Kā atgādina «BBC News», BIOS (saīsinājums no Basic
Input/Output System – Pamata ievades/izvades sistēma) tika
izstrādāts 1979. gadā kompānijas IBM datoru klonu savienošanai. Ja
toreiz BIOS uzdevums bija vispirms apstrādāt IBM kodu, tad tagad
sistēmas galvenais uzdevums ir operētājsistēmas ielāde datorā.
Lielākoties tā, protams, ir «Windows».
Vienlaikus BIOS joprojām
satur virkni senu kodu un slikti atpazīst lielu daļu jaunākā aprīkojuma,
piemēram, perifērās USB ierīces. Tomēr galvenā problēma ir datora
ielādes procesa ilgums, kas aizņem pusminūti vai vairāk.
Pēc ekspertu domām, jau nākamgad jaunajiem datoriem sāks uzstādīt sistēmu UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Šis mikroprogrammu, aprīkojuma un operētājsistēmas interfeisa veids, ko sākotnēji sauca EFI, tika izstrādāts deviņdesmito gadu vidū korporācijā «Intel» platformai «Itanium». Pašlaik EFI izstrādāšanu pārrauga organizācija «Unified EFI Forum» (UEFI), raksta «BBC News». Gaidāms, ka UEFI interfeisa ieviešana ļaus ievērojami saīsināt operētājsistēmu ielādes laiku – līdz dažām sekundēm.
Tāpat UEFI nodrošinās atbalstu alternatīviem datu ievades līdzekļiem, tādiem kā virtuālās klaviatūras un sensoru displeji. Tas ir īpaši svarīgi tāpēc, ka aizvien populārāki kļūst planšetdatori un tā dēvētie gadžeti ar tačskrīniem. Administratori iegūs savā rīcībā paplašinātus attālinātas pārvaldes un diagnostikas instrumentus, bet lietotājiem būs iespējams palaist tādus pielikumus kā pārlūkprogramma un mediju pleijeris, neielādējot operētājsistēmu, piebilst «BBC News», uz kuru atsaucas portāls www.pok.lv.
Citu UEFI priekšrocību vidū, salīdzinot ar BIOS, portāls piemin pārvaldes ar peli funkciju, daudzvalodu interfeisu un vēl citas iespējas.