2 Oktobrī , Svētdiena
Īpašā sadaļa :

Laiks sākt gatavot adventes vainagus

Īpašā sadaļa » Noderīgi

Palielināt Samazināt 4 Nov 2010 , 10:28

Laiks sākt gatavot adventes vainagus

Senāk tos gatavoja tikai no egļu skujām ar četrām sarkanām, simetriski izkārtotām svecēm. Tagad vainagi kļuvuši daudzveidīgāki un interesantāki. Taču pats galvenais šajā apcerīgajā gaidīšanas laikā — nepazaudēt sākotnējo Adventes ideju, izprast četru sveču nozīmi un Ziemassvētku dziļāko būtību. Mēs atveram savas sirdis, savu iekšējo pasauli, vairāk dodam un piedodam.

Mūsdienās variē gan sveču krāsa un izkārtojums, gan izmantojamie materiāli. Bieži vien savas korekcijas ienes komercija, modes tendences. Vainagus varam gatavot, kādus sirds vēlas, sveces izkārtot simetriski vai sagrupēt. Tās var būt dažādās krāsu un formu variācijās, lentes — pieskaņotos toņos vai kontrastējošas.

No dažādiem dabas materiāliem

Latvijas mežos un pļavās var savākt visu, kas nepieciešams modernam, interesantam vainagam: priežu, kalnupriežu, lapegļu, duglāziju, melnalkšņu čiekurus, kadiķu čiekurogas, kastaņus un to adatainos mundierīšus, ozolzīles (dažādu sugu ozoliem tās ir atšķirīgas), riekstus un valriekstus, pīlādžogas, sūnas, magoņu galviņas, spireju ziediņus, rudbekiju, ehināceju, Sibīrijas īrisu un citu puķu pogaļas, salmus un meldrus, no kuriem var darināt miniatūrus kūlīšus. Šo to var pagūt ievākt vēl tagad. Papildus var izmantot kafijas pupiņas, persiku un aprikožu kauliņus, kaltētas apelsīnu, ābolu, biešu šķēlītes, kā arī eglīšu bumbiņas, pērlītes, krellītes un citus sīkus nieciņus. Pamatnes sagatavošanai lieti der kārklu klūgas, nokaltušas papardes vai siens. Nepieciešama stieple (spolē un sagriezta gabalos), aukla, kreppapīrs vai marles saite, uzpūšama krāsa aerosolā, laka «Glitter» vai līmes aerosols, zelta vai sudraba diegs, ar ko notīt sūnu bumbiņas, lente, sveces. Protams, vajadzīga arī līmes pistole un līmes stienītis.

No skujām

Ja vēlaties tradicionāli zaļu vainagu, labāk izmantot priežu skujas (5–8 cm garas) — tās nebirst un, pareizi apstrādātas, saglabājas pat pāris mēnešu. Ļoti skaisti vainagā izskatās baltegļu skuju galotnītes.

Pamatni veido gandrīz tāpat, kā darinot vainagu no dažādiem dabas materiāliem: novij klūgu pamatu, nopako ar papardēm, nosien ar kreppapīru vai marles saiti. Atšķirība tā, ka skuju vainagam paparžu polsteris ir krietni plānāks. Jāraugās, lai vidus caurums nebūtu pārāk mazs, citādi skujas to aizpildīs un vainaga vietā būs blīvs skuju aplis.

Sagarinātās skujas (vislabāk — galotnītes) liek citu pie citas, pietinot ar stiepli. Vainaga noslēgumā, kad skujas vairs nevar pietīt, tukšajā vietā iesprauž mazus, ar stiepli apjoztus skuju pušķīšus. Noliek vainagu uz grīdas un no augšas apskatās, vai tas ir apaļš. Ja nepieciešams, izlīdušās skujas slīpi apgriež. Iesprauž svečturus vai sveces, kurās iekausēta paresna stieple. Tai jābūt pietiekami garai un slīpi nogrieztai, lai vieglāk izdurt cauri skujām un pamatnei. Stieples galus atliec, lai sveces neizgāztos. Vainaga apakšpusi nolīmē ar melnā ozola lapām vai dekoratīvu lenti.

Dekorēšanai var izmantot pērlītes, krelles, čiekurus, mežrozīšu augļus, riekstus, pīlādžus…Taču skuju vainags ir pietiekami skaists arī bez lielas un smalkas dekorēšanas.

Pavisam minimāli rotā vainagu, kas veidots no baltegļu zilganzaļajām skujām. Pietiek ar sniedziņu (to imitē īpašs aerosols), kādu sīku pērļu virtenīti un dažiem Paradīzes ābolīšiem.

Lai materiāli skuju vainagā stingrāk turētos, tos labāk uzdurt uz stieplēm un iespraust, nevis līmēt. Tā var iestiprināt arī čiekurus (stiepli aptin ap čiekura zvīņām).

Zaļajā dzīvības vainagā iederas arī ziedu vairumtirdzniecības bāzēs nopērkamie bukšu un lapegļu zari. Tos, tāpat kā skujas, attiecīgi sagarina un pietin ar tievu stiepli pie pamatnes.

Darba gaita

1. Vispirms no vairākām kopā savītām klūgām izveido stingru pamatni (vajadzīgā izmēra apli), notinot to ar stiepli. Klūgām ļauj izkalst, lai vainags vēlāk nemainītu savu formu.

2. Lai izveidotu pamatni vajadzīgajā biezumā, klūgu karkasu nopolsterē, ar auklu pietinot papardes vai sienu.

3. Polsterējumu aptin ar brūnu kreppapīru vai iepriekš nokrāsotu marles saiti. Vainaga apakšpusi nolīmē ar kaltētām melnā ozola lapām (tās ir vienīgās, kas nelūst) vai dekoratīvu lenti.

4. Iestiprina sveces, kurās iedurtas divas sakarsētas stieples. Veikalos, kur pārdod floristikas materiālus, var iegādāties arī iespraužamus svečturus. Resnākām svecēm tie ir gan zeltīti, gan sudraboti, tievākām svečturu izvēle pieticīgāka, tāpēc gadās nopirkt arī ne visai pievilcīgā tonī. Nekas — var pārkrāsot!

5. Kad svečturi vietā, var sākt līmēšanu. Vispirms pamatnei pielīmē lielākos elementus (piemēram, sūnu bumbiņas, čiekurus), tad — garākos un spilgtākos, pamazām pāriet uz mazākiem. Sāk ar virspusi, tad dekorē ārējo malu, visbeidzot — iekšmalu.

6. Nepārtraukti groza vainagu un skatās, lai visi līmētie materiāli iekļaujas akurātā aplī. Lai nerēgotos tukšumi un nespīdētu cauri pamatne, spraudziņas aizpilda ar sīkumiņiem — zīļu cepurītēm, kafijas pupiņām, pērlītēm, mežrozīšu auglīšiem.

7. Kad vainags gatavs, nolasa līmes diegus, nopūš ar «Glitter» laku. Birstošos materiālus var nopūst arī ar matu laku vai speciālu līmes aerosolu.

Sigitas Kliederes vārds «Praktiskā Latvieša» lasītājiem nav svešs, pirms vairākiem gadiem viņa mūsu žurnālā rakstīja par floristiku.

Savulaik Sigita mācījās Bulduros, tad gadus desmit strādāja par floristi dažādos salonos. Pēc tam studēja Sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskolā «Attīstība» un darbojās misijā «Pakāpieni», palīdzot nepilngadīgajām māmiņām krīzes situācijās. Tagad Sigita strādā Valsts jaunatnes iniciatīvu centrā par direktora palīgu sabiedrisko attiecību jautājumos.

Floristika joprojām ir viņas lielākais vaļasprieks. Skaistu un oriģinālu ziedu pušķi, tāpat arī Adventes vainagu, protams, var nopirkt arī ziedu salonā, taču paša gatavotam ir pavisam cita vērtība — uzskata Sigita. Viņai nav žēl atklāt dažus noslēpumus, dalīties savā pieredzē un idejās. Jo vairāk tāpēc, ka divus vienādus darbus izgatavot nav iespējams.

============================================

1. solis

Piesieniet floristu sitiepli ap vainaga pamatni, ar mezglu vainaga aimugurē, un nostipriniet galus.

2. solis

Piesieniet floristu stiepli pie vainaga un turiet to vainaga priekšpusē.

3. solis

Sagatavojiet vairākas čupiņas ar apmēram 15cm gariem zariņiem. Labāks izskats tiek panākts, ja tiek lietoti dažādi koku zariņi.

4. solis

Pielieciet pirmo zariņu buntīti pie pamatnes. Paņemiet stiepli no augšas, aptiniet apkārt uz iekšpusi, ap aizmuguri un atkal uz augšu no apakšas un pāri pār zariņiem, nostiprinot tos. Stieple atkal būs priekšpusē, katru reizi, kad pabeigsiet. Vainags vienmēr tiks griezts pulksteņa rādītāja virzienā. Stieple vienmēr pēc katra zariņu slāņa tiek apvīta ap tiem.

5. solis

Uzlieicet nākamo zaru čupiņu pa virsu pirmajai, pārliecinoties, ka ir paslēpta stieple, kas apvīta ap pirmajiem zariņiem. Aptiniet stiepli ap otro čupiņu tāpat, kā to darījāt pirmajā reizē.

6. solis

Turpiniet pievienot zariņu slāņus. Katru reizi izpildot norādījumus kā 4. solī, pārliecinieties, ka gan iekšējais, gan ārējais vainaga sāns arī ir apklāts tā, lai vainags izskatītots vienveidīgs.

7. solis

Turpinot, Jūs lēnām tuvosieties sākuma vietai. Turpiniet darboties, līdz Jūs gandrīz nemaz nevarat redzēt pamatni.

 

8. solis

Kad liekas, ka vairāk jau pievienot nevar, pabāziet pēdējo zariņu kātus zem pirmajiem zariņiem un pārliecinieties, lai stieple, kas apvij pēdējos zariņus nebūtu redzama.

Ja nepieciešams iebāziet dažās vietās papildus zariņus, lai vainags būtu vienmērīga biezuma.

 

9. solis

Kad vainags ir pabeigts, tas ir gatavs dekorēšanai, lai tiktu novietots uz galda vai pakarināts pie durvīm. Jums nevajadzētu spēt saskatīt, kur ir tā sāku


Ja vēlies nobalsot par šo rakstu, sūti SMS ar tekstu

TXT BALSS

uz numuru

1897


Nobalsots 1646 reizes


Maksa (0,36 LVL) ir pievienota telefona rēķinam vai atrēķināta no priekšapmaksas kartes.
Atbalsts: +37129469896 | zinuspice@gmail.com | Piedāvā fortumo.lv
IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 04 Novembrī 2010

Skatīts : 4938 reizes

Avots : http://merrychristmas.lv/2008/10/16/adventes-vainagi/

Birkas : vainagi, svecēm, Advents, vainagus, Adventes, Advente, sveces, ziemassvētku, vainags, skujām

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Godkārība un lepnums - trauksmainas apziņas maldi. Pietiek tik trauksmainumam pierimt un sāk izpausties dabas patiesās īpašības. Kaislības un rūpes rada apziņas trauksmainums. Pārvari savu trauksmainumu sevī, un tevī radīsies patiesā apziņa.
-- Huns Czi Čens

DJ Bacon Līgo Tusiņš 2021

  • Visi aktuālie video
  • 2 Oktobrī vēsturē

    Vai uzskatāt, ka klimata pārmaiņas var reāli apdraudēt Latviju?
    Atbildes: 49
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Katalogs | Kinofilm@LV