Nepieredzējušas pacientes arvien biežāk nonāk atkarībā no saviem konsultantiem-psihologiem. Pēc tam citiem speciālistiem grūtībās nonākušās sievietes jāglābj, vēstī Krievijas «Newsweek». Pēdējo divu mēnešu laikā 35 gadus vecā maskaviete Svetlana, kura strādā valsts uzņēmumā, reizi nedēļā apmeklē kādu populāru psihologu. Pie viņa pirmoreiz Svetlana ieradās kopā ar vīru. Vīrs ārstam pastāstīja, ka pirms pāris gadiem viņu un sievu piemeklējušas problēmas — dzīvesdraugu viedokļi par desmitgadīgās meitas audzināšanu, maigi izsakoties, atšķīrās.
Tad Sveta gāja pie cita psihologa un drīz vien viņa apmeklēja seansus gandrīz ik pārdienas, par tiem izdodot lielu daļu algas. Krīzes dēļ Svetlana zaudēja darbu. Taču tas viņai nozīmēja tikai vienu: parādījās vairāk laika psihologam. Vēlāk psihologs, kuram Sveta bija pieķērusies, emigrēja. Svetai sākās depresija. Tagad ģimene lūdz populāru psihologu izglābt Svetu no viņas «bijušā» psihologa. Pareizāk būtu teikt — no atkarības, kas izveidojusies no viņas iepriekšējā psihologa.
Svetas vīru sauc Aleksejs. Viņš ir inženieris-celtnieks. Viņš nešaubās, ka viņa sieva kļuvusi par kārtējā šarlatāna upuri, kurš viņu ir zombējis. «Sapratis, ka no mums vairs nav iespējams «izsūkt» naudu, viņš aizlaidās,» sacīja Aleksejs. Tomēr psihologs varēja izgaist arī citu iemeslu dēļ. Piemēram, pagājušā gada oktobra beigās stājās spēkā likums «par psiholoģisko palīdzību Maskavas iedzīvotājiem».
Krievijas federācijā nav likuma, kas regulētu psihologu darbu,
tādēļ par to jādomā pašvaldībām. Piemēram, Maskavā šobrīd strādā pie
profesionālu psihologu reģistra sastādīšanas. Šajā reģistrā vajadzētu
būt cilvēkiem, par kuru profesionalitāti Maskavas vadība ir
pārliecināta. Cilvēki, protams, var apmeklēt to ārstu, kuru vēlas, taču
šis reģistrs drīzāk būtu kā rekomendācija, kā garants ārstu
profesionalitātei.
Tomēr atbildīgās amatpersonas atzīst: šādu reģistru izveidot nebūs vienkārši. Kādēļ? — Nav vienotu un skaidru kritēriju.
Krievijas pacientu aizstāvju līgā pēdējā laikā tiek iesniegtas vismaz dažas sūdzības nedēļā. Tomēr līdz tiesai ne reizi neviena lieta nav nonākusi. Dažas lietas izdevies sakārtot pirms tiesu darbu sākšanas, bet daudzas no tām bijušas juridiski neperspektīvas, jo pacienti ar juristiem neslēdz līgumus un maksā viņiem skaidrā naudā.
Krievijā patlaban psihologiem nav nepieciešama licence. Daži eksperti norāda, ka daudzi psihologi, kurus sauc par šarlatāniem nemaz nav šarlatāni, bet nav pietiekami profesionāli savas jomas darbinieki. Iespējams, viņi no visas sirds grib palīdzēt, bet to nespēj, jo viņiem nav vajadzīgo zināšanu un prasmju.
Eksperti norāda, ka labs speciālists palīdzēs noskaidrot, kur ir problēma un palīdzēs tikt ar to galā. Slikts psihologs šo problēmu nepārtraukti akcentēs un apspriedīs. No tādiem psihologiem arī rodas pacientu atkarība.
Skaistā blondīne Arīna Zubova (25) strādā mārketinga sfērā. Psihologa apmeklēšana ir viņas mīļākā nodarbe no darba brīvajā laikā. Pēdējo trīs gadu laikā viņa nomainījusi trīs speciālistus, taču tā arī nav spējusi tikt galā ar savu problēmu: viņa it kā ir īsta skaistule, taču viņai neizdodas veidot ilgstošas attiecības ar vīrieti.
Arīnai problēmas šobrīd ir ne vien personīgajā dzīvē, bet viņa ir pametusi novārtā arī savu hobiju — latīņamerikāņu dejas. Tāpat jaunā sieviete gandrīz netiekas ar saviem radiniekiem un draugiem. Līdz ar krīzes sākšanos, Arīna retāk apmeklēja psihologu, taču pavisam no šādām iespējām neatteicās. «Beidzot esmu atradusi savu cilvēku. Tikai ar viņu es jūtos labi un komfortabli, mēs varam sarunāties stundām,» par savu pēdējo psihologu saka Arīna.
Eksperti norāda: Arīna ir saskārusies ar negodprātīgu speciālistu. Tieši simpātijas var kļūt par vienu no atkarības iemesliem. Speciālistam būtu jānovērš šāda iespēja un speciālists nedrīkst pieļaut, ka kāds pie viņa tik ļoti pierod, ka vairs nespēj ar to tikt galā.
«Es negribu ar tevi vairāk dzīvot kopā, tu nesaproti mani tā, kā mani saprotu mans psihologs,» 40 gadus vecajam inženierim Vladimiram negaidīti sacīja viņa sieva. Vladimirs gājis pie psihologa noskaidrot, kas īsti noticis. Izrādījies, ka psihologs ir kāds 27 gadus vecs skaistulis. Tiesa, viņš pat nenojauta, ka paciente jau gatavojas kāzām ar viņu. Vladimirs, protams, nav īpaši apmierināts: «Četrdesmitgadīga sieviete, divi bērni, tik daudz naudas tādām muļķībām tērē! Uzmanības, redz, manas viņai trūcis!» sašutis ir Vladimirs.
Kā saprast, ka jūsu psihologs strādā neprofesionāli?
Jāpievērš uzmanība divām lietām, kuras sākotnēji, iespējams, šķiet otršķirīgas. Ar piesardzību jāizturas pret psihologiem, kuri praktizē individuālu darbu ar klientiem sabiedriskās vietās, piemēram, kafejnīcās. Profesionālis saprot, ka apkārtējais troksnis traucē koncentrēties. Nerunājot nemaz par to, ka seansa laikā klients var, piemēram, apraudāties. Tas, ka kaut kas tāds notiks daudzu cilvēku acu priekšā, var kļūt par jaunu psiholoģisku traumu, norāda eksperti.
Tāpat jāuzmanās arī gadījumos, ka speciālists morāli «spiež» uz klientu, pazemo viņu. Komunikācijai ar psihologu jābūt komfortablai, taču, pirmkārt, ir vērts palūgt uzrādīt diplomu: ir labi, ja psihologs beidzis pazīstamu universitāti, liels pluss ir papildus izglītība un specializācija. Apbrīnojami, ka liela daļa pacientu nemaz neinteresējas, kāda izglītība ir cilvēkam, kuram viņi gatavi uzticēt kontroli pār savu dvēseles stāvokli.