Laikraksts «Telegraf» vēsta, ka Latvijas iedzīvotāji tuvākajā nākotnē atkal varētu tikt iesaistīti medikamenta «Avandia» eksperimentos, kas ir diabētiķiem domātas zāles, kas paaugstina risku saslimt ar sirdstrieku un var beigties arī ar nāvi.
ASV zāļu ražotājs «GlaxoSmithKline» jau tiesājas ar gandrīz pieciem tūkstošiem cietušo pacientu. Uzņēmums jau piekritis izmaksāt kompensācijās kopumā 60 miljonu dolāru apmērā.
Taču zāļu ražotājs par spīti visam grib pierādīt, ka «Avandia» ir nekaitīgas zāles, tāpēc gatavojas pasūtīt papildus izmēģinājumus vairākās pasaules valstīs, tostarp arī Latvijā.
Izrādās, ka Latvijā diabētiķu zāļu izmēģinājumi jau ir notikuši laikā no 2005. līdz 2008. gadam, laikrakstam apstiprināts Zāļu valsts aģentūrā. Pagaidām gan Zāļu valsts aģentūra nav saņēmusi pieteikumu par jaunu «Avandia» eksperimentu veikšanu.
Aģentūrā arī atklāj, ka jau 2008. gadā speciālisti ir brīdināti, ka šo medikamentu nedrīkst izmēģināt uz cilvēkiem, kam ir sirds saslimšanas, piemēram, stenokardija vai miokarda infarkts. Tāpat arī piesardzība jāievēro tiem cilvēkiem, kas ir vecāki par 75 gadiem.
ASV šīs medikaments jau izraisīja skandalozu reakciju, jo cilvēkiem, kuri šīs zāles lietoja, sirds infarkta risks palielinājās par 43%.
Savukārt Zāļu valsts aģentūra apgalvo, ka Latvijā nav bijuši nāves gadījumi pēc šo zāļu lietošanas un «Avandia» arī šodien var iegādāties aptiekās.
«Ja Latvijā būtu kaut viens letāls gadījums, mēs noteikti par to zinātu. Tāpēc varu skaidri pateikt: Latvijā no «Avandia» neviens nav nomiris,» laikrakstam saka aģentūras pārstāve Sanita Skaidra.
Kad jau atkal tiek runāts par jaunu eksperimentu veikšanu, daudzi ASV eksperti to uzskata par neētisku rīcību, jo tiek izmēģināti medikamenti, kuriem jau ir fiksēts, ka tie paaugstina risku saslimt ar sirds slimībām. Savukārt zāļu ražošanas kompānija apgalvo, ka ētikas principi nav pārkāpti un katram brīvprātīgajam, pirms viņš piekrīt izmēģināt šīs zāles, tiek sniegta visa informācija par negatīvajiem efektiem.
Izrādās, ka Latvijā šādus eksperimentus veikt ir daudz lētāk nekā Latvijā. Ja, piemēram, Latvijā medikamentu izmēģinātājs ir ar mieru saņemt 500 līdz 1000 dolārus, tad ASV cilvēks par to prasa daudz vairāk, laikrakstam atklāj zāļu ražošanas kompānijā «Olainfarm». Bet tā sauktajā vecajā Eiropā cenas esot vēl augstākas. Tāpēc arī eksperimenti tiek veikti Austrumeiropas un Āzijas valstīs, jo cilvēki šajās valstīs ir gatavi riskēt pat par 1000 dolāriem.