Īpaši cilvēkus pēc 50 gadu vecuma, bet vēl agrāk tos, kuru ģimenē tās plašākā izpratnē jau kāds cietis no šīs viltīgās un nežēlīgās slimības. Tāpat kā izmērīt asinsspiedienu un noteikt holesterīna līmeni, arī acu spiediena mērīšanai reizi gadā būtu jābūt pašsaprotami veicamo lietu sarakstā. Taču statistika liecina, ka tikai aptuveni 30 procentu no visas mērķauditorijas to tiešām izdara. Jo nejūt nekādus simptomus, netic, ka viņus varētu piemeklēt šī ķibele. Nolaiž rokas daudzo gadu un naudas trūkuma dēļ. Taču salīdzinoši vienkāršās un ne pārāk dārgās (acu spiediena mērīšana maksā aptuveni divus trīs latus) procedūras ignorēšanas sekas var būt dramatiskas – uz visiem laikiem zaudēta redze.
Paaugstināts spiediens bojā redzes nervu
Glaukoma ir progresējoša acu saslimšana, ko paaugstinātā spiediena dēļ rada izmaiņas redzes nervā. Ārste skaidro, ka acs ābolā atrodas speciāls dziedzeris, kas ražo šķidrumu. Tas nepieciešams, lai noturētu acs ābola tonusu, jo, kā zināms, kaulu acij nav, kā arī nodrošinātu tās barošanu. Liekais šķidrums tiek novadīts pa acs drenāžas sistēmu. Taču ar gadiem vai iedzimtības, dažādu traumu un saslimšanu dēļ var rasties atteces traucējumi. Šķidrums krājas un sāk savu postošo darbību, bojājot redzes nervu. Tas savukārt darbojas līdzīgi kā elektriskais kabelis un sastāv no miljoniem nervu šķiedru, kas nodrošina perifēro jeb sānu, kā arī centrālo redzi. "Spiediena dēļ sāk atmirt redzes nerva šķiedras. Sliktākais ir tas, ka izmaiņas sākas no perifērijas. Cilvēks to ilgi nenojauš, jo uz sāniem viņa redze nav tik laba. Tāpēc pie ārsta jādodas, pirms sākušās sūdzības. Jāizmēra spiediens, jāpaskatās, kā jūtas redzes nervs, jāpārbauda redzes lauki, lai agrīni varētu sākt ārstēšanu. Cik nokavēts, tas taču paliek uz visu mūžu!" norāda M.Salna. Viņa stāsta, ka spiedienu mēra gan acu ārstu kabinetos, gan optikas salonos. Taču būtu ļoti labi, ja par to vairāk runātu arī ģimenes ārsti. "Saprotu, ka viņi patlaban ir noslogoti, taču nākotnē acu spiedienu varētu mērīt pie ģimenes ārsta un, ja tas ir paaugstināts, sūtīt tālāk pie acu ārsta," uzskata speciāliste.
Zāles uz visu mūžu
Glaukomai piemīt dažādi veidi. Visizplatītākā un mānīgākā simptomu trūkuma dēļ ir atvērtā kakta glaukoma, par kuras ļauno rosīšanos nenojauš pat vairāk nekā puse saslimušo. Atklātu to parasti ārstē ar zālēm, kuru mērķis ir samazināt šķidruma izdalīšanos vai atbrīvot acs drenāžas sistēmu. "Zāles vajadzēs lietot regulāri, nepārtraukti un visu atlikušo mūžu. Līdzīgi kā cukura diabēta gadījumā. Tāpat būs jābūt nemitīgā acu ārsta uzraudzībā, lai sekotu līdzi zāļu iedarbībai, jo ne visiem medikamenti vienādi der. Arī to, cik bieži jāpārbaudās, atkarībā no slimības stadijas nosaka individuāli. Taču zāļu lietošanā nekādu pārtraukumu nedrīkst būt!" norāda M.Salna.
Kad redze var zust pāris dienās
Pacientu operē (tas gan nespēj uzlabot bojāto redzi, vien apstādināt slimības progresiju) galvenokārt, ja viņu piemeklējusi slēgtā kakta glaukoma. Tad jau jūtami tādi simptomi kā, piemēram, acu graušana, asarošana, reizēm aizmiglojas redze, acij priekšā manāma it kā kā varavīksne. Šajā gadījumā liekā šķidruma attecei raksturīgi lielāki traucējumi un spiedienu ar zālēm vairs nav iespējams regulēt, jo drenāžas kanāls ir pārāk sašaurināts. "Ir dažādas operācijas, kas pamatā vērstas uz to, lai drenētu aci un novadītu lieko šķidrumu. Ja to nav iespējas izdarīt pa dabiskajiem kanāliem, veido mākslīgo atteci," skaidro M.Salna. Viņa piebilst, ka pastāv arī akūtā glaukoma, kad pie acu ārsta jāvēršas nekavējoties, jo redze var zust pāris dienu laikā. "Varavīksnene iesprūst drenāžas kanālā, un tas pilnībā aiziet ciet, bet šķidrums turpina ražoties. To var pazīt pēc ļoti stiprām sāpēm līdz pat sliktai dūšai. Tās galvenokārt izstaro uzacī, bet var arī uz ausīm un citviet. Acs ir sarkana. Radzene izskatās kā aizsvīdusi, izbakstīta, zīlīte plaša," raksturo M.Salna, vēlreiz atgādinot rūpēties par savu veselību. Ievērot veselīgu dzīvesveidu un, izmantojot arī bezmaksas profilaktisko apskašu dienas, regulāri sekot līdzi izmaiņām visā organismā. Tas ir vienots, un paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis var atstāt ietekmi arī uz mūsu redzi.
Glaukoma
Hroniska, progresējoša acs slimība, kas rada izmaiņas redzes nervā. Lielākoties novērojama pacientiem pēc 50 gadu vecuma, bet sastopama arī gados jaunākiem cilvēkiem. Ļoti reti zīdaiņiem.
Glaukoma var būt arī vienā acī.
Visbiežāk defekti rodas, acij novecojot un sašaurinoties acs ābola drenāžas kanāliem.
Ārstēšanai parasti izraksta medikamentus, kas jālieto divas līdz četras reizes dienā regulāri un nepārtraukti.
Operācija nepieciešama, ja citādi neizdodas noregulēt spiedienu acī. Tā redzi neuzlabo, bet novērš tālāku bojājumu iespējas.
Medikamentus glaukomas ārstēšanai un operāciju pilnībā apmaksā valsts.