Intīmā dzīve tieši tāpēc ir intīma, ka par to nemēdz skaļi un plaši diskutēt, lai arī reizēm tas ir nepieciešams. Teju katram ir gadījusies kāda ķibele vai kuriozs guļamistabā, un netrūkst arī cilvēku, kam likstas intīmajā pasaulē rada nopietnus pārdzīvojumus un diskomfortu. Šādā gadījumā vislabāk ir vērsties pie speciālista, bet ne visiem, kam tas nepieciešams, šim solim pietiek drosmes.
Vai es esmu normāls un ko darīt ar partneri, kam intīmā tuvība nešķiet tik būtiska, kā man – tie ir tikai daži no jautājumiem, ko cilvēki mēdz uzdot savam terapeitam konsultācijās par seksu. Iedvesmojoties no "Reader's Digest", piedāvājam ieskatīties vairākos cilvēkiem aktuālos tematos, kas bieži tiek pārrunāti arī pie speciālista. Iespējams, kādu no tiem arī tu jau sen vēlies pavaicāt.
Vai es esmu normāls
Jautājums par to, vai esmu normāls vai normāla speciālistu kabinetos izskan ļoti bieži. Šādas domas nomāc daudzus, jo izglītība par šiem jautājumiem bieži ir nepilnīga. Tas nozīmē, ka cilvēki par mīlēšanos un intīmo tuvību mācās no draugu un paziņu stāstītās pieredzes, kā arī tā, kas tiek parādīts popkultūrā, piemēram, filmās un seriālos. Tas nozīmē, ka trūkstošie laukumi zināšanās jāaizpilda pašiem. Tas var likt justies nesaprastam un nošķirtam no sabiedrības.
Cilvēki ļoti baidās lūgt palīdzību, lai izrunātu to, kas viņu nomāc, vai vispār nesaprot, pie kā vērsties pēc padoma. Ja cilvēkam trūkst zināšanu par bioloģiju, piemēram, dažādiem izmēriem, formām, smaržām, kā arī seksuālajām spējām, turklāt viņi pat neapjauš savas intereses guļamistabā, ir visai viegli apjukt un justies atšķirīgam, nepareizam un nenormālam. Ļoti daudziem cilvēkiem ir līdzīgi pārdzīvojumi un domas, bet nereti katrs no viņiem tās nekad neizpauž.
Domājot par savām seksuālajām vēlmēm, der paturēt prātā, ka ļoti daudzas fantāzijas un sapņi ir normāli un veselīgi. Pats galvenais, lai to realizācijā baudu gūtu abi partneri, un tā notiktu ar abpusēju piekrišanu.
Kā atjaunot seksuālo dziņu
Gan sievietes, gan vīrieši nereti pie speciālista vēršas ar jautājumu par to, kā atjaunot seksuālo dziņu. Šī jautājuma risināšana bieži ir ļoti kompleksa. Daudzi cilvēki, kļūstot vecāki, attiecībā uz mīlēšanos zaudē spontanitāti un vairs nav tik kaislīgi. Nereti viņi vēlas atgūt to dzirksti, kas piemita jaunībā, kad attiecības bija tikko uzsāktas un atbildības nasta ikdienā bija krietni vieglāka.
Protams, ļoti bieži šis jautājums ir jārisina kompleksi, piemēram, uzveicot stresu un problēmas, kas būtiski ietekmē visu ikdienu, ne tikai seksuālo dzīvi. Tomēr no rutīnas var izbēgt un kaisli atmodināt, cenšoties atjaunot fizisku intimitāti attiecībās. Pieskārieni, kas nav seksuāli, bet liek justies labi, piemēram, matu sabužināšana, samīļošanās vai apskāvieni, var atmodināt vēlmi pēc tuvības. Patīkamās sajūtas ķermenī var arī prātā atmodināt vēlmi pēc kaut kā vairāk. Reizēm seksuālo dziņu var atjaunot, vispirms iedarbojoties uz ķermeni. Prāts var "pieslēgties" arī nedaudz vēlāk.
Ko iesākt ar pasīvu partneri
Speciālistiem, kas konsultē cilvēkus jautājumos par seksuālo dzīvi, diezgan bieži nākas saskarties arī ar jautājumiem, kas saistīti ar partnera seksuālo dziņu. Mēdz gadīties, kad cilvēki ierodas pie terapeita ar lūgumu "izārstēt" vai "salabot" partneri. Atšķirīgi libido var būt ļoti daudziem pāriem, bet nereti tiek aizmirsts, ka personai ar mazāku vēlmi pēc intīmās tuvības nav jāuzņemas atbildība vai jāmetas intīmajās rotaļās tikai tāpēc, ka otrs tā vēlas.
Šāda uzvedība var panākt pretēju efektu. Ja cilvēkam šķiet, ka viņa seksuālās vēlmes un vajadzības tiek ignorētas un mīlēšanās tiek pieprasīta, vēlme to darīt samazinās vēl vairāk. Vienlīdzība, cieņa un partnera novērtēšana ir lietas, kas ir neiztrūkstoša veiksmīgu attiecību sastāvdaļa, bez kā neiztikt arī intīmajā dzīvē. Par šo jautājumu ir jārunā, ieklausoties arī partnera vajadzībās. Ar savu vēlmju izklāstīšanu noteikti būs par maz.
Ir gadījumi, kad aktīvākais partneris seksa trūkumu cenšas "kompensēt", atrodot to ārpus attiecībām. Protams, daļa pāru iestājas par atvērtām attiecībām, kas nav nekas slikts, ja abas puses par to vienojas un tam piekrīt. Tomēr tādu gadījumu nav daudz. Tā vietā, lai slepus atrastu sev piegulētāju, izrunā jautājumu ar savu partneri, iespējams, jums ir nepieciešams ieplānot laiku, ko regulāri pavadīsit divatā. Protams, nav iespējams ieplānot uzbudinājumu, bet šādi brīži ir lieliska iespēja vienam otru labāk iepazīt un atmodināt kaisli attiecībās.
Vai es esmu garlaicīgs
Popkultūra un pornogrāfija ļoti daudziem cilvēkiem var likt justies slikti par sevi un savu seksuālo dzīvi. Viņu attiecības un gultas prieki izskatās gaužām citādi nekā tie, kas redzami TV vai krāšņi aprakstīti romānos, liekot domāt, ka viņu ikdiena un intīmās tuvības brīži ar partneri ir garlaicīgi un neinteresanti. Ko darīt? Meklēt kaislīgāku partneri vai izmēģināt seksa rotaļas, kas, iespējams, pat nešķiet pieņemamas? Nē!
Atceries, ka mīlas ainas un romantika, kas redzama kino nebūt nav realitātes atspoguļojums. Viss, ko tu redzi, ir iestudēts, izplānots, izmēģināts un izspēlēts, lai liktu tev just līdzi stāsta varoņiem. Tas viss tiek darīts, lai aizrautu auditoriju. Tas, ka tavas attiecības nav tādas kā kino, neliecina par garlaicību vai novirzēm. Popkultūrā nereti tiek radītas nereālistiskas gaidas un cerības, liekot piedzīvot vilšanos dzīvē. Vienmēr paturi prātā – tas, ko rāda TV, nav normāls un īsts!
Vai seksuālo dzīvi var atjaunot pēc krāpšanas
Intīmā tuvība var būt īpaši sarežģīts jautājums tad, ja kāds no partneriem ir bijis neuzticīgs un piekrāpis otru. Mīlēšanās ir ļoti intīms process, tāpēc uzticēšanās tajā ir ļoti svarīga. Daudziem pāriem, ja viens no partneriem ir bijis neuzticīgs, šķiet teju neiespējami atjaunot seksuālo saikni. Jautājums par to, vai jebkad spēsi atbrīvoties un ļauties kaislei pēc šāda notikuma, nav nekas neparasts.
Protams, tas var būt iespējams. Reizēm attiecības pēc šāda satricinājuma izdodas ne vien atjaunot, bet padarīt stiprākas nekā jebkad iepriekš. Šāds notikums var likt kļūt brutāli godīgiem vienam pret otru. Atklātas sarunas ļauj parādīt savu trauslumu un atjaunot intimitāti. Tomēr jāpatur prātā, ka tas prasa milzu darbu un ieguldījumu no abām pusēm. Krāpšana noteikti nav labākais līdzeklis, lai uzlabotu attiecības un intīmo tuvību.
Ja arī tev ir kādreiz paslīdējusi kāja, un prāto, vai atklāt partnerim par savu sānsoli, ieskaties šajā rakstā.
Cik reizes nedēļā ieteicams nodarboties ar seksu
Ar jautājumu par to, cik bieži ieteicams nodarboties ar seksu, pie terapeita nereti vēršas partneris, kas uzskata – attiecībās intīmo mirkļu ir pārāk maz. Šādā veidā viņš cer gūt argumentus tam, lai pierunātu otru partneri biežāk ļauties kaislei un nodarboties ar seksu. Savukārt mazāk aktīvie partneri ar šo jautājumu cer gūt apstiprinājumu tam, ka viņi ir "normāli" un attiecībās problēma nepastāv.
Patiesībā šis jautājums norāda, ka problēma nav tikai sekss. Cenšoties gūt apstiprinājumu no terapeita par savas uzvedības pareizumu, abi partneri parāda nepieciešamību būt novērtētiem un cienītiem. Vīriešiem nereti nepieciešams sekss, lai viņi justos novērtēti, bet sievietēm nereti vajadzīga atzinība un cieņa, lai nodarbotos ar seksu. Protams, iespējama arī pretēja situācija. Arī šajā gadījumā abiem partneriem ir svarīgi ieklausīties otra vēlmēs un vajadzībās, lai atjaunotu intīmo tuvību, uzticēšanos un cieņu.
Kāpēc man zūd erekcija
Problēmas ar erekciju ir jautājums, kas skar ļoti daudzus vīriešus, tāpēc arī tas bieži tiek apspriests ar speciālistu. Jauniem vīriešiem šīs problēmas nereti ir saistītas ar pārliecības trūkumu un stresu, bet, protams, tam var būt arī nopietnāki cēloņi. Ja tā ir psiholoģiska rakstura problēma, ir svarīgi paturēt prātā, kas tas nav nekas ārkārtējs un tā notiek ar daudziem. Protams, vīrieši nestaigā riņķī, stāstīdami visiem par šādiem gadījumiem.
Ja vīrietis nespēj atbrīvoties, var palīdzēt apzinātība un meditācija. Ir svarīgi saprast, kas izraisa bažas un pārliecības trūkumu, un strādāt ar problēmas cēloni, nevis censties risināt sekas. Iespējams, ka sakne ir saistīta ar iepriekšējo seksuālo pieredzi vai traumu. Reizēm var palīdzēt atklāta saruna ar partneri, kurā tiek saņemts atbalsts un izpratne, bet dažos gadījumos var nākties iesaistīt speciālistu.
Kāpēc es nevaru sasniegt orgasmu
Runājot par orgasma neesamību, biežāk tiek minētas sievietes. Nereti sievietes baudai vienkārši netiek pievērsta pietiekami liela vērība, tāpēc netrūkst cilvēku, kas patiešām tic – sievietes orgasms ir mīts. Tā nebūt nav. Tiesa, ir sievietes, kam orgasma sasniegšanai ir nepieciešama papildu stimulācija.
Sievietes, gluži tāpat kā vīrieši, nenodarbojas ar seksu tikai tāpēc, lai radītu bērnus. Arī partnera apmierināšana nav viņu pamatuzdevums. Tomēr, ja kaut viens no partnera tic, ka sievietes nevar sasniegt orgasmu, iespējamība, ka tas notiks, ir niecīga. Arī sievietes ir seksuālas būtnes, kas no mīlēšanās var gūt baudu. Ja arī tev orgasma sasniegšana sagādā grūtības, ieskaties šajā rakstā.