24. Starptautiskajā Senās mūzikas festivālā sestdien, 14. jūlijā, Rundāles pilī izskanēs pieci koncerti, ļaujot klausītājiem izbaudīt renesanses un baroka laikmeta mūzikas valdzinājumu, informē “Latvijas koncertu” pārstāve Rinta Bružēvica.
Rundāles pils greznajās zālēs skanēs spāņu, itāļu, franču un flāmu vecmeistaru darbi. Uz skatuves redzēsim Latvijā iemīļoto kontrtenoru Sergeju Jēgeru, Lielās mūzikas balvas laureāti klavesīnisti Ievu Salieti, pasaulslaveno čellistu Mišu Maiski, baroka orķestri “Collegium Musicum Riga”, senās mūzikas ansambli no Šveices – “Fantasia Ficta”, kamerorķestri “Maskavas virtuozi” un citus māksliniekus. Visu vainagos viens no populārākajiem klasiskās mūzikas opusiem – Antonio Vivaldi vijolkoncertu cikls “Gadalaiki” solista Dmitrija Siņkovska un kamerorķestra “Kremerata Baltica” atskaņojumā.
14. jūlijā Senās mūzikas festivāla Rundāles dienu Baltajā zālē plkst. 13 iesāks muzikālais uzvedums bērniem “Laimes bērns”, iepazīstinot mazos klausītājus ar pasaku par puisēnu, kas piedzimis laimes krekliņā. Pasaku izdziedās un izspēlēs baroka orķestra “Collegium Musicum Riga” solistu ansamblis Māra Kupča vadībā, koris “Collegium Choro Musici Riga”, tenori Rinalds Kandalincevs un Ansis Bētiņš, kontrtenors Sergejs Jēgers, mecosoprāns Ilona Bagele, kā arī Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas un Rīgas Doma kora skolas audzēkņi. No plkst. 11.30 pils pagalmā bērniem būs iespēja nogrimēties un piedalīties radošajās darbnīcās.
Savukārt plkst. 16 Baltajā zālē koncertā “Itāļu un vācu baroka virsotnes” dzirdēsim klavesīnisti Ievu Salieti, čellisti Ilzi Gruduli un šveiciešu vijolnieci Meretu Litī. Abas latvietes – senās mūzikas virtuves pārzinātājas – Latvijas pilsētās koncertē ar zināmu regularitāti. Pirms pāris gadiem Ilze Grudule Latgali un arī Rīgu pieskandināja ar šeit mazāk zināmām festivāla “Baroka mūzikas dienas Rēzeknē” koncertprogrammām, ieaicinot pirmklasīgus interpretus. Savukārt Ievas Salietes radošā ikdiena līdzās koncertdzīvei Latvijā rit Šveices baroka orķestrī “Les Passions de l`Ame”, ko dibinājusi un vada aizraujošā un oriģinālā šveiciešu vijolniece Mereta Litī.
Plkst.18 Rundāles pils Zelta zālē senās mūzikas ansamblis “Fantasia Ficta” no Šveices atskaņos Renesanses meistardarbus. Līksmas un kaislīgas, enerģiski dzirkstošas un smagnēji lēnīgas, arī svinīgas un trakulīgi straujas – tādas ir dejas, kas caurvij šo koncertprogrammu. Senās mūzikas ansamblis “Fantasia Ficta” dibināts pirms diviem gadiem, kad Lukas Marencio mūzikai veltītā programmā “Mīla, nāve un resensanse” no jauna satikās seši kādreizējie Ženēvas Mūzikas augstskolas Senās mūzikas centra absolventi un nolēma turpināt kopīgi muzicēt.
Plkst. 20 Rundāles pils Balto zāli ar krāšņu baroka un klasicisma laikmeta mūziku pieskandinās kontrtenors Sergejs Jēgers, baroka orķestris “Collegium Musicum Riga” un mākslinieciskais vadītājs Māris Kupčs. Orķestris tika nominēts Lielajai mūzikas balvai 2017 “Par izcilu sniegumu gada garumā”. Savukārt kategorijā “Gada jaunais mākslinieks” Lielajai mūzikas balvai 2017 tika nominēta Latvijā un Vācijā meistarību kaldinājusī traversflautiste Maija Kļaviņa, kuras flautas skanējums būs dzirdams šajā koncertā.
Plkst. 22 Rundāles pils dārzā Senās mūzikas festivāla noslēgumā arī šogad skanēs Antonio Vivaldi vijolkoncertu cikls “Gadalaiki”, kas piedzīvojis neskaitāmus ieskaņojumus un interpretācijas visā pasaulē. Šoreiz saspēlē ar kamerorķestri “Kremerata Baltica” to apliecinās jauneklīgas enerģijas un nobriedušas emocionalitātes piesātinātā Dmitrija Siņkovska vijolspēle. Festivāla noslēgumā klausītājus priecēs arī pasaulslavenais čellists Miša Maiskis un slavenais Krievijas kamerorķestris “Maskavas virtuozi”, atskaņojot Antonio Vivaldi un Luidži Bokerīni skaņdarbus. Koncerts tapis sadarbībā ar fondu “Baltijas muzikālās sezonas”.