8 Jūlijā , Otrdiena
Ada, Adele, Antra
Sievietēm :

Tepat starp mums – tuberkuloze

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Sievietēm » Veselība

Palielināt Samazināt 1 Jūn 2010 , 08:40

Tepat starp mums – tuberkuloze

Pneimonoloģe Valērija Margēviča tuberkulozi, tās simptomus un ārstēšanu labi pārzina 49 gadus. Šo kaiti pazina jau senajā Ēģiptē. Taču šī slimība ir mūžam jauna, nemitīgi maina dabu, nepakļaujoties agrāk iedarbīgām ārstēšanas metodēm un zālēm.

No pacientiem, kuri Bauskas poliklīnikā nākuši pie dakteres Valērijas Margēvičas 2009. gada pirmajā pusgadā, pirmoreiz tuberkuloze atklāta trim cilvēkiem, bet šogad līdz 20. maijam – jau astoņiem. Turklāt diviem tā ieperinājusies nebūt ne ierastajā vietā – plaušās, bet vienam pacientam nierēs, otram kaulos. Piecus gadus ārpusplaušu formas nebija manītas, bilst daktere Valērija Margēviča.

Neiet pie ārsta

Aprīļa beigās britu zinātnieki pauda atzinumu, ka Baltijas valstīs, īpaši Latvijā, ekonomikas lejupslīdes dēļ pasliktinoties cilvēku dzīves līmenim, varētu pieaugt saslimstība ar tuberkulozi. Latvijas Infektoloģijas centra Tuberkulozes un plaušu slimību klīnikas direktore Ludmila Vīksna gan apgalvo, ka statistika pašlaik rāda pretējo un tuberkulozes slimnieku kopējais skaits samazinās. To apstiprina arī klīnikas virsārste ftiziopneimonoloģe Andra Cīrule – gada pirmajos divos mēnešos reģistrēto tuberkulozes pacientu skaits bijis par 37 procentiem mazāks nekā pērn šajā laikā. Pagājušajā gadā Latvijā reģistrēti 830 pirmreizējie saslimšanas gadījumi, no tiem 40 bērniem.

Tomēr speciālisti spriež, ka cilvēki nevis neslimo, bet gluži vienkārši neiet pie ārsta un saslimšana netiek atklāta. Valērija Margēviča atgādina, ka pneimonologs ir tiešās pieejamības ārsts, pie kura var doties bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Ja ir aizdomas par tuberkulozi, konsultācija, izmeklēšana un ārstēšanās ir bez maksas. Tas īpaši jāatgādina trūcīgiem cilvēkiem, jo vairāk nekā puse no pirmreizēji atklātiem tuberkulozes pacientiem ir no riska ģimenēm, nelabvēlīgas vides. Kur ar tuberkulozi saslimis viens, ģimenē apdraudēti ir visi kopā dzīvojošie.

Baciļi lido

Ja ģimenes ārstiem un līdzcilvēkiem rodas kaut mazākās aizdomas, jāpanāk, lai šis cilvēks konsultētos ar speciālistu. Diagnozi precizē, veicot plaušu rentgenoloģisko izmeklēšanu, pārbaudot, vai tuberkulozes izraisītājs nav atkrēpojumā. Ārpusplaušu tuberkulozi atklāj, veicot specifiskus izmeklējumus.

Inficēties ārā, svaigā gaisā, tikpat kā nav iespējams. Tāpēc tik svarīga ir telpu vēdināšana. Slimības lipīgajā periodā plaušu tuberkulozes izraisītājus cilvēks izšķauda un izklepo gaisā pat divu metru rādiusā. Slēgtā telpā, arī lidmašīnas salonā, ja lidojums ir garāks par astoņām stundām, tas ir bīstami. Turklāt baciļus saturošās daļiņas gaisā var atrasties četras līdz astoņas stundas, kad klepotājs jau ir gabalā.

Kad baciļi, arī krēpas un spļaudekļi ir uz zemes, līdz elpvadiem tie nevar nonākt un inficēšanās nav iespējama. Turklāt inficējas tikai apmēram 30 procenti cilvēku, kuri nokļuvuši kontaktā ar tuberkulozes slimnieku, un tikai 50 procenti no viņiem saslimst. Ja bronhi ir veseli, tajos esošais mirdzepitēlijs izdala ieelpotos mikrobus un cilvēks nesaslimst. Veselā organismā darbojas šūnas, kas baciļus neitralizē. Tā ir normāla imunobioloģiska reakcija. Citādi ir ar smēķētājiem. Katra cigarete uz septiņām stundām šo mirdzepitēliju paralizē, un smēķētāji biežāk riskē saslimt ar tuberkulozi, ja ir inficējušies.


Var piemeklēt katru

Daudzi vaicā, kāpēc joprojām slimojam ar tuberkulozi, ja dzīves pirmajās dienās bērnus pret to vakcinē. Vakcīna pasargā no smagākajām slimības formām, nevis no inficēšanās ar tuberkulozi vispār, atbild mediķi.

«Tuberkuloze ir starp mums. Šajos dažos mirkļos, kamēr jūs lasāt šīs rindas, kaut kur plašajā pasaulē vīrietis vai sieviete, jauns vai vecs, nomirs no tuberkulozes. Šodien tā ir skārusi divus miljardus cilvēku, un 20 miljoni saslimst katru gadu, trīs miljoni gadā nomirst, pirms tam aplipinājuši ar šo slimību citus. Tā var piemeklēt jebkuru jebkur un jebkurā laikā, bet visaktīvākā tā ir nabadzīgo iedzīvotāju vidū,» lasāms Infektoloģijas centra mājaslapā.   

UZZIŅAI

Simptomi, lai dotos pie pneimonologa:

klepus, kas ir ilgāks par trim nedēļām;

paaugstināta temperatūra dienas otrajā pusē;

nogurums, nespēks, svīšana, īpaši naktīs;

apetītes zudums un novājēšana.

Tuberkuloze visbiežāk lokalizējas plaušās, bet process var skart arī smadzeņu apvalkus, ausis, acis, limfmezglus, nieres un kaulus.

Klasiskās tuberkulozes pacientus ārstē sešus līdz astoņus mēnešus, multirezistentās (ja baciļi uz ierastajiem medikamentiem nereaģē) – līdz diviem gadiem.

IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni
www.tvnet.lv

Ievietots : 01 Jūnijā 2010

Skatīts : 2461 reizi

Avots : http://www.tvnet.lv/sievietem/vesela/332543-tepat_starp_mums_tuberkuloze

Birkas : tuberkulozi, baciļi, inficēties, inficējas, pneimonologs, plaušas, plaušās, tuberkuloze

0
(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
  • Darba devēji šmaucas ar algām un darba laikiem

    Darba devēji šmaucas ar algām un darba laikiem

  • Papagailis aizdzen zagļus

    Papagailis aizdzen zagļus

  • Uz Maskavu nosūtītas pirmās 'Baltijas markas' preces

    Uz Maskavu nosūtītas pirmās 'Baltijas markas' preces

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Dzīvo tikai tas, kas ne tikai vien sev dzīvo.
-- Menandrs

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 8 Jūlijā vēsturē

      1654. gadā Amerikā ieceļo pirmais ebrejs. Vēsture saglabājusi viņa vārdu — Jakobs Barsimsons.
    1796. gadā Amerikā sāk izsniegt Savienoto Valstu pilsoņu pases.
    1839. gadā dzimis viens no sava laika bagātākajiem cilvēkiem Džons Rokfellers.
    1889. gadā sāk iznākt avīze «The Wall Street Journal».
    1918. gadā latviešu sarkanie strēlnieki kļūdas dēļ atklāj uguni uz Ļeņina automašīnu. Tomēr liktenis bija lēmis, ka neviens šajā incidentā necieta.
    1962. gadā dzimusi dziedātāja Džoana Osborna.
    1974. gadā PSKP CK apstiprina Baikāla–Amūras maģistrāles jeb BAM būves projektu.
    1994. gadā ASV uz ekrāniem iznāk lieliskā filma «Forests Gamps».

    Kas ir vissvarīgākais Tavā dzīvē?
    Atbildes: 128

    Turpinās cīņa ar un par pieminekļiem. Andreja Upīša pieminekļa liktenis šobrīd Rīgas domes rokās: to – pēc mākslinieka Ivara Drulles priekšlikuma – gatavojas pārzāģēt pa vertikāli. Nu tad – pārzāģēs vai nepārzāģēs? Šodien par to un citiem pieminekļiem runājam ar arhitektu Jāni Dripi un mākslas vēsturnieku Ojāru Spārīti.

    01 Novembrī 2024
    Elita Veidemane

    Pedavaju kreditu

    LIELISKAS ZIŅAS JUMS..

    Komentē    LIELISKAS ZIŅAS JUMS..
    15 Jūnijā 2023, 11:41
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV


    Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tīmekļa vietnes funkcionalitāti un darbību. Lai šī tīmekļa vietne darbotos tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas sīkdatnes.
    Ielāde...