19 Aprīlī, Piektdiena
Dzīve :

Zīmīgais akmens

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Dzīve » Vēsture

Palielināt Samazināt 17 Sep 2011 , 20:15

Zīmīgais akmens

VĒL PIRMS DAŽIEM GADU SIMTIEM EIROPIEŠIEM ĒĢIPTE BIJA TĀLA, NOSLĒPUMAINA ZEME. PĒC NAPOLEONA KARAGĀJIENA VISS MAINĪJĀS, TAČU NE JAU FRANČU KARAVADOŅA PANĀKUMU DĒĻ. ĒĢIPTE ATKLĀJĀS EIROPAI, PATEICOTIES KĀDAM NEJAUŠAM ATRADUMAM.

Francijā 18. gadsimta beigās parādījās jauns varonis, kurš bija nodemonstrējis izcilas karavadoņa spējas, iekarojot Itāliju. Viņa vārds bija Napoleons Bonaparts. Atgriezies mājās no iekarojumiem, viņš drīz vien bija gatavs jauniem panākumiem un izaicinājumiem. Napoleons alka uzvarēt Francijas galveno ienaidnieku – Angliju. Taču tiešs uzbrukums Britu salām nevarēja būt veiksmīgs, jo nebija nekāds noslēpums, ka angļu flote ir galvastiesu pārāka par franču floti. Bija jāatrod kāda zeme, no kurienes varētu dot izšķirīgu triecienu Anglijai, un karavadoņa izvēle apstājās pie Ēģiptes, jo šīs tālās zemes iekarošana varēja būt sākums angļu ietekmes mazināšanai Austrumos.
Kad Napoleons plānoja savu nākamo karagājienu, viņam pat nevarēja ienākt prātā doma, kādi atklājumi tiks veikti tā laikā un ka pasaule ieraudzīs neparastu dārgumu, ko franči atradīs Ēģiptes teritorijā.

Atradums ierakumos
1798. gada 19. maija rītausmā ceļā no Francijas devās vairāki simti franču karakuģu. Pēc 44 dienām ceļā, izvairoties no angļu admirāļa Horācija Nelsona, kas Vidusjūrā dežurēja cerībā sakaut frančus jau jūrā, Napoleona vadītais karaspēks nonāca pie Ēģiptes krastiem.
1799. gada augustā, gadu pēc Napoleona izkāpšanas uz Ēģiptes zemes, franču zinātnieki veica ļoti svarīgu atklājumu. Armijas daļas tolaik nostiprināja Senžuljēna fortu, kas atradās netālu no Rozetas pilsētas [mūsdienās to dēvē par Rašīdu]. 2. augustā kāds karavīrs, rokot ierakumus pie Alrašīdas cietokšņa aptuveni septiņus kilometrus no Rozetas, senās celtnes drupās atklāja plakanu akmeni rakstāmgalda virsmas lielumā. Tumšā granīta plātne svēra aptuveni 760 kilogramu. Uz tās vīdēja noslēpumaini uzraksti, tāpēc akmens uzreiz tika atzīts par vēsturisku priekšmetu un izraisīja zinātniekos lielu interesi. Relikviju nosūtīja uz Napoleona dibināto Ēģiptes institūtu Kairā. Daudzi uzskatīja, ka akmens glabā senu un varenu noslēpumu atminējumu.

Trīs šifri
Uz Rozetas akmens varēja skaidri izšķirt trīs uzrakstus. Divi augšējie bija hieroglifu un dēmotiskajā (tā sauktajā ēģiptiešu tautas) rakstībā, trešais – sengrieķu valodā. Kaut gan teksta rindiņu skaits katrā daļā bija atšķirīgs, palielinoties no augšas uz apakšu, teksta fragmenti bija vienāda izmēra. Ēģiptes institūta speciālisti izvirzīja versiju, ka visos trīs fragmentos ir viens un tas pats teksts dažādās valodās un rakstībā. Sengrieķu valoda zinātniekiem nebija sveša, taču hieroglifi bija nodoti aizmirstībai jau vismaz 13 gadsimtus pirms franču atklājuma. Tāpēc mācītie vīri cerēja, ka Rozetas akmens teksts sengrieķu valodā, ja vien tas satur to pašu informāciju, ko hieroglifi un teksts dēmotiskajā valodā, pavērs priekškaru uz ēģiptiešu senās rakstības noslēpumiem. Ja frančiem izdotos atjaunot hieroglifu alfabētu un gramatiku, varētu izlasīt rakstīto uz citiem Ēģiptē atrastiem seniem priekšmetiem un pieminekļiem, un tas būtu liels sasniegums šīs zemes vēstures izpētē. Franču zinātniekus gluži saprotami vilināja iespēja izzināt senatnes noslēpumus, tostarp tos, par kuriem rakstīts jau Bībelē.

No frančiem pie angļiem
Aptuveni pusgadu pēc ierašanās Ēģiptē Napoleons joprojām vadīja karadarbību šajā zemē, taču Sīrijas teritorijā sāka pulcēties daudzskaitlīga turku armija, kuras mērķis bija padzīt frančus no Ēģiptes.
Cenšoties novērst turku uzbrukumu, Napoleons kopā ar tūkstošiem karavīru devās karagājienā pret Turciju. Ceļā uz Akras cietoksni franči izcīnīja dažas uzvaras, bet pie cietokšņa Napoleona armiju sagaidīja vairāki tūkstoši turku karavīru, kuru vidū bija arī daudzi angļi. Turku un angļu apvienotā armija lika Napoleonam atkāpties.
Pa šo laiku Eiropā bija notikušas lielas pārmaiņas – vairākas valstis bija pieteikušas karu Francijai, bet pašu franču ne pārlieku iecienītā valdība bija vāja un apjukusi. Napoleons, uzskatot, ka Ēģipte ir pilnīgi viņa varā, nolēma atgriezties dzimtenē.
Francijā karavadoni sagaidīja ar ovācijām. Viņš iesaistījās apvērsumā, un drīz vien valdība bija padzīta. Pa to laiku angļu un turku karaspēks Ēģiptē bija sācis uzbrukumus franču armijas daļām. Lai Rozetas akmens nenokļūtu ienaidnieku rokās, franči to pārveda no Kairas uz Aleksandriju. Taču angļi piespieda frančus atdot visas Ēģiptē iegūtās senlietas un vērtslietas, un to vidū bija arī Rozetas akmens.

Pateicība jaunajam faraonam
Zinātnieku sākotnējās cerības, ka Rozetas akmens ir sen meklētā atslēga, kas palīdzēs atšifrēt senēģiptiešu valodas tekstus, pēc kāda laika izplēnēja. Akmens plāksnei trūka dažu fragmentu kreisajā augšējā, labajā augšējā un labajā apakšējā stūrī, tāpēc dēmotiskā un hieroglifu teksta salīdzināšana ar sengrieķu teksta daļu bija ļoti sarežģīta. Turklāt tolaik vēl nebija simtprocentīgi pierādīts, ka visi trīs teksta fragmenti satur vienu un to pašu informāciju, un arī šīs šaubas neatviegloja zinātnieku darbu.
Pēc kāda laika Rozetas akmens tekstu atšifrēšanai pievērsās jauns franču zinātnieks Žans Fransuā Šampolions, un tieši viņš atklāja pasaulei senēģiptiešu valodas mistērijas. Par eģiptoloģiju Šampolions ieinteresējās jau skolas laikā. Septiņpadsmit gadu vecumā viņš Parīzē mācījās Austrumu valodas un sāka sastādīt koptu valodas vārdnīcu. Koptu valoda savulaik Ēģiptē ieņēma dēmotiskās valodas vietu. Pēc Šampoliona domām, koptu valoda bija viena no vēlajām ēģiptiešu valodas formām, jo tajā tika izmantoti arī grieķu burti. 1812. gadā Šampolions, būdams vien 22 gadus vecs, kļuva par profesoru. Izmantojot priekšteču darbus un atklājumus, koptu un citu valodu zināšanas, jaunais zinātnieks spēja noteikt hieroglifu fonētisko vērtību un atšifrēja dažus šajā rakstībā Rozetas akmenī iegrebtos valdnieku vārdus.

Kleopatras parādīšanās
Saskaņā ar lekcijas pierakstiem, ko Šampolions nolasīja Parīzes akadēmijā, gan Rozetas akmenī, gan kādā obeliskā no Nīlas salām viņš redzējis kartušu, kurā atrodams Ptolemaja vārds, un to pierāda Rozetas akmens grieķu teksts. Zinātnieks atklāja, ka kartušā daži simboli nozīmē vienu vai divus dažādus burtus un pēc sieviešu vārdiem vienmēr tiek izmantots viens noteikts simbols, kas nosaka sieviešu dzimti. Salīdzinot kartušu ar Ptolemaja vārdu un kādu citu, Šampolions pamanīja, ka pirmā, otrā, trešā, ceturtā, sestā un septītā zīme vārdā Ptolmees sakrīt ar piekto, devīto, ceturto, otro un trešo zīmi citā vārdā. Tā jaunā zinātnieka acīm pavērās vārds Kleopatra, bet, turpinot darbu tādā pašā veidā, – Alexander, Berenike, Ceasar, Ramses, Tutmos. Turpmāk nezināmo simbolu nozīmi viņš noteica, uzminot tiem ekvivalentos burtus sengrieķu valodā un tos pretstatot. Tādējādi palēnām atklājās hieroglifu ābece. Šampoliona atšifrēšanas metode nu jau kļuvusi par klasiku un iekļauta daudzās lingvistikas un eģiptoloģijas mācību grāmatās.


IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 17 Septembrī 2011

Skatīts : 1262 reizes

Avots : http://legendas.lv/content/zimigais-akmens

Birkas : NAPOLEONA, franču, akmeni, karavīrs, KARAGĀJIENA, akmens, Ēģiptes, Ēģipte

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Nepatiesas un viltīgas mutes slēpj sevī naidu, un kas otru aprunā un otram neslavu ceļ, ir nejēga.
-- Salamans

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 19 Aprīlī vēsturē

    Vai uzskatāt, ka klimata pārmaiņas var reāli apdraudēt Latviju?
    Atbildes: 49

    „Lai karš beigtos, Krievijai tas jāzaudē,” Davosas forumā teicis Vācijas kanclers Olafs Šolcs, „tāpēc mēs piegādāsim Ukrainai bruņojumu ciešā komunikācijā ar mūsu partneriem.” Šķiet, viens no cerīgākajiem paziņojumiem. Šodien Vācijā acīmredzot tiks apstiprināts jauns aizsardzības ministrs – Boriss Pistoriuss, kuru vieni dēvē par klasisko vācu sociāldemokrātu raudzes politiķi, citi raugās uz viņu ar piesardzību, tomēr atzīst, ka diez vai ministrs pieņems lēmumus, kas nebūs saskaņoti ar Šolca politisko pozīciju. Ja Šolca pozīcija ir tāda, kādu viņš parādīja Davosā, tad nacistiskās Krievijas noorganizētā šausmu nakts varētu iet uz rīta pusi.

    19 Janvārī 2023
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV