Vienmēr ievēro!
Grieztiem ziediem pirms ievietošanas ūdenī atdali un noņem lapas – atrodoties ūdenī, tās ļoti ātri sāks pūt.
Ziedu mūžu paildzināsi, ziedkātus nogriežot zem ūdens. Tas aizkavēs gaisa iekļūšanu auga audos un nodrošinās labāku ūdens uzsūkšanu.
Griez virs lapu mezgla, pēc iespējas slīpāk.
Ziedi ilgāk saglabāsies svaigi, ja katru dienu tiem nomainīsi ūdeni un atjaunosi griezumu.
Griezti ziedi necieš karstu sauli, ļoti siltas telpas, caurvēju, tabakas dūmus un deggāzi!
Pirmā palīdzība tikko saņemtam skaistumam
Lai ilgāk saglabātu lilijas, hipeastrus, dienlilijas, izknieb ziedputekšņus: to attīstība paātrina ziedu novecošanos.
Lefkoju, krizantēmu, ceriņu, rožu koksnainos un cietos ziedkātus (arī plaucētu koku un krūmu zarus) pirms mērkšanas ūdenī gareniski iešķel un 5 – 10 cm garumā ar āmura palīdzību sadauzi.
Ciklamenām jeb Alpu vijolītēm pirms likšanas ūdenī iešķel kātu.
Grieztu puansetiju ziedkātiem veic svaigu griezumu un uz pāris sekundēm iemērc ļoti karstā ūdenī vai apdedzini virs sveces liesmas.
Narcišu, hipeastru, magoņu un klīviju ziedkāti izdala gļotainu šūnsulu, kas paātrina ziedu bojāšanos. Lai šo procesu mazinātu, ziedkātus uz brīdi iemērc verdošā ūdenī.
Kātu apdedzināšana pozitīvi iedarbojas arī uz rozēm, astilbēm, dālijām, krizantēmām.
Rozes, kas izrāda vīšanas pazīmes, pirms likšanas vāzē vismaz pāris stundas, ietītas papīrā, kārtīgi sadzirdi: līdz pat ziediem (tie – virs ūdens!) stāvus iemērc ūdenī. Kārtojot vāzē, rožu kātiem zem ūdenslīmeņa nolauz ērkšķus un maksimāli slīpā leņķī nogriez kātus. Ūdenim pievieno krizalu.
Neliec gerberas lielā ūdens daudzumā! Pietiks, ja tas vāzē aizņems sprīža tiesu. Kātu griezuma vietu ierīvē ar sāli un nedaudz iešķel. Gerberas, tāpat kā tulpes, ilgāk stāvot vāzē, mēdz izliekties. Lai tā nenotiktu, kātus uz dažām stundām fiksē, ietinot stingrā papīrā.
Lilijas vāzē stāv apmēram nedēļu, pakāpeniski raisot pumpurus. Sargi tās no etilēna, ko var izdalīt tuvumā esoši āboli vai citi pārgatavojušies augļi. Lilijas savā tuvumā necieš citus ziedus!
Tulpes mīl aukstu ūdeni – ik pa laikam vāzē ieslidini kādu ledus gabaliņu! Ja negribi, lai tulpes vāzē liektos katra uz savu pusi, dažas stundas tās paturi ūdenī ar fiksētiem kātiņiem (ap kātiem cieši aptin papīru).
Narcises mīl tikai savu sabiedrību. Šo ziedu izdalītā sula kaitē citiem ziediem. Ja tomēr gribi atstāt pavasarīgu ziedu kompozīciju, vismaz diennakti narcises vāzē paturi vienas pašas, tad pievieno citus ziedus.
Neļķes neliec kopā ar citiem ziediem! Ūdenim, kurā atrodas ziedi, pievieno tableti aspirīna.
Hiacintes, ja iespējams, vāzē liec ar visu sīpolu.
Hipeastru (amariļļus) kātus pirms likšanas vāzē piepildi ar ūdeni un aizbāz ar vates tamponiņu. Ziedi savu svaigumu nezaudēs nedēļu un ilgāk, pakāpeniski atraisot neizplaukušos pumpurus.
Frēzijas ilgāk saglabā svaigumu, atrodoties vēsā telpā. Uz nakti tās vari ietīt mitrā papīrā.
Īrisi ir izteikti ūdensmīļi. Ūdeni vāzē lej mazāk par pusi, lai kāti nesāktu bojāties, pievieno dažus ledus gabaliņus. Krizala pievienošana ūdenim paildzinās ziedu mūžu.
Grieztas orhidejas parasti pārdod, ievietotas speciālās mēģenēs, kuras pildītas ar šiem augiem piemērotām barības vielām. Ja laika gaitā mēģenes saturs izsīkst, nekas – arī vēss un tīrs ūdens nekaitēs. Orhidejas ir jūtīgas pret etilēnu.
Antūriju ziedi, ja tie svaigi, savu kvalitāti nezaudē vismaz divas nedēļas. Vislabāk, ja katrs zieds ievietots savā mēģenītē ar speciālu barības vielu šķīdumu. Ja tāda nav, ūdenim pievieno krizalu.
Mazliet paķīmiķo!
Ja nelīdz ne regulāra ūdens mainīšana ziedu vāzēs, ne ziedkātu mazgāšana zem tekoša ūdens, ne griezuma atjaunošana zem ūdens, ķeries pie pēdējā salmiņa – izmanto dažādas vielas, kas palīdz paildzināt grieztu ziedu mūžu.
10 litriem ūdens pievieno vienu ēdamkaroti etiķa esences.
Piepilini ziedu ūdenim pāris pilienu kamparspirta vai glicerīna.
Izmanto 1 – 2 tabletes kādas antibiotikas – izšķīdini tās ūdenī.
Gandrīz visi ziedi pozitīvi reaģē uz ūdenim pievienotu cukuru. Optimālā koncentrācija – 3%.
Pievieno ūdenim citronskābi vai kālija permanganātu (zilos graudiņus), iegūstot vieglas koncentrācijas šķīdumu citronskābe 0,04%, zilie graudiņi 0,05 – 0,4%).
Knifiņi, ko vērts atcerēties
Koksnainus ziedkātus ar asu nazi griez slīpi, gaļīgus – taisni.
Dobus ziedkātus (hipeastri, gerberas, delfīnijas) arī griez taisni un vietām sadursti kātu, lai ūdens izspiestu gaisu, kas kātos.
Krizalu – barojošu līdzekli grieztiem ziediem meklē dārzkopības vai internetveikalos.
Karstā laikā ziedus vari atsvaidzināt ar vieglu ūdens uzsmidzināšanas procedūru. Šis paņēmiens nederēs tikai orhideju, ciklamenu un kamēliju ziediem – ūdens pilienu rezultātā tie kļūs neglīti plankumaini.
Ir ziedi, kas vāzē var atrasties vieni paši: rozes, piemēram, izdala tādus vielmaiņas produktus, kas citiem ziediem ir kaitīgi. Arī neļķes, lilijas, puķu zirnīši, narcises, kreimenes liec atsevišķās vāzēs.