Iedarbību salīdzina ar heroīna lietošanu
E-cigaretes cilvēka veselībai ir daudz bīstamākas nekā parastās, uzsver Valsts narkoloģijas centra narkologs Jānis Caunītis. Vienīgais to pluss ir tāds, ka to dūmi mazāk apdraud apkārtējos. Taču atkarību ārsts savos izteikumos ir skarbs un e-cigarešu iedarbību uz cilvēka organismu salīdzina ar heroīna ievadīšanu vēnā.
"Tā ir tīra nikotīna ieelpošana, kas visiedarbīgākajā veidā nonāk organismā un dod attiecīgus efektus."
Arī atkarības riski elektroniskajām cigaretēm ir lielāki, jo ražotāji, melojot par to īstajām sastāvdaļām, iedzīvotājiem iestāstījuši, ka šis produkts ir mazāk kaitīgs viņu veselībai. Šī problēma ir aktuāla daudzās pasaules valstīs.
E-cigaretes pieejamas arī nepilngadīgajiem
Caunītis ir neizpratnē, kāpēc Latvijā cigaretes ar divkārši lielu atkarības risku joprojām ir brīvi pieejamas veikalos, tāpat arī bērniem un pusaudžiem.
"Tā ir liela Veselības ministrijas kļūda, ja viņi ar tik vieglprātīgu attieksmi atļauj tās tirgot. Citās valstīs, piemēram, Zviedrijā tās uzreiz tika aizliegtas," teic narkoloģijas centra speciālists.
VM aizliegs tikai tad, kad to pateiks ESVeselības ministrijā TVNET uzzināja, ka Latvija neplāno sekot Zviedrijas piemēram un tuvākajā laikā šādu cigarešu tirdzniecību neaizliegs. Ministrija neplāno izplatīt arī brīdinājumus par e-cigarešu kaitīgumu.
VM preses sekretārs Oskars Šneiders norāda, ka lēmums par e-cigarešu ierobežošanu tiks pieņemts tad, kad ar direktīvu klajā nāks Eiropas Savienība. Šobrīd tā tiekot izstrādāta, un direktīvu plānots pabeigt līdz gada beigām.
Šobrīd, lai atmestu smēķēšanu, ir pieejamas daudzas un dažādas bezmaksas programmas internetā. Kā pazīstamāko Caunītis nosauc Eiropas Savienības finansēto projektu "HELP – Par dzīvi bez tabakas".