Ar pareizi organizētas telpas palīdzību var radīt ne tikai harmonisku un omulīgu māju, bet arī interjeram piedēvēt ārstnieciskās īpašības. Tomēr ir jāievēro ''veselas mājas'' likumi.
1.likums - tikai
ekoloģiski materiāli
Centieties sekot Jūsu mājās
ekoloģiskajai tīrībai vēl celtniecības un remonta stadijā. Ieteicamāko
materiālu grupā ietilpst visi, kas mūs tuvina ''alām'': koks, salmi,
neapdedzinātais māls... Tālāk ekoloģisko materiālu sarakstā seko mālu
ķieģelis un nogulu izcelsmes dabas akmeņi. Savukārt metāla un stikla
reputācija nebūt nav nevainojama. Visu pārējo - betonu, dažādus
maisījumus, plastikātus un citu ''ķīmiju'' - izmantojiet pēc iespējas
mazāk. Īpaši jāizsargājas no materiāliem, kas satur fenolu (tas izraisa
galvassāpes, alerģiju un pazemina imunitāti) un formaldehīdu (tas
ietekmē reproduktīvos orgānus, elpošanas ceļus un CNS). Necenties savu
māju ''ietērpt'' saskaņā ar pēdējiem progresa panākumiem: daudz
prestižāk būs, ja to aprīkosi ar īstām dabas veltēm.
2.likums - dakteris vārdā Flora
Dzīvot starp augiem patīk daudzām saimniecēm, bet ne visa zina, ka no mājas augiem var pagatavot ārstnieciskos ''kokteiļus''. Tā, piemēram, dezinficējošas īpašības piemīt augiem, kas satur fitoncīdus, piemēram, baziliks, Pileja hipistess, ofiopogons, kardamons, roicisuss, spatifiliums u.c. Citi puķu podu augu nomierina nervu sistēmu, noņem galvassāpes, normalizē asinsriti (piemēram, visi labi pazīstama, ģerānija, tāpat smaržīgā pelargonija, lavanda un monstera) no tiem var izveidot burvīgu kompozīciju guļamistabai.
Ja jūsu dzīvoklī tomēr ir sintētiskie materiāli (tā visdrīzāk arī ir), to negatīvo mijiedarbību neitralizē puķes, kuras absorbē toksīnus no gaisa: smaržīgā dracēna, piperomija, roicisuss u.c. Augi, kuri labi ietekmē gremošanu, būs labi virtuvē: laurs, pelargonija, ka arī hlorofitums, kas lieliski attīra gaisu un absorbē smakas.
Darba vietu var iekārtot ar labi, izrotājot to ar melisas, piparmētru, mirtas, salvijas, monsteras vai gumijkoka attīrošo kompleksu. Izņemot ārstnieciskās īpašības, vairākumam no šiem augiem piemīt patīkama smarža, tātad pie visiem pārējiem efektiem vēl ir pievienojama aromterapija. Ja Jūs gribat, lai aromāts māja ir vēl spilgtāks un piesātinātāks, iegādājieties istabas rozi, kura Jums arī pie tam palīdzēs tikt galā ar hronisko nogurumu. Nu un, protams, neaizmirstiet par ''zaļo aptieciņu'': alveju, kuras palīdzēs iekaisumiem, kalanhoja - pret saaukstēšanos.
Likums Nr.3 - ārstnieciskās lietas
Princips tas pats - dabīgums. Dodiet priekšroku pītiem groziem nevis plastmasas konteineriem. Lietojiet dabīgus spalvu spilvenus, vienkāršus audumus (linu, katūnu, maisaudumu, neapstrādāto vilnu), pinumus - metāla žalūziju vietā utt. Dabīgas lietas ne tikai veselīgas ķermenim, bet tām arī piemīt īpaša enerģētika (it sevišķi, ja tās darinātas rokām vai mazā darbnīcā). Neatstājiet novārtā vietējā tirgus koka, pinumu un keramikas izstrādājumus. Lieciet godā lietas, kas nāk no ''vecmāmiņas pūra lādes'' - retro sīkumi no ģimenes arhīva padarīs māju siltu un omulīgu. Vienīgās ''dabas veltes'', no kurām derētu izvairīties, ir mednieku trofejas: nogalināto dzīvnieku āda un ragi, izbāzeņi utt. Lai cik skaisti tie neizskatītos, biolauks, kuru tie izstaro, nav labs cilvēkam.
Likums Nr.4 - radošā atmosfēra
Izšujiet spilvendrānas un sedziņas, zīmējiet gleznas vai batikojiet, lejiet sveces vai taisiet sauso ziedu kompozīcijas, pārtaisiet mēbeles un abažūrus. Tāpat var nodarboties ar māksliniecisko fotogrāfiju, kokgriešanu vai akmeņu apstrādi. Psihologi apgalvo, ka ar radošuma palīdzību var tikt galā ar tādu pretinieku kā sezonas depresija. Ja stress ir ņēmis virsroku, atslābinieties un izmēģiniet pagatavot ''ārstniecisko zīmējumu'' savai istabai. Sākumā uz papīru uzprojicējiet visu savu negatīvismu (paņemot papīru un zīmuļus. Vienkārši ''palaidiet vaļā roku'' lai tā brīvi var zīmēt abstraktas līnijas, visu - kas ienāk prātā). Turpiniet to darīt tik ilgi, kamēr sasprindzinājums no jums neatkāpsies - pat ja ar ķeburiem būs sazīmēta ne viena lapa vien. Pēc tam paņemiet tīru lapu, atcerieties detaļās vispatīkamāko notiku no savas dzīves - un zīmējiet tāpat, kamēr nepiepildīsiet ar krāsainajiem pierakstiem visu lapu. Tas zīmējums, kas Jums sanāks, arī būs ''ārstnieciskais'' objekts, kas rotās jūsu interjeru.
Likums Nr.5 - nekaitē
Šī frāze no Hipokrāta zvēresta pilnīgi piemērota arī mājas aprīkošanai, jo nelabvēlīga interjera iedarbību var salīdzināt ar nepareizo zāļu piemeklēšanu. Un, ja zāles var nedzert, tad no interjera tālu neaizbēgsi, tas pastāvīgi atradīsies Jūsu zemapziņā.
Ir vesela lietu rinda, no kurām būtu jāizvairās, ja jūs gribat, lai Jūsu māja būtu komfortabla. Pie tām pieder: sarežģītas arhitektūras formas, asi leņķi, tumšas, aukstas un pārāk spilgtas krāsas, sīku un raibu detaļu pārpilnība, pārāk liels spoguļu skaits, tieša, strauji vērsta gaisma (it sevišķi guļamistabā), ka arī nepietiekams apgaismojums. Nelietojiet interjerā gleznas vai plakātus, kuriem ir agresīvs un cietsirdīgs sižets, ar izķēmoto attēlojumu vai arī citas ''anomālijas'', pat ja tam ir mākslinieciska vērtība. Sekojiet, lai interjera priekšmeti, kuri rotā jūsu māju, nes labu pozitīvu enerģētiku (nepērciet lietotus kulta priekšmetus, kas līdzīgas afrikāņu maskām vai elkiem, šamaņu tamburīnus utt).
Vienvārdu sakot, atcerieties - lai mājā valdītu prieks un veselība, tai jābūt dabiskai!