20 Oktobrī, Otrdiena
Ziņas :

Sprādziens Domodedovas lidostā Maskavā. Vairāki desmiti bojāgājušo

Ziņas » Kriminālziņas/Negadījumi

Palielināt Samazināt 24 Jan 2011 , 21:15

Sprādziens Domodedovas lidostā Maskavā. Vairāki desmiti bojāgājušo

Maskavā, Domodedovas lidostas starptautiskajā terminālī, bagāžas izsniegšanas zālē pirmdienas pēcpusdienā ap pulksten 16.40 pēc vietējā laika nograndis sprādziens, vēstī «RIA Novosti».

Ziņu aģentūra «Interfakx» ziņo, ka pēc neoficiālas informācijas sprādzienā ir vismaz desmit bojāgājušie. Informācijas avots tiesībsargājošajās iestādēs pavēstījis, ka spridzekli, iespējams, aktivizējis terorists-pašnāvnieks.

Savukārt, pēc Krievijas Veselības aizsardzības ministrijas informācijas, cietušo un bojā gājušo ir ievērojami vairāk - sprādzienā bojā gājuši 35 cilvēki un ievainoti vairāk nekā 130.

Tiek ziņots, ka sprādziens lidostā bijis ekvivalents septiņiem kilogramiem trotila. Tas nozīmē, ka notikušais ir viens no vērienīgākajiem terora aktiem, kas saistīts ar transporta nozari.

Milicijas darbinieki pārbauda Maskavas metro stacijas un citas cilvēku pulcēšanās vietas.

Izmeklētāji ir atraduši kāda bojāgājušā galvu, kas, pēc viņu domām, iespējams, piederējusi spridzinātājam pašnāvniekam. Spriežot pēc sejas vaibstiem, uzbrucējs, domājams, bijis arābu izcelsmes, ziņo aģentūra «Interfax».

Starp bojāgājušajiem ir arī vismaz viens Lielbritānijas pilsonis, liecina «Interfax» rīcībā esošā informācija. Savukārt ievainojumus guvuši arī Francijas un Itālijas pilsoņi.

Neilgi pirms eksplozijas ielidojuši divi reisi - britu lidsabiedrību «British Airways» un BMI lidmašīnas.

Amatpersonas brīdina, ka upuru skaits varētu pieaugt, jo vismaz 20 ievainotie atrodas smagā stāvoklī.

Latvijas Ārlietu ministrijai (ĀM) pagaidām nav informācijas, ka kāds no Latvijas valstspiederīgajiem būtu cietis sprādzienā lidostā.

ĀM preses sekretārs Jānis Sīlis aģentūrai BNS sacīja, ka ĀM pašlaik vēl strādā pie tā, lai noskaidrotu, vai sprādzienā ir cietuši vai gājuši bojā Latvijas iedzīvotāji.

Videokameras fiksējušas sprādziena mirkli Domodedovas lidostā. Cietušo skaits pieaudzis līdz 180

Videomateriālā, kuru nofilmējušas lidostas videonovērošanas kameras, redzams, kā notiek sprādziens un cilvēki metas bēgt. Iepriekš ziņu aģentūras vēstīja, ka sprādziena brīdi izdevies fiksēt vienai videonovērošanas kamerai.

Cietušo skaits pēc traģiskā sprādziena Maskavas Domodedovas lidostā pieaudzis līdz 180, otrdien pavēstīja Krievijas Ārkārtas situāciju ministrija.

«35 cilvēki gājuši bojā, 86 hospitalizēti, bet 94 cilvēkiem sniegta ambulatoriskā palīdzība,» ziņu aģentūrai «RIA Novosti» apliecināja ministrijas pārstāvis.

Kā jau LETA ziņoja, Domodedovas lidostas starptautisko reisu termināļa bagāžas izsniegšanas zālē pirmdienas pēcpusdienā noticis sprādziens.

Mediji un amatpersonas informē, ka sprādzienu, kas notika plkst.16.32 (plkst.15.32 pēc Latvijas laika), domājams, sarīkojis terorists pašnāvnieks.

Starp bojāgājušajiem ir arī vismaz divi Lielbritānijas pilsoņi, kas atradušies sprādziena epicentrā, atsaucoties uz amatpersonām, vēsta «RIA Novosti». Savukārt ievainojumus guvuši arī Francijas un Itālijas pilsoņi.

Neilgi pirms eksplozijas ielidojuši divi reisi - britu lidsabiedrību «British Airways» un BMI lidmašīnas.

Krievijas izmeklēšanas komitejas pārstāvis Vladimirs Markins paziņoja, ka ierosināta krimināllieta «par terora aktu».

«Saskaņā ar sākotnējo informāciju spridzekli detonēja spridzinātājs pašnāvnieks,» aģentūra «Interfax» citē vārdā neminētu avotu drošības dienestos.

Daudzu bojāgājušo mirstīgajās atliekās sadūrušās metāla šķembas. Izmeklētāji skaidro, ka spridzeklis bijis pildīts ar skrūvēm un naglām.

Spridzekļa jauda saskaņā ar dažādu avotu sniegtajām ziņām bijusi pieci līdz septiņi kilogrami trotila ekvivalenta.

Izmeklētāji ir atraduši kāda bojāgājušā galvu, kas, pēc viņu domām, iespējams, piederējusi spridzinātājam pašnāvniekam.

Spriežot pēc sejas vaibstiem, uzbrucējs, domājams, bijis 30 līdz 35 gadus vecs, arābu izcelsmes, ziņo «Interfax».

Sprādziena brīdi fiksējusi vismaz viena no lidostā uzstādītajām novērošanas kamerām.

Kā stāsta notikušā aculiecinieki, pirms uzspridzināšanās uzbrucējs izkliedzis vārdus: «Es jūs visus nogalināšu».

Milicija pēc sprādziena lidostā uzsākusi Maskavas metro staciju un citu cilvēku pulcēšanās vietu pārbaudi.

Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs izsludinājis īpašu drošības režīmu valsts transporta mezglos.

«Domodedovā noticis sprādziens, kas saskaņā ar sākotnējo informāciju bija terora akts,» televīzijā pārraidītajā uzrunā sacīja Medvedevs.

«Nepieciešams ieviest īpašu režīmu visās lidostās un transporta mezglos,» uzrunājot transporta sistēmas augstākās amatpersonas, sacīja prezidents.

Viņš piebilda, ka īpašie drošības pasākumi tikšot īstenoti sadarbībā ar Krievijas Federālo drošības dienestu (FDD).

Kā uzsvēra Medvedevs, notikušais apliecina, ka spēkā esošie drošības noteikumi netiekot pilnībā ievēroti.

Vienlaikus prezidents deva uzdevumu varasiestādēm sniegt ārkārtas palīdzību tiem cilvēkiem, kas sprādzienā cietuši.

Kā apliecināja Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins, bojāgājušo maskaviešu tuviniekiem no pilsētas budžeta tiks izmaksāti divi miljoni rubļu (34 800 latu). Smagi cietušie kompensācijās no pilsētas saņems pusotru miljonu rubļu, bet cilvēki, kas guvuši vidējas un vieglas pakāpes ievainojumus saņems miljonu rubļu.

Pēc sprādziena Krievijas medijos parādījušās ziņas, ka drošības dienesti tikuši brīdināti par uzbrukuma plānošanu vienai no Maskavas lidostām.

«Specdienesti saņēma informāciju, ka vienā no Maskavas lidostām tiks rīkots terorakts,» atsaucoties uz vārdā neminētu informācijas avotu, vēsta «RIA Novosti». «Aģenti meklēja trīs aizdomās turamos, bet viņiem izdevās iekļūt lidostas teritorijā, viņi tur bija arī laikā, kad viņu līdzzinātāji sarīkoja sprādzienu, un tad viņiem izdevās pamest lidostu.«

Informācija par iespējamo uzbrukumu saņemta pirms nedēļas. «Tika nosaukta pat [sprādziena] vieta - pie muitas,» piebilst avots.

Kā paskaidroja lidostas pārstāve, šajā zonā iespējams iekļūt ikvienam lidostas apmeklētājam.

Pēdējo mēnešu laikā lidosta uz pusi esot samazinājusi drošības personāla apmēru.

Pastiprināto drošības pasākumu dēļ pirmdienas vakarā lidostā izveidojušās garas pasažieru rindas un liela drūzmēšanās. Ar īpašiem detektoriem tiek pārbaudīta visa bagāža.

Tikmēr starptautiskā sabiedrība pirmdien izteikusi līdzjūtību Krievijai par traģisko uzbrukumu.

Līdzjūtības vārdus Maskavai nosūtījis gan NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens, gan ASV prezidents Baraks Obama, viņa Francijas kolēģis Nikolā Sarkozī, Vācijas kanclere Angela Merkele, gan daudzu citu valstu vadītāji, arī augstākās Latvijas amatpersonas.Dienesti atklāj pirmos faktus par Domodedovas traģēdiju

Ir pagājusi gandrīz diennakts kopš traģiskā nozieguma Domodedovas lidostā, tomēr oficiālie komentāri no izmeklētājiem un citiem atbildīgajiem ir ļoti skopi. Piemēram, Krievijas Federālais drošības dienests un Nacionālā pretterorisma komiteja izvēlējās klusēt līdz pat izmeklēšanas beigām, ziņo Krievijas mediji.

Otrdien ap pusdienlaiku Krievijas Izmeklēšanas komitejas pārstāvis Vladimirs Markins paziņoja, ka sprāgstviela, kas ekvivalenta pieciem kilogramiem trotila, bija piepildīta ar drātīm, armatūras gabaliem un metāliskām bumbiņām.

Tāpat viņš paziņoja, ka pie ieejas lidostā nebija atbilstošas kontroles sistēmas. «Noskaidrots, ka terorists bez grūtībām iekļuva zālē, kurā notika sprādziens,» sacīja Markins.

Komiteja apkopo atbildīgo personu liecības, lai noskaidrotu, cik liela ir viņu atbildība par notikušo.

Lai atpazītu bojāgājušos, norīkotas 48 tiesu medicīnas ekspertīzes. Mirstīgajām atliekām, kuras nav iespējams atpazīt, norīkotas arī ģenētiskās ekspertīzes.

Līdz otrdienas rītam izdevies atpazīt 18 bojāgājušos.

Tāpat Markins atklāja, ka uzsākta cietušo un aculiecinieku liecību apkopošana.

Ziņu aģentūras lielākoties operatīvo informāciju par notikušo joprojām iegūst no anonīmiem avotiem atbildīgajās iestādēs. Šobrīd jaunākā informācija liecina, ka pašnāvnieks bija vīrietis. Versijas par sievieti melnā parandžā un diviem pašnāvniekiem ir noraidītas.

«Viņš ir eiropeiska izskata un 30 līdz 40 gadus vecs. Viņš ir spēcīgas miesas būves,» pašnāvnieku aprakstījuši avoti.

Sprādziena vietā ir atrasti viņa mirstīgo atlieku fragmenti, tomēr noskaidrot, kas viņš ir, varēs vien pēc DNS analīžu veikšanas, jo līķis ir stipri sakropļots,» uzskata atbildīgie.

Tāpat izmeklēšanas vadītājs Krievijas medijiem sacīja, ka šobrīd tiek meklēti vēl trīs pašnāvnieka līdzzinātāji. Operatīvā informācija liecina, ka viņi ir Maskavas reģiona iedzīvotāji.

Speciālisti šobrīd uzskata, ka spridzekli detonējis pašnāvnieks, tomēr netiek izslēgta iespēja, ka tas varēja būt iedarbināts arī attālināti.

Kopumā terora akts Domodedovas lidostā bijis rūpīgi izplānots, ļaundari bija izpētījuši lidostas drošības sistēmu un atraduši vismazāk apsargātas vietas, uzskata tiesībsargājošo institūciju pārstāvji.

Tāpat šobrīd izmeklēšanas grupa pētī novērošanas kameru ierakstus ne tikai sprādziena dienā, bet arī vairākas dienas iepriekš. Papildus tam tiek pētītas telefonsarunas, kuras pirmdien notikušas lidostas apkārtnē.
Ja vēlies nobalsot par šo rakstu, sūti SMS ar tekstu

TXT BALSS

uz numuru

1897


Nobalsots 371 reizes


Maksa (0,36 LVL) ir pievienota telefona rēķinam vai atrēķināta no priekšapmaksas kartes.
Atbalsts: +37129469896 | zinuspice@gmail.com | Piedāvā fortumo.lv
IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 24 Janvārī 2011

Skatīts : 1115 reizes

Avots : http://www.apollo.lv/portal/news/articles/227510

Birkas : bojāgājušo, Domodedovas, terorists, bojā, terora, lidostā, Maskavā, sprādziens, sprādzienā, lidostas

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Nevis trūkums, bet drīzāk pārpilnība mūs dara alkatīgus.
-- Montēņs

"Liepājas brāļi" ar dziesmu pateicas mediķiem

  • Visi aktuālie video
  • 20 Oktobrī vēsturē

    Vai Jums ir problēmas ar kredītsaistībām?
    Atbildes: 40
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Katalogs | Kinofilm@LV