Kas īsti ir aromterapija?
Aromterapija – tās ir terapētiskas procedūras, kuru laikā obligāti tiek izmantotas ēteriskās eļļas. Šo terapiju atkarībā no ēteriskās eļļas izmantošanas veida var iedalīt gaisa, ūdens un aromterapijā.
Gaisa aromterapija
Eļļas lampa domāta tam, lai aromātiskās eļļas vienmērīgi izdalītos telpā. To var iegādāties veikalos, vai arī pagatavot mājas apstākļos. Aromātiskās lampas konstrukcija ir gaužām vienkārša: neliels trauks, kurā tiek ieliets ūdens, zem kura atrodas deglis. Darbības princips: deglis uzsilda tilpni ar ūdeni, savukārt, ūdens, izgarojot, iztvaicē gaisā ēteriskās eļļas. Šis veids ir ideāli piemērots tad, ja Jūs tikai sākat iepazīties ar aromterapiju, jo tas ļaus Jums samērā ātri saprast nepieciešamo koncentrāciju un izvēlēties mīļākos aromātus. Bez tam, gaisa aromterapija – tas ir lielisks līdzeklis cīņā ar respiratorām saslimšanām.
Sausās un mitrās inhalācijas
Sausā inhalācija: jāuzpilina dažus ēteriskās eļļas pilienus uz sausu audumu un jāpieliek pie deguna. Ja Jūs paņemsiet litru vārīta ūdens un pievienosiet tam dažus pilienus ēteriskās eļļas, bet pēc tam apklāsiet ar dvieli, un ieelposiet aromātiskos tvaikus, tad sanāks mitrā inhalācija.
Mutes dobuma skalošana
Šķidrumi, kuri tiek gatavoti no vārīta ūdens, sāls un dažiem pilieniem aromātiskās eļļas, būs lieliski piemēroti mutes dobuma skalošanai. Šādas procedūras pozitīvi ietekmēs zobu, smaganu un kakla stāvokli.
Aromterapija vannas istabā
Tām, kurām patīk relaksēties siltā vannā, ideāli būs piemērotas aromātiskās eļļas. Efekts būs ievērojami lielāks, ja Jūs ūdenim pievienosiet dažus Jūsu mīļākā aromāta pilienus.
Masāža
Masāža ir viena no patīkamākajām procedūrām, kuras laikā tiek izmantotas eļļas, bet šeit, protams, neiztikt bez profesionāla masiera rokām: Jums atliek tikai izvēlēties aromātu un pierakstīties uz masāžas seansu.
Iekšķīga lietošana
Izšķīdiniet dažus aromātiskās eļļas pilienus ūdenī vai zāļu tējā. Tomēr šādu procedūru labāk veikt ārsta uzraudzībā.
Nepieciešamie piesardzības pasākumi
Jāņem vērā tas, ka aromterapija jebkurā gadījumā ir ārstnieciska procedūra, bet tas nozīmē, ka Jums būs jāievēro daži piesardzības pasākumi. Apgūstot aromterapiju, Jums noderēs sekojoši noteikumi:
• Aromātiskās vai ēteriskās eļļas – tās ir sava veida zāles, tāpēc tās jālieto noteiktās devās, šī iemesla dēļ pirms lietošanas ieteicams rūpīgi izlasīt lietošanas instrukciju uz pudelītes iepakojuma.
• Ja Jums raksturīgs pastiprināts jutīgums pret alerģiskām reakcijām vai arī kāds no radiniekiem ir alerģijas slimnieks, tad Jums ļoti uzmanīgi jālieto eļļas un obligāti jāveic pārbaudes tests, vai Jūsu organismam nav alerģiskas reakcijas uz šo eļļu. To ir ļoti viegli izdarīt: jāuzpilina eļļu rokas iekšpusē elkoņa rajonā un jāvēro ādas reakciju. Ja nebūs nekādu apsārtumu, izsitumu un niezes, tad Jūs varat to izmantot atveseļošanas procedūrām. Vēl būtu ieteicams noskaidrot to, vai organisms pieņems šo aromātu kompozīciju. Ja tas Jums šķiet nepatīkams, tad vēlams nelietot šo eļļu procedūrām, bet aizvietot to ar citu aromātu.
• Nekad nesmērējiet koncentrētu eļļu uz ādas, jo dažas eļļas var izraisīt ādas apdegumu.
• Pēc eļļas lietošanas ieteicams rūpīgi nomazgāt rokas, lai eļļa nenokļūtu uz acs gļotu virsmas, jo tas var izraisīt gan apdegumu, gan arī spēcīgu alerģisku reakciju.
• Sievietēm, kuras atrodas riska grupā, vajadzētu atturēties no aromātisko eļļu lietošanas. Šai grupai pieskaitāmi: astmas slimnieki, hipertoniķi, cilvēki, kuri cieš no psiholoģiska rakstura saslimšanām, grūtnieces un mazi bērni.
• Epileptiķiem kategoriski aizliegts lietot rozmarīna, fenheļa un salvijas eļļas, kuras var izraisīt elpas trūkuma lēkmes.
• Grūtniecēm vajadzētu ļoti uzmanīgi lietot rozmarīna, majorāna, ciedru un ģerāniju eļļu, jo tas var izraisīt dzemdes tonusa paaugstināšanos, kas savukārt var kalpot par cēloni priekšlaicīgām dzemdībām vai spontānam abortam.
• Hipertonijas slimniekiem vajadzētu ļoti uzmanīgi lietot rozmarīna, salvijas un timiāna eļļas, jo šo eļļu sastāvā esošās ēteriskās vielas veicina asinsspiediena paaugstināšanos.
• Pastāv daži „dzelzs” likumi saistībā ar ēterisko eļļu lietošanu bērniem: līdz divu gadu vecumam – ne vairāk par vienu pilienu, kurš tiek izšķīdināts ūdenī, līdz divpadsmit gadu vecumam – puse no pieaugušo normas, pusaudžiem – trīs ceturtdaļas no pieaugušo normas.
• Ja Jūs izmantojat aromātisko lampu ar degli – tad turiet to tālāk no bērniem un viegli uzliesmojošiem priekšmetiem (piemēram, aizkariem, galdautiem).
• Ņemiet vērā, ka visas ēteriskās eļļas jāuzglabā cieši noslēgtos traukos, kas izgatavoti no tumšā stikla: ēteriskām eļļām nedrīkst piekļūt saules stari un augstas temperatūras.