25 Novembrī, Pirmdiena
Dzīve :

Rīgas zoodārza aizkulisēs (1daļa)

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Dzīve » Tūrisms/Ceļojumi

Palielināt Samazināt 14 Okt 2010 , 10:31

Rīgas zoodārza aizkulisēs (1daļa)

Ikviens no mums ir devies uz zoodārzu apjūsmot daudzveidīgo dzīvnieku pasauli, taču, domājams, maz zinām par zoo darbinieku ikdienu: dzīvnieku barošanu, aprūpi un galu galā arī par dzīvnieku vairošanās, ilgdzīvošanas rekordiem un komiskajiem bēgšanas gadījumiem. Šodien, Rīgas Zoodārza 98. dzimšanas dienā, piedāvājam TVNET reportāžas zoodārza aizkulisēs pirmo daļu.


Rīgas Zooloģiskais dārzs darbojas jau kopš 1912. gada 14. oktobra. Foto: Felicija/TVNET

TVNET devās ekskursijā pa zoodārzu agrā rīta stundā, kad apmeklētājiem tas ir slēgts. Mūs pavadīja un ar zoo aizkulisēm iepazīstināja Rīgas zoodārza informācijas nodaļas darbinieks Māris Lielkalns. Šajā raksta daļā vairāk atklāsim zoodārza darbinieku ikdienas gaitas un dzīvnieku ēdienkarti!


Rīgas zoodārza informācijas nodaļas darbinieks Māris Lielkalns. Foto: Felicija/TVNET

150 darbarūķi un viens zirgs dzīvnieku labsajūtai

Kā izrādās, par 405 dzīvnieku sugām, par kuru mājām uzskatāms Rīgas zoodārzs, ik dienas rūpējas 150 darbinieki. Protams, šajā skaitā nav tikai dzīvnieku kopēji – daļa ir celtnieki, dārznieki, kā arī šoferi, kas nodrošina transportēšanu. "Tāpat šajā skaitā ierindojas vetārsti, administrācija un izglītības un informācijas nodaļa, kas izglīto un izklaidē apmeklētājus,” stāsta Māris Lielkalns. Dzīvnieks nav lieta, tā ir dzīva būtne ar savām prasībām un saviem nedarbiem, tāpēc ik brīdi mums ir nepieciešami kā ārsti un kopēji, tā arī strādnieki!”


Zooloģiskā dārza darbinieki savu ikdienas darbu pavada ar smaidu. Foto: Felicija/TVNET

Staigājot pa zoodārzu agrā rīta stundā, manām garām pabraucot traktorus, lapu pūtējus, smagos automobili. Visur rosība – kāds tīra būrus, baseinus un aplokus, t.sk. kāds drosminieks pļauj zāli tīģeru apartamentos. Kāds remontē makaku mītnes jumtu vai kāda dzīvnieka saplosīto režģi, kāds pretī nāk ar lielu zaru kaudzi vai barības kastēm. Visi strādā un gatavojas atvēršanai. Pirmais darbs no rīta ir sakopt aploku, tad ķeras pie citiem darbiem. Te pēkšņi aiz muguras izdzirdam zirga pakavu klaboņu –

izrādās, tas ir vietējais zoodārza ekoloģiski tīrais vienu zirgspēku stiprais ēdienu izvadātāja transports.


Ekoloģiski tīrais vienu zirgspēku stiprais ēdienu izvadātāja transports. Foto: Felicija/TVNET

"Jā, mēs esam viens no retajiem zoodārziem, kur barību katru dienu izvadā zirgs,” lepni nosaka zoo darbinieks. "Ir arī gadījumi, kad citi dzīvnieki kalpo par palīgiem – Patagonijas maras mums lieliski nopļauj zāli ne viens savā, bet arī blakus krātiņā mītošajiem krēpjvilkiem. Tiesa, šajā laikā saimnieki ir ielaisti maru aplokā."

 

Zoo ik mēnesi apēd 50 t zāles un 11 410 kg citas barības

Kā izrādās, cipari ir visai iespaidīgi: šā gada augustā tika noēsts: dažādi augļi (iesk. žāvētus) - 1400 kg; graudi, graudu maisījumi dažādām putnu grupām, putraimi, sēklas – 1500 kg; medus – 10 kg; gaļa (gaļas mīkstums, gaļa ar kauliem) ap 2000 kg; zivis (gan jūras, gan saldūdens) – 1200 kg; dārzeņi (kartupeļi, bietes, burkāni, kāposti, ķirbji) – 3200 kg; specializētās barības piedevas dažādām dzīvnieku grupām – 2100 kg; zāle – 50 tonnas. "Šos skaitļus vēl papildina arī dzīvā barība – peles, žurkas, truši, circeņi, miltu tārpi,” piemetina Māris.


Jau sasvērtā barība dzīvniekiem. Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs


Ik mēnesi zoodārzā apēd 50 t zāles. Foto: Felicija/TVNET

Barību zoodārzam piegādā tonnās pārsvarā zemnieku saimniecības. Lielā krava tiek atvesta un tad pakāpeniski izbarota – precīzi pēc svara. Barību izvadā reizi dienā, to sasver pa porcijām katrā rajonā. To visu dara speciālists, kurš arī atbild par konkrēto dzīvnieku. "Dzīvniekam ir jādod sabalansēts un veselīgs uzturs, lai viņš labi justos, līdz ar to arī būtu vesels un radītu pēcnācējus,” uzsver Māris. Par viskaprīzākajiem zoodārzā tiek dēvēti mazie dzīvnieciņi, kuru prasības ir visinteresantākās un grūtāk apmierināmās. Vai kopēji ir tik drosmīgi, lai dotos voljērā pasniegt gaļas gabalu tīģerim vai lācim? "

Nē, mēs nemēdzam bieži mainīt darbiniekus, tos izbarojot dzīvniekiem,” joko Māris.

"Zoodārzs ļoti nopietni izturas pret drošību, ko arī ievērojam! Pie bīstamajiem dzīvniekiem neviens iekšā neiet. Lai tos aprūpētu, vispirms lācis vai tīģeris tiek ielaists citā krātiņā."


Darbs insektārijā. Foto: Felicija/TVNET

Specifiskais insektārijs

Viens no piņķerīgākajiem kopēja darbiem ir kukaiņu apkope. "Redzat, kopējam ir jāprot strādāt ne vien ar lāpstu un lielu birsti, bet arī ar otu,” paceļot mazu birstīti no insektārija kopējas darba kastes, rāda Māris. "Būris ir jātīra ļoti uzmanīgi, lai nesavainotu nevienu kukaini.” Kopējam, kā izrādās, ir jābūt arī labam biologam un jāpazīst augi, kuri jālasa dabā. "Ziemā jau mums pie svaigām lapām ir tikt pagrūti, bet tāpēc mēs arī šeit audzējam ozolzīles. Pēc akcijas, kurā lūdzām mums piegādāt ozolzīles, jau tonnu esam savākuši! Tās mums ir ļoti nepieciešamas, jo no veselajām zīlēm mēs arī audzējam asnus,” stāsta Māris.

Kā izrādās, mežacūkas nav lielākās ēdājas, kukaiņi ik gadu patērē 400 – 450 kg ozolzīļu!

Tās stādām, diedzējam un kukaiņi apēd zaļās lapas."

Māris uzsver, ka katram darbam ir sava specifika. Pat zoodārza metinātājam darbs ir sarežģītāks, jo nepietiek vienkārši sametināt, bet arī nākas izfunktierēt konstrukciju tā, lai dzīvnieks ar to netiktu galā.


Žirafu mājas sakopšana.. Foto: Felicija/TVNET

Fanātiķi, kas dzīvnieka dēļ gatavi uz visu

Kad jautāju, kāds ir šo cilvēku darba laiks, Māris atbild – nestandarta! "Dzīvnieki grib ēst katru dienu – arī brīvdienās un svētkos. Ja viņu dzīvē ir kāds notikums, piemēram, mazuļa piedzimšana, tad ar to arī standarta darba laiks beidzas. It sevišķi, ja ir kādas problēmas, kad ir jāpaliek uz vietas un tās jārisina. Gadās arī reizes, kad mazuli nākas ņemt līdzi arī uz mājām un rūpēties kā par savu bērnu. Nupat nesen medijos bija ziņa par mūsu darbinieci Aneti, kura auklēja Japānas makaku mazuli Kārlīti, no kura atteicās māte.” skaidro mūsu zoodārza ekskursijas vadītājs. Principā zoodārza darbinieks ir īpašs cilvēks – ne vien teicami izglītots, bet tāds, kam šis darbs ir sirdsdarbs.


Dakteri sniedz palīdzību cietušai pūcei, kura sadūrusies ar automašīnu. Foto: Publicitātes foto

"Mēs esam fanātiķi! Mūs neuztrauc, ka pavadām šeit ilgāku darba laiku, nekā rakstīts likumā, mēs spējam organizēties neparedzētos darba apstākļos un situācijās.

Šeit ir jābūt lielai mīlestībai un, galvenais, arī interesei par dzīvniekiem, jo bez tā nu nekā,” pārliecināti uzsver Māris.

INTERESANTI


Leduslācis. Foto: Felicija/TVNET


LEDUSLĀČA ĒDIENKARTE

Āboli - 100 g – divas reizes nedēļā

Burkāni – 600 g četras reizes nedēļā

Sezonas dārzeņi – 400 g divas reizes nedēļā

Maize – 2 kg – 3 reizes nedēļā

Gaļa ar kaulu – 8,5 kg dienā

Zivis – 2,5 kg

Medus – 100 g – vienu reizi nedēļā

Tauki – 200 g – divas reizes nedēļā

Trešdiena pusbada diena (saņem pusi porcijas), svētdiena – bada diena.

Zoodārzā plēsējiem barošanas režīms tiek tuvināts dabiskajiem apstākļiem. Savvaļā plēsīgajiem dzīvniekiem ne katru dienu izdodas pielikt pilnu vēderu. Taču tas nekas – tikuši pie maltītes, tie paēd kārtīgi.


Japānas dzērves ir īpaši dzīvnieki zoodārzā. Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

JAPĀNAS DZĒRVES ĒDIENKARTE (vienam putnam dienā)

Graudu maisījums fazāniem – 150 g

Kombinētā barība dzērvēm – 250 g

Malta gaļa – 200 g

Miltu tārpi – 5 g

Zivis – 350 g

Malti burkāni – 50 g

Zaļumi (salāti, asni) – 30 g

Ķirbis – 50 g.


Tādu buču var saņemt kopējs, kurš daudz laika ir veltījis dzīvniekam!. Foto: Rīgas Zooloģiskais dārzs

Nākamajā raksta daļā uzzināsim visu par Rīgas zoodārza dzīvnieku vairošanos, mazuļiem un kādu reordistu pāri, kuram sirmā vecumā vēl piedzimis ņiprs mazulis!

Apmeklē Rīgas zoodārzu arī pats! Tikai atceries, ka slepus barošana dzīvniekam var radīt vien kaites! Neesi bezatbildīgs un neaudzini arī savus bērnus tā!


IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 14 Oktobrī 2010

Skatīts : 2409 reizes

Avots : http://www.tvnet.lv/zala_zeme/dzivnieki/349879-rigas_zoodarza_aizkulises_1dala

Birkas : Rīgas, zoodārzs, zoodārziem, dzīvnieks, zoodārza, zoo, dzīvnieku, dzīvniekiem, zoodārzu

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
  • Deflācijas temps nedaudz samazinājies

  • Iespējams nekustamā īpašuma nodokļa pieaugums

  • Eksperti par Aishas pazudušajām bļodām un Pugačovas halātu

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Aizmāršība - dieva dāvana parādniekiem kā kompensācija par viņu zudušo sirdsapziņu.
-- Bīrss

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 25 Novembrī vēsturē

    Vai jūs atbalstītu tautas vēlētu prezidentu?
    Atbildes: 62

    Turpinās cīņa ar un par pieminekļiem. Andreja Upīša pieminekļa liktenis šobrīd Rīgas domes rokās: to – pēc mākslinieka Ivara Drulles priekšlikuma – gatavojas pārzāģēt pa vertikāli. Nu tad – pārzāģēs vai nepārzāģēs? Šodien par to un citiem pieminekļiem runājam ar arhitektu Jāni Dripi un mākslas vēsturnieku Ojāru Spārīti.

    01 Novembrī 2024
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV