Par 40 latiem dārgāks kļūs paternitātes noteikšanas tests, par deviņiem latiem - kontrolšāvieni ar vītņstobra ieroci, kā arī citi policijas maksas pakalpojumi. Kopumā valsts policija ar maksas pakalpojumiem gada laikā cer nopelnīt gandrīz ceturtdaļmiljonu latu – 240 555 latus.
Daudzi uzskata, ka policijas kā valsts institūcijas pakalpojumi ir bezmaksas. Tomēr Valsts policija ir arī peļņas organizācija, kura maksu iekasē gan par dažādu testu un ekspertīžu veikšanu, gan arī par kārtības nodrošināšanu privātos pasākumos un pat kopēšanas darbiem.
Policija kļūst dārgāka
Pašreiz spēkā ir pirms trīsarpus gadiem pieņemtie valdības noteikumi Nr.774 par Valsts policijas sniegto maksas pakalpojumu cenrādi. Šai laikā ir mainījušies gan sniegto pakalpojumu izmaksas, gan noteikumi par PVN likmes piemērošanu. Tādēļ noteikumos ieviesīs grozījumus.
Iekšlietu ministrija to pamato šādi: „Sakarā ar to, ka būtiski palielinājušās izmaksas, Valsts policija precizē izcenojumus šādiem maksas pakalpojumiem:
• DNS profila noteikšana ar gēnu analīzes metodi;
• klasiskās paternitātes/maternitātes noteikšana ar DNS gēnu analīzes metodi;
• kontrolšāviena veikšanai ar vītņstobra šaujamieroci.
Jauno tehnoloģiju ieviešana būtiski paātrina maksas pakalpojumu sniegšanas laiku (iepriekš šo pakalpojumu sniegšanas laiks bija viens mēnesis, pēc jauno tehnoloģiju ieviešanas – divas nedēļas).”
Paternitātes noteikšana kļūst modernāka un dārgāka
Būtiski sadārdzināsies paternitātes noteikšana. Ja pašreiz klasiskā paternitātes/maternitātes noteikšana ar DNS gēnu analīzes metodi izmaksā 231,30 latus, tad turpmāk tā būs 270,55 lati (ar PVN).
Bērna paternitātes noteikšana daudzām mātēm ir svarīga, lai viņas saņemtu materiālo atbalstu un alimentus. Pēc Labklājības ministrijas sniegtās informācijas, pašvaldības nereti atsaka personai, kura aprūpē bērnu, materiālā atbalsta nodrošināšanu, ja persona nav pieprasījusi no otra vecāka uzturlīdzekļus bērna uzturēšanai. Bieži vien vienīgais veids kā panākt, lai otrs vecāks maksātu uzturlīdzekļus, ir vēršanās tiesā ar prasību par līdzekļu piedziņu bērna uzturam, kas nav iespējams, ja nav zināms otrs vecāks (bērna tēvs).
Saskaņā ar Latvijas Tiesu informācijas sistēmā pieejamajiem datiem 2010.gadā pirmās instances tiesā izskatītas 508 lietas par bērna izcelšanās noteikšanu. Valsts policijas Kriminālistikas pārvalde 2010.gadā saskaņā ar tiesas lēmumu veikusi 44 klasiskās paternitātes/maternitātes noteikšanu ar DNS gēnu analīzes metodi.
Ierobežotos finanšu līdzekļu apstākļos Valsts policijas Kriminālistikas pārvalde, veicot DNS profila noteikšanu ar gēnu analīzes metodi vai klasiskās paternitātes/maternitātes noteikšanu ar DNS gēnu analīzes metodi, vairāk neuztur vecās metodes un tehnoloģijas (kaut arī klientiem tās bija salīdzinoši lētākas). Tās personas, kuras dārdzības dēļ nevar atļauties veikt paternitātes noteikšanas analīzes, var lūgt tiesai vai tiesnesim atbrīvojumu no izdevumu segšanas, kas saistīti ar šo ekspertīžu veikšanu bērna izcelšanās noteikšanai. Tiesu prakse rāda, ka tiesa civilprocesa ietvaros puses atbrīvo no izdevumu segšanas, kas saistīti ar iepriekšminēto ekspertīžu veikšanu un šos izdevumus sedz no valsts budžeta līdzekļiem.
Būs arī lētāk
Tāpat sadārdzināsies arī kontrolšāviena veikšana ar vītņstobra šaujamieroci – no 11,93 uz 20,17 latiem.
Savukārt dažu ekspertīžu veikšana pat samazināsies, jo tām vairs netiks piemērots PVN. Tā, piemēram, ugunsgrēka tehniskās ekspertīzes veikšana tagad maksās 10,52, nevis 12,73 lati stundā, bet sprādzientehniskā ekspertīze 6,92 latus 8,37 latu vietā.