Lai noskaidrotu patiesību, sazinājāmies ar Riņķa ziedes izgudrotāja Edgara Riņķa meitu Eviju Riņķi.
Meitas vārdā
Šī recepte Riņķu ģimenes īpašumā ir jau sen, vēl pirms Otrā pasaules kara. Līdz 1977. gadam mājas apstākļos to izgatavoja ar nosaukumu "Riņķa ziede", vēlāk tēvs to nodēvēja meitas Evijas vārdā.
– Man bija četri gadiņi, kad tēvs ziedi pārdēvēja par Eviju, – atceras meita. – Lai varētu uzsākt ziedes ražošanu lielākos apmēros, tēvs meklēja sadarbības partnerus. Kādu laiku viņš strādāja "Valgundē", kur tas jau notika rūpnieciski, bet tad radās nesaskaņas, bija tiesas procesi, kurus tēvs zaudēja.
Tiesa neaizstāvēja Edgara Riņķa autortiesības uz savulaik visā Padomju Savienībā pazīstamo ziedi, viņš protestējot pat pieteica badastreiku, kuru pārtrauca tikai pēc Valsts prezidentes lūguma.
– Tēvs ļoti uzticējās cilvēkiem, kamēr nepierādījās pretējais, tāpēc arī viņu vairākkārt piemānīja. Toreiz laiki bija tādi, – atceras Evija Riņķe.
Edgars Riņķis šo pasauli jau ir atstājis, viņa darbu turpina meita un dēls. Tas arī ir galvenais iemesls, lai varētu spriedelēt – pie kura tad ir īstā recepte? Vieni saka, ka tikai dēlam, otri – ka tikai meitai Evijai.
– Cilvēkiem jau patīk mēļot. Patiesībā īstā recepte ar pareizajām proporcijām un izgatavošanas tehnoloģiju ir mums abiem, bet daži lietotāji tiešām ir novērojuši, ka ziedes nedaudz atšķiras, lai gan receptūra ir ievērota. Tas tāpēc, ka katram sanāk savādāk, arī viens ēdiens dažādām saimniecēm atšķiras garšas niansēs. Ziedei atšķirības rodas arī no tā, kādas kvalitātes sastāvdaļas izmanto, – skaidro Evija.
Tikai dabas vielas
Mūsdienu ražotāji bieži apgalvo, ka viņu produkts ir dabisks, tikai no dabas vielām, bet, kad rūpīgāk papēta tā sastāvu, atklājas, ka pievienoti gan konservanti, gan dažādi stabilizētāji, biezinātāji un cita ķīmija. Ir liela atšķirība, vai ziedei izmantotas tikai dabiskas sastāvdaļas, vai arī tā ir izgatavota no kādas masas, kurai pēc tam pievienotas dažas piles ēterisko eļļu. Ar īsto Riņķa ziedi viss ir kārtībā, to izgatavo tikai no četrām sastāvdaļām: sveķiem, bišu vaska, cūku taukiem un sviesta. Evija Riņķe novērojusi, ka cilvēka organisms uz dabas vielām atsaucas vislabāk, tāpēc arī ziede palīdz ātrāk atveseļoties, brūces labāk sadzīst. Produkta unikalitāte slēpjas proporciju un tehnoloģijas precīzā ievērošanā. Šo ziedi var uzglabāt pat 8 gadus, jo sveķiem piemīt unikālas konservējošās īpašības. Ziede labi palīdz apdegumu un brūču ārstēšanā, citi to veiksmīgi lieto pret herpes pumpām, sasprēgājušiem lūpu kaktiņiem, papēžiem, kaulu sāpēm, nogurušām kājām, kad ir vēnu problēmas.
Kā zināms, ziedi "Evija" ražo dažādi uzņēmumi – "Deiro", "Valgunde" un citi, un neviens neatklāj, pēc kādas receptes to dara. Dažādas "Evijas" patiešām atšķiras gan pēc iedarbības, gan pievienoto papildkomponentu skaita (medus, smiltsērkšķu eļļa u.c.), tāpēc daudzi pēc to pamēģināšanas, iespējams, ir vīlušies, jo gaidītā efekta nav. Ja gribas veco labo Riņķa ziedi, ir jāuzmeklē Edgara Riņķa mantinieki.
***
Uzziņa
Evijas Riņķes pēc tēva receptes ražoto ziedi "Evija" vislētāk var iegādāties pie viņas personīgi (1,80 – 2,20 lati par 100 ml, veikalos – līdz 5 latiem), reizēm viņa apciemo tuvējos tirdziņus Straupē un Limbažos. Rīgā ziedi var nopirkt veikalā "Veselības ligzda" (Brīvības iela 162 un Lāčplēša iela 17) un Daugmales Jāņa medus veikalos, piemēram, Kr. Barona ielā 51. Ja ir papildu jautājumi, Evija Riņķe ir gatava uz tiem atbildēt pa tālr. 26402383.
===================================
ZIEDE „EVIJA”
ANOTĀCIJA
AUTORS – EDGARS RIŅĶIS
Eksperimentālā un klīniskā aprobācija veikta Latvijas PSR Veselības aizsardzības ministrijas Latvijas Traumatoloģijas un Ortopēdijas zinātniskās pētniecības institūtā.
Ziede
„Evija” ir kombinēts ārstniecības preparāts – dzeltenīga, viskoza masa
ar patīkamu sveķu smaržu, kas saskarsmē ar ķermeni vai sasilstot virs
37*C kūst un kļūst plastiska. Tā nešķīst ūdenī un spirtā.
Ziedei ir
izteiktas antiseptiskas un pretiekaisuma īpašības, brūces dziedinoša
iedarbība. Brūces dzīšanu iedalot divās fāzēs: procesa pirmajā fāzē
ziede nodrošina antibakteriālu vidi, pretiekaisuma un dehidratācijas
efektu, otrajā fāzē tā stimulē audu atjaunošanos (reģenerāciju),
tādējādi paātrinot brūces dzīšanu un nodrošinot labu kosmētisko efektu.
Sastāvs
Ziedes „Evija” pamatkomponenti ir dabas produkti: egļu sveķi, bišu vasks, cūku tauki, sviests u.c.
Ziede
„Evija” apdegumu un brūču ārstēšanai ir atzīta par izgudrojumu un tai
1981.gada 22.jūnijā tika piešķirta PSRS autorapliecība Nr.1077087, bet
1994.gadā tā pārreģistrēta LR Patentu valdē, piešķirot Latvijas
Republikas patentu Nr. 5392.
Eksperimentālie un klīniskie pētījumi.
Ziedes „Evija” eksperimentālā un klīniskā izpēte notika no 1977. -
1988.gadam Latvijas Traumatoloģijas un Ortopēdijas zinātniskās
pētniecības institūtā. Pētījumu gaitā konstatēja:
- Pētot vispārējo toksisko iedarbību, būtiska ietekme uz asins, aknu, nieru, plaušu un sirds funkcionālo stāvokli nav novērota;
- Ilgstoša ziedes ierīvēšana ādā nerada negatīvas lokāla vai vispārēja rakstura parādības;
- Paātrinās nekrotisko audu atgrūšana no brūcēm un apdegumiem, tiek stimulēts granulācijas process, attīstās kolagēnās šķiedras, pastiprinās epitēlija proliferācija, saīsinās brūču sadzīšanas laiks. Tādējādi ziedes iedarbība saīsina brūču sadzīšanas laiku, uzlabo ādas reģenerācijas procesu.
Klīniskā izpēte parādīja, ka ziedei piemīt izteiktas antiseptiskas īpašības, kā arī tā pasargā un izolē brūci. Ziede efektīvi mīkstina kreveli, novēršot pārsēja pielipšanu, tādēļ to var lietot brūču un apdegumu, sevišķi lēni dzīstošu brūču, apsaldējumu, elektrības un staru radītu apdegumu ārstēšanā. Indikācijas.
Dažādu izcelsmju brūču ārstēšanai, pielietojot ziedi visās brūcē notiekošā procesa stadijās, apdeguma un staru izraisītu ādas bojājumu ārstēšanai. Ziedei ir raksturīgs plašs iedarbības spektrs, to rekomendē ginekoloģijā – mastopātijas ārstēšanai, jaunajām māmiņām – krūšu galu plīsumu ārstēšanai un profilaksei, kā arī dermatoloģijā un kosmetoloģijā.
Kontrindikācijas
Paaugstināta individuāla jutība pret kādu no preparāta sastāvdaļām (piem., bišu produktiem).
Lietošanas paņēmiens un devas
Vienreizēja
ārēji lietojamā ziedes deva pieaugušajiem ir 5 g. Bērniem ziedes devu
samazina proporcionāli ķermeņa masai, proti - uz pusi devas un mazāk,
t.i. 1,25 g. – 2,5 g. Apdedzinoties ziede jālieto steidzami, pirmajās 90
sekundēs! Pie I un daļēji II pakāpes apdegumiem sāpes pāriet pēc 15-20
minūtēm.
Inficētas vai strutainas brūces vispirms apstrādā ar
antiseptisku šķīdumu, pēc tam uzliek pārsēju ar ziedi. Brūču apstrāde ar
spirtu un to saturošiem preparātiem nav ieteicama. Ziedi uzklāj biezākā
kārtiņā uz marles plāksnītes, to uzklāj bojātajai virsmai, piefiksē ar
marles saiti vai sietiņu. Pārsiešanu turpmākās 10-14 dienas ieteicams
veikt katru dienu, vai līdz brūce ir pilnībā sadzijusi.
Glabāšana.
Ziede glabājama istabas temperatūrā, no saules stariem aizsargātā vietā.
Pēc iegūtās pieredzes ziede savu sākotnējo aktivitāti un derīgumu saglabā 8 gadus.