8 Decembrī , Ceturtdiena
Ziņas :

Preču zīme garantē atpazīstamību

Ziņas » Ekonomika

Palielināt Samazināt 16 Nov 2010 , 18:57

Preču zīme garantē atpazīstamību

Preču zīme patērētāja ieskatā var būt pat nozīmīgāka par pašu preci, norāda Patentu valdes Preču zīmju un dizainparaugu departamenta vadītāja Dace Liberte. Viņa atgādina, ka Latvijā jau reģistrētu vai reģistrācijai pieteiktu preču zīmi var pieteikt arī starptautiskajai reģistrācijai, tā iegūstot aizsardzību gan Eiropas Kopienas 27 valstīs, gan arī valstīs, kas pievienojušās Madrides nolīgumam par zīmju starptautisko reģistrāciju.

Latvijā preču zīmju reģistrācija notiek saskaņā ar 1999. gada likumu «Par preču zīmēm un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm». Likums vairakkārt koriģēts, tā pēdējos grozījumus Saeima veica 14. oktobrī, lai harmonizētu preču zīmju reģistrācijas administratīvās procedūras saskaņā ar Latvijas pievienošanos Singapūras starptautiskajam līgumam par preču zīmēm, kas  Latvijā stājas spēkā 2009. gada 16. martā.

Kaut gan Madrides nolīgums par zīmju starptautisko reģistrāciju pirmoreiz pieņemts 1891. gadā (nākamgad tam būs 120. jubileja!), mūsu komersanti bieži vien piemirst par preču zīmes reģistrācijas nozīmīgumu, kas it īpaši svarīgi laikā, kad preču un pakalpojumu tirgus robežas tikpat kā izzudušas.

Reģistrācijas priekšrocības
Preču zīme ir apzīmējums, kuru lieto, lai kāda uzņēmuma preces vai pakalpojumus atšķirtu no cita uzņēmuma precēm un pakalpojumiem. Preču zīmes reģistrācija ir brīvprātīga, jo lietot var arī nereģistrētu zīmi. Taču reģistrēta preču zīme nodrošina izņēmuma tiesības aizliegt citām personām, tai skaitā konkurentiem, komercdarbībā izmantot preču zīmei identisku vai sajaucami līdzīgu apzīmējumu saistībā ar identiskām vai līdzīgām precēm.

Reģistrējamās zīmes attiecīgi iedala preču zīmēs un pakalpojumu zīmēs. Reģistrētas tiek arī kolektīvās zīmes, kuras piesaka uzņēmumu apvienības, asociācijas u.tml. organizācijas, un sertifikācijas zīmes, kas apliecina noteiktas kvalitātes prasības (piemēram, zīme "Kvalitatīvs produkts» jeb tā dēvētā «Zaļā karotīte»).

Tiesības uz preču zīmi var iegūt gan juridiskā persona, gan fiziskā persona, gan vairākas personas vienlaikus, kurām preču zīme piederēs kā kopīpašums. Tiesību iegūšana var notikt, preču zīmi reģistrējot nacionālā vai starptautiskā reģistrā, bet tās var arī iegūt ar preču zīmes intensīvu izmantošanu komercdarbībā un reklāmas pasākumos. Vienīgi otrajā gadījumā konfliktsituācijās var būt grūtāk pierādīt šādu tiesību esamību, bet pirmajā gadījumā jārēķinās ar finansiāliem izdevumiem.

Reģistrētu preču zīmi kā īpašumu var pārdot, dāvināt, ieķīlāt, novēlēt mantojumā. Tā var veidot arī nozīmīgu uzņēmuma aktīvu daļu, kā arī kļūt par būtisku mārketinga instrumentu uzņēmuma tēla radīšanai. Preču zīmes īpašnieks ar licences līgumu var nodot savas tiesības uz preču zīmes izmantošanu citai personai.

Preču zīmes izvēle
Likums noteic, ka preču zīmi var veidot jebkurš apzīmējums, ko var grafiski attēlot un kas ļauj atšķirt viena uzņēmuma preces vai pakalpojumus no citu uzņēmumu precēm vai pakalpojumiem. Preču zīmes var būt:
* vārdiskas — sastāv no burtiem, vārdiem, arī no personvārdiem, uzvārdiem, cipariem;
* grafiskas — attēls, zīmējums, grafisks simbols, krāsas tonis, krāsu salikums;
* telpiskas — telpisks apjoms, preces vai tās iesaiņojuma forma;
* kombinētas — sastāv no iepriekšminēto elementu kombinācijām (preces etiķete u.tml.);
* īpašu veidu jeb speciālas (skaņas vai gaismas signāli u.tml.).

Izvēloties preču zīmi, svarīgi ir ievērot, lai to var viegli izlasīt, uzrakstīt, izrunāt un iegaumēt un lai tāda jau nebūtu reģistrēta. Preču zīme nedrīkst būt maldinoša, amorāla, kā arī tā nedrīkst būt klaji aprakstoša (piemēram, «akmensvate»). Vēlams arī pārliecināties, ka, nokļūstot ārpus vietējā tirgus robežām, preču zīme neradīs pārpratumus (piemēram, citā valodā neraisīs divdomīgas asociācijas). Reģistrāciju var atteikt arī tādai preču zīmei, kuras apzīmējums komercdarbībā kļuvis par vispāratzītu paražu (piemēram, konfektes «Gotiņa»). Tāpat preču zīme nevar maldināt ar ģeogrāfiskā nosaukuma izmantojumu (piemēram, Latvijā ražots «Bavārijas alus»). Atteikti tiek arī negodprātīgi preču zīmju reģistrācijas pieteikumi (piemēram, «Calvin Klein»). Tāpat jāizvairās no nacionālās simbolikas un heraldikas izmantošanas preču zīmēs un citiem likumā minētiem gadījumiem.

Pastāv arī izņēmumi, kad preču zīmi reģistrē, lai gan teorētiski to nevajadzētu darīt, taču tā jau kļuvusi par preču zīmi ilgstošas lietošanas rezultātā (piemēram, «Rīgas miesnieks», kamēr reģistrācijai diezin vai pieņemtu zīmi «Rīgas frizieris»).

Reģistrācijas valsts
Jāņem vērā, ka preču zīmi nevar vienlaikus reģistrēt visā pasaulē. Ieteicams sākt ar to valsti, kur produktam vai pakalpojumam ir noieta tirgus. Ja paredzēts paplašināt noietu, var izvēlēties, vai preču zīmi reģistrēt konkrētā valstī, vai, piemēram, Eiropas Kopienas valstīs (reģistrāciju 27 valstīs nodrošina ar vienu pieteikumu, tostarp arī Latvijā, preču zīmi var lietot arī tikai vienā no valstīm), vai izvēlēties starptautisku reģistrāciju, norādot Madrides nolīguma dalībvalstis. Vienīgi jāņem vērā, ka preču zīme nevar dublēt kādu jau reģistrētu zīmi
Lai pārliecinātos, vai identiska vai ļoti līdzīga preču zīme jau nav reģistrēta, jāpārbauda nacionālajā procedūrā Latvijā reģistrēto preču zīmju datubāze, Kopienas preču zīmju datubāze (CTM-ONLINE) un ar Madrides nolīgumu un Madrides protokolu reģistrēto preču zīmju datubāze  (Madrid Express).  Nacionālajā procedūrā reģistrēto preču zīmju datubāze un saites uz starptautiskajām datubāzēm pieejamas Patentu valdes mājaslapā: http://www.lrpv.lv/.

Reģistrācijas izmaksas
Preču zīmes reģistrācija maksā Ls 60 par pieteikuma iesniegšanu un Ls 65 par ierakstīšanu Valsts reģistrā (ieskaitot apliecības izsniegšanu un publikāciju). Minētās izmaksas attiecas uz pieteikumu, ja preces vai pakalpojumi, uz kuriem tiek lūgta zīmes reģistrācija, ietverti vienā klasē (izmantota tiek preču un pakalpojumu starptautiskā Nicas klasifikācija). Par katru papildus klasi maksājama nodeva Ls 20. Kolektīvās zīmes pieteikuma iesniegšana izmaksā Ls 150. Preču zīmes reģistrācija ir spēkā 10 gadus, preču zīmes faktiska izmantošana jāsāk piecu gadu laikā pēc tās reģistrācijas.

IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 16 Novembrī 2010

Skatīts : 1362 reizes

Avots : http://www.apollo.lv/portal/life/articles/220658

Birkas : zīme, reģistrācija, atpazīstamību, reģistrētu, preces, apzīmējums, preču, preci, patērētāja, zīmi

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Ja galvassāpes mūs piemeklētu pirms reibuma, mēs sargātos dzert pārāk daudz; bet bauda, lai mūs piemuļķotu, nāk pa priekšu un noslēpj mums sekas.
-- Montēņs

"Jo vairāk krievu jaunkareivju nosals tranšejās, jo būs mazāk izvarotu un nogalinātu ukraiņu"

 • Visi aktuālie video
 • 8 Decembrī vēsturē

  Cik daudz naudas mēnesī tērējat mobilā telefona sarunām?
  Atbildes: 72

  „Gatavojam priekšlikumu, lai, neraugoties uz šo balsojumu, likumprojekts tiktu skatīts Saeimas sēdē. Cik ilgi vēl atļausimies neiecietības dēļ zaudēt cilvēkus un naudu?” – sitot kājas pret zemi, sauc „progresiste” Antoņina Ņenaševa pēc Juridiskās komisijas balsojuma nevirzīt uz Saeimu Civilās savienības likumprojektu, kas paredz viendzimuma pāru kopdzīves juridisku reģistrēšanu. Paga, kāda nauda tiek zaudēta? Un kas tie par cilvēkiem, kuri tiek zaudēti? Antoņinai ir dati par kādu īpatņu traukšanos uz ārvalstīm, kur var salaulāties ar savu viendzimuma partneri? Tagad vēl jāsāk gaudot par „Satversmes tiesas lēmuma nepildīšanu”. Tikai nevajag aizmirst, ka Satversmes tiesa savulaik pasludināja spriedumu, kas ir pretrunā ar Satversmi. Tā ka turpiniet vien sist kājas pret zemi.

  07 Decembrī 2022
  Elita Veidemane

  Hercoga Jēkaba iekšzemes ūdensceļu plāns

  Paldies par aizrādījumu - kļūme izlabota !

  Komentē    Admin
  28 Janvārī 2014, 18:31
  Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV