22 Novembrī, Piektdiena
Dzīve :

Adventes vainagam - jubileja! Pirmajā vainagā bija nevis četras, bet 23 sveces

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Dzīve » Interesanti

Palielināt Samazināt 22 Dec 2013 , 15:45

Adventes vainagam - jubileja! Pirmajā vainagā bija nevis četras, bet 23 sveces

Adventes vainagam, ar kuru Ziemassvētku gaidīšanas laikā rotājam parādes durvis, savas darbavietas un dzīvokļus, nav nemaz tik sena vēsture. Ja Ziemassvētku eglītei, kura pēc vienas no leģendām pirmo reizi uzstādīta Rīgā, ir vismaz 500 gadu sena vēsture, tad Adventes vainags ir daudz jaunāks – tikai 180 gadus vecs.

Šogad visiem tik labi zināmais Adventes vainags svin savu 180. dzimšanas dienu. Interesanti, ka pirmsākums tas nebija apļa, bet gan krusta formā un četru svecīšu vietā bija 23.

Jāteic, ka pirmais Adventes vainags bija acīmredzami savādāks nekā šodien redzamie – tam bija nevis četras, bet gan 23 svecītes, un tas nebija vis apļa, bet gan krusta formā.

Pirmo Adventes vainagu 1833. gadā Hamburgā (Vācija) izveidoja evaņģēliskās baznīcas garīdznieks Jānis Hinriks Vicherns, kurš bija nodibinājis tā saucamo Skarbo māju („Rauhe Haus”) – patversmi pabērniem un grūti audzināmiem pusaudžiem. Vicherns mēģināja šos bērnus pāraudzināt no nekārtīga uz kārtīgu dzīvesveidu. Viņa mērķis bija tos ievest „apsolītajā zemē”, kur valda kārtība, mīlestība un savstarpēja uzticība, raksta Latvijas katoļu baznīcas portāls katedrale.lv.

Uzsākot adventa laiku, mācītājs Vicherns 1833. gadā kopā ar saviem bāreņiem un pusaudžiem izpušķoja koka krustu ar egļu zariem un 23 svecēm, jo togad Adventes laiks ilga 23 dienas (pirmā Advente ir ceturtā svētdienā pirms 24. decembra vakara un tādēļ Ziemassvētku gaidīšanas laiks katru gadu atšķiras par pāris dienām). Tas bija pirmais Adventes vainags ne tikai Vācijā, bet arī pasaulē. Tā šī simboliskā tradīcija sāka savu garo ceļojumu pa dažādām Eiropas un aizjūras zemēm.

Kopš tā laika Advente ir tikusi svinēta dažādi. 23 raibās sveces ar laiku aizvietoja ar četrām baltām – svētdienas svecēm, bet pārējām Adventes dienām, izņemot svētdienas, piešķīra sarkanas sveces. Baltās sveces simbolizēja svētdienu – prieka un augšāmcelšanās dienu. Tāpat pamazām pušķoto koka krustu aizvietoja ar zaļu egļu zaru vītu vainagu, ko rotāja četras sveces – katrai Adventes svētdienai viena.

1833. gadā mācītājs Vicherns kopā ar saviem bērniem katru vakaru sapulcējās patversmes plašajā priekšnamā pie ar svecēm un egļu zariem izpušķotā krusta, kas bija pirmais Adventes vainags, un katru vakaru aizdedzināja vienu sveci. Nepagāja ilgs laiks, un šī ideja tika pārņemta un ieviesta draudzes dzīvē un atsevišķās ģimenēs. Tā Adventes vakari četru sveču gaismā kļuva par pārdomu vakariem un par sagatavošanos Ziemassvētkiem - Kristus dzimšanas svētkiem.

Šodien reti kurš vairs atceras Adventa vainaga izcelšanās vēsturi, bet visi zina, ka tam jābūt. Svētku gaidītāji ne tikai paši izgatavo un pērk Adventa vainagus, bet arī skatās, kādi tie padevušies kaimiņiem un rīko pat mācības, kā pareizi pagatavot Adventa vainagus. Arī Latvijā...

Līdz 25. decembrim, kad līdz ar pirmo Ziemassvētku atnākšanu arī beigsies Adventes laiks, ievērojamā latgaliešu katoļu priestera un sabiedriskā darbinieka Franča Trasuna (1864 - 1926) muzejā „Kolnasāta” Rēzeknes novada Sakstagala pagastā ir skatāma vietējā amatnieka Pētera Prikuļa darināto Adventes vainagu izstāde. Tajā arī var uzzināt, ka 2013. ir arī šī svētku simbola jubilejas gads.

Savukārt rīdzinieki var doties uz Pārdaugavu – Kandavas ielu, kur Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā līdz 5. janvārim ir skatāma izstāde „Pušķojam Ziemassvētkus”, kurā apskatāmi Adventes vainagi un dažādi Ziemassvētku rotājumi no dabas materiāliem. Šīs nedēļas nogalē – 21. un 22. decembrī - tur notiek arī Ziemassvētku rotājumu darināšanas paraugdemonstrējumi (pulksten 13.00) un meistarklases (pulksten 16.00), kā gatavot Ziemassvētku rotājumus. Tāpat LU Botāniskajā dārzā šajās dienās ir iespēja iegādāties gan svētku rotājumus, gan dažādus dabas materiālus to gatavošanai.

Iespējams, ka ar laiku arī Latvijas vārdu varēs ierakstīt Adventes vainagu vēstures grāmatā, jo pie mums top viens no lielākajiem Adventa vainagiem Eiropā, kuru mēs varam pagūt ne tikai aplūkot, bet arī izpušķot ar savu rotājumu līdz Zvaigznes dienai – 6. janvārim pie Skultes luterāņu baznīcas Limbažu novadā. Tur jau otro gadu pēc kārtas tapis Latvijā lielākais Adventes vainags. Ja pērn vainaga ārējais diametrs bija 19 metri, tad šogad tas jau sasniedzis 21 metru. To pie vietējās luterāņu baznīcas savijuši ne tikai baznīcēni, bet arī pārējie pagasta iedzīvotāji.




IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 22 Decembrī 2013

Skatīts : 1372 reizes

Avots : http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/139167/adventes-vainagam-aprit-180-jubileja-pirmaja-adventes-vainaga-bija-nevis-cetras-b

Birkas : vainagu, vainagam, Adventes, ziemassvētku, vainags, svin

(1 Balss)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Aizdomas, ja tās netiek izrādītas - drošības māte.
-- Fullers T.

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 22 Novembrī vēsturē

    Kas ir vissvarīgākais Tavā dzīvē?
    Atbildes: 128

    Turpinās cīņa ar un par pieminekļiem. Andreja Upīša pieminekļa liktenis šobrīd Rīgas domes rokās: to – pēc mākslinieka Ivara Drulles priekšlikuma – gatavojas pārzāģēt pa vertikāli. Nu tad – pārzāģēs vai nepārzāģēs? Šodien par to un citiem pieminekļiem runājam ar arhitektu Jāni Dripi un mākslas vēsturnieku Ojāru Spārīti.

    01 Novembrī 2024
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV