22 Novembrī, Piektdiena
Vīriešiem :

Iepazīsties – antibiotikas!

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Vīriešiem » Veselība

Palielināt Samazināt 31 Jan 2011 , 15:41

Iepazīsties – antibiotikas!

Pasaulē ir daudz dažādu baktēriju, daļa no tām – cilvēka organismam noderīgas un labvēlīgas. Bet ir sliktās baktērijas, tā saucamās patogēnās baktērijas, kas atrodas uz ādas, plaušās, degunā, mutes dobumā utt. Ja rodas izdevīgi apstākļi, tās savairojas un rada iekaisumu.

Antibiotikas pazīst jau sen. Senie romieši un grieķi ievēroja pelējuma sēnītes brīnumaino dziedniecisko iedarbību uz brūcēm.

Antibiotikas nav izgudrojums. 1928. gadā Aleksandrs Flemings atklāja, ka, uzliekot nelielu daudzumu zilganzaļa pelējuma uz stafilokoka baktērijām, tās tiek iznīcinātas. Tā radās viena no visizplatītākajām antibiotikām – penicilīns, kura ir radīta no viena veida pelējuma. Dabiskā veidā antibiotikas izstrādā dzīvu organismu šūnas. Antibiotikas lieto pret dažādiem iekaisumiem,  bakteriālām infekcijām, bet tās nepalīdz pret vīrusiem, kā gripas vīrusu vai rotavīrusu. Pazīstamākās antibiotikas ir penicilīns, streptomicīns, eritromicīns, tetraciklīns, ampicilīns un citas. Protams, ir arī ķīmiskā ceļa radītas antibiotiskas vielas, tādējādi pieejamajā klāstā ir gan dabiski, gan mākslīgi iegūti pretmikrobu līdzekļi.

Cilvēka organismam ir svarīga stipra imūnsistēma. Ja tāda ir, tad organisms pats cīnās ar slimībām un nevēlamajiem mikrobiem dabiskā veidā. Lai būtu stipra imūnsistēma, jābūt normālai mikroflorai. Tomēr cilvēka dabisko mikrofloru bieži vien izjauc nekas cits kā ikdienā lietotie higiēnas līdzekļi: zobu pastas, ziepes un mutes skalojamie šķīdumi. Kāpēc? Jo mūsdienās liela daļa šo līdzekļu satur antibakteriālas vielas, kas tikai stiprina baktērijas, vienlaikus liekot tām kļūt vienaldzīgām pret organisma dabisko imūnsistēmu.

Antibiotikas var būt arī pārtikas produktos, lai gan Latvijā šī lieta tiek kontrolēta.

  Tomēr nelegāli arī tiek piešauts pa kādam antibiotiskam līdzeklim. Dažreiz antibiotikas satur arī lopbarība, līdz ar to arī gaļa. Arī ģenētiski modificēti augi satur antibiotiku gēnus.

Baktērijas, pret kurām antibiotikām ir jācīnās, ir ļoti izturīgas un viltīgas. Tām piemīt apbrīnojama spēja pretoties, ko nodrošina strauja mutāciju veidošana, kas nodrošina baktēriju ar jaunām īpašībām, protams, noturīgām pret antibiotikām. Dažām baktērijām mutācijas laiks ir pat mazāks par 10 minūtēm. Pēc šāda procesa jaunās īpašības tiek nodotas tālāk. Kad baktērijas ar jauniegūtajām īpašībām izraisa jaunu saslimšanu, iepriekš lietotās antibiotikas ir jau bezspēcīgas. Nepieciešamas citas, stiprākas.

Te nu arī pieminētie antibakteriālie produkti ikdienā, arī dezinfekcijas līdzekļi, kuri izraisa baktēriju rezistenci (mutāciju, lai iegūtu noturību). Ja slimnīcā dezinfekcijas pasākumi ir izskaitļoti pareizi, tad mājās tas notiek nekontrolēti. Tās pašas antibakteriālās ziepes, ar kurām liek bērniem mazgāt rokas, var nodarīt daudz lielāku ļaunumu, nekā šķiet.

Gribot negribot...

... pasaulē cilvēki uzņem antibiotikas. Tikai pusi no visā pasaulē saražotajām antibiotikām izmanto cilvēku ārstēšanai. Tās pašas zāles, ko izmanto cilvēkiem, lieto arī lopkopībā un lauksaimniecībā. Daļa zāļu tiek izmantotas dzīvnieku ārstēšanai, profilaksei, bet lielu daļu iejauc dzīvnieku barībā, lai veicinātu dzīvnieku augšanu.

Lauksaimniecībā antibiotikas izmanto aerosolu veidā, izsmidzinot, piemēram, uz augļu kokiem. Šāda profilakse novērš koku inficēšanos ar sēnītēm.

Vērtīgi zināt!

Antibiotikas nepalīdz pret vīrusu izraisītām slimībām. Ja gripas laikā tiek lietotas antibiotikas, tas ir velti – tās ne tikai neatvieglos slimnieka stāvokli, bet arī stiprinās baktērijas pret antibiotikām. Ja tajā brīdī organismā izveidosies iekaisums, tad jau būs krietni sarežģītāk tikt ar to galā.

Antibiotikas drīkst izrakstīt tikai ārsts, turklāt arī ne ar vieglu roku. Tikai tad, ja ir radušies nopietni sarežģījumi, komplikācijas. Piemēram, plaušu karsonis, vidusauss iekaisums.

Lietojot antibiotikas, var rasties organisma pretreakcija: vemšana, caureja, vitamīnu uzsūkšanās grūtības, kas izskaidrojams ar to, ka antibiotikas "paķer līdzi" ne tikai sliktās baktērijas, bet arīdzan, piemēram, organismam derīgas baktērijas zarnu mikroflorā. Tas savukārt ietekmē dabisko mikrofloru, tā ļaujot savairoties citām, sliktajām baktērijām. Lai atjaunotu derīgo baktēriju līdzsvaru organismā, nepieciešams papildus antibiotikām lietot vitamīnus un dabiskos jogurtus.

Pret antibiotikām var būt alerģija. Penicilīns alerģiju izraisa krietni vien biežāk nekā citas zāles.

Tāpēc ir svarīgi:

Stiprināt savu imūnsistēmu, lai izvairītos no slimošanas. Vai arī – lai organismam būtu vieglāk cīnīties ar slimībām, tādējādi izvairoties no komplikācijām.

Ja ir veselības problēmas, neievilkt tās, bet konsultēties ar savu ārstu, lai pēc iespējas ātrāk sāktu ārstēšanu. Tad, iespējams, varēs tikt galā ar dabiskiem līdzekļiem.

Ja tomēr jālieto antibiotikas, tad tikai pēc ārsta norādījumiem, izejot kursu līdz galam. Neprasiet ārstam antibiotikas paši.

Ne vienmēr dārgas antibiotikas ir efektīvas.


IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 31 Janvārī 2011

Skatīts : 1972 reizes

Avots : http://www.tvnet.lv/sievietem/vesela/364012-iepazisties_antibiotikas

Birkas : ārstēšanai, iekaisumu, antibiotikas, baktērijas, baktēriju, organismam, imūnsistēmu, pretmikrobu, organisma, baktērijām

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

No visām netikumiskām attiecībām pati netikumiskā ir attieksme pret saviem bērniem kā vergiem.
-- Hēgelis

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 22 Novembrī vēsturē

    Uz kā gatavojat ēst savās mājās?
    Atbildes: 77

    Turpinās cīņa ar un par pieminekļiem. Andreja Upīša pieminekļa liktenis šobrīd Rīgas domes rokās: to – pēc mākslinieka Ivara Drulles priekšlikuma – gatavojas pārzāģēt pa vertikāli. Nu tad – pārzāģēs vai nepārzāģēs? Šodien par to un citiem pieminekļiem runājam ar arhitektu Jāni Dripi un mākslas vēsturnieku Ojāru Spārīti.

    01 Novembrī 2024
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV