Visbiežāk asins analīzes uzrāda dzelzs trūkumu organismā
"Šobrīd vērojamas divas tendences – daļa iedzīvotāju finansiālu iemeslu dēļ samazina gaļas produktu lietošanu ikdienā, bet citi seko dažādām teorijām (veģetārisms, diētu ievērošana, badošanās) un pašārstēšanās metodēm, nedomājot par sava uztura pilnvērtību," stāsta Rīgas Austrumu slimnīcas Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece (attēlā).
"Ja organismā trūks dzelzs, neveidosies eritrocīti un asinīs nebūs pietiekams hemoglobīna daudzums, bet, ja pietrūks vitamīna B12 un folskābes – arī leikocīti un trombocīti. Šādu stāvokli sauc par anēmiju jeb mazasinību."
Tās iemesls var būt ne tikai nepilnvērtīgs uzturs, bet arī liels asins zudums, piemēram, pēc traumām, operācijām, izteikta menstruālā asiņošana, slēpta kuņģa un zarnu asiņošana. Maziem bērniem – inficēšanās ar spalīšiem vai cērmēm.
Kāds ir normāls asins sastāvs
Par to mūsu organismā rūpējas kaulu smadzenes, nemitīgi ražodamas asins šūnas. Eritrocīti jeb sarkanās asins šūnas satur hemoglobīnu, kas piesaista skābekli un nogādā to audiem. Balto asins šūnu jeb leikocītu galvenais uzdevums ir aizsargāt cilvēku no slimībām, dažādām infekcijām, bet trombocīti gādā par asins sarecēšanu. Normālā asins analīzē vidējai hemoglobīna (Hb) koncentrācijai jābūt robežās no 12,3 līdz 17,5 g decilitrā, eritrocītu (Er) 4,1– 5,9 miljoni/mm3, bet trombocītu (Tromb) skaits ir l50 – 400 tūkstoši/mm3.
Sievietēm hemoglobīna un eritrocītu līmenis ir nedaudz zemāks nekā vīriešiem, tādēļ viņām zemākais pieļaujamais hemoglobīna daudzums vienā asins decilitrā ir ap 12 g, bet vīriešiem – 14 grami. Vēl zemāki rādītāji liecina par anēmiju, bet daudz lielāki var būt viens no leikozes simptomiem.
Novecojot kaulu smadzeņu masa samazinās, un līdz ar to nedaudz sarūk leikocītu, hemoglobīna un trombocītu līmenis asinīs. Tā kā pēc 60 – 70 gadu sasniegšanas palielinās iespēja saslimt ar kādu asins slimību, piemēram, hronisku leikozi, asins analīzi vēlams veikt reizi gadā.
Izrādās, ka mēdz būt arī ģimenes ar iedzimtu zemu leikocītu līmeni asinīs. "Tas ir normāli, taču tad jābūt pārliecībai, ka šāda īpatnība ir vēl kādam ģimenes loceklim," saka Sandra Lejniece.
Savukārt paaugstināts leikocītu līmenis nozīmē, ka kaulu smadzenes pastiprināti ražo leikocītus, lai novērstu kādu veselības problēmu organismā, piemēram, infekciju. Citreiz gan leikocītu pieaugums var liecināt par ļaundabīgu audzēju (asins vēzi). Daudz sliktāk, ja slimības laikā leikocītu skaits samazinās – tas nozīmē, ka organisms necīnās ar "iebrucēju". Zemu leikocītu skaitu var izraisīt arī daudzu medikamentu lietošana.
Lietot ar ārsta ziņu!
Dzelzs deficītu organismā var novērst, regulāri lietojot dzelzi saturošus medikamentus. Tie noteikti jāizvēlas kopā ar mediķi, jo svarīgi zināt nepieciešamo devu un lietošanas ilgumu. Cenšanos pašam koriģēt savu asins ainu ar kādu no aptiekās pieejamajiem bezrecepšu preparātiem Sandra Lejniece uzskata par lielu kļūdu. "Pret uztura bagātinātāju lietošanu izturos negatīvi, jo esmu redzējusi pacientus, kuri pēc tam nonākuši slimnīcā ļoti smagā stāvoklī ar izteiktu leikocītu vai eritrocītu samazināšanos asinīs. Arī dažādās sulu kūres no sārņiem atbrīvo tikai aknas un nieres. Tad jau labāk ievērot gavēni vai atslodzes dienas. Tas nāks par labu ne tikai asinīm, bet arī visam organismam," iesaka hematoloģe.
Galvenais ieteikums – dzīvot veselīgi un saudzēt kaulu smadzenes, izvairoties no radiācijas un ķīmiskām vielām, kas tās bojā (īpaši toksiskas ir krāsvielas). Diemžēl arvien vairāk pacientu kaulu smadzeņu bojājumus gūst ārzemēs, strādājot smagu darbu. Tā, piemēram, kāda sieviete saslima, ar ķīmiskajiem līdzekļiem uzkopjot kruīza kuģus.
Pilnvērtīgs uzturs un C vitamīns
Normālu eritrocītu un hemoglobīna līmeni asinīs visefektīvāk palīdz saglabāt divvērtīgā dzelzs, ko satur liellopu gaļa un aknas (vismazāk – zivīs un vistas gaļā). Augļos un dārzeņos ir trīsvērtīgā dzelzs, kas organismā neuzsūcas uzreiz, jo tai vispirms jāmainās uz divvērtīgo. Tādēļ cilvēkiem ar zemu kuņģa skābes līmeni, piemēram, ja ir atrofiskais gastrīts, gaļas neēšana var beigties ar anēmiju. Dzelzs uzsūkšanos samazina arī kafijas un tējas lietošana, toties veicina C vitamīns, tādēļ maltītes laikā vēlams izdzert glāzi apelsīnu sulas.
"Laba alternatīva gaļai ir sojas produkti, daudz dzelzs ir arī zirņos un spinātos, taču ar bietēm un zemenēm gan vajadzīgo dzelzs daudzumu uzņemt nevar," norāda profesore. Ar uzturu uzņemtais ieteicamais dzelzs daudzums: bērniem 6 – 15 mg, sievietēm – 18 mg, vīriešiem – 10 mg dienā. Gaidot bērniņu un barojot to ar krūti, vēlamā deva ir lielāka – 18 – 30 mg.
***
UZZIŅA
Dzelzs deficīta (anēmijas) simptomi: nogurums, vājums, nespēks, problēmas ar ādu (kļūst sausa un bāla), nagiem (kļūst mīksti, lūst, sāk dalīties) un matiem (sāk izkrist), izmaiņas garšas un smaržas sajūtās (tieksme ēst zobu pastu, krītu, mīklu), imunitātes traucējumi (bieža slimošana ar dažādām vīrusu un infekciju slimībām).
Folskābes un vitamīna B12 deficīta simptomi: samazināta apetīte, liels svara zudums (pat 20 kg), neiroloģiskas problēmas (tirpst pirkstu gali, nejutīgas pēdas).
***
FITOTERAPEITA VIEDOKLIS
Kaltē nātru galotnītes
Farmaceite un fitoterapeite Agrita Gailīte (attēlā): "Lai nerastos dzelzs deficīts, cilvēkiem, kuriem bijis liels asins zudums, kā arī grūtniecēm, jālieto jūras augu preparāti, jūras kāposti, spināti. Noder pieneņu saknes, vārpatu sakneņi, nātres, aveņu lapas, pētersīļu saknes. Papildus var lietot rauga ekstraktu, kas veicina dzelzs uzsūkšanos. Pupiņu kafiju labāk aizstāt ar cigoriņu un pieneņu sakņu dzērienu. Ļoti vērtīgs dzelzs avots ir nātru galotnes. Tās savāc un žāvē labi vēdināmās telpās, lai drogas saglabātu zaļo krāsu. Var lietot gan nātru pulveri, gan gatavot tēju.
Eritrocītu un leikocītu veidošanos veicina aprikožu, vīnogu, lazdu riekstu, upeņu, mežrozīšu augļu, meža zemeņu un to lapu, burkānu lietošana uzturā.
Ja kādam ģimenē bijusi operācija ar lielāku asins zudumu, gatavoju spēcinošu dzērienu. Ņemu 1 glāzi biešu un 2 glāzes jāņogu vai dzērveņu sulas, pievienoju 5 ēdamkarotes medus. Visu sajaucu, saleju stikla pudelē un ievietoju ledusskapī. Dzer pa 50 gramiem dienā.
Labs asins attīrītājs ir ķiploks, tādēļ no tā gatavoju šņabja uzlējumu. 200 g sasmalcinātu ķiploku aplej ar 200 gramiem šņabja, trīs nedēļas ļauj nostāvēties un lieto trīs reizes dienā, sākot ar vienu pilienu. Kad sasniegti 15 pilieni, to skaitu pa vienam atkal samazina. Lieto, kamēr viss izdzerts."
***
Dzelzs avoti uzturā*
Pārtikas produkti Dzelzs daudzums mg/100 g
Dzīvnieku valsts – gaļa, olas, piens
Aknas 8 – 20
Asinsdesa 6,4
Truša gaļa 3,5
Teļa, liellopa gaļa 2,3
Cūkgaļas karbonāde 1,8
Olas dzeltenums 7,2
Siers (Holandes 45%) 1,2
Biezpiens 0,4
Augu valsts produkti
Žāvētas dateles 57
Alus raugs 17,6
Sojas milti 12,1
Prosa 9
Kviešu dīgsti 8
Pupas 7,9
Pistācijas 7,3
Gailenes 6,5
Zirņi 5
Pētersīļu laksti 5,5
Spināti 4,1
Auzu pārslas 4,6
Rudzu maize, rupja maluma 3,3
Avenes 1,8
Bietes 0,9