Cilvēkiem, augiem un dzīvniekiem - visiem ir bioloģiskais pulkstenis, un tas saka priekšā katram augam, cilvēkam un dzīvniekam, kad ēst, gulēt un kad mosties. Papildus tam, mēs varam, atjaunot šo pulksteni, lai savu dzīvi padarītu lietderīgāku un komfortablāku.
Fizioloģiskie procesi dzīvam organismam ir cieši saistīti ar vides faktoriem. No tiem primārā loma ir gaisma, temperatūra, atmosfēras spiediens un skābekļa saturs gaisā. Galvenais no visa - gaisma. Tas viss nosaka aktīvos periodus dzīvnieku, cilvēku un augu ikdienas ritmam.
Atkārtojamība jeb bioloģiskie ritmi ir viena no dzīvības formas pazīmēm. Organismam ir svarīga spēja izjust laiku, tā ietekmi. Tā nosaka sezonas, gada, Mēness, paisuma un bēguma ritmu fizioloģiskajiem procesiem. Pētījumi pierāda, ka praktiski visi dzīvības procesi ir ritmiski.
Fizioloģiskie ritmi, kas pakļauti visiem iepriekšminētajiem faktoriem, ir viļņveidīgi. Bioloģiskais ritms dzīvam organismam ļauj labāk pielāgoties vides apstākļiem, kas regulē ciklu ilgumu un atsevišķas to fāzes ( piemēram, Mēness fāzes, ciklus ).
Tikai ar bioloģiska pulksteņa palīdzību bites zina, kad jāvāc medus, zivis - kur un kad nārstot, putni - kad un uz kurieni lidot, ziedi - kad no rītiem atplaukt un vakaros - aizvērt savu zieda kausu.
Bioloģiskajam pulkstenim pateicoties, mēs varam naktīs mierīgi gulēt, jo organisms neliek mums vairs skriet visu laiku čurāt. Nieres atpūšas. Noteiktā laikā mums jāēd, tad noteiktā laikā attiecīgi izdalās kuņģa sula. Un noteiktā laika posmā tiek sagremota barība. Diennakts periodos ir laiks, kad mēs jūtam vismazāk sāpes, bet ir posms, kad esam visjutīgākie pret tām. Tas palīdz ieplānot, piemēram, gājienu pie zobārsta.
Vadoties pēc Mēness fāzēm, ārsti var noteikt, kad veikt vai neveikt ķirurģiskas manipulācijas.
Un nav runa par muļķībām. Ir reāla zinātne - hronobioloģija par ritmiem dzīvajos organismos, zinātne, kas palīdz izprast, kas ar mums notiek laika ritmā un kā to izmantot.
Kāds ir tavs bioloģiskais ritms?
Katram cilvēkam bioloģiskais pulkstenis ir dziļi individuāls un rit pēc sava cikla. Pēc zinātnieku pētījumiem, atkarībā no diennakts cikla ( 22 - 25 stundu ietvaros ), cilvēki iedalās izteikti divos tipos: pūcēs un cīruļos. Pa vidu mēdz būt arī tā saucamie baloži - kas ir pa vidu starp abiem iepriekšminētajiem "putniem".
Cīruļiem diennakts cikls ir īsāks, bet pūcēm - garāks.
Tomēr noteiktās diennakts stundās kādi procesi sasniedz savu augstāko vai zemāko punktu. Arī pēc tiem vadoties, mēs varam palīdzēt sev sakārtot ikdienu.
Bioloģiskie procesi tāpat kā daudzi citi ir ritmiski. Izzinot tos, mēs labāk varam izprast to, kas un kāpēc ar mums notiek, kā to labāk izmantot. Katram organismam ir savi izpildes termiņi, kurus būtu nepieciešams ievērot.
Piemēram, cilvēks spēj izturēt negulējis tikai trīs diennaktis. To vajadzētu ievērot cilvēkiem, kuri strādā diennakts maiņu darbu.
Kas notiek diennakts stundās?
No 8:00 - 10:00 - šajā laikā visneaizsargātākie ir tieši sirds un asinsvadu slimnieki. Miokarda infarkta iespēja ir trīs reizes lielāka kā citā diennakts laikā. Iemesls - asinsspiediens paaugstinās un sirdij ir grūtāk pumpēt asinis, kas kļuvušas biezākas.
Šajā laikā ir vērts doties arī uz nepatīkamām procedūrām, piemēram, ja ir paredzētas injekcijas. Šajā laika tās būs mazāk sāpīgas. Kā arī šajā posmā mazinās baiļu sajūta.
Laikā no 10:00 līdz 12:00 mūsu smadzenes strādā vislabāk. Tas ir visraženākais laiks intelektuālajam darbam. Bet, ja ir vēlme uzkost ko saldu un treknu, tad arī šis laiks būtu vispiemērotākais, jo šajā laikā organisms visaktīvāk pārstrādā taukus un enerģija, kas radusies šajā procesā, nonāk smadzenēs, nevis uz vēdera, gurniem un sēžamvietas.
Cilvēka organisms ir ieprogrammēts gulēšanai divas reizes dienā. Tādēļ laikā no 12:00 - 16:00 samazinās bioloģiskā aktivitāte, jo tā izkaisīta pa visu organismu. Bet plkst. 13:00 ir vislabākais laiks pusdienām, jo tad izdalās visvairāk kuņģa skābes - neatkarīgi no tā, vai cilvēks ir kaut ko ēdis, vai nē.
Šajā laikā ieteicams būt uzmanīgākiem autovadītājiem, labāk ieturēt tējas pauzi. Vai arī paņemt atpūtu uz 10 - 15 minūtēm.
Ja ir vēlme iet pie friziera, tad to jādara 14. Šajā laika elektrostatiskā slodze organismā ir neliela un mati viegli padodas friziera meistarībai.
Kad organisms ir atguvies, tad 17 sākas laiks, kad varat vest svarīgas pārrunas, pārliecināt kādu par sev nozīmīgu lietu, jo daiļrunības koeficients ir ļoti augsts.
Laikā no 16 - 18 pieaug fiziskā enerģija organismā, tāpēc šajā laikā ir labi veikt fizisku darbu vai nodarboties ar sportu. Bet tas prasa lielu vestibulārā aparāta slodzi, tāpēc sporta nodarbības iesaka vislabāk veikt pirms pusdienlaika: no 10 - 12.
Ja ir vēlēšanās iedzert kādu vīna glāzi, labāk to darīt laika no 18 - 20, jo aknas šajā laikā vislabāk sadala alkoholu. Šajā laika organisms arī sasniedz savu bioloģiskās aktivitātes virsotni.
20 - 22 būtu laiks, kad gatavoties iet gulētiešanai.
Vislabākais miegs ir laikā no 22.
Starp 3 un 6 no rīta ir viszemākā bioloģiskā aktivitāte: sirds ritms ir vislēnākais, asinsspiediens - zemākais, bet asins blīvums palielinās. Biezi vien tieši naktī dzimst bērniņi, jo šajā laikā organisms ir atslābināts un sāpju slieksnis ir viszemākais. Arī ķermeņa temperatūra ir zemāka nekā pa dienu.