26 Aprīlī, Piektdiena
Sievietēm :

Britu Ziemassvētku gardums mincemeat

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Sievietēm » Virtuve

Palielināt Samazināt 6 Dec 2011 , 14:32

Britu Ziemassvētku gardums mincemeat

Tieši tāpat kā mums neiztrūkstoša Ziemassvētku galda sastāvdaļa ir pelēkie zirņi, skābi kāposti vai vēl kādas cittautiešiem absolūti jocīgas un nesaprotamas lietas, Lielbritānijas pilsoņiem Ziemassvētku galds nebūtu iedomājams bez mincemeat pīrāgiem. Lai arī burtiskais tulkojums liek domāt par mums pazīstamajiem buljona pīrādziņiem ar malto gaļu, šajā gadījumā mincemeat nosaukums ir mānīgs, jo mincemeat ne tikai nav gaļa tās tradicionālajā izpratnē, bet vēl jo vairāk – mūsdienās ar mincemeat saprot Ziemassvētku piedevu, kuras sastāvā ir rumā vai brendijā mērcēti žāvēti augļi, rieksti un garšvielas, un ar gaļu šim ēdienam nav gandrīz nekādas saistības.

Pilnīgi pareizi, gandrīz. Skaidrības labad tomēr jāatzīst, ka vārds „gaļa” mincemeat nosaukumā nav iemaldījies nejauši. Un ja Latvijā viltotais zaķis nebūt nenozīmē zaķa gaļu, tad mincemeat oriģinālajā sastāvā gaļa gan ir spēlējusi nozīmīgu, ja ne pat izšķirošu lomu. Tātad – kas sākotnēji bijis mincemeat? Kā izrādās, mincemeat radies, kad 11. gs. krustneši, atgriežoties no svētās zemes Izraēlas, sev līdzi atveda arī Rietumeiropā vēl nepazīstamās austrumu garšvielas, no kurām trīs vispopulārākās bija kanēlis, krustnagliņas un muskatrieksti. Lai arī mincemeat gatavošanai bija arī tīri reliģisks pamatojums (mincemeat pīrāgi tika pasniegti kā simboliska dāvana Kristus bērniņam), racionālais izskaidrojums šāda neparasta maisījuma gatavošanai, kurā samiksēta gaļa ar garšvielām un augļiem, bija gaļas uzglabāšanas iespēja. Tas notika šādi – tika sīki sakapāta jēra gaļa, tai pievienoti nieru tauki, rozīnes, upenes, citrona miziņa, muskatrieksts, āboli, tas viss pārliets ar brendiju, ielikts burkā un nolikts pagrabā. Gatavs pēc divām nedēļām. Uzglabājams 10 gadus. Izklausās jocīgi? Var jau būt, bet toties kas par uzturvērtību izsalkušajiem angļu zemniekiem.

Mazliet mulsina fakts, ka sākotnēji mincemeat bijis kārtīgs sāļais ēdiens, bet laika gaitā oriģinālā recepte papildināta ar jau pieminētajām austrumu garšvielām, gaļas palicis arvien mazāk un mazāk, līdz beidzot mincemeat pārtapis par „ievārījumu” jeb saldo ēdienu, kādu to vairāk pazīst mūsdienās. Sāļais variants ar jēra, liellopa, aitas vai pat zoss gaļu bija populārs līdz pat 19. gs. beigām, kad britu garšas kārpiņas sāka vairāk prasīt tieši piedevas – sacukurotos augļus un garšvielas, nevis pašu gaļu. Mūsdienās mincemeat sastāvdaļās no gaļas palikuši tikai oriģināli izmantotie nieru tauki, kas aizvien vairāk tiek aizstāti ar šīs sastāvdaļas veģetāro versiju, piemēram, margarīnu.

Lai noskaidrotu, kas īsti ir mincemeat mūsdienu Lielbritānijā, aptaujāju četrus savus britu paziņas. Visi kā viens atzīst, ka mincemeat pīrāgi Ziemassvētkos ir neatņemama svētku galda sastāvdaļa. Izrādās, angļiem ir tradīcija, ka katrā no 12 Ziemassvētku dienām (no 25. decembra līdz 5. janvārim) jāapēd pa vienam mincemeat pīrāgam, lai jaunajā gadā veiksme pavadītu ēdāju. Uz sīkāku jautājumu, kas īsti ir mincemeat sastāvā un vai viņi prot to gatavot, atbilde skan – tur ir sīki sakapāts viss kaut kas (chopped up stuff), un mūsdienu briti to lielākoties pērk veikalā, jau iepakotu skaistās burciņās. Tomēr ne visi.

Tātad, visbeidzot – kā pagatavot mūsdienu mincemeat? Mazos kubiciņos sagriež ābolus, tiem pievieno rozīnes, upenes, nieru taukus (vai margarīnu – veģetārajā versijā), sarīvētas citronu un apelsīnu miziņas, kā arī sulu. To visu bagātīgi papildina ar garšvielām – rīvētu muskatriekstu, krustnagliņām, kanēli un citām garšvielām pēc izvēles –, pēc tam visu sajaucot un atstājot uz nakti, lai garša ievelkas. Nākamajā rītā visu maisījumu liek cepeškrāsnī zemā temperatūrā (120 grādos), kur tas gatavojas pāris stundas, līdz nieru tauki izkusuši un vienmērīgi apņem visas sastāvdaļas. Kā pēdējo punktu uz „i” maisījumam pielej brendiju vai rumu, visu liek burciņās, un, voila, pēc pāris dienām mincemeat ir gatavs! Pēc tam jau šo piedevu var izmantot visādi – ziest uz maizes, cept pīrāgos vai vienkārši ēst karotēm.

Autors: Lelde Stukle

IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 06 Decembrī 2011

Skatīts : 1214 reizes

Avots : http://www.cetrassezonas.lv/lv/produkti/piedevas/ingredient.php?id=43672

Birkas : ēdiens, augļi, Lielbritānijas, britu, pīrāgiem, ziemassvētku, rieksti, mincemeat

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
  • Bukmeikeri: Aiša varētu nekvalificēties finālam

  • Kā rodas bērni!? Lūk,kā! :)

  • Pieci kaķi sadomāja putru vārīt vakarā

Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Vainu par citu kļūdām ir jāuzņemas kopā ar citiem, bet nevajag pretendēt uz vienādiem nopelniem ar citiem. Kad cilvēku nopelni ir vienādi, starp tiem izceļas ienaids. Var dalīties ar citiem cilvēkiem to grūtībās, bet nevajag dalīties ar viņiem to priekos. Tas, kurš dalās svešā priekā, izraisa pret sevi nepatiku.
-- Huns Czi Čens

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 26 Aprīlī vēsturē

    Kam šobrīd visvairāk būtu nepieciešama sociālā palīdzība?
    Atbildes: 55

    „Lai karš beigtos, Krievijai tas jāzaudē,” Davosas forumā teicis Vācijas kanclers Olafs Šolcs, „tāpēc mēs piegādāsim Ukrainai bruņojumu ciešā komunikācijā ar mūsu partneriem.” Šķiet, viens no cerīgākajiem paziņojumiem. Šodien Vācijā acīmredzot tiks apstiprināts jauns aizsardzības ministrs – Boriss Pistoriuss, kuru vieni dēvē par klasisko vācu sociāldemokrātu raudzes politiķi, citi raugās uz viņu ar piesardzību, tomēr atzīst, ka diez vai ministrs pieņems lēmumus, kas nebūs saskaņoti ar Šolca politisko pozīciju. Ja Šolca pozīcija ir tāda, kādu viņš parādīja Davosā, tad nacistiskās Krievijas noorganizētā šausmu nakts varētu iet uz rīta pusi.

    19 Janvārī 2023
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV