Viena no jaukākajām kāzu tradīcijām visā pasaulē ir jaunā pāra pirmā deja. Lai tā būtu izdevusies un paliktu īpašā atmiņā gan pašiem, gan kāzu viesiem, aizvien vairāk pāru pirms kāzām vēlas apgūt deju soļus.
"Ja jaunlaulātie kaut nedaudz gatavojušies šim brīdim, tad prieks sev un viesiem garantēts," pārliecinājusies deju pasniedzēja Aleksandra Kurusova (attēlā) – dejuklubs.lv.
Vislabāk, ja nodarbības uzsāktas vismaz mēnesi vai divus pirms lielā notikuma. Tad mierīgā garā iespējams piemeklēt piemērotāko dziesmu, iestudēt dejas horeogrāfiju, apgūt soļus. Gadoties arī, ka pāris attopas tikai nedēļu pirms kāzām. Taču pat tik īsā laikā var iemācīt vienkāršākos soļus. Cilvēku spējas uztvert mācīto ir atšķirīgas – kāds vienus un tos pašus soļus apgūst ātrāk, cits – nedaudz lēnāk. Tomēr katrs pāris spēj iemācīties savu kāzu pirmo deju, saka Aleksandra. Īpaši, ja vismaz viens no viņiem dejojis tautiskās dejas vai apmeklējis kādas citas deju nodarbības. Ja abiem jau ir dejošanas pieredze, tad kāzu dejai var izvēlēties sarežģītāku un interesantāku horeogrāfiju.
Ar ierakstītu mūziku drošāk
Vispirms sarunā ar pāri (visbiežāk – ar topošo sievu, deju stundu iniciatori) Aleksandra noskaidro, vai viņiem jau ir sava mūzika un ideja par kāzu deju. Vēlmes ir ļoti dažādas – līdz pat roka dziesmai. No latviešu dziesmām populārākās ir "Un tūkstoškārt" (no izrādes "Uz Tobāgo"), "Melanholiskais valsis" ("Prego"), "Tu un es" (Aisha). Bieži vien pašu izvēlētā dziesma jaunajiem saistās ar kādu īpašu notikumu – pirmo deju, skūpstu, tikšanos restorānā u. tml. Dejas tiek iestudētas arī angļu, itāliešu u. c. valodā dziedātas dziesmas pavadījumā.
Tikai daži Aleksandras apmācītie pāri izvēlējušies dejot kāzu muzikantu pavadībā, bet priekšnesumi nav tik labi izdevušies. Vieni pēc kāzām pat teikuši, ka jutušies kā fons muzikantiem, nevis tā vakara paši īpašākie. Muzikanti var vienu un to pašu dziesmu interpretēt citādi, bet tajā brīdī dejotāji samulst, jo mācījušies konkrētos soļos mazliet citā taktī u. tml. Diskā ierakstīta mūzika garantē, ka dziesma kāzās skanēs tāpat kā deju stundās.
Deju stundas turpinās pēc kāzām
Visbiežāk kāzās izvēlas dejot valsi, reizēm arī tango vai kādu ātru deju – rokenrolu, džaivu. Daudzi viesus vēlas pārsteigt ar dalīto priekšnesumu – sākumā mierīgi dejo valsi, bet tad pēkšņi uzsāk kādu ātru deju. Piemēram, nesen šādu variantu izvēlējies hokejists Jēkabs Rēdlihs ar savu sievu. Sākumā dejots valsis, bet pēc tam uzreiz sekojis rokenrols. Pēc J. Rēdliha stāstītā, viesiem tā iepaticies priekšnesums, ka vakara gaitā aicinājuši to atkārtot.
"Dejot valsi nenozīmē, ka visu laiku būs jāvalsē tikai pa apli. Ar katru pāri sagatavoju atšķirīgu priekšnesumu," stāsta Aleksandra.
Citi pāri uz nodarbībām ņem līdzi videokameru, tad vēlāk salīdzina, ko spējuši sākumā un ko – pēc paveiktā darba deju zālē. Kāzu pirmo deju vajadzētu mācīties apavos, kuros jaunie būs arī kāzās. Tad apavu dēļ nevajadzētu būt negaidītiem pārsteigumiem. Uz pirmajām nodarbībām gan ieteicams vilkt kādus vecākus apavus, jo gadās arī uzmīt otram uz kājām.
Deju nodarbībās esot interesanti pavērot pāru savstarpējās attiecības, kā katrs reaģē, ja kaut kas uzreiz neizdodas. Kādam šķiet, ka otrs nav īstajā vietā uzlicis roku u. tml. Lai arī tie ir tādi pozitīvi strīdiņi, tādos brīžos Aleksandra paejot malā un pagaidot, kamēr abi mācāmie atkal gatavi turpināt iesākto nodarbību.
Pirms kāzām Aleksandra jaunos iedrošina, lai neuztraucas par iespēju sajaukt soļus, jo neviens no viesiem taču nezinās, kā tieši bija iecerēts priekšnesums. Daudziem pāriem tā iepatīkas dejotprasmes apgūšana, ka viņi arī pēc kāzām turpina apmeklēt deju stundas – atklāj sev kopīgu nodarbi.
***
UZZIŅAI
Interneta vietnes, kurās iespējams atrast kāzu pirmās dejas pasniedzēju: www.dejuklubs.lv, www.bonija.lv, www.dmapa.lv, www.manieres.lv, www.dsballe.lv, www.ballesdejas.lv, www.sdkmario.lv, www.trenerealina.com, www.cityofdance.lv un citas.
***
VIEDOKLIS
Pirmās dejas burvīgums
Ilze Viļuma, kāzu vadītāja: "Deju, ko tautā mēdz dēvēt par pirmo valsi, aizvadīto gadu laikā pie manis iestudējuši aptuveni 20 pāri. Vidēji katrs ceturtais piektais pāris izvēlas šo pakalpojumu, lai atšķirtos no pārējiem un piešķirtu savai pirmajai dejai (kā laulātam pārim) īpašu burvību. Patiesībā tas ir sava veida pārbaudījums arī pašiem jaunajiem, jo vajadzīgs īsts komandas darbs, pacietība, uzmanība un vēlme sasniegt labāko iespējamo rezultātu. Mums pietiek ar divām trim nodarbībām, un ir gatavs īpašs dejas iestudējums, kas krāšņo kāzu svinības. Pati no divu gadu vecuma esmu dejojusi, tāpēc ritms un kustība man ir asinīs. Kādus talantus Dievs devis, ar tiem arī dalos ar pārējiem.
Taču, ja ļaudis nav dejotāji, tad nevajag uzspiest dejas mācīšanos. Tas rada vien nevajadzīgu stresu, un jaunie deju gaida kā slogu, ko ātrāk gribas nomest."
Neliela etīde
Ieva un Normunds Dukši: "Rūpīgi gatavojāmies savām kāzām jūlija beigās un vēlējāmies kāzu pirmo deju izpildīt tā, lai būtu prieks gan pašiem, gan viesiem. Internetā paskatījāmies videoklipus, ka daudzi pāri savās kāzās ļoti skaisti dejo – un mums radās stimuls arī ko īpašu izdomāt. Ilze Viļuma palīdzēja vadīt mūsu kāzas, tādēļ likumsakarīgi, ka kāzu pirmo deju izvēlējāmies mācīties pie viņas. Vispirms satikāmies, izrunājām, kāda būs deja. To apguvām trīs reizēs. Par savu kāzu pirmo deju izvēlējāmies "Melanholisko valsi" ("Prego"), kurā izspēlējām nelielu etīdi ar iepazīšanos u. tml. Ar rezultātu esam ļoti apmierināti."