Saskaņā ar 2010.gada nogalē veiktā KPMG International Cooperative starptautiskā pētījuma rezultātiem, pēdējo trīs gadu laikā uzņēmumu darbinieku radīto drošības problēmu īpatsvars ir pieaudzis piecas reizes. 2010.gada nogalē datu drošības jautājumos pirmo vietu jau stabili ieņēma problēmas, ko radījuši paši organizāciju darbinieki. Savukārt, hakeru uzbrukumi ierindojās vairs tikai trešajā vietā pēc radīto problēmu skaita.
Arī DPA aptauja atsedz būtiskus faktus, kas draudus datu drošībai uzņēmuma iekšienē iezīmē tikpat nopietni, kā uzbrukumus no ārienes. Aptaujas dati liecina, ka tikai apmēram 50% darba vietu eksistē darba datora un interneta lietošanas ierobežojumi. Tāpat vairāk kā 60% ir atzinuši, ka regulāri pārsūta uzņēmuma biznesa informāciju uz savām privātajām e-pasta adresēm.
„Informācija ir pats svarīgākais nemateriālais uzņēmuma resurss – klientu datu bāzes, jaunas idejas, dažādu projektu dokumentācija. Ja šie dati pazustu, lielākajai daļai uzņēmumu tas būtu ļoti smags trieciens. Tāpēc arvien vairāk uzmanības biznesa vadītāji un īpašnieki pievērš datorsistēmu aizsardzībai pret vīrusiem, kaitnieciskām programmām, kā arī datu rezerves kopiju veidošanai. Diemžēl tai pašā laikā ļoti bieži pilnībā tiek aizmirsts cilvēciskais faktors – pašu darbinieku radītie informācijas noplūdes gadījumi. Sākot no tā, ka darbinieks var vienkārši kaut kur aizmirst vai pazaudēt savu portatīvo datoru vai tālruni, līdz tam, ka viņš, visdažādāko iemeslu vadīts, datus vienkārši nozog – vai nu lai veidotu savu biznesu, vai, piemēram, aizietu pie konkurenta ar pilnu iepriekšējā darba devēja klientu datubāzi. DPA pētījuma dati ir brīdinājuma signāls uzņēmumu vadītājiem un drošības dienestiem, pievērst pastiprinātu uzmanību drošības kontrolei uzņēmuma iekšienē,” skaidro Juris Vilders, DPA valdes loceklis.
„Viena no populārākajām saziņas programmām ir Skype, un tieši šī programma līdz šim radījusi vislielākās galvassāpes datu kontrolei. Bija iespējams izsekot darbinieku e-pasta sarakstei vai apmeklētajām interneta lapām, bet Skype bija „melnais caurums”, pa kuru nosūtītā informācija nebija nekādā veidā kontrolējama. Protams, pastāv iespēja atslēgt Skype lietošanu, bet šāda represīva, ierobežojoša politika ne vienmēr ir labākais risinājums, jo Skype ir arī noderīgs ātras saziņas instruments. Pie tam, cilvēkiem piemīt augsts radošuma līmenis aizliegumu apiešanā,” skaidro Aigars Jaundālders, Falcongaze valdes loceklis.
Šobrīd DPA sadarbībā uzņēmumu Falcongaze ir izveidots risinājums SecureTower, kas ļauj uzraudzīt līdz šim nekontrolējamu informācijas kanālu – saziņu un failu sūtīšanu caur visām populārākajām „čata” programmām, tostarp, Skype, MSN, ICQ. SecureTower ir unikāls, visaptverošs risinājums, kas ļauj sekot visām informācijas plūsmām uzņēmumā, tostarp, e-pastu saziņai, uz ārējām iekārtām (USB, printeri) nosūtītajai informācijai, kā ar Skype un citām populārākajām tiešaistes ziņapmaiņas programmām. Secure Tower ļauj kontrolēt un fiksēt netipisku lietotāju aktivitāti, kā arī īpašā datubāzē uzglabā visu no uzņēmumu nosūtīto informāciju, līdz pat Skype sarunu ierakstiem.
„SecureTower ir samērā vienkārši pielāgojams gan lielam, gan mazam uzņēmumam, un tas patiesi ir šobrīd visaptverošākais uzņēmuma tīklā apritošās informācijas pretnoplūdes kontroles risinājums. Pie tam, tas palīdz arī novērtēt darbinieka faktisko noslodzi gadījumos, kad darbinieks it kā netiek galā ar tiešo darba pienākumu apjomu, tai pašā laikā ik dienu 2-3 stundas pavada, tērzējot ar draugiem vai lasot jaunākos ziņu portālus,” SecureTower priekšrocības vērtē Aigars Jaundālders.
DPA ir vienīgais Falcongaze partneris, kas attīsta šo risinājumu ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā.