Kā biznesa portālam "Nozare.lv" stāsta Rīgas pašvaldības AS "Rīgas Centrāltirgus" mārketinga projektu vadītāja Gunta Poplovska, pavasara gadatirgus laikā "Rīgas Centrāltirgus" teritorijā bija paredzēta apskaņošana - mūzika, kas skanētu fonā. "Kā paredzēts likumā, vērsāmies pie biedrības AKKA/LAA par licences izņemšanu," norāda Poplovska.
"Ņemot vērā, ka Centrāltirgum cauri iziet ļoti daudz cilvēku - vairāki tūkstoši dienas laikā -, ja tam piemēro AKKA/LAA publiskiem pasākumiem, tostarp gadatirgiem, noteikto tarifu, tad šī summa dienas laikā ir aptuveni 1000 latu. Būtībā gadatirgus neatšķiras no ikdienas tirgus, jo katru dienu Centrāltirgū apgrozās vairāki tūkstoši cilvēku," skaidro Poplovska.
Vienošanās ar mistiskiem papildnoteikumiem
Beigās tika panākta vienošanās par tarifu 50 lati dienā, kas attiecas uz publisko pasākumu, ja to apmeklē no 100 līdz 299 cilvēkiem. Taču tajā pašā laikā netika pieprasīts nekāds autoru vai dziesmu saraksts. "Rodas jautājums - kam tā nauda tika samaksāta?" jautā Poplovska.
"Rīgas Centrāltirgus" arī mēģinājis panākt vienošanos ar AKKA/LAA par licences izņemšanu uz gadu, jo Centrāltirgū dažādi pasākumi un tirdziņi paredzēti visa gada garumā. Uz to AKKA/LAA atbilde bijusi - "vispirms pastrādāsim, tad redzēsim, kāda būs mūsu sadarbība", norāda Centrāltirgus pārstāve.
Lai nodrošinātu mūziku pasākumu laikā, Centrāltirgus teritorijā paredzēta skaņas sistēmas uzstādīšana - viena skaļruņa uzstādīšana izmaksā desmit latus, paredzēta astoņu skaļruņu uzstādīšana, kas kopā maksās astoņdesmit latus mēnesī un ap 1000 latiem gadā, skaidro Poplovska, norādot, ka paralēli tam jāizņem publisko pasākumu licence no AKKA, kas izmaksā ap 1000 latiem dienā, ja pasākumu apmeklē ap 1000 cilvēku," skaidro Poplovska.
Lai nemaksātu neadekvātu summu, nevar rīkot gadatirgu
"Tas nozīmē - lai nemaksātu neadekvātu summu AKKA/LAA, mēs nedrīkstam izsludināt gadatirgu, kas tirgotājiem ir īpašs pasākums. Tas ir absurds - apskaņošanas īre sanāk lētāka nekā AKKA/LAA licence," komentē Poplovska. Kā pamatojumu publisko pasākumu tarifa apjomam AKKA/LAA norādījusi, ka "gadatirgū tiek piesaistīta cita publika un mūziku potenciāli varētu dzirdēt vairāk cilvēku".
Gadatirgū piedalījās aptuveni 30 zemnieki un amatnieki. "Tas Centrāltirgum nav peļņas pasākums, labākajā gadījumā tas "iziet pa nullēm", šajā konkrētajā gadījumā mēs bijām "mīnusos", un AKKA/LAA samaksātā summa veidoja 7,5% no apgrozījuma," atzīmē Poplovska, norādot, ka rezultātā Centrāltirgus cietis 50 latu zaudējumus.
Lūgs aizsardzību pret AKKA/LAA patvaļu
Tuvākajā laikā Rīgas Centrāltirgus lūgs "Latvijas Tirgu savienību” izskatīt šo jautājumu un aizsargāt no AKKA/LAA patvaļas, informē Poplovska. "Visatļautība attieksmē no šīs organizācijas darbiniekiem liecina par kontroles trūkumu no Ekonomikas ministrijas puses," norādīts masu medijiem izplatītajā paziņojumā.
Pavasara gadatirgus Rīgas Centrāltirgū notika 23. un 24. aprīlī. Par godu Rīgas Centrāltirgus 80 gadu jubilejai visa gada garumā Centrāltirgū paredzētas dažādas aktivitātes un pasākumi, tostarp gadatirgi.
AKKA/LAA apgalvojumus dēvē par maldinošiem
AKKA/LAA uzskata, ka "Rīgas Centrāltirgus" paustie apgalvojumi ir maldinoši, kā arī vērš uzmanību uz Centrāltirgus pārkāpumiem, neievērojot Autortiesību likumu, biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja AKKA/LAA Komunikācijas nodaļas vadītāja Agnese Kārše.
"Rīgas Centrāltirgus" pēc licences vērsās tikai dienu pirms pasākuma, kaut arī likums paredz, ka licencei ir jāatrodas pie pasākuma rīkotāja ne vēlāk kā 10 dienas pirms sarīkojuma. Tomēr, neraugoties uz to, ka pieteikums licencei 23. un 24. aprīļa pasākumiem tika pa faksu saņemts tikai 22.aprīlī plkst. 16:27, AKKA/LAA izrādīja pretimnākšanu un licenci izsniedza, norāda Kārše.
Viņa arī skaidro, ka AKKA/LAA visiem autoru darbu izmantotājiem piemēro vienādus nosacījumus un tarifus. "Arī "Rīgas Centrāltirgus" 80 gadu jubilejai veltītā pavasara gadatirgus gadījumā tika piemēroti tādi paši nosacījumi kā citu gadatirgu gadījumā, kur licences maksa par muzikālu darbu atskaņošanu tiek noteikta, ņemot vērā pasākuma apmeklētāju skaitu. Pamatojoties uz Centrāltirgus pieteikumā norādīto apmeklētāju skaitu (100-299 apmeklētāji abās dienās), saskaņā ar AKKA/LAA apstiprinātajiem tarifiem tika noteikta licences maksa 50 lati dienā. Izsniegtā licence dod pasākuma organizētājam tiesības atskaņot jebkuru muzikālu darbu pēc izvēles, informē Kārše.
Maksa esot proporcionāli neliela
"Šāda maksa ir proporcionāli neliela, īpaši ņemot vērā Centrāltirgus noteiktās maksas par tirdzniecības vietām, kas, pēc publiskajā telpā esošās informācijas, piemēram, 2009.gada Mārtiņu gadatirgū bija 20 lati par tirdzniecības vietu, bet Ziemassvētkos - 30 lati," norāda AKKA/LAA pārstāve.
"Tarifus darbu izmantošanai apstiprina autoru padome, tie tiek vienlīdzīgi piemēroti visiem darbu izmantotājiem, un par darbu izmantošanas tarifiem nav iespējama kaulēšanās, kā tas varētu būt, piemēram, tirgū iegādājoties kartupeļus," komentē Kārše.
Gadījumos, kad tiek atskaņota mūzika mehāniskā ierakstā, AKKA/LAA izmantoto darbu uzskaitījuma iesniegšanu neizvirza kā obligātu prasību, jo parasti šādos gadījumos tiek atskaņots milzīgs darbu skaits un darbu izmantotājs nevar šādu atskaiti iesniegt. Ja darbu izmantotājs šādu atskaiti var un vēlas iesniegt, tad tā tiek pieņemta un atlīdzības sadale tiek veikta, pamatojoties uz šo atskaiti. "Atlīdzību, kas iekasēta par mūzikas publisku atskaņošanu mehāniskā ierakstā, sadala saskaņā ar raidorganizāciju iesniegtajām atskaitēm. Obligāta ir izmantoto darbu atskaites iesniegšana ir gadījumos, kad izpildītājmākslinieki izpilda darbus dzīvajā," skaidro Kārše.
Par muzikālo darbu atskaņošanu stacionāros skaļruņos ārpus telpām autoratlīdzības maksājums veido 10 latu kalendārajā mēnesī, nevis par katru skaļruni, kā to savā paziņojumā pauž "Rīgas Centrāltirgus", norāda Kārše, piebilstot, ka šāda veida licence ir izsniegta arī citiem komersantiem, piemēram, Purvciema tirgum.