Tāpēc, lai ar drošu sirdi liktu kādu elektronisko ierīci zem eglītes, ieteicams izlasīt VAS «Elektronisko sakaru direkcijas» sagatavoto informāciju un padomus, kas būtu jāņem vērā iegādājoties elektroierīces no citām valstīm interneta veikalos.
• Jāatceras, ka traucējumus var radīt pat iekārtas, kas sākotnēji neizraisa aizdomas, piemēram, bērnu auklēšanas rācijas, ja tās nāk no reģioniem, kuros ir citādāks frekvenču plānojums nekā Latvijā, piemēram Āzijas vai ASV.
• Attiecībā uz mobilajiem telefoniem - Eiropā un ASV ir atšķirīgs joslu sadalījums to sakariem. Joslā, kura pie mums ir paredzēta publisko mobilo sakaru darbībai, ASV darbojas datu pārraides iekārtas un bezvadu telefoni. Lietojot šādas mūsu reģionam neatbilstošas iekārtas, pastāv iespēja, ka tās mūsu platuma grādos nestrādās.
• Parasti iekārtas, kuras nav paredzētas Eiropas Savienības tirgum, ir viegli identificējamas, jo nav apzīmētas ar «CE» marķējumu. Lai no tādām izvairītos, ieteicams pirms to iegādes pie tirgotāja noskaidrot, vai iekārtu drīkst lietot, kādi ir lietošanas ierobežojumi un vai tai ir CE marķējums, tātad vai tā ar savu darbību nav potenciāls traucējuma avots citiem.
• Radioiekārtu gadījumā ir jāņem vērā, ka arī ar CE zīmi marķētas atbilstošas radioiekārtas ne vienmēr ir lietojamas Latvijā vai arī kādā citā ES dalībvalstī. Arī ES dalībvalstīm ir atšķirīgs frekvenču pielietojums. Tās var neatbilst ES dalībvalsts Nacionālajam radiofrekvenču plānam vai arī to lietošanai attiecīgā vietā nav brīvu frekvenču joslu.
• Lai izvairītos no pārpratumiem, pircējam ir tiesības (Eiropas Savienības ietvaros) no tirgotāja saņemt informāciju par:
- iekārtas paredzēto lietošanu;
- valstīm, kur iekārtu drīkst lietot;
- to, kādi ir lietošanas ierobežojumi, tai skaitā, vai iekārtas lietošanai ir nepieciešama lietošanas atļauja,
- saskarnēm, kur elektronisko sakaru galiekārta pieslēdzama,
- par atbilstību direktīvai 1999/5/EK vai Ministru Kabineta 2007. gada notekumiem Nr. 561,- nosacījumiem, kas ir jāievēro, lai iekārtu lietojot tā būtu atbilstoša.
• Pērkot veikalā (arī internetā), kurš neatrodas ES dalībvalstu jurisdikcijā, ir lielāks risks nopirkt neatbilstošu iekārtu, jo šīs informācijas uz iepakojuma var nebūt. Tādā gadījumā ir jāpārliecinās, vai pārdevējs piedāvā iespēju atcelt darījumu, un, ja ierīce izrādās nelietojama, to atdot atpakaļ veikalam, lai saņemtu samaksāto naudu.
• Ar jautājumiem par iekārtu lietošanu un izplatīšanu aicinām vērsties Elektronisko sakaru direkcijā (esd@esd.lv). Ja zināms ir konkrēts modelis un ražotājs, ESD eksperti jums norādīs, vai šī iekārta ir Latvijā lietojama vai nav. Sīkāka informācija pieejama arī ESD mājas lapā.
Sakarā ar to, ka pastāv iespēja, ka šīs ierīces radīs traucējumus gan pašam piederošajām citām elektroierīcēm, gan apkārtējo sakariem, ir jānoskaidro to atbilstība Latvijas likumdošanai. Jāatceras arī tas, ka Latvijā ir aizliegti arī visa veida elektrosakaru slāpētāji jeb tā sauktie «džammeri». Pie tam par sakaru traucējumu radīšanu saskaņā ar likumu pienākas sods, kas fiziskām personām var sasniegt 250 latus, bet juridiskajām personām - pat 1000 latu. Parasti gadījumos, kad traucējumi ir izraisīti neapzināti, tiek izteikts brīdinājums.
VAS «Elektronisko sakaru direkcija» novēl visiem Latvijas iedzīvotājiem priecīgus Ziemassvētkus, un aicina būt atbildīgiem dāvanu sarūpēšanā!