Kad loksnes ir nostiprinātas ar dībeļiem, tad uzsāk virsmas armējošā slāņa izveidi. Vispirms tiek nošpaktelētas dībeļu vietas un uzlīmēti stūri un papildus armējošā sieta elementi. Kad tas izdarīts tad uzsāk armējošā stiklašķiedras sieta iestrādi armējošajā javā.
Pēc armējošās javas izžūšanas virsmu nogruntē ar pirms dekoratīvā apmetuma grunti. Kad grunts izžuvusi, tad tiek uzklāts un uzrīvēts dekoratīvais apmetums, kuru ietonē massā vai arī pēc dekoratīvā apmetuma nožūšanas to nogruntē un krāso.
Nepieciešamie instrumenti:
Plastmasas dēlītis dekoratīvā apmetuma uzrīvēšanai
Nerūsējošā tērauda zobķelle vai špakteļlāpstiņa (10 - 12 mm zobs)
Nerūsējoša metāla špakteļlāpstiņa javas uznešanai uz virsmām
Celtniecības nazis
Atbilstoši mikseri būvmaisījumu sagatavošanai
Urbjmašīna un atbilstoši urbji dībeļu uzstādīšanai
Otas un/vai rullīši pēc nepieciešamības
Citi nepieciešamie instrumenti un palīglīdzekļi
Siltumizolācijas loksnes
Grunts Sakret BG, TGW, UG vai QG
Līmjava Sakret BK
Stiprināšanas dībeļi
Armēšanas javas Sakret BAK vai KAM
Stiklašķiedras siets
Pirms dekoratīvā apmetuma grunts Sakret PG
Dekoratīvais apmetums Sakret SPB, MRP, AP, SIP vai SIL
Grunts Sakret KS silicate vai Sakret FM grunts koncentrāts (ja fasāde tiek sagatavota krāsošanai)
Krāsa KS va FM (ja fasāde tiek krāsota)
Sakret FM grunts koncentrāts un krāsa Sakret FC (ja tiek krāsota ēkas cokola zona)
Nepieciešamie laika apstākļi darba veikšanas laikā:
Āra gaisa temperatūra no +5 līdz +250C (temperatūra tuvāko 5 dienu laikā nedrīkst pazemināties līdz+ 50 C)
Gaisa mitrums 60-80%
Darba virsmu temperatūra ≥ +50C
Papildus jāievēro:
Sargāt fasādes darba virsmas no tiešiem saules stariem
Sargāt fasādes darba virsmas no caurvēja
Darbu veikšanas laikā sargāt no lietus iedarbības - lietot stalažas ar aizsarg klājumu un jumtu, lai novērstu izskalojumus vai cita veida lietus/saules
Fasādes sagatavošana
Virsma pirms siltumizolācijas lokšņu līmēšanas obligāti ir jāsagatavo, lai nodrošinātu teicamu līmjavas saķeri ar virsmu. Lai nodrošinātu teicamu saķeri, virsmu apstrādā ar gruntējošu līdzekli, kuru izvēlas pēc siltināmās virsmas tipa un virsmas fizikālā nolietojuma.Esošās sienas adhēzijas nestspējai ir jābūt ne mazākai par 0,08MPa. Sienas adhēziju var pārbaudīt, veicot vienkāršu testu, kur ar līmēšanas javu pielīmētu siltumizolācijas materiālu mēģina atraut no sienas un novērtēt bojājumus.
Pēc virsmas sagatavošanas un visu nepieciešamo materiālu nodrošināšanas būvlaukumā nepieciešams uzstādīt cokola profilu. Cokola profila biezumu izvēlās saskaņā ar projektā paredzēto siltumizolācijas materiāla biezumu. Profilam ir jābūt ar ūdens novadīšanas sistēmu - lāseni vai ar atsevišķi pievienotu ūdens novadīšanas elementu.
Atceries:
Pirms darbu uzsākšanas nepieciešams nosegt logu stiklus, palodzes, reliņus, trepes un citus elementus, kuri būtu jāpasargā no neatgriezeniskas sabojāšanas. Piemēram, krāsas sastāvā esošais kālija silikāta šķīdums, atstās nenomazgājamus traipus uz logu stikliem, keramiskajām flīzēm vai metāla detaļām.
Siltumizolācijas līmēšana
Pēc cokola profilu piestiprināšanas un visu nepieciešamo materiālu nodrošināšanas būvobjektā var uzsākt siltumizolācijas materiāla līmēšanas darbus. Siltumizolācijas materiālu sāk līmēt no cokola profila uz augšu.
Siltumizolācijas materiāla līmēšana pie pamatnes ir obligāta.
Līmēšanas javas uzklāšanai pieļaujami divi veidi:
1. vienmērīgi pa visu siltumizolācijas materiāla virsmu - gadījumos ja esošā siena ir pietiekami līdzena, līmēšanas javu uzklāj vienmērīgā kārtā (apm. 6 mm) ar tērauda špakteli un veido rievotu līmēšanas javas kārtu, izmantojot zobķelli (zobs 10 - 12 mm).
2. līmēšanas java nosedz vairāk kā 40% no siltumizolācijas materiāla virsmas (līmēšanas javas joslas pa perimetru un javas pikas loksnes centrā) - gadījumos ja esošā siena nav pietiekami līdzena, siltumizolācijas loksnei pa perimetru iestrādā līmēšanas javas joslas (augstumā ≥ 2 см, platumā ≥5 см) un plāksnes vidū uzliek 6 līmēšanas javas pikas tā, lai līmēšanas java nosegtu ≥ 40% no siltumizolācijas materiāla virsmas
Piezīme
Līmēšanas javu jāuzklāj tik daudz, lai līmējot/piespiežot siltumizolācijas materiālu pie esošās sienas, līmēšanas java netiktu izspiesta starp siltumizolācijas lokšņu savienojuma vietām. Lieko līmi noņemiet ar špakteļlāpstu.
Svarīgi! Siltumizolācijas materiālam jāveido līdzena virsma. Ja siltināšanai tiek izmantots putu polistirols, nelīdzenās vietas var noslīpēt ar tam paredzētiem instrumentiem.
Svarīgi! Siltumizolācijas loksnes, kuras pārklātas ar līmēšanas javu, līmējiet nekavējoties, neļaujot līmēšanas javai izžūt vai veidot "garoziņu"!
Līmējot siltumizolācijas loksnes ap logu, durvju ailēm un citām atveramām konstrukcijām, jāizveido iegriezums siltumizolācijas loksnē
Pēc siltumizolācijas materiāla pielīmēšanas pie siltināmās sienas un līmjavas sacietēšanas (~48h) var sākt siltumizolācijas materiāla papildus stiprināšanu ar speciāli šim nolūkam paredzētiem dībeļiem.
Fasādes armēšanas darbi
Siltumizolāciju armējošā kārta (java+stiklašķiedras siets/profili) pasargā siltumizolācijas materiālu no nelabvēlīgās atmosfēras iedarbības un mehāniskiem bojājumiem, kā arī šis slānis veido pamatni dekoratīvā apmetuma kārtas izveidei, tāpēc ir svarīgi veidot vienmērīgu, gludu un vienāda biezuma slāni.
Armējošās javas uzklāšanu veic ar zobķelli (zobs 10 - 12 mm). Javu uzklāj virzienā no lejas uz augšu tā, lai tā nosedz visu siltumizolācijas materiāla virsmu (javas biezums ap 6mm). Javas rievotajā struktūrā iegremdē gan profilus, gan tam pievienoto armējošo sietu, tad ar špakteļlāpstu nolīdzina javu.
Uzsākot pamata plaknes armēšanu, sietu liek vertikālā virzienā tā, lai zem tā neveidojas gaisa burbuļi. Armējošam sietam savienojuma vietās jāveido pārklājumi ≥ 10 cm, kā arī ar armējošā sieta loksnēm jāpārklāj visu iepriekš iestrādāto profilu un citu armējošo elementu sieti. Veicot darbus, jānodrošina, lai vienu plakni armē vienā dienā.
Svarīgi! Zem armēšanas sieta atrodas 2/3 no armējošās javas un 1/3 virs sieta. Ja armējošais slānis nav sanācis pilnīgi gluds, tad tam var uzklāt papildus plānu izlīdzinošo armēšanas javas kārtu, to papildus armējot ar stiklaškiedras sietu. Izciļņus var labot virsmu slīpējot.
Armējošās kārtas žūšanas laiks - 24h uz 1mm.
Gruntēšana
Pēc armējošās kārtas izžūšanas visu noarmēto virsmu gruntē ar Sakret PG grunti, uzklājot to vienmērīgā slānī ar rullīti vai otu, ja plānots izmantot tonētu dekoratīvo apmetumu rekomendējam izmantot tonētu zemapmetuma grunti Sakret PG.
Dekoratīvā apmetuma uzklāšana un krāsošana
Dekoratīvo apmetumu drīkst uzklāt tikai tad, kad Sakret PG grunts ir pilnībā nožuvusi.
Pēc pamatnes gruntēšanas pamatvirsmai ir jābūt izžuvušai, sausai un kārtīgi izlīdzinātai. Netīrumus un svešķermeņus, kuri var traucēt dekoratīvo apmetumu uzklāšanu vai ietekmēt to vizuālo kvalitāti, noteikti ir jāatdala no virsmas.
Minerālo apmetumu javu sagatavo atbilstoši ražotāja norādījumiem uz produkta iepakojuma, stingri ievērojot norādīto ūdens daudzumu.
Dekoratīvo apmetumu sāk uzklāt no plaknes augšējās malas un turpina virzienā uz leju. Pēc šī paša principa jāveic dekoratīvā apmetuma uzrīvēšana/strukturēšana. Dekoratīvais apmetums ir vienas plaknes ir jāuzvelk vienā piegājienā. Veidojot dekoratīvā apmetuma salaiduma vietas, pārliecinieties, ka iepriekš vilktais apmetums nav paspējis aprauties vai nožūt. Lai veidotu vairākus fasādes virsmas ekrānus, to izveidei izmanto līmlenti, kas atvieglo dekoratīvā apmetuma uzklāšanas darbu, bet sadalījumam ekrānos noteikti jābūt paredzētam būvprojekta dokumentācijā.
Veidojot rīvētās struktūras dekoratīvo apmetumu Sakret MRP "Lietutiņš", strukturēšanas darbus veic ar plastmasas dēlīti, kuru vieglām kustībām virza vertikālā virzienā. Veidojot rīvētās struktūras dekoratīvo apmetumu Sakret MRP "Ķirmis" vai SAKRET SBP "Biezpiens", to dara ar plastmasas dēlīti un vieglām riņķveida rokas kustībām
Svarīgi! Nesacietējis apmetums ir jāpasargā no tiešas lietus/saules ietekmes un ātras žūšanas!
ATCERIES! Dekoratīvo apmetumu uzklāšanai un rīvēšanai izmantojiet tikai tīrus traukus un tīrus instrumentus (metāla instrumentiem ir jābūt no nerūsējošā tērauda)!
Dekoratīvajam apmetumam, kuru ir paredzēts krāsot, ir jābūt sacietējušam, sausam un tīram.
Dekoratīvā apmetuma žūšanas laiks aptuveni 1 - 4 nedēļas.
Dekoratīvos apmetumus, kurus ir paredzēts krāsot, vispirms ir jāapstrādā ar grunts krāsu. Veicot virsmas krāsošanu, virsmas un apkārtējā gaisa temperatūrai jābūt ne zemākai par +5ºC un gaisa relatīvam mitruma ne mazākam par 80%.
Paaugstināts gaisa mitrums (virs 80%) var būtiski pagarināt materiālu žūšanas laiku. Līdz ar to visu žūšanas laiku ir jānodrošina apstrādātās virsmas aizsardzība no nokrišņiem.
Virsmai ir jābūt sausai un bez putekļiem. Nav ieteicams veikt krāsošanu, ja gaisa temperatūra ir augstāka par +30ºC, jo tādejādi tiek traucēta krāsas ķīmiskās reakcija ar virsmu. Nav ieteicams krāsot virsmas, kas ir pakļautas tiešiem saules stariem vai stipram vējam. Krāsošanas laikā un žūšanas periodā nedrīkst pieļaut atmosfēras nokrišņu nokļūšanu uz krāsotās virsmas. Žūšanas procesa laikā nav pieļaujama temperatūras pazemināšanās zem +3ºC. Tonētu krāsu ir ieteicams izlietot uzreiz, to ilgstoši neglabājot objektā. Ilgstoša tonētas krāsas glabāšana var izraisīt toņa izmaiņas.
Pirms krāsošanas darbu veikšanas nepieciešams nosegt logu stiklus, palodzes, reliņus, trepes un citus elementus, kas nav jākrāso, lai izvairītos no neatgriezeniskas to sabojāšanas. Piemēram, krāsas sastāvā esošais kālija silikāta šķīdums, atstās nenomazgājamus traipus uz logu stikla, keramiskajām flīzēm vai metāla detaļām.
Grunti vai krāsu pirms uznešanas rūpīgi samaisīt. Pārliecināties, ka jūsu būvobjektam ir piegādāts pietiekošs daudzums tonētas krāsas.
Krāsošanas laikā krāsas iepakojumu neizmantot pilnīgi. Kad traukā atlikusi apmēram ¼ daļa no tilpuma, sajaukt to ar nākošā lietojamā trauka krāsu. Trauka lejas daļā būs izveidojies atlikums ar lielāku konsistenci, kas var nedaudz iespaidot toni uz virsmas.
Gruntēšanas un krāsošanas process iekļauj sevī secīgu vienas kārtas grunts un divu kārtu krāsas uznešanu virsmai. Katrai kārtai ļauj nožūt 12 stundas, ja virsmas un apkārtējā gaisa temperatūrai ir +20ºC un gaisa relatīvais mitrums ne mazāks par 80%. Gadījumā ja apkārtējā vides apstākļi atšķiras žūšanas process var būt savādāks nepieciešamības gadījumā lūdzu konsultēties ar Sakret pielietojuma tehnologiem.
Virsmas, ko paredzēts krāsot gaišos toņos ( Sakret KS A bāze), gruntēt ar Sakret KS grunti, bet tumšo toņu izvēles gadījumos ( Sakret KS B un C bāzes), gruntēt ar SAKRET KS SILICATE grunti.
Viena atsevišķi atdalīta fasādes fragmenta krāsošana jāveic vienā piegājienā, nepārtraucot darbus.
Kategoriski neiesakām pārtraukt darbu, nepabeidzot iesāktā virsmas fragmenta krāsošanu.