Par matiem jārūpējas ik dienu nepārtraukti. Nebūs līdzēts, ja kādā brīdī sadomāsi uz mirkli tos palutināt. Varbūt mati atgūs dabisko mirdzumu, bet jācenšas to arī saglabāt.
Mazgāšana, ķemmēšana, žāvēšana...
Matus neiesaka mazgāt pārāk aukstā vai karstā ūdenī. Visideālākā temperatūra būtu no 34 līdz 45 grādiem. Jo taukaināki mati, jo vēsākā ūdenī tie jāmazgā. Jāizmanto savam matu tipam atbilstīgus šampūnus, balzamus jeb kondicionierus un maskas. Sausos matos šampūnu nav ieteicams ieziest, pirms tam tie jāsamitrina. Skalojamā ūdens vietā var izmantot dažādu augu novārījumus, piemēram, kumelīšu, liepziedu, nātru, piparmētru, bērzu lapu... Mati jāizskalo tā, lai tajos nepaliek šampūna paliekas, kas vēlāk varētu kairināt galvas ādu.
Vai tev ir gadījies, ka izmazgā matus, bet tie šķiet tikpat netīri kā iepriekš? Te liela nozīme ir arī ūdenim un tā cietībai. Tajā esošie kaļķi un ķīmiskie savienojumi traucē izmazgāt matus tiešām tīrus. Turklāt tie var reaģēt arī ar šampūnos esošajiem ķīmiskajiem savienojumiem, kas rada vēl lielāku netīrības sajūtu. Tāpēc matus iesaka mazgāt vārītā vai nostādinātā ūdenī. Lai neitralizētu tajā esošo dzelzi, var pievienot mazliet citrona sulas.
Uzskata, ka matus vispareizāk ķemmēt pirms mazgāšanas ar koka ķemmi vai vismaz tādiem sariņiem, neplēšot, nepielietojot fizisku spēku. Īsus sāk no saknēm, garus – no galiem, pakāpeniski tuvojoties galvas ādai, to netraumējot.
Žāvēt iesaka dabiski. Ja laika trūkuma dēļ tas nav iespējams, ieteicams izmantot režīmu ar vēsu nevis karstu gaisu. Fēnu vislabāk turēt apmēram 40 centimetru attālumā no galvas.
Ziemā noteikti jāvalkā cepures vai citas galvassegas, rudenī un pavasaros mati jāsargā no lietus, bet vasarā no saules kaitīgā starojuma.
Domā par ēdienkarti
Problemātiskas ādas gadījumā būtu jāatsakās no pārmērīgas tauku un ogļhidrātu lietošanas. Matiem ir svarīgi uzņemt pēc iespējas vairāk olbaltumvielu, kas atrodas pākšaugos, gaļā, zivīs, olās, piena produktos. Ja mati šīs vielas nesaņem pietiekamā daudzumā, tie kļūst nespodri, trausli, var pat sākt izkrist. Nedrīkst trūkt arī A un B grupas vitamīnu, kā arī dzelzs, fosfora un cinka. Galvenais priekšnoteikums veselīgu matu iegūšanai – lietot pēc iespējas daudzveidīgāku un pilnvērtīgāku uzturu. Matiem ļoti kaitē arī dažādas atslodzes diētas un veģetārs uzturs.
Kādu laiku var lietot vitamīnus, kas īpaši paredzēti matu stiprināšanai. Bet cik ilgi dzersi tabletes? Daudz veselīgāk un labāk būtu sabalansēt savu ēdienkarti. Tie paši vitamīni svaigā veidā ir sastopami pārtikas produktos.
Visbiežākās galvas ādas problēmas, kas ietekmē matu veselību un arī izskatu, ir blaugznas, taukaini mati, to izkrišana un jutīga, niezoša galvas āda.
Blaugznas
Āda nepārtraukti atjaunojas, tādēļ no tās virsmas atdalās šūnas. Parasti tās ir tik mazas, ka nevar saskatīt. Ja šis process norit straujāk, nekā tam normāli jābūt, rodas blaugznas, kas baltu, viegli saredzamu plēkšņu veidā parādās matos un ne tikai... Kurš gan nav manījis, cik neestētiski izskatās tumšs apģērbs, kas "apsnidzis" ar šīm baltajām pārslām.
Ir divu veidu blaugznas – sausās un taukainās. Sausās izplatītas tiem cilvēkiem, kuriem āda ir tik sausa, ka sāk lobīties pastiprināti, var novērot arī niezi. Taukainās rodas tad, ja āda pastiprināti izdala taukus, līdz ar to mati vairāk piesaista atmirušās ragvielas un izskatās netīri, nekopti. Var gadīties, ka ir abas šis problēmas. Blaugznu cēloņi līdz šim brīdim nav līdz galam atklāti. Uzskata, ka galvenie to rašanās iemesli varētu būt:
Kas jādara:
Ja nu nekādi neizdodas noskaidrot, kas vainojams pie blaugznu rašanās, jādodas pie speciālista. Vispirms jāiet pie ģimenes ārsta, kurš nolems, vai sūtīt pie dermatologa. Var gadīties, ka vaina nav ādā un ārstēšana jāsāk, piemēram, ar kādas iekšējo orgānu infekcijas novēršanu.
Taukaini mati
Tauki ir matu dabiskā aizsargviela, ko izdala ādas dziedzeri. Tie padara ādu maigu, bet matus zīdaini mīkstus. Ja ir taukaini mati, tad acīmredzot šie dziedzeri darbojas pārāk aktīvi, izdalot par daudz šo vielu. Matos daudz vairāk uzkrājas netīrumi, tāpēc tie ātrāk izskatās netīri, salīp šķipsnās, zaudē spīdumu un kuplumu, kļūst smagi, un tos ir grūti ieveidot.
Ko iesākt? Nav ieteicams galvu masēt, kā arī mazgāt to ļoti siltā ūdenī. Šampūnu vēlams maigi ierīvēt matos ar plaukstām, nevis pirkstu galiem, kas ir daudz kairinošāk.
Centies pēc iespējas mazāk pieskarties galvai, nerīvē, nekasi, pārāk bieži neķemmē, jo tas viss veicina tauku dziedzeru darbību.
Mati jāmazgā ar līdzekļiem, kas uzsūc taukus, nekairina ādu un neveicina tauku rašanos.
Ja matus mazgā katru dienu, tad atvaļinājuma laikā vai brīvdienās tos vajadzētu atpūtināt. Jo biežāk mazgāsi, jo ātrāk un aktīvāk veidosies tauku slānis.
Matu izkrišana
Ik dienu cilvēkam izkrīt no 50 līdz 100 matu. Šis skaitlis var svārstīties atkarībā no gadalaika, visaktīvāk tas notiek pavasarī un rudenī. Ja ilgāku laiku šis skaits pārsniedz normu, vajadzētu tam pievērst uzmanību un sākt rīkoties. Vislabākais variants – doties pie ārsta.
Mati var pastiprināti izkrist pēc liela stresa, vīrusu slimībām, pēc dzemdībām. Bieži vien to veicina pārciestas operācijas, straujš svara zudums, stress. Īslaicīgas matu izkrišanas gadījumā matu sakne jeb folikuls nebojājas. Tāpēc, laikus uzsākot ārstēšanu, tie atkal sāk augt. Ja tos pienācīgi nodrošina ar uzturu un labvēlīgiem apstākļiem, mati aug veselīgāki un spēcīgāki nekā līdz tam. Atgriezeniskas izkrišanas gadījumā ārstēšana norit vidēji trīs mēnešus. Ja, piemēram, piedzīvots lielu stresu periods, mati sāk izkrist vidēji pēc viena līdz diviem mēnešiem. Tāpēc bieži vien ir sarežģīti noskaidrot īsto vaininieku šai problēmai.
Ir arī neatgriezeniska matu izkrišana. Šeit ārstēšana būs sarežģīta, jo šī problēma pārsvarā ir iedzimta. To gan vīriešiem, gan sievietēm izraisa androgēnu – vīrišķo hormonu – iedarbība. Plikpaurība cilvēku ietekmē ne vien fiziski, bet arī garīgi. Vīriešiem zūd pašapziņa, rodas kompleksi. Cīņai ar šo slimību pasaulē rodas arvien jaunas metodes. Ar speciāliem līdzekļiem var panākt, ka mati izkrīt pēc iespējas vēlāk, bet, kā tieši rīkoties, ieteiks speciālists.
Ko iesākt:
Jutīga galvas āda
Ja nav blaugznu, galvas āda nav taukaina, tomēr ir niezoša sajūta, novēro apsārtumus, tad tam iemesli var būt dažādi:
Receptes matiem
Vari mēģināt pati pagatavot šampūnus vai matu maskas. Šie līdzekļi nedos tūlītēju rezultātu, prasīs vairāk laika un pacietības nekā veikalos nopērkamie, bet maksās mazāk un būs ļoti veselīgi. Ņem vērā, ka, pirmo reizi izmantojot kādu no šīm receptēm, iznākums var nebūt tāds, kā iedomājies. Neatmet cerību! Ar dabiskiem līdzekļiem viss notiek lēni, bet pamatīgi. Tiesa gan, pie nopietnām kaitēm šos par brīnumlīdzekļiem nenosauksim. Jāiet pie ārsta!
Pret blaugznām
Ņem vienādās daļās rīcineļļu un kliņģerīšu uzlējumu (ēdamkaroti kliņģerīšu ziedu glāzē spirta vai degvīna tur 10 dienu), sajauc un ieziež galvas ādā. Pavasarī galvu var skalot ar svaigu bērzu sulu. Tas ne vien atbrīvos no blaugznām, bet arī veicinās matu augšanu.
Vari pagatavot matu skalojamo. Divas ēdamkarotes vienādās daļās sajaukta lielā dadža saknes, viršu lakstu un māllēpju lapu maisījuma vāra 15 minūtes litrā ūdens. Pēc tam nostādina un izkāš. Dadžu sakņu vai tīruma kosas uzlējums (uz trim ēdamkarotēm drogu ņem litru ūdens).
Vari izmantot arī zilos ārstnieciskos mālus, sajaucot tos ar ūdeni un pievienojot olas dzeltenumu (šī maska palīdzēs novērst arī matu izkrišanu un lūšanu).
Taukainiem matiem
Ūdenī vai zāļu tējās izmērcētas rupjmaizes maska. Klāt var pievienot arī olas dzeltenumu. Patur matos 20 minūtes, tad izskalo.
Kliņģerīšu uzlējumu (trīs ēdamkarotes uz litru ūdens) pirms mazgāšanas maigi iemasē galvā. Var paskalot matus piparmētru uzlējumā. Tas tonizē un nomierina galvas ādu.
Matu dzīvīgumam
Ēdamkaroti bērzu lapu un melisu aplej ar vārošu ūdeni. Patur 15 minūtes, lai ievelkas. Pēc tam nokāš un iemasē galvā vai arī pagatavo skalojamo ūdeni.
Gaišu matu īpašniecēm īpaši iesaka skalojamam ūdenim pievienot kumelītes vai liepziedus.
Alvejas lapas mīkstumu sajauc ar vienu olas dzeltenumu un divām ēdamkarotēm medus. Ieziež matos un patur vidēji pusstundu.
Var ieziest matos arī jebkuru skābpiena produktu, bet jābūt uzmanīgām, ka maska nesanāk par stipru. Šī maska lieliski atjauno matu spīdumu. Var piejaukt klāt kādu augli, piemēram, banānu.
Var izmantot hennu, kas spēcinās matus un padarīs tos dzīvīgākus. Tā pieejama arī netonējoša.
Matu augšanu veicina pusi uz pusi pagatavots citrona un burkānu sulas maisījums.
Izmērcē sauju auzu pārslu siltā ūdenī. Pēc tam ieziež matos un 20 minūtes patur. Ādai patiks auzu pārslās esošās barojošās gļotvielas.