Hokeja spēles laikā neatkarīgi no spēles svarīguma un kvalitātes ir iespēja ar draugiem parunāt savas problēmas, spēles laikā izlādēt emocijas, kas ikdienā ir sakrājušās vai vienkārši atpūsties dīvānā pēc darbadienas. Katram sevi cienošam vīrietim kaut reizi dzīvē ir jāredz hokeja spēle dzīvajā. Katram sevi cienošam hokeja fanam spēle ir jāskatās tiešraidē nevis sporta ziņās jāuzzina rezultāts. Jūs taču nelasāt nedēļu vecas ziņas? Ticiet man, hokejs nav tikai sporta spēle, tas ir dzīvesveids un sociāls process, kas neatstāj vienaldzīgu.
1. Hokejs...... Kas tas tāds?
Hokejs ir komandu sporta veids, kuru spēlē uz ledus. Tas ir ātrākais komandu sporta veids pasaulē - spēlētāji uz slidām ir spējīgi sasniegt ļoti lielus ātrumus, bet ripas lidojuma ātrums var pārsniegt pat 160 km/h. Hokejam līdzīga spēle attēlota pat uz 4000 gadu veciem sienu zīmējumiem Ēģiptē.
Mūsdienu hokejs radās Kanādā. Izlašu līmenī visaugstāk kotējas Olimpiskās spēles – sapnis spēlēt olimpisko spēļu finālā - izcīnīt zelta medaļas un olimpiskā čempiona titula iegūšana. Pasaules čempionāts, kas katru pavasari izmaina Latvijas ikdienu, jo viss tiek pakārtots hokejam ir trešais svarīgākais turnīrs.
Labākā profesionālā hokeja līga pasaulē ir Nacionālā Hokeja Līga - NHL, Ziemeļamerikā. Katra hokejista sapnis ir tur spēlēt un iegūt Lorda Stenlija Kausu. Pēc daudzu hokeja ekspertu domām otra spēcīgākā līga pasaulē ir Kontinentālā Hokeja Līga – jā, jā tā pati līga, kur braši cīnās mūsu pašu Rīgas Dinamo puiši. Šī līga aizvada savu otro sezonu, galvenā trofeja ir Gagarina kauss, ko iegūst play off jeb izslēgšanas spēļu uzvarētājs. Līgā spēlē 24 komandas no Krievijas, Kazahstānas, Baltkrievijas un, protams, Latvijas tuvākajā laikā tā grasās paplašināt savu ģeogrāfiju. Interesi izrāda komandas no Ukrainas, Lietuvas, Čehijas, Slovākijas, Somijas un Vācijas.
2. Nedaudz par noteikumiem..
Hokejs tiek spēlēts uz ledus laukuma.
Laikā, kad spēle rit vienādos sastāvos uz laukuma atrodas 5 laukuma spēlētāji un 1 vārtsargs no katras komandas.
Spēles mērķis ir gūt pēc iespējas vairāk vārtus, ar speciālām nūjām sitot pa speciālu gumijas disku - ripu. Vārtus var gūt raidot ripu pretinieku vārtos, kas ir novietoti pretējā laukuma galā. To priekšā stāv pretinieku komandas vārtsargs, kuram ir tiesības ripu atsist, ķert un piespiest pie ledus. Starp pārējiem pieciem laukuma spēlētājiem parasti ir 2 aizsargi un 3 uzbrucēji. Uzbrucēju līnijā ir viens centra uzbrucējs un divi malējie uzbrucēji - labās un kreisās malas. Spēlei drīkst pieteikt dažādu skaitu spēlētāju.
Spēlē ir 3 periodi, katrs - 20 minūtes garš. Kad spēle tiek apstādināta, tiek apstādināts arī spēles laiks. Visās spēlēs jānoskaidro uzvarētājs. Ja to pamatlaiks beidzas neizšķirti, tad tiek spēlēts pagarinājums, kurš parasti ir 5 minūtes garš. Izslēgšanas spēlēs jeb Play off tas var mainīties atkarībā no līgas nolikuma. Pagarinājumā (un attiecīgi visā spēlē) uzvar komanda, kas pirmā gūst vārtus. Ja vārti tajā netiek gūti, tad notiek pēcspēles metienu sērija jeb bullīši. Tie tiek izpildīti spēlētājam izejot vienam pret vienu uz vārtiem un cenšoties pārspēt vārtsargu. Uzvar prasmīgākā un veiksmīgākā komanda.
Lai viss notiktu godīgi un pēc noteikumiem uz ledus ir arī 2 līdz 4 tiesneši, kas skatās vai kāds no spēlētājiem nepārkāpj spēles noteikumus. Pārkāpjot spēles noteikumus komandai uz 2 vai vairāk minūtēm tiek noraidīts viens spēlētājs, atkarībā no pārkāpuma smaguma.
Uz laukuma esošie spēlētāji bieži mainās, jo, pateicoties lielajiem ātrumiem, spēlētāji ātri nogurst. Un šādā veidā spēles temps visu laiku tiek uzturēts augstā līmenī. Vārtsargus komandas maina reti - pārsvarā, kad tie uz laukuma darbojas nepārliecinoši un ir ielaiduši jau vairākus vārtus vai traumas gadījumā.
Laukuma apmales (sauktas par bortiem) palīdz ripu noturēt spēles laukumā. Tiesa, gadās, ka spēlētāji ripu pārmet pāri arī tiem. Parasti tas notiek nejauši, bet ja tas notiek apzināti, tad spēlētājam tiek piespriests sods par spēles laika vilcināšanu. Pēc tam, kad ripa ir atstājusi laukumu, spēle tiek apturēta. Tā tiek atsākta ar jaunu iemetienu kādā no 9 iemetiena punktiem uz laukuma, ko izvēlas tiesnesis pareizi traktējot noteikumus
3. Ekipējums
Visi spēlētāji laukumā atrodas uz slidām un katram no viņiem ir arī speciāla nūja. Tā kā hokejs ir ļoti ātra agresīva un nereti arī rupja spēle, tad lai izvairītos no nopietnām traumām hokejistiem ir jāvalkā speciāli aizsargtērpi. Kādreiz gan nekādi speclīdzekļi netika pielietoti taču laika gaitā tika ieviestas obligātas prasības spēlētāju drošībai. Spēlētāji parasti valkā ķiveres, krūšu aizsargus, elkoņu aizsargus, mutes sargus, jeb zobu kapes (bieži vien redzam, ka spēlētāji tos izvēlas dažādās interesantās krāsās), speciālus cimdus, speciālus šortus un vēl vairākus citus aizsargus. Vārtsargiem ekipējums ir savādāks, jo arī viņu uzdevums uz laukuma ir pilnīgi savādāks - tiem nav jāgūst vārti, bet gan tieši otrādi - jārūpējas par to, lai pretinieki negūtu vārtus, tādēļ tiem ir tvērējcimds, atsitējcimds, platāka nūja, savādāka ķivere un vārtsargiem ir vienreizēja iespēja savas ķiveres dizainu izvēlēties pašiem, kājsargi un pārējie aizsargi ir specifiski pielāgoti vārtsarga ērtākai un drošākai darbībai vārtos.
Piem. Dinamo Rīga vārtsarga Edgara Masaļska ķiverei uzdrukāta hokeja kluba Dinamo simbolika, otra Rīgas vārtsarga čeha Martina Pruseka ķiveri rotā viņa mīļākās mūziķu grupas U2 kvartets. Citi izvēlas uzdrukāt, piemēram, savu bērnu vārdus vai ko citu sev tīkamu, kas viņiem turklāt kalpo kā veiksmes talismani.
4. Par Rīgas Dinamo
Kopš 2008.gada hokejs Latvijā ir pārdzimis jaunā kvalitātē, hokeja klubs Rīgas Dinamo, kas spēlē Kontinentālajā hokeja līgā ir vaininieks šai visai jezgai.
Hokeja klubs Dinamo Rīga ir kādreizējā Rīgas Dinamo tradīciju mantinieks un atdzīvinātājs. Kluba stratēģija ir sapulcināt labākos pieejamos latviešu hokejistus un papildus nopērkot kādu samērā augstas klases leģionāru cīnīties ar KHL bagātajiem Krievijas klubiem, kuru rocība ir lielāka. Tādejādi pierādot ka Latvijā arī prot spēlēt hokeju.
Komandu trenē slovāku speciālists Juliuss Šuplers, kam asistē mūsu pašu kādreizējais izlases spēlētājs Artis Ābols. Komandas ģenerālmenedžeris ir Normunds Sējējs, arī izbijis labs hokejists. Es domāju, katrs būs dzirdējis runājam par Dinamo veiksmēm un neveiksmēm, kas vairāk kas mazāk, bet būs.
Sastāvā pulcēti labākie latviešu hokejisti, kas nespēlē NHL – komandas kapteinis un hokeja leģenda Sandis Ozoliņš, Sprukts, Karsums, Ankipāns, Dārziņš, trīs brāļi Rēdlihi, Sorokins, Laviņš, Ņiživijs un vārtos brīnumus rāda Edgars Masaļskis, tad jebkuram pretiniekam trīc kājas izejot uz arēnas Rīga ledus. Piepulcinot pāris leģionārus, kuru priekšgalā ir KHL sezonas labākais vārtu guvējs slovāks Marsels Hossa mūsu hokejisti rāda atzīstamu sniegumu. Pēc šīs sezonas lēnā sākuma lēnām ieskrienoties tika uzņemti apgriezieni un tika atkārtots pagājušās sezonas sniegums iekļūstot regulārās sezonas labāko skaitā, kas ļauj turpināt cīņu par Gagarina kausu izslēgšanas spēlēs. Izslēgšanas spēlēs piedalās tikai labākie un Dinamo jau ir pārvarējis pirmo kārtu izsitot no turnīra Rietumu konferences uzvarētājus Sanktpēterburgas SKA. Šobrīd rit otrās kārtas sērija pret Latvijas hokeja izlases galvenā trenera Oļega Znaroka un palīga Harija Vītoliņa trenēto klubu Balašihas MVD. Mūsu puiši rāda atzīstamu sniegumu. Pierādījums tam, ka sportiskais niknums un komandas gars spēj vairāk, kā individuālā meistarība.
5. Labākie Latvijas hokejisti.
Katra hokejista gods ir pārstāvēt savu nacionālo izlasi, kur piemēram, uz pasaules čempionātu sapulcējas visi labākie, kas ikdienā katrs spēlē savā klubā, dažādās līgās un valstīs. Latvijas hokeja vēsturē ir bijuši, ir tagad un vēl būs izcili hokejisti. Izcilnieku ir daudz tāpēc izcelšu pašus nopelniem bagātākos un atzītākos meistarus.
Artūrs Irbe ir bijušais Latvijas hokeja vārtsargs, kurš lielāko daļu savas spēlētāja karjeras pavadīja NHL, dažādos līgas klubos spēlējot no 1991. līdz pat 2004. gadam. 2009. gada nogalē uzņemts IIHF Slavas zālē. Irbes pirmā profesionālā komanda bija Rīgas Dinamo. 2 reizes piedalījies NHL visu zvaigžņu spēlēs un 2002.gadā NHL vidusmēra klubu Karolīnas „Hurricanes” aizveda līdz Stenlija kausa finālam. Artūrs kad vien varējis vienmēr ir steidzies palīgā Latvijas izlasei un ir nopelniem bagātākais Latvijas hokeja vārtsargs.
Sandis Ozoliņš ir latviešu hokeja aizsargs. Karjeras augstākais punkts tika sasniegts kopā ar Kolorādo "Avalanche", kuras sastāvā 1996. gadā ieguva Stenlija kausu. Viņš vēl joprojām ir vienīgais latvietis, kuram izdevies izcīnīt šo balvu. Ozoliņš ir uzbrūkošā stila aizsargs, kas lieliski prot savienot savus pienākumus aizsardzībā ar uzbrukumiem. Karjeras laikā ir spēlējis 7 NHL All-Star jeb visu zvaigžņu spēlēs. Sandis Ozoliņš šobrīd pārstāv Kontinentālā hokeja līgas klubu Rīgas "Dinamo", turklāt ir tās kapteinis.
Kārlis Skrastiņš ir latviešu hokejists - aizsargs. NHL ir līga kur latviešu „dzelzs vīrs” pelna maizīti pārstāvot Dalasas "Stars" vienību. Dzelzs vīra titulu ieguva aizvadot 495 spēles pēc kārtas un tādējādi laboja Tima Hortona rekordu par visvairāk pēc kārtas aizvadītajām NHL spēlēm, starp aizsargiem. Pateicoties savai izturībai, viņš guvis iesauku Iron Man, kas tulkojumā no angļu valodas nozīmē "dzelzs vīrs"..
Sergejs Žoltoks bija latviešu hokejists, kurš spēlēja uzbrucēja pozīcijā. Viņš 10 sezonas spēlējis NHL klubos, pēdējais no tiem bija Minesotas "Wild" viņš bija arī komandas kapteinis. Tas vien liecina par šī hokejista izcilo prātu un personību, jo būt NHL komandas kapteinim ir īpašs gods. Diemžēl Sergejs Žoltoka karjeraun dzīvība aprāvās 2004. gada 3. novembrī, Minskā, Baltkrievijā, kad Baltkrievijas hokeja līgas ietvaros savā starpā tikās Žoltoka pārstāvētā HK Rīga 2000 un Minskas "Dinamo". 2005. gadā Rīgas 55. vidusskola tika pārsaukta Sergeja Žoltoka vārdā. Tika ierosināts par Žoltoka ielu pārsaukt arī kādu no Arēnas Rīga blakusesošajām ielām, bet Rīgas dome to noraidīja.
Helmuts Balderis ir bijušais Latvijas un PSRS hokeja uzbrucējs spēlējis ar numuru 19.
Viens
no labākajiem Latvijas un bijušās PSRS uzbrucējiem. Izcēlās citu
hokejistu vidū ar augstu slidošanas līmeni, starta ātrumu un lielisku
tehniku. Pirmais Latvijas hokejists NHL. Kļuvis par vecāko draftēto
hokejistu NHL (36 gadi) un vecāko hokejistu, kurš guvis pirmos vārtus
NHL (37 gadi). 1998.gadā uzņemts IIHF Slavas zālē.
Oļegs Znaroks ir krievu izcelsmes hokejists, kas pārstāvējis Latvijas izlasi. Tagad pievērsies trenera darbam. Savā spēlētāja karjerā ticis pat līdz NHL, taču tur nostiprināties neizdevās, spēlējis vairākos pasaules čempionātos Latvijas izlases sastāvā. 1996.gadā Latvijas izlases sastāvā guva izšķirošos vārtus, kas ļāva mūsu hokejistiem ielauzties hokeja elitē. Ekspertu vērtējumos tiek vērtēts divējādi, taču vienmēr tiek uzsvērta viņa nozīme Latvijas hokejā. 2006. gadā viņš kļuva par Latvijas izlases galveno treneri, bijis arī vairāku iepriekšējo izlases treneru asistents. 2008. gadā Znaroks tika apstiprināts kā Kontinentālās hokeja līgas kluba Maskavas apgabala "MVD" galvenais treneris.
6. Labākie fani pasaulē!
Ja tiktu rīkots Pasaules čempionāts fanošanā par hokeju, tad mums tur konkurentu nebūtu, Mēs esam neoficiālie pasaules čempioni fanošanā.. Jau kopš 1997. gada, kad Latvijas valstsvienība pirmo reizi spēlēja pasaules hokeja elitē, mūsu fani pasaulei parādīja — mēs esam paši labākie! Ik pavasari čempionātu rīkotāji bažīgi priecājās — uz sacensībām ieradīsies vairāki tūkstoši varenu fanu no Latvijas, kurus savaldīt gan būs ļoti grūti...
Jau otro gadu hokeja drudzis nav ar sezonalitātes pieskaņu, kas uzvirmo tikai pavasarī. Kopš tika dibināta Kontinentālā hokeja līga – KHL, kur spēlē arī Rīgas Dinamo hokeja klubs, hokejs ir atdzimis jaunā kvalitātē. Arēnas Rīga tribīnes, kur mūsējie aizvada mājas spēles vienmēr ir pilnas, regulārās sezonas laikā no septembra līdz martam uz spēlēm pulcējas no 7 000 līdz 10 000 skatītāju, bet izslēgšanas spēlēs, kas sākas martā tribīnes ir pārpildītas. Tiek uzstādīti jauni arēnas apmeklētības rekordi, biļetes uz play off spēlēm tiek izpirktas pusstundas laikā. Tiek organizēti braucieni no visattālākajām Latvijas vietām, lai tikai klātienē redzētu Dinamiešus darbībā un izbaudītu kolosālo atmosfēru kas valda arēnā. Visi fani ir miermīlīgi un pozitīvi noskaņoti, vienmēr gatavi atbalstīt savējos. Bruņojušies ar dažādu atribūtiku, fanu šallēm, krekliem, cepurēm, karogiem, taurēm, plakātiem un kliedzot saukļus, dziedot dziesmas viņi uzmundrina mūsu hokejistus pat visgrūtākajos brīžos. Arēnā nav nozīmes, kas tu esi ikdienā. Vai tu esi skolas direktors, students, pašvaldības vadītājs, deputāts, uzņēmējs vai kas cits. Šeit tu esi hokeja fans ar visām no tā izrietošajām sekām. Šeit ir iespēja atslēgties no visa, nav problēmu, nav krīzes, bezdarba, ģimenes problēmu un visa pārējā, tikai hokejs.
7. Sieviešu hokejs? Kas tas tāds?
Hokeju nespēlē vienīgi vīrieši, bet arī sievietes. Līdzīgi kā vīriešu hokejā, arī sieviešu hokejā starp spēcīgākajām valstīm ir Kanāda, ASV, Zviedrija un Somija. Lielākā atšķirība starp vīriešu un sieviešu hokeju ir tāda, ka sieviešu hokejā ir aizliegti spēka paņēmieni. Tas tika nolemts 1990. gadā, kad, pēc pirmā Pasaules čempionāta sievietēm, tika secināts, ka Ziemeļamerikas spēlētājas ir krietni masīvākas par lielāko daļu pārējo valstu hokejistēm. Vēl viena atšķirība ir tā, ka visām hokejistēm ir jāvalkā pilnā sejas maska.
Mūsdienās Hokejs ir viens no visstraujāk augošajiem sieviešu komandu
sporta veidiem pasaulē. Sieviešu hokejā iesaistīto spēlētāju skaits
pēdējos 10 gados pieaudzis ļoti strauji. 1990. gadā notika arī pirmais
Pasaules čempionāts sievietēm, bet sākot ar 1998. gada Olimpiskajām
spēlēm Nagano, Japānā, tās ir arī Olimpisko spēļu programmā.
Vairākas
sievietes ir ielauzušās arī starp vīriešiem. Menjona Raumē ir bijusi
NHL komandas Tampabejas "Lightning" vārtsardze divos pirmssezonas mačos.
2003. gadā Heilija Vikenhaizere spēlēja Kirkonumī "Salamat" komandas
rindās. "Salamat" spēlē Suomi-sarja, kas ir otra spēcīgākā Somijas
hokeja līga. Arī Latvijā sievietes spēlē hokeju, taču lai vai kā hokejs
ir un būs īstu vīru spēle.
Pēcvārds.
Respektīvi, hokejs ir Latvijas kultūras sastāvdaļa. Hokejs ir visur un visi par to runā, it īpaši vīrieši. Mēs jūtamies nesaprasti, ja kāds pret hokejs ir vienaldzīgs un mums šķiet dīvaini, ja kāds neko no hokeja nesaprot. Mums patīk pozitīva attieksme un pat ja tā ir negatīva tā tomēr attieksme, bet tā ir attieksme, vienaldzība nē. Vienaldzīgos mēs noķeram ietērpjam fanu kreklā un tad jau vairs neko nevar labot. Fans uz mūžu, tas ir liktenis. Mēs spēli gribam skatīties diena vai nakts. Draugu lokā pie alus kausa vai arēnā, tas nav svarīgi, galvenais ir emocijas un apkārt valdošā atmosfēra. Pasaules čempionāta laikā Latvijā ir 2,3 miljoni treneru un tiesnešu, kas visu zina labāk par izlases treneriem un vadību. Ielās redzam cilvēkus ar izlases atribūtiku, jo tajā pat laikā viņi visi ir vienoti un dedzīgi atbalsta mūsējos. Mēs vienmēr esam par savējiem. Ne velti pirms svarīgiem mačiem mēs visi ceram uz veiksmes palīdzību, kas bieži vien mums ir stāvējusi klāt. Ne par velti tas teiciens, ka hokeja Dievs ir Latvietis.
Lietotie termini:
IIHF -Starptautiskā hokeja federācija
NHL - Nacionālā Hokeja Līga (Pasaulē labākā profesionālā hokeja līga)
KHL – Kontinentālā Hokeja Līga (šeit cīnās Dinamo Rīga)
Regulārais čempionāts un play off
- visu sezonu, jeb regulāro čempionātu komandas izspēlē katra ar katru
vairākas reizes un beigās katra ierindojas konkrētā vietā. Ne tik
veiksmīgākajām vienībām sezona ir beigusies, bet labāki turpina cīnīties
par galveno balvu, kas jau kurā līgā ir. Izslēgšanas spēlēs jeb play
off labākā spēlē pret vājāko līdz noteiktam uzvaru skaitam un uzvarētājs
iekļūst nākamajā kārtā, līdz paliek tikai viens uzvarētājs. Tā arī
iegūst labākās komandas nosaukumu un titulu.
Pēcspēles metieni jeb bullīši
– ja uzvarētāju nevar noskaidrot normālā spēles laikā, tad to dara
pēcspēles metienu sērijā. Kad komandas spēlētāji izgājienos viens pret
vienu cenšas pārspēt pretinieku komandas vārtsargu. Veiksmīgākā komanda
arī gūst uzvaru mačā.
Noraidījums – kad kādas komandas
spēlētājs pārkāpj spēles noteikumus, tad tiesnesis piešķir komandai sodu
no 2 minūtēm līdz diskvalifikācijai uz vairākiem mačiem, atkarībā no
pārkāpuma smaguma. Spēlētājs dodas uz noraidīto soliņu un šo laiku
komanda spēlē nepilnā sastāvā, ja komanda, kas spēlē mazākumā tā laikā
ielaiž vārtus, viņu spēlētājs atgriežās laukumā.
Izlase –
nacionālā valstsvienība, kur spēlē kādas valstspiederīgie, labākie
spēlētāji pārstāvot savu republiku Pasaules čempionātos un Olimpiskajās
spēlēs.
Klubs – neatkarīgi no valstiskās piederības veidota
komanda, komandas komplektācija ir atkarīga tikai no kluba finansēm un
spējas vienoties ar spēlētājiem. Spēlē kādā profesionālā līgā vai
nacionālajā čempionātā.