri ir lielākais bojāgājušo skaits vienā dienā kopš protestu sākuma novembra beigās.
Viens no miličiem mira ceļā uz slimnīcu. Viņam bija šauta brūce kaklā, paziņoja Ukrainas Iekšlietu ministrija. Kijevas policija vēlāk paziņoja, ka otrs milicis miris ar šautām brūcēm. 47 milicijas darbinieki guvuši traumas, paziņoja varas iestādes.
Milicija informēja, ka viens cilvēks gāja bojā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča valdošās Reģionu partijas galvenajā mītnē, saindējoties ar dūmiem, kad īslaicīgi ēku ieņēma demonstranti, to izdemolējot un aizdedzinot. Trīs cilvēku mirstīgās atliekas atrastas pie Virsnieku nama - diviem bija šautas brūces, bet viens gāja bojā ar nekārtībām saistītā ceļu satiksmes negadījumā. Vēl viens civiliedzīvotājs ar šautu brūci mira neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnā pa ceļam uz slimnīcu, bet divi cilvēki mira uz ielas - viņiem konstatēta sirdslēkme.
19:00 Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) nosoda vardarbību Ukrainas galvaspilsētā Kijevā un aicina visas iesaistītās puses nekavējoties to pārtraukt, kā arī nepieļaut jaunus cilvēku upurus.
ĀM uzsver, ka vienīgais krīzes risinājums šajā situācijā ir atgriešanās pie civilizēta dialoga. Tas ir tiesisks un demokrātisks pozīcijas un opozīcijas sarunu process, un, ja nepieciešams, varam piesaistīt arī starptautisko starpnieku - Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO), ANO, Eiropas Savienības - vai citu atbalstu, teikts ministrijas paziņojumā.
Latvija atbalsta šādu starpnieku iesaisti, ja tas veicinās krīzes noregulējumu.
18:52 Ukrainas opozīcija sola palikt Kijevas Neatkarības laukumā
Ukrainas opozīcijas līderi paziņoja, ka tā negrasās pamest Kijevas centrālo Neatkarības laukumu, kas tiek saukts arī par Maidanu, un aicināja visus valsts iedzīvotājus pievienoties miermīlīgai protesta akcijai.
"Mēs redzam, ka šis [prezidenta Viktora Janukoviča] režīms nav gatavs it nemaz piekāpties. Mēs redzam, ka šis režīms atkal ir sācis šaut uz cilvēkiem. Viņi vēlas noslīcināt Ukrainu asinīs. Mēs nepadosimies viņu provokācijām, bet no šī Maidana aiziet nedrīkst - nē, mēs neatkāpsimies pat ne vienu soli, mums nav kur atkāpties," otrdienas vakarā Neatkarības laukumā sanākušajiem sacīja opozīcijas partijas "Tēvzeme" frakcijas parlamentā vadītājs Arsenijs Jacenjuks.
Viņš
aicināja Ukrainas iedzīvotājus "nebaidīties un nākt".
"Mēs paliksim šeit, mēs aizstāvēsim savu Maidanu, mēs aizstāvēsim savu Ukrainu, mēs aizstāvēsim savu nākotni," Jacenjuks uzsvēra.
Savukārt opozīcijas partijas "Ukrainas demokrātiskā alianse par reformām" (UDAR) līderis Vitālijs Kļičko paziņoja, ka pastāv "Maidana iztīrīšanas draudi".
"Mēs lūdzam sievietes un bērnus iet prom no Maidana, jo mēs nevaram izslēgt iespēju, ka viņi [drošības struktūras] uzbruks" laukuma ar barikādēm norobežotajā protestu kustības nometnei, sacīja Kļičko.
Viņš teica, ka
trešdienas rītā notiks kārtējās sarunas par situācijas noregulējumu
valstī, un neskatoties uz to, ka cilvēki netic, ka tās dos rezultātu, "mēs nekādā gadījumā nedrīkstam laist garām iespēju atrisināt situāciju mierīgā ceļā, bez upuriem un asinsizliešanas".18:16 Protestētāju un milicijas sadursmēs otrdien Kijevā gājis bojā viens milicijas darbinieks, paziņoja Ukrainas Iekšlietu ministrija, bet ģenerālprokurors norādīja, ka ievainoti apmēram simts cilvēku.
"Galvaspilsētas milicijā ir saņemts paziņojums no neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes vienā no galvaspilsētas slimnīcām. Mediķi paziņoja, ka viena no iekšlietu orgānu darbiniekiem nogādāšanas medicīnas iestādē laikā milicis nomiris "ātrās palīdzības" automašīnā," informēja Ukrainas Iekšlietu ministrija.
Tā norādīja, ka sākotnējā informācija liecina, ka milicijas darbinieka nāves iemesls bija šauta brūce kaklā. Kijevas operatīvās izmeklēšanas grupas sākušas izmeklēšanu par notikušo.
Savukārt Ukrainas ģenerālprokurors Viktors Pšonka paziņoja, ka "operatīvā informācija liecina, ka sadursmēs cietuši ap simts cilvēku".
17:34 Iepriekš mediķi opozīcijas lauku hospitālī paziņoja, ka ir trīs bojāgājušie un 150 ievainotie, kas pārsvarā cietuši no apdullinošām granātām. Apmēram 30 no ievainotajiem ir nopietnā stāvoklī - vienam bija jāamputē plauksta, un vairāki ir guvuši ievainojumus galvā.
Policija paziņoja, ka pieci civiliedzīvotāji gājuši bojā sadursmēs, kas lika Kijevai slēgt metro sistēmu un izteikt brīdinājumu protestētajiem.
Kijeva otrdien izskatījās pēc kara lauka, demonstrantiem un drošības spēkiem iesaistoties sadursmes pilsētas centrā Ukrainas parlamenta ēkas apkārtnē.
"Ja nekārtības turpināsies, mēs būsim spiesti pielietot nopietnu rīcību," norādīja Ukrainas Iekšlietu ministrija un drošības dienests kopīgā paziņojuma."
Policijai, kura saņēma papildspēkus, izdevās lokalizēt demonstrantus viņu izveidotajā nometnē Kijevas centrālajā Neatkarības laukumā.
Otrdien Ukrainas galvaspilsētā bija pirmās vardarbīgās sadursmes kopš janvāra vidus.
Berkut sāk uzbrukumus
Ukrainas milicijas īpašo uzdevumu vienības «Berkut» kaujinieki otrdien sākuši uzbrukumu Neatkarības laukumam Kijevas centrā, kur atrodas opozīcijas aktīvistu galvenā nometne, no notikumu vietas ziņo tīmekļa ziņu vietnes NBN korespondents.
Kārtības sargi šobrīd mēģinot triecienā ieņemt vienu no barikādēm, kas sedz pieejas Neatkarības laukumam.
Iekšlietu ministrija ziņo, ka sadursmēs ievainoti 47 miliči, no kuriem pieciem esot šāvienu radītas brūces.
Ukraiņu portāls NBN savukārt vēsta, ka uguni uz demonstrantiem pie parlamenta ēkas atklājuši specvienības «Berkut» miliči, kuri izvietojušies uz kādas dzīvojamās ēkas jumta. Specvienības miliči protestētāju virzienā raida arī trokšņu granātas.
Bruņoti aktīvisti arī esot nokļuvuši uz ēkas jumta, kur pozīcijas ieņēmuši miliči, un atklājuši pretuguni.
Ceļ barikādes
Demonstranti sadursmju norises vietā sākuši celt barikādes.
Sadursmes otrdien Kijevā notiek arī citviet.
Parlamenta deputāte Ļesja Oboreca, kas pārstāv opozīcijā esošo partiju «Batkivščina» («Tēvzeme»), savā tvitera kontā vēsta, ka medpunktā, kas iekārtots protestētāju ieņemtajā Kijevas Virsnieku namā, no valdības kvartālā gūtajiem ievainojumiem miruši trīs protestētāji. Vēl septiņi no ievainotajiem esot tuvu nāvei, ziņo NBN.
Visas pieejas Virsnieku namam bloķējuši milicijas īpašo uzdevumu vienības «Berkut» kaujinieki, kas liedz piekļuvi arī ātrās palīdzības automašīnām.
Tikmēr deputāts Oļegs Carevs, kurš pārstāv pie varas esošo Reģionu partiju, savā «Facebook» lapā apgalvo, ka opozīcijas aktīvistu uzbrukuma laikā partijas birojam nogalināti divi prezidenta Viktora Janukoviča atbalstītāji, vēsta ukraiņu aģentūra «UNIAN».
Tajā pašā laikā Krievija jau paziņojusi, ka situācijas saasināšanās vaininieki esot Rietumi.
«Tas, kas notiek, ir tiešas sekas to Rietumu politiķu un Eiropas aģentūru iecietības politikai, kuras kopš krīzes sākuma piever acis uz ukraiņu radikālo spēku rīcību,» teikts Krievijas Ārlietu ministrijas izplatītajā paziņojumā.
Šauj ar gumijas lodēm
Likumsargi pret protestētājiem lika lietā gumijas lodes un dūmu granātas, bet demonstranti miliču virzienā meta akmeņus un «Molotova kokteiļus» un aizdedzināja divas kravas automašīnas «Kamaz», cenšoties piekļūt tuvāk parlamenta ēkai. Demonstranti arī ielās dedzina riepas.
Tāpat opozicionāri ieņēmuši valdošās Reģionu partijas biroju Kijevā.
Ukrainas Iekšlietu ministrija informē, ka sadursmēs ievainoti trīs likumsargi.
Miermīlīgs gājiens uz parlamentu
Aptuveni 20 000 galvenokārt miermīlīgi noskaņotu demonstrantu otrdien devās gājienā no Neatkarības laukuma uz parlamentu, pieprasot balsojumu par virkni reformu, kuru mērķis ir samazināt Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča pilnvaras. Demonstranti pieprasa atjaunot 2004.gadā pieņemto konstitūciju, kas ierobežotu prezidenta mandātu, bet paplašinātu parlamenta pilnvaras.
Opozīcijas līderi iepriekš bija paziņojuši, ka plānota «miermīlīga ofensīva» parlamentam, lai pastiprinātu spiedienu pret likumdevējiem.
«Mēs ceram, ka vairākuma deputāti atzīs, kas viņiem jādara, un ļaus notikt balsojumam par konstitucionālajām izmaiņām,» uzsvēra opozīcijas partijas «Svoboda» («Brīvība») līderis Oļegs Tjagņiboks.
Iecerētā parlamenta sēde otrdien nesākās noteiktajā laikā. Janukoviča partijas deputāti opozīcijas līderiem pārmet atteikumu piedalīties sarunās, tā vietā izvēloties iesaistīties demonstrācijās.
Spēkā stājies amnestijas likums
Jau ziņots, ka pirmdien spēkā stājās amnestijas likums, kas paredz, ka uz protestu laikā arestētajiem aktīvistiem tiks attiecināta amnestija.
Aptuveni 234 demonstrantiem, kuriem, pateicoties amnestijas likumam, apsūdzības atceltas, draudēja līdz pat 15 gadu cietumsods.
Amnestijas likums spēkā stājās pēc tam, kad protestētāji svētdien Kijevā atbrīvoja pilsētas domes ēku, kuru bija okupējuši ilgāk nekā divus mēnešus, kā arī citas sabiedriskās ēkas.
Pirmdien Berlīnē arī aizvadīta Ukrainas opozīcijas līderu un Vācijas kancleres Angelas Merkeles tikšanās, kuras laikā Ukrainas pārstāvji lūdza noteikt sankcijas Janukovičam un viņa finansiālajiem atbalstītājiem, kā arī izteica lūgumu pēc «finanšu palīdzības, lai pārvarētu krīzi».
Merkele apliecināja, ka Vācija un Eiropas Savienība (ES) darīs visu, cenšoties panākt «pozitīvu [Ukrainas krīzes] iznākumu,» kā arī aicināja likumdevējus turpināt reformu ieviešanu.
Krīze kopš novembra beigām
Jau vēstīts, ka krīze Ukrainā aizsākās novembra beigās, kad Janukovičs atteicās no asociācijas līguma parakstīšanas ar ES. Vēlāk viņš parakstīja vienošanos ar Maskavu par 15 miljardu dolāru (11 miljardu eiro) kredīta saņemšanu.
Tūkstošiem cilvēku iesaistījušies protestos pret valdību, Kijevā saslējuši barikādes un izveidojuši protesta nometnes.
Jauna krīzes eskalācija aizsākās 19.janvārī, kad Kijevas centrā izraisījās iepriekš nepieredzētas vardarbīgas sadursmes protestētāju un miliču starpā.
Protestētāju grupas Kijevā ieņēma vairākas ministriju ēkas un uzbruka administrācijas ēkām arī ārpus galvaspilsētas.
Nekārtībās cietuši vairāki simti cilvēku - kā likumsargu, tā protestētāju rindās. Četri aktīvisti zaudējuši dzīvību.
Lai panāktu krīzes atrisinājumu, demisionējis premjerministrs Mikola Azarovs. Cenšoties panākt krīzes noregulējumu, notikušas vairākas prezidenta un opozīcijas līderu sarunu kārtas.
Opozīcijas līderi svētdien, uzrunājot protestētājus Kijevas Neatkarības laukumā, uzsvēra, ka Janukovičam ir jāatsakās no savām diktatora pilnvarām un jāļauj opozīcijai izveidot valdību, kas būtu neatkarīga no viņa.
Gaidāms, ka otrdien parlamenta sēdē Janukovičs varētu nosaukt savu kandidātu premjera amatam. Janukoviča izvēle parādīs, cik tālu viņš ir gatavs piekāpties opozīcijai.