Zemnieku jeb nakts tirgū, kas atrodas Rīgas Centrāltirgus teritorijā, produktu spektrs plašs. Augļu, ogu šogad gan krietni mazāk nekā pērn, bet tomāti, paprika, sīpoli un gurķi saauguši brangi, saka pārdevēji. Vietām izdodas atrast arī gailenītes, bet tirgotāji zina teikt – šogad gan sēņu, gan brūkleņu būs maz. Arī bumbieri un āboli ir, taču sausuma dēļ pavisam sīki. “Nakts tirgus labs ir tādēļ, ka šeit var nopirkt lēti, svaigi un no pašu zemnieku rokām,” saka saimnieks Artūrs no Ozolnieku puses, kurš klientiem piedāvā plašu dārzeņu un garšvielu klāstu.
Nakts tirgū vairāk pašmāju produktu
Nākot iekšā nakts tirgū , gurķu maisu pilnām rokām pretī nāk Alberts no Ikšķiles. Vaicāts, vai tirgojas pats, vai atbraucis iepirkties kungs atteic: “Atbraucu, lai iepirktos. Nopirku 40 kilogramus gurķu skābēšanai. Pa 0,80 eiro kilogramā.” Pieejam pie saimnieku stenda, kur šeptīgi darbojas divi jauni cilvēki. Tur paveras plašs garšvielu piedāvājums – dilles, rukola, pētersīļi. Tāpat lauku gurķi, burkāni, paprika, baklažāni, redīsi, čili pipari, cukurzirņi, kas kilogramā tiek pārdoti pa 4 eiro. “Saimniekojam Ozolnieku novadā. Mūsu klienti iecienījuši dažāda veida garšvielas. Lai gan kinza ir mazāk zināma, to uzturā izvēlas lietot vīrieši. Gan garšas ziņā šī garšviela ir ļoti laba, gan veselības. Var pievienot omletei, vai pievienot gaļas ēdieniem – šašlikam, karbonādēm. Ko klienti nakts tirgū pērk visvairāk? Zemenes! Tas viennozīmīgi ir visejošākais produkts,” pastāsta saimnieks Artūrs, kuram tirgoties talkā nāk sieva Viktorija. Viņiem pašiem gan zemeņu šogad neesot bijis, bet klienti iecienījuši arī saldos zirņus un zaļumus. Taujāts, kādēļ zemnieks brauc tirgoties vakarā nevis pa dienu, Artūrs skaidro: “Pa dienu strādājam uz lauka. Sešos no rīta sākam savu darbu, vācam ražu un tad vakarā – tirgoties. Vakarā arī lielāks procents tirgotāju ir paši zemnieki, nevis pārdevēji, kā tas ir dienā.” Taču ir arī skāde – lielais karstums un sausums šogad nodarījis milzīgu kaitējumu. “Ļoti daudz produkcijas “sadega” un palika uz lauka. Regulāri nācās laistīt laukus. Raža nav pilnīga un naudas zudumi arī ir lieli.”
Tomātu pārprodukcija
Savukārt bitenieks Inārs Zeps no Gulbenes puses priecājas par šā gada ražu, jo medus salīdzinājumā ar pagājušo gadu šogad ir vairāk. “Nakts tirgus ir laba lieta, pat no Gulbenes braucam uz šejieni. Ņemot vērā to, ka jāmēro ļoti tāls ceļš, to daru vienu reizi nedēļā. Tirgoju pavasara, vasaras un rudens medu. Pavasara ir mazliet maigāks, kā manā bērnībā. Vasaras jūt mazliet griķi, savukārt rudens ir noņemts tikko, tādēļ tagad to pērk visvairāk.” No meža ogām dažviet atrodam mellenes un brūklenes. “Mellenes jau cauri, bet brūkleņu maz. Sausums atstājis savu iespaidu gan uz ogām, gan gailenēm,” novērojusi ogotāja Astrīda, kas piedāvā gailenes pa 6 eiro kilogramā, mellenes un brūklenes – 2,50 litrā. Nebūtu korekti, ja teiktu, ka nakts tirgū tiek pārdota tikai Latvijā augusī produkcija. Stendos gozējas lielie importa arbūzi, melones, plūmes, nektarīni, zemenes un arī ķirši. Pārsvarā no Polijas nākuši.
Zemnieku saimniecības “Jaunliepas” saimnieki no Bauskas novada stāsta, ka laistīt ogas un dārzeņus šogad nācās pamatīgi. Labi, ka blakus esot upe, tas manāmi atvieglojis šo procesu. Zemnieki tirgojas līdz pulksten 22.00-23.00, pa nakti nepaliek, jo vajadzīgs savs laiks arī miegam. Zemenes šogad esot bijušas gaužām mazas, sakaltušas, taču tomātu gan bijis daudz. “Tomāti sāka gatavoties visi reizē, nezinājām, kā tikt galā. Sākās pat tomātu pārprodukcija un šajā laikā arī cena ir nenormāli zema.”