1. Ieplāno vizīti pie urologa, lai pārbaudītu varikocēli
Vairāk nekā 40% vīriešu neauglības cēlonis ir varikocēle - varikozu vēnu paplašinājums ap sēklinieku maisiņiem, parasti izteiktāks kreisajā pusē. Varikocēles gadījumā ir traucēta venozā attece, kā rezultātā paaugstinās sēklinieku temperatūra un tiek traucēta normāla spermatozoīdu veidošanās.
2. Esi informēts par pārslimotām slimībām bērnībā
Bērnībā pārslimotas slimības var neatgriezeniski ietekmēt spermas kvalitāti visu turpmāko dzīvi. Pie tādām pieskaitāmas vairākas infekcijas slimības, jo īpaši bīstams ir epidēmiskais parotīts jeb cūciņas. Šīs akūtās saslimšanas gadījumā raksturīgi tādi simptomi kā augsta temperatūra, drudzis, siekalu dziedzeru vienpusējs vai abpusējs pietūkums.
Sēkliniekus cūciņas var skart 15-25% no visiem saslimšanas gadījumiem. Ja infekcija skar abus sēkliniekus, tas var izraisīt pilnīgu sterilitāti.
3. Esi informēts par ķirurģiskām procedūrām
Spermas kvalitāti un jo īpaši izplūdi no sēklas vada var ietekmēt ingvinālā rajona trūces operācija, arī ķirurģiskas manipulācijas dzimumorgānu rajonā (piem., nenoslīdējušu oliņu gadījumā) vai urīnizvadkanālā.
4. Esi informēts par medikamentiem, ko lieto pašlaik vai pavisam nesen esi lietojis
Noteiktu medikamentu lietošana var ietekmēt spermas veidošanos. Pie šādiem medikamentiem pieder arī antibiotikas, cimetidīns, sulfasalazīns, steroīdi. Ietekme uz spermu ir atgriezeniska, pārtraucot lietot šos medikamentus, pakāpeniski (vajadzīgs vismaz viens spermatozoīdu attīstības cikls - vismaz 72 dienas) spermas kvalitāte atjaunojas normas robežās.
Jautā savam ģimenes ārstam par konkrētu medikamentu ietekmi uz spermas kvalitāti.
5. Izvairies no ķīmisku vielu ietekmes
Mūsdienās ir zināmi vairāki desmiti ķīmisko vielu, kuras plaši izmantojam sadzīvē un kurām ir zinātniski pierādīta nopietna ietekme uz abu dzimumu reproduktīvo dziedzeru darbību. Te pieskaitāmi tādi ķīmiskie savienojumi kā bisfenols A, DDT pulveris (pesticīds), cigarešu dūmi, ftalāti, dioksīns, smagie metāli (svins, niķelis, dzīvsudrabs), arī dažādu veidu starojums.
6. Atsakies no kaitīgiem ieradumiem
Lai spermas rādītāji būtu labi, jāizvairās no stipro alkoholisko dzērienu lietošanas un smēķēšanas, nemaz jau nerunājot par narkotiku lietošanu.
7. Lieto veselīgu pārtiku. Atpūtai atvēli pietiekošu laiku
Savā ikdienas uzturā centies iekļaut daudz svaigu dārzeņu un augļu, lietot jūras produktus, olīvas, riekstus.
8. Centies nesakarst
Grūtniecības plānošanas periodā vēlams izvairīties pavisam vai samazināt līdz minimumam ilgstošu uzturēšanos karstumā (saunas, pirtis). Ja runājam par piemērotas veļas izvēli, jādod priekšroka stilīgiem kokvilnas bokseršortiem.
9. Izproti, kas ir ovulācija!
Ja izpratīsi sievietes reproduktīvās sistēmas darbību un auglīgo dienu jēgu, tad neliksies dīvaini, ka bērniņš jāieņem noteiktās dienās.
Sperma sievietes reproduktīvajā sistēmā var dzīvot 3-5 dienas, tāpēc te ir iespēja variācijām.
10. Sekss: ne par daudz, ne par maz
Daudzi pāri dzīvo dzimumdzīvi vai nu pārāk bieži, vai ļoti reti. Abi varianti nav labvēlīgi normālai spermas kvalitātei.
Plānojot mazuli, vislabākie rezultāti būs, ja ir regulāra dzimumdzīve - ik pēc 48 stundām.
Ja grūtniecība neiestājas viena gada laikā, tad noteikti jāieplāno speciālista konsultācija, un pirmais solis, izmeklējumus sākot, ir spermogrammas analīze