Savu paziņojumu V. Dombrovskis sniedza priekšvēlēšanu laikam pieskaņotā formā. Pirmkārt, ar atrunu, ka "partiju solījumiem šajā (priekšvēlēšanu – A. K.) laikā nevar ticēt". Otrkārt, ar atgādinājumu, ka par likmju celšanu lems jau nākamā Latvijas Saeima, valdošo partiju koalīcija un valdība. Treškārt, ar mājienu tagadējās koalīcijas partijām un to ministriem V. Dombrovska valdībā, lai ministri apvalda savu kritiku valsts izdevumu samazināšanas priekšlikumiem, jo valsts izdevumu saglabāšana prasa nodokļu celšanu.
Pašlaik tiesības maksāt pazemināto PVN likmi 10% bauda medikamentu un medicīnas preču, preses izdevumu, mācību un oriģinālliteratūras, siltumenerģijas, apkures pakalpojumu, dabasgāzes un malkas pircēji, kā arī sabiedriskā transporta pasažieri. Par pārējiem pirkumiem patērētāji samaksā 21%, bet preču un pakalpojumu pārdevēji atrodas sarežģītu norēķinu sistēmā, kādā valsts kompensē ražotājiem un tirgotājiem to nodokļa daļu, kas nav bijusi tieši attiecīgajā uzņēmumā radītā "pievienotā vērtība". Līdz ar to saikne starp nodokļa likmes izmaiņas procentiem un patēriņa cenu izmaiņām procentos vai latos nav acīm redzama. Parastā lietu kārtība līdz šim bijusi tāda, ka PVN iekustinātā cenu celšanās kādai preču grupai pārsniedz plānoto.
Vairāku nozaru pārvaldes iestādes ir veikušas aprēķinus par to, ko nozīmēs PVN likmju paaugstināšana no 10 līdz 21% šajās nozarēs. Zāļu valsts aģentūra pauž, ka iedzīvotājiem tādā gadījumā nāksies piemaksāt par medikamentiem vismaz 10,5 miljonus latu gadā. Aģentūra atgādināja, ka PVN likmju paaugstināšana no 5 līdz 10% šajā gadā paaugstināja medikamentu gala cenas par 19% attiecībā pret 2008. gadu.
PVN celšana zālēm palielinās arī valsts izdevumus par 1,6 miljoniem uz to medikamentu rēķina, par kurām samaksā ne slimnieki, bet slimnīcas.
Satiksmes ministrija sakās izrēķinājusi PVN celšanas ietekmi uz pasažieru pārvadājumiem. Ne vien V. Dombrovskis atļaujas publiski sazināties ar saviem ministriem – ministri atļaujas to pašu pret viņu. Satiksmes ministrija, lūk, padalījās ar ministra Kaspara Gerharda (TB/LNNK) vēstuli finanšu ministram Einaram Repšem, bet drīzāk gan V. Dombrovskim, jo E. Repše Saeimas vēlēšanās nekandidē, ka PVN paaugstināšana nozīmēs sabiedriskā transporta pakalpojumu pārtraukšanu lauku un mazapdzīvotajos rajonos. Valstij būs jāatsakās no sabiedriskā transporta pakalpojumu apmaksas sociāli neaizsargātām pasažieru grupām – pirmsskolas vecuma bērniem, invalīdiem, bāreņiem un politiski represētajām personām. Pārvadājumu kopējais sadārdzinājums virs 10 miljoniem latu gadā aptuveni atbilst tam, cik valsts var atļauties pārvadājumu dotācijām. PVN likmes celšana praktiski nozīmētu šo dotāciju izbeigšanu, bet sabiedriskā transporta kustība bez tām tiešām nav iespējama valstī ar tik zemu iedzīvotāju blīvumu kā Latvijā.