27 Aprīlī, Sestdiena
Vīriešiem :

Interneta atkarība

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Vīriešiem » Veselība

Palielināt Samazināt 9 Aug 2010 , 18:03

Interneta atkarība

Interneta atkarība (Internet Addiction Disorder) - psihisks stāvoklis, kas raksturojas ar uzmācīgu vēlmi lietot internetu un nespēju pārtraukt to darīt. Interneta atkarības jēdziens pirmo reizi tika ieviests 1990.g., lai aprakstītu nepārvaramu patoloģisku tieksmi pēc interneta lietošanas.

Interneta atkarības iedalījums:

  • atkarība no tīkla (obsesīva aizraušanās ar azartspēlēm tīklā, izlozēm, iepirkšanos vai pārdošanu internetā) 
  • atkarība no informācijas (kompulsīva sērfošana tīklā vai datu bāžu apmeklēšana) 
  • datoratkarība (obsesīva datorspēļu spēlēšana).

Interneta atkarības simptomi:

  • Dators tiek izmantots, lai izjustu prieku, gandarījumu vai atvieglojumu;
  • Pārtraucot ar datoru saistītās aktivitātes parādās disforiski simptomi - nemiers, aizkaitināmība, miega traucējumi, palielināta trauksmainība, nomāktība vai naidīgums;
  • Uzmācīgas domas par internetu - domā par pieredzi, kas gūta pie datora, plāno atgriešanos pie datora, pērk jaunāko, modernāko datortehniku un programmas;
  • Iegulda arvien vairāk laiku un/vai naudu ar datoru saistītās aktivitātēs;
  • Parādās nevērība pret sociāliem, ģimenes, izglītības vai darba pienākumiem;
  • Melo par to, cik ilgs laiks tiek pavadīts pie datora;
  • Izmaiņas dienas režīma;
  • Parādās risks zaudēt nozīmīgas personiskās attiecības;
  • Parādās risks zaudēt sasniegumus, kā arī turpmākas attīstības iespējas;
  • Neveiksmīgi mēģinājumi kontrolēt savas ar datoru saistītās aktivitātes; 
  • Fiziski (somatiski) traucējumi - muguras sāpes, acu sausums, neregulāra ēšana, personīgās higiēnas neievērošana. 

Interneta atkarības cēloņi:

  • Iespēja iegūt dažādas identitātes dažādās apakšvidēs 
  • Iespēja iegūt plašu atbalsta vidi 
  • Iespēja iegūt vidi, kurā izpaust savas dažādas psihopatoloģijas, tieksmes un noslieces 
  • Interneta vidē nepastāv reglamentēta kārtība un konvencionālās sabiedriskās normas 
  • Iespēja veidot plašu un dažādu saskarsmi

Būtiski ir saprast, ka datoratkarība nav gripa, kas var uzrasties vienā dienā - vakar vēl vesels, bet šodien no rīta pamostos: slims! Ir svarīgi izprast cēloņus, kā datoratkarība veidojas un kāpēc bērni nonāk līdz atkarībai.

Kā galvenos iemeslus varam minēt:

1. Vecāki paši ir datora un interneta atkarības veicinātāji, jo 

  • vai nu savas ērtības labad priecājas, ka bērns sēž pie datora: nav pašiem nogurušiem ar viņu jārunājas, jānodarbojas,
  • vai arī paši ar savu attieksmi veicina, ka bērns ikdienas dzīvē jūtas nesaprasts, nelaimīgs: neviena nav mājās; vecāki tikai sabar un pārmet par nesekmīgām atzīmēm, nevis pajautā, vai varbūt vajadzīga palīdzība? Gan skolā, gan mājās bērns tiek tikai kritizēts, ka neatbilst ideālajam bērnam, ko gribētu vecāki un skolotāji sagaidīt, bet tādējādi bērns pats sāk justies nevērtīgs, niecība, neveiksminieks - un gribas taču aizbēgt no negatīvām emocijām! Tad dators ir ideāls draugs: palīdz aizmirsties, ir interesants, arī var izlādēt ikdienas negatīvās emocijas, un, galu galā: var taču interneta vidē izveidot sev mākslīgu identitāti: veiksmīgo varoni! Un neviens taču neuzzinās, kas patiesībā slēpjas aiz "krutā džeka" vai "ideālās beibes" tēla.

2. Bērns vienkārši iekrīt azartā: jaunas spēles, kurās gribas uzvarēt, jaunas iespējas... Un, ja reālajā dzīvē interesantu vilinājumu pietrūkst, tad meklēt asus pārdzīvojumus interneta vidē kļūst par pieradumu.

Visvienkāršākais kritērijs, lai atšķirtu, "vai mans bērns ir vai nav datoratkarīgs", ir - ja bērns, strādājot ar datoru, domā, ko tik viņš interesantu sadarīs, kad beigs strādāt ar datoru, un patiešām viņa brīvais laiks ir aizpildīts arī ar citiem hobijiem vai patīkamām lietām - tad ar bērnu ir viss kārtībā, un par to, ka viņš pie datora pavada daudz laika, nav pamata uztraukties. Taču, ja bērns, arī nestrādājot pie datora, visu laiku sapņo, ka tikai tad viņš jutīsies labi, kad tiks pie datora - tad var runāt par atkarību.

Līdz ar to ir skaidrs, ka tikai ar aizliegumu lietot datoru un ar laika ierobežojumu, cik ilgi drīkst lietot datoru, interneta un datora atkarības mazināšanai nekas nebūs līdzēts: tāpat bērna domas aizņems tikai viens: kā lai es tieku pie datora? Vēl vairāk: tā kā internets šiem bērniem zināmā mērā kalpo par pozitīvo emociju avotu, aizliegums var veicināt depresijas attīstību. Laika ierobežojums ir ieteicams tikai citā aspektā: veselības dēļ - acis, mugurkauls, muskuļi, mazkustīgums un tml.

Bet reāla palīdzība saistās ar cēloņu novēršanu:

  • esam bērnam blakus gan grūtībās, gan neveiksmēs, nepārmetam viņam, palīdzam tikt ar tām galā, uzmundrinām - lai ar saviem sarūgtinājumiem un drūmajām domām viņš nāk pie mums, nevis iet virtuālajā vidē;
  • aizpildām bērna laiku ar citām interesantām, labām lietām, kurās bērns var gūt pozitīvas emocijas gan no pašām nodarbēm, gan no iespējas būt kopā ar vecākiem vai draugiem. Ja vecāki saka, ka viņu bērns negrib nekad pavadīt laiku kopā ar viņiem - tātad bērns jau ir zaudējis ticību, ka ar vecākiem kopā viņš varētu justies labi. Un tam nav nekāda sakara ar vecāku aizņemtību: bērniem pat vairāk par reālo laiku, ko pavada kopā ar vecākiem, ir vajadzīga apziņa un ticība, ka tad, kad bērnam tas būs vajadzīgs, tad vecāki būs kopā ar viņu - un tie ir varbūt tikai atsevišķi brīži, bet bērnam nozīmīgi brīži!
  • ja bērns ir iekritis jaunās virtuālās pasaules iespēju iepazīšanas azartā, tad nepārmetam viņam to, bet gan ar interesi ļaujam viņam izstāstīt, ko jaunu viņš ir apguvis - bet noteikti noorganizējam arī kādas reālas aktivitātes, kuras bērns varētu tikpat aizraujoši tās iepazīt.

Diemžēl prakse liecina, ka vecāki atjēdzas, sāk uztraukties un meklēt palīdzību tikai tad, kad stāsti jau ir: "... jau pusgadu bērns neiet uz skolu, sēž tikai pie datora...", "...pēdējā gadā kļuvis nesekmīgs visos mācību priekšmetos, no stundām bēg uz māju, lai tiktu pie datora...." , "kad bija nosēdējis internetā trīs diennaktis un es aizliedzu iet pie datora, izlauza istabas durvis...", ".... jau vairākus mēnešus ar mums nerunā, virsū neskatās, acis tikai datorā..." - ar šiem simptomiem taču atkarības slimība nesākas, tās jau ir ļoti ielaistas, smagas formas.

Svarīgi ir atbildēt uz jautājumu - Kāpēc vecāki bija tik vienaldzīgi pret savu bērnu, ka neievēroja pirmos mazos simptomus, un uzreiz nesāka domāt, ka kaut kas mūsu dzīvē jāmaina, bet gan gaidīja, kamēr problēma samilzīs tik ļoti? Vai tiešām cerēja, ka problēma pāries pati no sevis? - tā nenotiks! Vai gaidīja, ka kāds cits (pedagogs, psihologs) pavicinās brīnumnūjiņu, un bērna internetatkarība būs izdziedināta - arī tā nebūs!

Jebkura atkarība ir neveiksmīgu attiecību slimība, un, tikai uzlabojot attiecības, var mazināt tieksmi pēc atkarības priekšmeta. Tā ka vecākiem pašiem būs vien savas attiecības ar bērnu jāsakārto.

Kā to izdarīt - tur gan var palīdzēt speciālista - psihologa vai psihoterapeita - padoms, bet jādara būs pašiem. Pavisam smagos gadījumos bērnam (un vecākiem arī) var būt papildus nepieciešama narkologa konsultācija.


IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 09 Augustā 2010

Skatīts : 1756 reizes

Avots : http://woman.delfi.lv/relationships/psihologija/interneta-atkariba.d?id=33444643

Birkas : interneta, atkarības, nespēju, atkarība, psihisks, dators, uzmācīgu, internetu, vēlmi, simptomi

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
  • Visu laiku ātrāko Porsche prezentēs Maskavā

  • Zeķes un zeķturi atgriežas

  • Motociklistu parādes brauciens pulcē vairākus tūkstošus dalībnieku

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Labs cilvēks nepievērš īpašu vērību cilvēku uzslavām un saņemtajiem apbalvojumiem. Viņam labākā balva ir paša sirdsapziņas atzinība un apziņa, ka viņš ir rīkojies pareizi.
-- Smailzs

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 27 Aprīlī vēsturē

    Cik daudz naudas mēnesī tērējat mobilā telefona sarunām?
    Atbildes: 74

    „Lai karš beigtos, Krievijai tas jāzaudē,” Davosas forumā teicis Vācijas kanclers Olafs Šolcs, „tāpēc mēs piegādāsim Ukrainai bruņojumu ciešā komunikācijā ar mūsu partneriem.” Šķiet, viens no cerīgākajiem paziņojumiem. Šodien Vācijā acīmredzot tiks apstiprināts jauns aizsardzības ministrs – Boriss Pistoriuss, kuru vieni dēvē par klasisko vācu sociāldemokrātu raudzes politiķi, citi raugās uz viņu ar piesardzību, tomēr atzīst, ka diez vai ministrs pieņems lēmumus, kas nebūs saskaņoti ar Šolca politisko pozīciju. Ja Šolca pozīcija ir tāda, kādu viņš parādīja Davosā, tad nacistiskās Krievijas noorganizētā šausmu nakts varētu iet uz rīta pusi.

    19 Janvārī 2023
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV


    Interneta atkarība (Internet Addiction Disorder) - psihisks stāvoklis, kas raksturojas ar uzmācīgu vēlmi lietot internetu un nespēju pārtraukt to darīt. Interneta atkarības jēdziens pirmo reizi tika ieviests 1990.g., lai aprakstītu nepārvaramu patoloģisku tieksmi pēc interneta lietošanas.">