Par peoniju sistemātiku
Praktiskajā peoniju sistemātikā joprojām valda zināms juceklis, ko ļoti bieži pieļauj pat paši puķkopji.
Dažādās botāniķu sistemātikās peonijas tiek iedalītas divās lielās grupās vai sekcijās – krūmpeonijās un lakstveida (vasarzaļās) peonijās. Bieži lietotais kokveida peoniju nosaukums nav īsti precīzs – kas nu tas par koku, ja pat simtgadīgs augs var sasniegt knapi pāris metru augstumu. Ja nu mums ir krūmpeonijas, kas ziemās nomet lapas, tad otru lielo peoniju grupu, kurām rudeņos atmirst kā lapas, tā līdz pat zemei ziedneši, nav nekādas vajadzības saukt par lakstveida vai vasarzaļajām peonijām. Pietiks ar vienu vārdu – peonijas.
Pirmā šķirņu grupa – pienbaltās peonijas
No daudzajām peoniju sugām vislielāko izplatību Eiropā 19. gadsimta sākumā ieguva pienbaltās peonijas (Paeonia lactiflora), kuras lielos daudzumos ieveda no Ķīnas. Līdz tam Eiropas dārznieki bija veidojuši tikai nedaudz šķirņu no dziedniecības peonijas (P. officinalis). Pienbaltās peonijas un no tām radīto šķirņu priekšrocības ātri vien tika novērtētas, un Eiropā sākās straujš peoniju selekcijas darbs, kura augļi redzami vēl šodien. No tā laika šķirnēm Latvijā vēl var atrast N. Lemona ‘Edulis Superba’ (185 gadus veca šķirne), P. Millē ‘Festiva Maxima’ (160 gadi), V. Lemuāna ‘Sarah Bernhardt’ (104 gadi) un ‘Le Cygne’ (103 gadi) u.c. Izpētot pāri par 8000 reģistrēto šķirņu, redzams, ka apmēram 70% to radurakstos ir tikai pienbaltā peonija. Tā kā šķirņu selekcijā radurakstiem ir ļoti liela nozīme, tad visos nopietnos katalogos, šķirņu sarakstos, kā arī labās grāmatās visur pēc šķirnes nosaukuma vai apraksta tiek pievienots vārdiņš «Lactiflora» vai saīsinājums «Lact.». Latvijas peoniju audzētāju kolekcijās šodien aug simtiem izcilas kvalitātes P. lactiflora cilmes šķirņu: ‘Angel Cheeks’, ‘Bessie’, ‘Do Tell’, ‘Elsa Sass’, ‘Gardenia’, ‘Judith Eileen’, ‘Many Happy Returns’, ‘Mother’s Choice’, ‘My Love’, ‘Pillow Talk’, ‘Summer Glow’, ‘Top Brass’, ‘White Cap’ u.c. Praktiskajā puķkopībā šī ir pirmā peoniju šķirņu grupa.
Otrā šķirņu grupa – hibrīdās peonijas
Atklāti runājot, tas nav īsti piemērots nosaukums, jo visas šķirnes taču iegūtas krustojumu rezultātā – visas ir hibrīdi. Bet tā visā peoniju literatūrā jau gadu desmitiem pieņemts, un ne mums to apstrīdēt. Šīs grupas peoniju šķirnes aprakstam pievieno – Hybrid, Hybr. vai Herbaceous Hybrid, kas norāda, ka šķirne ir iegūta, krustojot vairākas peoniju sugas. Hibrīdo peoniju ieguvē milzu darbu paveicis ASV profesors Arturs Sanders (1869–1953). Jau 1915. gadā viņš sāka peoniju starpsugu krustojumus. Garajā selekcionāra mūžā profesors ieguva simtiem izcili skaistu peoniju šķirņu, no kurām vēl šodien ļoti daudzas ieņem redzamu vietu mūsu kolekcijās: ‘Athena’, ‘Carina’, ‘Cytherea’, ‘Elizabeth Foster’, ‘Gwenda’, ‘Legion Of Honor’, ‘Lovely Rose’, ‘Nova’, ‘Red Red Rose’, ‘White Innocence’ u.c. Tādu īpaši spilgtu šķirņu veidošanā kā ‘Firelight’ un ‘Sunlight’ profesors iesaistīja pat četras peoniju sugas!
Hibrīdo peoniju grupā (bez A. Sandera izveidotajām) ir vēl ļoti daudz augsti godalgotu izcilu šķirņu: ‘Buckeye Belle’, ‘Chocolate Soldier’, ‘Color Magnet’, ‘Command Performance’, ‘Coral ‘N Gold’, ‘Coral Charm’, ‘Coral Sunset’, ‘Delaware Chief’, ‘Etched Salmon’, ‘Goldilocks’, ‘Lemon Chiffon’, ‘Lorelei’, ‘My Love’, ‘Old Faithful’, ‘Pink Hawaiian Coral’, ‘Red Charm’, ‘Sable’, ‘Wine Angel’ u.c.
Trešā šķirņu grupa – intersekciju peonijas
Intersekciju jeb Ito grupas šķirnes Latvijā vēl ir samērā liels retums, taču es uzdrošinos apgalvot, ka tās mūsu gadsimtā būs kā lielo, tā mazo dārzu favorītes. Ikviens puķkopis, kas pēdējos gados redzējis šīs grupas šķirnes, ir bijis sajūsmināts. Latvijā no intersekciju jeb Ito grupas šķirnēm pirmās tika introducētas ‘Garden Treasure’ (Hollingworth, 1984) un ‘Bartzella’ (R. Anderson, 1986), kas zied ar spilgtiem, sulīgi dzelteniem ziediem un veido kuplus cerus. Tās ziednešiem nav vajadzīgs atbalsts, izcili audzelīgas un veselīgas. Kaut arī abas šīs šķirnes mūsu dārzos aug jau gandrīz 10 gadus, vēl arvien nākas sastapt puķkopjus, kuri netic, ka var būt dzeltenziedu peonijas...
Intersekciju grupā šobrīd ir 88 starptautiski reģistrētas šķirnes un vēl kāds desmits nereģistrētu šķirņu, kas selekcionētas Japānā. Piemēram, manā dārzā aug skaista nereģistrēta japāniete ‘Shining Light’. Varam droši pieņemt, ka šajā grupā jau ir vismaz 100 skaistuļu.
Vēsture
Intersekciju peonijas ir jauna grupa – aptuveni 40 gadu.
Pirms šīs grupas dzimšanas peoniju ziediem bija samērā mazs ziedu krāsu spektrs: dažādas baltās, rozā un sarkanās – tas arī viss. Krūmpeoniju sekcijā bija gan sugas (P. lutea u.c.), gan šķirnes ar dažādu nokrāsu dzelteniem ziediem. Daudziem peoniju selekcionāriem jau pirms 100 gadiem tos bija sapnis sakrustot – krūmpeonijas ar peonijām – un izveidot dažādu jaunu krāsu peonijas (lakstainās). Pirmais rezultatīvais krustojums izdevās japāņu selekcionāram Toiči Ito. Viņš par mātes augu izvēlējās balto pildīto ziedu laktifloru ‘Kakoden’ (vecākaugi nezināmi) un franču selekcionāra V. Lemuāna izveidoto krūmpeoniju ar dzelteniem puspildītiem ziediem ‘Alice Harding’(1935). Toiči Ito apputeksnēja 1200 mātes augu. Rezultāts bija niecīgs – 36 dīgstošas sēkliņas. Jaunie hibrīdi auga lēni, negribēja ziedēt. 1956. gadā Toiči Ito nomira, tā arī neredzējis savus hibrīdus uzziedam.
Tie sāka ziedēt 1963. gadā. Hibrīdiem bija tipiskās krūmpeoniju lapas, bet ceri uzvedās kā parastās peonijas – rudenī zaudēja visu zaļo virszemes daļu, lai nākamajā pavasarī to atkal ataudzētu. Amerikāņu peoniju audzētājs un selekcionārs Luijs Smirnovs, apmeklējot Japānu, pie Toiči Ito atraitnes ieraudzīja šos hibrīdus, uzreiz novērtēja un piedāvājās atpirkt, noformēt patentus, šķirņu reģistrāciju u.c. Toiči Ito atraitne piekrita. Tā visi viņas vīra fenomenālie hibrīdi aizceļoja uz Ameriku, kur 1974. gadā L. Smirnovs pirmo reizi peoniju vēsturē savā un Toiči vārdā reģistrēja četras perspektīvākās intersekciju šķirnes: ‘Yellow Crown’, ‘Yellow Dream’, ‘Yellow Emperor’ un ‘Yellow Heaven’. Šo arī var uzskatīt par īsto intersekciju grupas dzimšanas gadu.
Minētās šķirnes joprojām tiek audzētas un tirgotas. Arī apbalvotas
(1993. gadā kā pirmā Ito grupas šķirne Lielās čempiones titulu ieguva
‘Yellow Emperor’). Patiesības labad gan jāteic, ka pirms šīm četrām
šķirnēm L. Smirnovs vēl bija reģistrējis četras Ito/Smirnova kopšķirnes –
‘Pink Heaven’, ‘Pink Purity’ (1967), ‘Pink Harmony’ un ‘Pink Symphony’
(1972). Diemžēl tās neieguva plašu puķkopju atzinību. Varbūt vainīga
bija visiem jau zināmā rožsārtā krāsa?
Līdz pat šim laikam
intersekciju grupas šķirnes literatūrā un praksē mēdz dēvēt par Ito
šķirnēm, bet tas būtībā ir nepareizi, jo par Ito šķirnēm taisnības labad
varētu saukt tikai minētās astoņas šķirnes. Īstais un pareizais
nosaukums būtu intersekciju šķirnes. Latviešu valodā varētu teikt
starpsekciju krustojumu šķirnes. Starptautiskajos peoniju reģistros
parasti lieto abus nosaukumus – Itoh group vai Intersectional group.
Praktiskais dārznieks vienmēr izvēlas īsāko nosaukumu. Arī manos
pierakstos pie šķirnēm ir tikai šie īsie apzīmējumi – Lact., Hybr. un
Ito.
Personīgā pieredze
Toiči Ito panākumi iedvesmoja peoniju selekcionārus visā pasaulē, it sevišķi ASV, kur šobrīd strādā desmitiem visspējīgāko peoniju originatoru. Gadsimtu mijā man izdevās iegādāties pirmās divas pēc aprakstiem interesantās intersekciju šķirnes: D. Holingsvērta šķirni ‘Garden Treasure’ (reģistrēta 1984. gadā) un R. Andersona ‘Bartzella’ (1986). Ar sirds trīsām un lielām cerībām gaidīju šķirņu uzziedēšanu 2003. gadā. Šķirņu ceri bija lieli, kupli, ziedneši stingri, lapojums izcils (atgādināja krūmpeonijas). Pumpuri drusciņ nosmaiļoti ar it kā asiem deguntiņiem. Katru rītu pirmais gājiens bija pie ‘Garden Treasure’ un ‘Bartzella’.
Prieka brīdis pienāca 16. maija rītā, kad ‘Garden Treasure’ zieds jau bija pusplaucis. Pasakaina zeltdzeltena krāsa – pirmo reizi mūžā redzu atplaukstam dzeltenu peonijas ziedu! 18. maijā zieds pilnībā atplaucis: zeltdzeltens, laba pildījuma, stingras ziedlapas, zieda diametrs ir 16 cm, spēcīgo ziednešu garums – 65 cm. Cerā 11 ziedi – kad visi uzplaukst, sēžu pie cera un meditēju kā japānis... Pāris dienu vēlāk atplaukst ‘Bartzella’ – tai ziedi tikpat lieli, nedaudz gaišāki, cers nedaudz augstāks. Abu šķirņu ziediem viegls, patīkams aromāts. Ar prātu un sirdi nomierinu naudas maku – 300 dolāru par vienu stādiņu nav maksāts velti.
Pagaidām Ito šķirņu grupā šīs šķirnes ir arī visvairāk apbalvotās:
abas ieguvušas Zelta medaļas, ‘Bartzella’ 2002. gadā saņēmusi APS Lielās
čempiones titulu, bet ‘Garden Treasure’ pabijusi Lielās čempiones godā
pat četras reizes: 2001., 2004., 2005. un 2007. gadā.
Esmu pilnīgi
pārliecināts, ka tuvākajos gados augstus apbalvojumus saņems vēl daudzas
intersekciju grupas šķirnes. Manā kolekcijā šobrīd ir 17 šīs grupas
šķirnes. No tām neapšaubāmi ceļā uz godalgām ir ‘Candy Brilliants’,
‘Cora Louise’, ‘First Arrival’, ‘Lemon Dream’, ‘Scarlet Heaven’.
Noteikti jāpiebilst, ka manas intersekciju grupas šķirnes gandrīz 10 gadu laikā neviena nav slimojusi ne ar pelēko puvi, ne arī ar kādu citu slimību. Šo šķirņu krāšņās lapas neēd vai citādi nebojā kaitēkļi. Nevienai Ito grupas šķirnei nav vajadzīgi balsti! Tātad – ideāli piemērotas gan maziem, gan lieliem stādījumiem. Vienīgais mīnuss – jāiemācās šo šķirņu pavairošana, jo sakneņu sadalīšana ir smags darbs (gan ne visām). Līdz šim vislielākās grūtības man sagādājusi šķirnes ‘Cora Louise’ sakneņa sadalīšana atsevišķos stādos, jo to nevarēja izdarīt ne ar vislabākajām dārza šķērēm, ne nažiem – nācās ņemt talkā dzelzs zāģi!
Selekcijas ģeogrāfija un jaunākie sasniegumi
Jaunākie dati liecina, ka intersekcijas grupas peoniju šķirņu veidošanā absolūtie trumpji ir amerikāņu selekcionāru rokās. Ražīgākie ir D. Smits (30 reģistrētu šķirņu), R. Andersons (26), I. Tolomeo (10) un D. Holingsvērts (5). Tikai vienu reģistrēto šķirni – ‘Meridian’ izveidojuši Jaunzēlandes selekcionāri D. Irvins un T. Saterlends. Trūkst ziņu par Japānas selekcionāru devumu: bez originatora vārda zināma tikai šķirne ‘Shining Light’. Japāņi paši ziņo, ka viņiem jau esot desmitiem perspektīvu Ito hibrīdšķirņu. Dzīvosim – redzēsim.
Kas tad šīs grupas šķirnes padarījis tik populāras? Es uzdrošinos apgalvot, ka ziedu krāsa. Ne laktifloru, ne hibrīdo peoniju grupās līdz šim nebija šķirņu ar izteikti dzelteniem ziediem. Puķkopības vēsturē ikvienā kultūrā neredzētas ziedu krāsas parādīšanās vienmēr uztverta ar lielu sajūsmu. Es labi atceros, kā desmitiem gadu gladiolu selekcionāri centās izveidot zilu ziedu gladiolu šķirnes, kā rožu audzētāji cenšas izaudzēt zilas krāsas rozes.
Gladiolu audzētājiem zilas gladiolas jau ir, bet rožu audzētājiem – vien tādas violetzilganas. Savs zilais sapnis ir arī peoniju audzētājiem. Kad 2004. gadā D. Smits reģistrēja savu Ito šķirni ‘Impossible Dream’ ar lavandzilgansārtajiem ziediem, viņam uzgavilēja visi peoniju audzētāji: būs, būs! Bet tas ir tikai ceļa sākums. Es ticu, ka nākotnē mēs sagaidīsim peonijas ar īsti debesziliem un jūras ziliem ziediem. Atliek tikai strādāt!
Šodien no intersekcijas grupas peonijām Latvijā audzē Itoh/Smirnova šķirnes, kā arī jau minētā D. Holingsvērta ‘Golden Treasure’, ‘Border Charm’ un ‘Prairie Charm’. Interesanti būtu iegūt viņa jaunākās 2005. gadā reģistrētās šķirnes ‘Prairie Sunshine’ un ‘Love Affair’ (balti ziedi). Mums jau samērā labi zināmas R. Andersona šķirnes – bez slavenās ‘Bartzella’ Latvijā audzē kādas desmit ne mazāk interesantas šī selekcionāra šķirnes: ‘Canary Brilliants’, ‘Cora Louise’, ‘First Arrival’, ‘Hillary’, ‘Pastel Splendor’, ‘Scarlet Heaven’ u.c. Kā var spriest pēc šķirņu aprakstiem un fotoattēliem, viņa šķirņu portfelī ir vēl ļoti daudz Ito šķirņu, kas darītu godu ikviena kolekcionāra dārzam: ‘Watermelon Wine’ (ziedi tumšsārti), ‘Chief Black Hawk’ (smaržīgi tumšsarkani ziedi), ‘Unique’ (sarkani lieli ziedi), ‘Sequestered Sunshine’ (kas pabijuši selekcionāra dārzā, teic, ka tā esot skaistākā dzeltenziedu peonija pasaulē), ‘Rosy Prospects’ u.c.
Patlaban visražīgākais Ito grupas šķirņu selekcionārs ir D. Smits,
kura kontā ir jau 30 reģistrētu šķirņu, tostarp izslavētais brīnums
‘Impossible Dream’. Diemžēl man vēl nav izdevies atrast firmu, kas
tirgotu šī selekcionāra šķirnes. Peoniju jau tik ātri savairot nevar,
turklāt visas viņa šķirnes reģistrētas mūsu gadsimta pirmajā desmitā.
Gaidīsim, meklēsim. Spriežot pēc Reģistra datiem un fotoattēliem, D.
Smita šķirnes ir ar dažādu krāsu ziediem, spēcīgiem augumiem, lieliem un
galvenais – visas ar vairāk vai mazāk smaržīgiem ziediem. Ja man
radīsies iespēja iegādāties šī selekcionāra šķirnes, priekšroku došu
šādām: ‘Amy Jo’ (zaļgandzelteni ziedi), ‘Flaming Delight’ (gaiši zaļi),
‘Magical Mystery Tour’ (ametistrozā milzu ziedi 18 cm diametrā),
‘Maximus Glorious’ (20 cm diametra ziedi, ilgi zied, sārtā krāsā),
‘Reverse Magic’ (gaiši dzeltensārti), ‘White Knight’, ‘Yankee Doodle
Dandy’ (sārti ziedi, milzu augums – 100 cm) u.c.
Nopietni sevi Ito
grupas šķirņu selekcijā pieteikusi ASV Kalifornijas selekcionāre Irene
Tolomeo. Viņas kontā ir jau 10 reģistrētu šķirņu, kuru pirmais vārds ir
‘Sonoma...’ – nodeva dzimtajai vietai. Pagaidām nav zināms, kā
iegādāties viņas selekcijas šķirnes. Ja tiktu klāt, sāktu ar ‘Sonoma
Amethyst’, ‘Sonoma Apricot’, ‘Sonoma Floozy’, ‘Sonoma Halo’, ‘Sonoma
Rosy Future’ ‘Solome Welcome’ u.c.
Tāds īsumā ir stāsts par praktiskās puķkopības trešo Ito jeb intersekciju grupu, kas šajā gadsimtā spēcīgi pieteikusi sevi arī Latvijas puķu dārzos. Šīs grupas šķirnes neliks vilties nevienam puķu audzētājam.