22 Novembrī, Piektdiena
Sievietēm :

Čak­lās zie­dē­tā­jas

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Sievietēm » Dārzs

Palielināt Samazināt 8 Jūn 2011 , 16:35

Čak­lās zie­dē­tā­jas

Balzamīnes (Impatens walleriana) bijušas modē visos laikos, jo tās ilgi un nepārtraukti zied, turklāt ir samērā viegli audzējamas.

Ne vienu vien sajūsmina netverami bagātīgais ziedu daudzums. Balzamīnēm ir noturīgs, kompakts augums, tās labi iztur lietu un vēju, ir viegli pavairojamas un galvenais – vienlīdz labi aug dārzā puķu dobēs, lodžiju un balkonu kastēs, kā arī telpās kā podaugi. Balzamīnes ir dažādu augumu, piemēram, F1 paaudzes hibrīdu grupas augi ir zemi, kompakti, Jaungvinejas hibrīdu balzamīnes (I. New Guinea) ir līdz pat 60 centimetrus augstas, ir arī sīkziedu nokarenās balzamīnes, kuras audzē iekarināmos podos – grozos.

Balzamīne savu latīnisko nosaukumu ieguvusi no grieķu vārda impatiens, kas nozīmē «jūtīgs, nepacietīgs», jo dažreiz pietiek pat ar nelielu vēja pūsmu, un nogatavojušās sēklu pogaļas pārsprāgst un izbirst. No šīs īpašības veidojies tautas nosaukums – sprigane. Balzamīnes vēl sauc par čaklajām līzītēm – bagātās un nepārtrauktās ziedēšanas dēļ. Vairāk nekā 400 balzamīņu sugu savvaļā aug tropiskajā Austrumāfrikā.

Jaungvinejas balzamīne

Jaungvinejas balzamīne ir apmēram 20 cm gara, piemērota audzēšanai gan dobēs, gan traukos. Puķei patīk siltas vasaras, taču atšķirībā no citām balzamīņu sugām dobi rotā arī spēcīgs un krāšņs lapojums. Jaungvinejas balzamīne no parastajām balzamīnēm (Impatients walleriana) atšķiras ar ziedu lielumu un mirdzumu. Ziedi mēdz būt dažādi. Arī lapu krāsa var būt neparasti krāšņa – zaļa, sarkanīga, violeta. Šī balzamīne krasi izjūt apstākļu maiņu un cieš, ja to pārvieto vai pārstāda. Tas nozīmē, ka nopirktajam vai pārstādītajam augam vajadzēs kādu laiku, lai atgūtos no šoka. Pēc vienas vai divām nedēļām balzamīne būs pieradusi pie jaunajiem apstākļiem un turpinās priecēt ar krāšņajiem ziediem. Visas Jaungvinejas balzamīņu šķirnes ir jūtīgas pret lietu un vēju, taču lietus notraukto ziedu vietā pirmajās saulainajās dienās plauks jauni. Jaungvinejas balzamīnei augšanas periodā vajadzīga gaisma. Kompakts krūmiņš augam veidojas pats par sevi, to nav nepieciešams veidot – galotņot un apgriezt. Formu vajadzētu atjaunot tikai vairākus gadus augušam krūmiņam.

Vallera balzamīne

Vallera balzamīnes (Impatiens walleriana) var audzēt podos vai balkona kastēs. Puķes ziedēs visu vasaru, un tās ir pieticīgas, ar apbrīnojamām izdzīvošanas spējām. Balzamīnēm patīk gaiša vieta, tās labi aug pat ļoti saulainā vietā. Novietotas ēnā, balzamīnes ātri nozied, slinki vai nemaz neturpina veidot ziedpumpurus un izstīdz. Taču arī šādu augu nevajag likvidēt, jo balzamīnes ir ātraudzīgas un mēneša laikā var atgūt savu labo izskatu. Balzamīnes balkona kastēs stāda pēc salnām. Rudenī pirms salnām jāienes telpās pārziemot.

Mitrums un mēslojums

Ūdens patēriņa daudzums atkarīgs no gaisa temperatūras – ja ir silts, puķes jālaista biežāk un vairāk, ja vēss, jālaista reti un maz. Augam neliela iekaltēšana nav tik bīstama kā pārlaistīšana. Dobē iestādītu balzamīni nedrīkst laistīt dienas vidū, kad spīd stipra saule. Labāk to darīt no rīta vai pievakarē, citādi var apdegt lapu gali. Mēslo ar balkona puķēm domātajiem kompleksajiem mēslojumiem. Ieteicams mēslot biežāk un ar vājākas koncentrācijas šķīdumu. Ziedēšanas periodā neiesaka izmantot minerālmēslus ar bagātīgu slāpekļa devu.

Vietas un augsnes izvēle

Balzamīņu krūmiņi ir sulīgi, nedaudz līdzinās sukulentiem, tāpēc tos audzē vidēji barības vielām bagātā augsnē ar neitrālu augsnes reakciju. Balzamīnes labi aug bagātinātā kūdrā ar pH 6,5. Jaungvinejas balzamīne tāpat kā parastā balzamīne labi aug arī daļēji noēnotā vietā. Augšanai vispiemērotākā ir rīta vai vakara saule. Par dobē iestādītu balzamīni būs jārūpējas, taču mazāk nekā par augu kastē vai podā. Dobei gatavo ar trūdvielām bagātu zemi. Jāņem vērā, ka balzamīne ir jutīga pret augstu sāļu koncentrāciju augsnē.

Pavairošana

Sēklas no Jaungvinejas balzamīnes pats nevar ievākt, taču to var labi pavairot ar spraudeņiem. No spraudeņa audzētais augs uzziedēs pēc 10–15 nedēļām. Ziedēšanas sākums atkarīgs no balzamīnes šķirnes, mēslošanas un augšanas apstākļiem. Pavairojot mājas apstākļos, lai iegūtu labu spraudeni, mātesaugam jābūt labi koptam un veselīgam. Spraudeni izkniebj no auga paduses un iesprauž mitrā kūdras substrātā. To rasina un mitrina, lai augs labi apsakņotos. Spraudenīšus var piesegt ar agroplēvi.

Pārziemošana

Dārza balzamīnes zied no maija līdz pirmajām salnām. Ziedi ir jutīgi un krasi reaģē uz temperatūras pazemināšanos. Rudenī pirms salnām ienestas telpā, labos apstākļos tās var ziedēt līdz novembrim vai pat ilgāk. Noziedējušo augu nevajadzētu izmest, jo tas saglabās skaistas lapas. Pavasarī, kad ir vairāk gaismas, balzamīnes sāk intensīvi mēslot, un augs uzziedēs no jauna.

NODERĪGI

Populārākās balzamīņu šķirnes

‘Candy’, ‘Xtreme’, ‘Accent’, ‘Expo’ – ar vienkāršiem ziediem

‘Athena’, ‘Victorian Rose’, ‘Bellizy Color Balls’ – ar pildītiem ziediem

Balzamīņu iespējamās slimības

Balzamīnes posta laputis, tīklērces, baltblusiņas, arī dažādas slimības, kuras izraisa nepareiza agrotehnika.

Lapas krīt – ir pārāk auksts, neregulāra laistīšana, savairojies daudz kaitēkļu.

Lapas vīst – nepietiekama laistīšana vai ilgstošs slapjums.

Maz zied – nepietiek gaismas, trūkst barības vielu, zema temperatūra, pārstādīta pārāk lielā podā.

Izstīdzējuši stumbri – maz gaismas kopā ar ļoti siltu vietu.

Saknes pūst – balzamīnes tiek pārlaistītas, tām atrodoties vēsumā.

• Krīt ziedi – trūkst gaismas, sauss gaiss, pārāk sausa augsne, uzmetušies kaitēkļi.

**

Agris Šiliņš, Nacionālā botāniskā dārza darbinieks:

– Balzamīnes jeb spriganes ir vienas no mazprasīgākajām vasaras puķēm. Tās var ciest no vēsuma un salnām, tāpēc izstādāmas pēc salnu perioda maija beigās vai jūnija sākumā. Balzamīnes pavairo ar sēklām vai ar spraudeņiem. Vallera balzamīnes (Impatiens walleriana) parasti pavairo ar sēklām, bet Jaungvinejas grupas balzamīnes (Impatiens hawkeri) – ar spraudeņiem. Pāris nedēļu pēc iestādīšanas balzamīnes mēslo ar šķidro komplekso mēslojumu ik pēc 10–14 dienām, tas jāizvēlas ar paaugstinātu kālija, fosfora saturu. Koncentrācijai nav jābūt augstai – maksimums 15–20 grami šķīstošā mēslojuma uz 10 litriem ūdens. Nav ieteicams mēslot augus dienas vidū spilgtā saulē, lai neapdegtu lapas un ziedi. Augsnei pirms mēslošanas jābūt viegli mitrai. Balzamīnēm tīkama ir irdena, nepārmēslota un ūdens caurlaidīga augsne un saulaina vai viegli noēnota vieta dārzā. Vallera balzamīņu šķirnes ir piemērotas gan dobēm, gan puķu kastēm un podiem. Jaungvinejas balzamīnes ir siltumprasīgākas un stādāmas siltās vietās kastēs vai podos pie ēku sienām vai uz balkoniem, terasēm. Mitrā, lietainā un vēsā laikā balzamīnes var ciest no puvēm, kas bojā ziedus un lapas, tomēr āra apstākļos parasti balzamīnes nebojā kaitēkļi.


IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 08 Jūnijā 2011

Skatīts : 2440 reizes

Avots : http://zinas.nra.lv/maja/dzivo-zali/49000-caklas-ziedetajas.htm

Birkas : balzamīnes, augi, audzējamas, dobēs, ziedu, puķu, ziedētājas, zied, balzamīnēm, balzamīne

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Pirmais apvainojums iet secen, otrais aizskar, trešais ievaino, bet ceturtais nogalina.
-- Voltērs

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 22 Novembrī vēsturē

    Vai uzskatāt, ka klimata pārmaiņas var reāli apdraudēt Latviju?
    Atbildes: 49

    Turpinās cīņa ar un par pieminekļiem. Andreja Upīša pieminekļa liktenis šobrīd Rīgas domes rokās: to – pēc mākslinieka Ivara Drulles priekšlikuma – gatavojas pārzāģēt pa vertikāli. Nu tad – pārzāģēs vai nepārzāģēs? Šodien par to un citiem pieminekļiem runājam ar arhitektu Jāni Dripi un mākslas vēsturnieku Ojāru Spārīti.

    01 Novembrī 2024
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV