Kas ir siena drudzis?
Ar jēdzienu „siena drudzis” saprot alerģijas izpausmju kopumu, kas attīstās no pļavu zāļu un nezāļu ziedputekšņiem vasaras vidū jūnija, jūlija un augusta mēnesī. Ziedputekšņu alerģijai ir raksturīgi sezonāli simptomi nezāļu ziedēšanas periodā.
Kā izpaužas "siena drudzis"?
Pēkšņi parādās šķaudīšanas lēkme, spēcīga niezes un dedzināšanas sajūta acīs un degunā, kurai seko stipra acu asarošana un deguna tecēšana. Parādās intensīvas šķaudīšanas lēkmes, kuras cilvēks nespēj kontrolēt. Vēlāk parādās deguna gļotādas tūska un aizlikums tik izteikts, ka var pilnībā pārtraukt gaisa plūsmu caur degunu. Procesam pastiprinoties, tas dažiem pacientiem izplatās dziļāk elpceļos, izraisot smaguma sajūtu krūšu kurvī un vairāk vai mazāk astmai līdzīgus simptomus.
Kas izraisa ziedputekšņu alerģiju?
Ziedputekšņu alerģijas simptomus izraisa augi, kas apputeksnējas ar vēja palīdzību. Tādas pļavu zāles kā timotiņš, airene, skarene, auzene vai vībotne saražo milzīgu ziedputekšņu skaitu, kas izdalās apkārtējā vidē. Ar vēja palīdzību ziedputekšņi izplatās kilometriem tālu, tādēļ simptomi attīstās arī pacientam atrodoties pilsētā. Lielākai daļai pacientu alerģijas simptomi ir stiprāki uzturoties pļavā, mežā vai ārpus pilsētas.
Kā konstatēt, ka ir alerģija pret ziedputekšņiem?
No parastas saaukstēšanās alerģijas simptomus var atšķirt šādi:
- saaukstēšanos jeb vīrusu infekcijas reti novēro vasarā,
- "saaukstēšanās" atkārtojas vairākus gadus pēc kārtas vienā un tajā paša laikā,
- vīrusu infekcijas salīdzinoši reti izpaužas ar konjunktivīta simptomiem.
Polinozes diagnozi ar pierādīt ar alerģisko ādas provju palīdzību vai alergēnam specifiskā imunoglobulīna E noteikšanu asinīs.
Vai ziedputekšņu alerģiju ir iespējams ārstēt?
Ziedputekšņu alerģijas simptomi bieži ir smagi, bet tos ir iespējams ļoti veiksmīgi ārstēt. Pacientiem ar vieglu alerģiju parasti izdodas tikt galā ar aptiekā pieejamiem bezrecepšu medikamentiem. Ja simptomus nav iespējams novērst ar medikamentiem, tad ieteicams nākt pie alergologa un uzsākt alergēnu imunoterapiju. Ārstēšanas process saistīts ar regulārām alergēnu ekstrakta (vakcīnas) injekcijām vai iekšķīgi lietojamiem aerosoliem, kas pieejami Latvijā. Ārstēšanas kurss ir ilgstošs 3 – 4 gadi. Alergēnu imunoterapija ir vienīgā ārstēšanas metode, ar kuru iespējams siena drudzi izārstēt. Ārstēšanas gaitā iespējami arī blakusefekti, kas izpaužas kā vietēja vai retāk vispārēja alerģiska reakcija.
Kas slimo ar ziedputekšņu alerģiju?
Atšķirībā no lielākās daļas hronisku slimību, ziedputekšņu alerģija ir bērnu un jaunu cilvēku slimība. Polinozes simptomi parasti parādās 5 – 8 gadu vecumā, sasniedzot maksimālo intensitāti pirms skolas un skolas vecumā. Turpmāk gadu gaitā ziedputekšņu alerģijas simptomi pamazām dziest.
Kas notiek ja ziedputekšņu alerģiju neārstē?
Pacientiem ar nopietniem alerģijas simptomiem būtiski pasliktinās dzīves kvalitāte. Deguna tecēšana, šķaudīšana, aizlikts deguns izraisa miega traucējumus, nogurumu, miegainību, koncentrēšanās grūtības, pat depresiju. Viena no nopietnākajām polinozes komplikācijām ir astma, kas daļai pacientu attīstās sezonas laikā, kad ziedputekšņu koncentrācija gaisā ir augstāka. Alerģiskas iesnas būtiski palielina astmas risku. Alerģiskas iesnas var veicināt arī strutaina deguna blakusdobumu iekaisuma attīstību.