Saskaņā ar CSDD veiktās aptaujas datiem, 70% ceļu satiksmes negadījumos autovadītāji riteņbraucēju ierauga tikai pēc avārijas!
"Pēdējā gada statistika liecina, ka 7,5% no visiem satiksmes negadījumiem ir iesaistīti velosipēdisti, kas ir otra lielākā riska grupa starp visiem mazāk aizsargātajiem satiksmes dalībniekiem. Turklāt pērn par ceturto daļu ir pieaudzis velosipēdistu skaits, kas ir guvuši ievainojumus ceļa satiksmes negadījumos. Tāpēc ar šīs kampaņas uzsākšanu mūsu mērķis ir panākt šo negatīvo tendenču samazināšanos un uzlabot riteņbraucēju drošību uz ceļiem," sacīja CSDD direktors Andris Lukstiņš.
Domājot ilgtermiņā uzlabot riteņbraucēju drošību ielās, ir iecerēts veikt izmaiņas arī Ceļa satiksmes noteikumos, kuros paredzēts precīzāk atrunāt atstarojošos elementus, kādus būtu jālieto velosipēdistam, kā arī noteikt, kā velosipēdists drīkst pārvietoties pa brauktuvi un šķērsot ietvi.
Jāpiebilst, ka pēdējā gada laikā ir arī divkāršojies reģistrēto negadījumu skaits, kur sadursmē ar velosipēdu ir cietuši gājēji.
"Ņemot vērā to, ka pēdējā laikā arvien vairāk uz ielām parādās velosipēdistu, šis ir pēdējais brīdis, lai sāktu runāt par velosipēdistu drošību un to attiecībām ar citiem satiksmes dalībniekiem. Uzskatu, ka šāda veida kampaņa un grozījumi Ceļu satiksmes noteikumos veicinās ne vien visus satiksmes dalībniekus būt savstarpēji uzmanīgākiem un uzlabos drošību ielās, bet arī iedrošinās vairāk iedzīvotājus izvēlēties velosipēdu kā ikdienas pārvietošanās līdzekli," kampaņas atklāšanas pasākumā norādīja LR satiksmes ministrs Uldis Augulis.
Kampaņas ietvaros tika apskatītas arī riteņbraucējiem bīstamās situācijas uz ielām. Kā uzsver Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš, tad kā
raksturīgākās situācijas, kas apdraud riteņbraucēju drošību, ir brauktuves šķērsošanas noteikumu neievērošana, nepietiekama pārliecināšanās par drošību pirms manevra veikšanas
un nepareizi veikti manevri, tumši velosipēdisti nepietiekamas redzamības apstākļos un nepietiekama laika apstākļu riska novērtēšana attiecībā uz velosipēda vadīšanu, kā arī neievērotas satiksmes regulējošo luksoforu prasības. Lai arī apmēram 70% no visiem negadījumiem notiek dienā, gandrīz katrs trešais negadījums notiek krēslā vai tumsā, kam nepārprotams iemesls ir neesošs atstarotājs vai nepareizi aprīkots velosipēds. Īpašu uzmanību Valsts policija ir veltījusi arī riteņbraucējiem alkohola reibumā, kam arī turpmāk tiks pastiprināti pievērsta uzmanība un kontrolēts, vai viņi ievēro satiksmes noteikumus.Lai veicinātu iedzīvotājus reģistrēt savus velosipēdus kopējā CSDD reģistrā, visu maiju velosipēdu reģistrēšana tiks nodrošināta jebkurā CSDD nodaļā bezmaksas. Lai arī reģistrācija ir brīvprātīga, CSDD aicina iedzīvotājus to veikt sava transporta līdzekļa drošības nolūkos. Vairāk informācijas par velosipēdu reģistrēšanu var atrast mājas lapā www.csdd.lv.
Šāda velosipēdistu drošībai veltīta kampaņa valsts mērogā tiek organizēta pirmo reizi, un ar dažādām aktivitātēm un pasākumiem tā ilgs veselu mēnesi.
Sociāli izglītojošo satiksmes drošības kampaņu "Velosipēdu redzi?" rīko Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar Satiksmes ministriju un Valsts policiju. Kampaņas un drošas velobraukšanas galvenais atbalstītājs ir apdrošināšanas sabiedrība ERGO Latvija, tā tiek līdzfinansēta arī ar OCTA līdzekļiem; citi atbalstītāji - SIA Latvija Statoil un Tele2.
VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija" direktors