Kādēļ man šis būtu jālasa?
Gandrīz droši varu apgalvot, ka Tavā rīcībā ir vismaz mobilais telefons ar bluetooth (ja kas, to izrunā kā blū-tūth). Nazi jau Tu neliksi kabatā, jo vari sagriezties. Arī par šo Tev jāzina, lai „nesagrieztos” digitālajā pasaulē. Šī ir bluetooth atpazīšanas zīme:
Es taču neko nesaprotu no tādām lietām!
Neuztraucies, materiāls ir veidots tieši Tev, un viss būs pavisam vienkārši.
Labi, kas tas ir un kur tas dzīvo?
Tā ir informācijas/datu pārraide bez vadiem starp dažādām iekārtām. Gandrīz pilnīgi droši varu apgalvot, ka tas dzīvo Tavā telefonā un datorā.
Lai dzīvo, ēst taču neprasa!
Vispār jau prasa. Bez vajadzības ieslēgts bluetooth samazina baterijas darbības laiku. Tomēr bīstamākais ir tas, ka negodīgi cilvēki var pieslēgties Tavam telefonam un veikt zvanus uz maksas numuriem, savākt visu informāciju (kontaktus, bildes u.c.) no telefona vai datora un pat to izdzēst. Tāpēc jāzina, kā rīkoties, lai tas nenotiktu.
Oho, un ko man tagad darīt?
Ja bluetooth neizmanto, tad vienkāršākais atslēdz to. Katram telefonam atslēgšana ir veicama citādāk, tāpēc, ja pašam nesanāk – palūdz kādam ģimenes loceklim vai draugam, vēl vienkāršāk ir palūgt to izdarīt veikalā, pērkot telefonu. Vai arī Tev pašam jāsameklē instrukcijā.
Ja bluetooth izmanto reti, tad ieslēdz to tikai tad, kad vajadzīgs, un uzreiz izslēdz to, kad veirs nelieto. Tā teikt, nav bluetooth - nav problēmu.
Šad un tad jau izmantoju un ārā negribu slēgt!
Tad Tev tas būtu vismaz jāpārslēdz „slēptajā” režīmā. Tas nozīmē, ka citi nevarēs „atrast” Tavu telefonu vai datoru un pieslēgties tam. Ja nepieciešams izveidot savienojumu starp diviem telefoniem – viens no tiem uz brīdi ir jāpārslēdz „publiskajā” režīmā. Kad savienojums ir izveidots, to var atkal pārslēgt „slēptajā” režīmā. Turpmāk šie telefoni spēs sazināties arī tad, ja abi atradīsies „slēptajā” režīmā, un vairāk nekas nebūs jādara.
vai
Par PIN kodu jau ar kaut ko teiksi, vai ne?
Tas jau kā vienmēr, jo sarežģītāks kods, jo grūtāk kādam citam to uzlauzt. Interesanti, ka patiesībā tam būtu jāsaucas par pieejas atslēgu/paroli nevis par PIN kodu. Ja pieliksi cipariem klāt vēl kādu burtiņu, būs jauki (ja telefons to pieļauj).
Ja plāno pirkt bluetooth austiņas (vai brīvo roku sistēmu automašīnā) telefona sarunām, mēģini izvēlēties tādu, kurai var brīvi ievadīt PIN kodu vai kura izveidos nejauši izvēlētu kodu, nevis tādu ar visiem zināmu kodu 0000 vai 1234. Telefona sarunas ar vienkāršajiem kodiem var viegli noklausīties pat no kilometra attāluma!
Labi, vai vēl kas?
Ja kāds Tev nezināms cilvēks sūta failu vai mēģina izveidot bluetooth savienojumu ar Tavu telefonu, NEapstiprini to nekādā gadījumā. It īpaši, ja šis mēģinājums ir uzbāzīgs un neliek mieru – tas gandrīz pilnīgi droši būs vīruss vai kaut kas tamlīdzīgs. Jaunākos telefonos Tev var tikt piedāvāta iespēja tādus uzreiz nobloķēt.
vai
Tas arī viss, vairāk neaizkavēšu.
Vēlreiz un īsi!
1. Ja nelieto bluetooth – izslēdz to.
2. Ja lieto reti, tad ieslēdz tikai uz to brīdi, kad vajadzīgs.
3. Ja lieto biežāk, pārslēdz to „slēptajā” režīmā.
4. PIN kodā ievadi arī kādu burtu, ja to var. Ja plāno pirkt bluetooth brīvo roku sistēmu, izvēlies tādu, kurai nav jau rūpnīcā uzstādīts PIN kods 0000 vai kaut kas tikpat smieklīgs.
5. Neapstiprini failu saņemšanu vai savienojuma izveidošanu ar nezināmiem cilvēkiem. Ja Tu to negaidi, tad visticamāk Tev to arī nevajag.
Šis mācību materiāls ir tālāk brīvi izmantojams bez īpašas autora atļaujas.