25 Aprīlī, Ceturtdiena
Sievietēm :

Maz­pra­sī­gās lu­pī­nas

  • Facebook
  • Izdrukāt
  • Sazināties
  • Saites

Sievietēm » Dārzs

Palielināt Samazināt 25 Mar 2011 , 19:01

Maz­pra­sī­gās lu­pī­nas

Lat­vi­jā lu­pī­nas var uz­ska­tīt par dār­za bēg­lēm, jo tās bie­ži zied dzelz­ce­ļu uz­bē­ru­mos, mež­ma­lās un lauk­ma­lās, to­mēr šie zie­di var iz­dai­ļot arī dār­zus, ne­ie­gul­dot ta­jā īpa­ši lie­las pū­les.

Lu­pī­nas ir tau­riņ­zie­žu dzim­tas lakst­au­gi, ku­ri pat maz­vēr­tī­gā, skā­bā un smil­šai­nā aug­snē vei­do spē­cī­gus ce­rus un sak­ņu sis­tē­mu spēj laist pat pus­ot­ra met­ra dzi­ļu­mā. Sak­ņu gu­mi vei­do lie­lu or­ga­nis­ko ma­su un dod la­bu zaļ­mēs­lo­ju­ma efek­tu. De­ko­ra­tī­va­jā dārz­ko­pī­bā lu­pī­nas ie­cie­nī­tas krā­su kom­po­zī­ci­ju vei­do­ša­nai, ir maz­pra­sī­gas, bet ar sa­vu krāš­ņo iz­ska­tu ba­gā­tī­gi at­al­go dārz­ko­pi – daž­kārt uz­zie­dot pat di­vas rei­zes se­zo­nā.

Dār­zos sēj daudz­la­pu lu­pī­nas for­mas ar bal­tiem, ro­žai­niem, sār­tiem, oran­ži sār­tiem, tum­ši vi­o­le­tiem, vi­o­le­ti sār­tiem, vien­krā­su un div­krā­su zie­diem.

De­ko­ra­tī­vas un no­de­rī­gas

Lu­pī­nu ģin­tī (lu­pi­nos) re­ģis­trēts ap­mē­ram 200 su­gu – vien­ga­dī­gi vai daudz­ga­dī­gi au­gi, pu­skrū­mi, re­tāk krū­mi. Lu­pī­nām ir in­te­re­san­ta vēs­tu­re, jo par pu­ķēm vai­rāk ie­rasts ru­nāt es­tē­tis­kās ka­te­go­ri­jās, ta­ču lu­pī­nas ie­ce­ļo­ju­šas Lat­vi­jā pa­gā­ju­šā gad­sim­ta 30. ga­dos ne ti­kai dār­za iz­dai­ļo­ša­nai, bet arī aug­snes mēs­lo­ša­nai un lop­ba­rī­bai. Ša­jā lai­kā lu­pī­nas ti­ka at­zī­tas par la­bā­ko zaļ­mēs­lu kul­tū­ru, jo la­bi au­ga maz­vēr­tī­gās, skā­bās smilts aug­snēs. To spē­cī­gās sak­nes ar lie­la­jiem gu­miem uz­krā­ja aug­snē lie­lu or­ga­nis­ko ma­su un daudz no gai­sa sais­tī­tā slā­pek­ļa. Lat­vie­šu zem­nie­ki, kas au­dzē­ja lu­pī­nas zaļ­mēs­lo­ju­mam, tās bi­ja no­sau­ku­ši par smilts augš­ņu zel­ta au­gu. Lu­pī­nu grau­dos daudz ol­bal­tum­vie­lu un cie­tes, bet tie sa­tur arī dzīv­nie­kiem kai­tī­gus al­ka­lo­ī­dus, tā­pēc pirms iz­ba­ro­ša­nas spe­ci­ā­li jā­ap­strā­dā.

Lu­pī­nu uz­nā­ciens

Daiļ­dārz­nie­cī­bā lu­pī­nu uz­nā­ciens sā­kās pēc tam, kad ar to se­lek­ci­ju sā­ka no­dar­bo­ties pie­re­dzes ba­gā­tais dārz­nieks Džordžs Ra­sels (1857–1951) sa­vā dār­zā ne­tā­lu no Jor­kas (An­gli­ja). Dž.Ra­se­la diž­cil­tī­gās un ka­ra­lis­kās lu­pī­nas ir lie­la au­gu­ma šķir­nes, 80–100 cen­ti­met­ru (cm) un vai­rāk, tad, se­ko­jot mo­des ten­den­cēm, ra­dī­tas vai­rā­kas ma­za au­gu­ma lu­pī­nu sē­ri­jas jeb gru­pas, kas au­gu­mā ne­pār­sniedz 50cm. Da­žas pat iz­aug ti­kai 20–30 cm ga­ras. Tur­klāt šīs ma­zu­lī­tes pa­spēj iz­augt un krāš­ņi zie­dēt jau pir­ma­jā sēk­lu iz­sē­ša­nas ga­dā, vei­do­jot krāš­ņus, daudz­krā­sai­nus zie­dus. Šīs mi­ni­a­tū­ra au­gu­ma lu­pī­nas no­de­rī­gas gan da­žā­dos de­ko­ra­tī­vos stā­dī­ju­mos, gan au­dzē­ša­nai da­žā­da ti­pa kon­tei­ne­ros un po­dos, ku­rus pēc pa­ti­kas var iz­vie­tot da­žā­dās dār­za vie­tās. Mi­ni­a­tū­ro lu­pī­nu priekš­ro­cī­ba ir il­gā zie­dē­ša­na.

Au­dzē­ša­na

Lu­pī­nas pa­vai­ro ar sēk­lām. Vē­lams iz­rau­dzī­ties sau­lai­nu vie­tu, kur aug­sne ir ir­de­na un ūdens caur­lai­dī­ga, jo liels mit­rums lu­pī­nām nav va­ja­dzīgs. Šīs dai­ļa­vas sēj ie­spē­ja­mi ag­ri pa­va­sa­rī 2–4 cm dzi­ļu­mā. Lai pa­nāk­tu div­rei­zē­ju zie­dē­ša­nu, pēc no­zie­dē­ša­nas lu­pī­nām no­griež stub­lā­jus, un sil­tā ru­de­nī var at­kal prie­cā­ties par lu­pī­nu zie­diem.

Ja grib pa­vai­rot kā­du īpa­ši skais­tu stā­du, iz­man­to sprau­de­ņus. Pa­va­sa­rī no no­lū­ko­tā ce­ra at­da­la dzi­nu­mu ar ma­zu sak­ņu ga­ba­li­ņu un stā­da po­di­ņā pa­kai­šu kūd­ras un grants mai­sī­ju­mā. Dzi­nu­mu var ap­strā­dāt ar kā­du aug­ša­nas sti­mu­la­to­ru. La­bos ap­stāk­ļos jau­no au­gu jau pēc mē­ne­ša va­rēs stā­dīt dār­zā. Gla­bā­jot sa­vāk­tās pāk­stis, jā­at­ce­ras, ka žūs­tot sēk­las var iz­pla­tī­ties pat pie­cu met­ru at­tā­lu­mā.

Pa­vai­ro­ša­na

Lu­pī­nas pa­vai­ro ar sēk­lām, to šķir­nes gan ti­kai ar sprau­de­ņiem. Sē­ša­nu vis­la­bāk veikt ap­rī­ļa bei­gās vai mai­ja sā­ku­mā. Tā kā lu­pī­na ļo­ti slik­ti pa­cieš pār­stā­dī­ša­nu, jo tai ag­ri at­tīs­tās res­na, dzi­ļa miet­sak­ne, au­gi jā­sēj do­bē pa­lie­ko­šā vie­tā. Sēk­las sa­dīgst di­vās ne­dē­ļās, ne­pie­cie­ša­mī­bas ga­dī­ju­mā stā­dī­ju­mu re­ti­na (25–30cm at­tā­lu­mā). Jā­teic, ka daudz­la­pu lu­pī­nas (kaut arī daudz­ga­dī­gi au­gi) ir sa­mē­rā īs­mū­žī­gas, la­bi aug un krāš­ņi zied ap­mē­ram čet­rus ga­dus, pēc tam sāk pa­nīkt un aiz­iet bo­jā, tā­pēc stā­dī­jums re­gu­lā­ri jā­at­jau­no, stās­ta Na­ci­o­nā­lā bo­tā­nis­kā dār­za Lakst­au­gu flo­ras no­da­ļas asis­ten­te Il­ma Ne­re­ta.

Vie­ta dār­zā

Eks­per­te at­zīst, ka lu­pī­nām vē­la­ma sau­lai­na, gai­ša vie­ta un dzi­ļi sa­strā­dā­ta, caur­lai­dī­ga, ir­de­na, vi­dē­ji aug­lī­ga dār­za aug­sne. Sub­strā­ta ba­gā­ti­nā­ša­nai jā­iz­man­to ti­kai la­bi sa­da­lī­jies un no­stā­vē­jies kom­posts vai kūts­mēs­li, jo tās ne­cieš svai­gu or­ga­nis­ko mēs­lo­ju­mu.

Daudz­la­pu lu­pī­nas ir ziem­cie­tī­gas pu­ķes, to­mēr tām vē­lams ne­liels pie­se­gums, īpa­ši kail­sa­la lai­kā vai bez­snie­ga zie­mās. Lu­pī­nas uz­zied jū­ni­ja ot­rā pu­sē un tur­pi­na zie­dēt jū­li­jā – zie­dē­ša­na ilgst vi­dē­ji pus­ot­ru mē­ne­si. Daž­reiz iz­do­das pa­nākt to otr­rei­zē­ju zie­dē­ša­nu ru­dens pu­sē, ja lai­kus tiek no­griez­ti iz­zie­dē­ju­šie stub­lā­ji un ne­tiek pie­ļau­ta sēk­lu ie­nāk­ša­nās.

***

POPULĀKĀS SUGAS

No lie­lās su­gu ba­gā­tī­bas da­žā­dās val­stīs de­ko­ra­tī­va­jā dārz­ko­pī­bā vis­vai­rāk iz­man­to­tas šā­das vien­ga­dī­go lu­pī­nu su­gas:

L. an­gus­ti­fo­li­us,L. den­sif­lo­rus, L. hart­we­gii,L. hir­su­tus, L. lu­te­us,L. mu­ta­bi­lis, L. na­nus, L. pi­lo­sus,L. va­ri­i­co­lor,

No daudz­ga­dī­ga­jām lu­pī­nām pa­zīs­ta­mā­kās ir:L. ar­bo­re­us,L. pe­ren­nis,L. polyphyllus

Dārz­nie­ku uz­ma­nī­bu kopš 1826. ga­da īpa­ši pie­sais­tī­ju­si daudz­ga­dī­gā daudz­la­pu lu­pī­na L. polyphyllus, ku­ra arī vēl šo­dien ir pa­sau­lē iz­pla­tī­tā­kā lu­pī­nu su­ga.

Na­ci­o­nā­lā bo­tā­nis­kā dār­za Lakst­au­gu flo­ras no­da­ļas asis­ten­te Il­ma Ne­re­ta:

– Pa­sau­lē re­ģis­trē­tas ap­mē­ram 200 lu­pī­nu su­gas, kas vis­vai­rāk sav­va­ļā iz­pla­tī­ju­šās Zie­meļ­ame­ri­kas rie­tu­mu da­ļā, kā arī Vi­dus­jū­ras ap­gaba­lā. Lat­vi­jā tās ie­ce­ļo­ju­šas 20.gs. pir­ma­jā pu­sē un ti­ku­šas iz­man­to­tas gan dār­zu ap­stā­dī­ju­mos, gan lauk­saim­nie­cī­bā lop­ba­rī­bai un zaļ­mēs­lo­ju­mam. No­zī­mī­gā­ko vie­tu Lat­vi­jas de­ko­ra­tī­va­jā dārz­ko­pī­bā ie­ņem daudz­la­pu lu­pī­na – Lu­pi­nus polyphyllus. Tie­ši šī su­ga daudz­viet no dār­ziem veik­smī­gi pār­bē­gu­si sav­va­ļā, pa­tei­co­ties ba­gā­tī­gai sēk­lu at­ra­žo­ša­nai un maz­pra­sī­ga­jiem aug­ša­nas ap­stāk­ļiem. Daudz­la­pu lu­pī­nu krus­to­jot ar ci­tām su­gām, ir ie­gū­ti da­žā­di in­te­re­san­ti hib­rī­di. Lie­lis­kus pa­nā­ku­mus 20. gs. pir­ma­jā pu­sē gu­vis an­gļu dārz­nieks Džordžs Ra­sels. Vēl šo­dien dārz­kop­ju ap­rin­dās iz­pla­tī­ti Ra­se­la hib­rī­di, kas iz­ce­ļas ar zie­du lie­lo krā­sai­nī­bu. Tiem rak­stu­rī­gas blī­vas zied­ko­pas un iz­tu­rī­gi zie­di, ta­ču vai­ru­mā ga­dī­ju­mu au­gi ir īs­mū­žī­gi, pēc 3–4 ga­diem iet bo­jā. Mūs­die­nās sēk­lu šķir­ņu ka­ta­lo­gi pie­dā­vā da­žā­das jau­nas un in­te­re­san­tas šķir­nes, pie­mē­ram, ‘The Pa­ge’ – zie­di kar­mīn­sar­ka­ni; ‘The Go­ver­nor’ – div­krā­su zie­di, zi­li ar bal­tiem ga­liem; ‘Chan­de­lier’ – zie­di dzel­te­ni.

IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 25 Martā 2011

Skatīts : 4474 reizes

Avots : http://zinas.nra.lv/maja/dzivo-zali/44078-mazprasigas-lupinas.htm

Birkas : uzziedot, dārzkopi, ziedi, dārzus, ziediem, tauriņziežu, lakstaugi, dārza, lupīnas, dārzkopībā

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
{display:none;}
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Nedod solījumu, kad esi iekaisis. Neizlādē dusmas, kad esi apskurbis. Nekal plānus, kad tavu garu aizrāvusi iztēle. Nedomā par rītdienas darīšanām, kad esi noguris.
-- Huns Czi Čens

Ginesa rekords? Iespējams, tālākie vārti futbola vēsturē

  • Visi aktuālie video
  • 25 Aprīlī vēsturē

    Vai jūsu paziņu lokā atrodas kāds, kurš nemaksā nodokļus?
    Atbildes: 49

    „Lai karš beigtos, Krievijai tas jāzaudē,” Davosas forumā teicis Vācijas kanclers Olafs Šolcs, „tāpēc mēs piegādāsim Ukrainai bruņojumu ciešā komunikācijā ar mūsu partneriem.” Šķiet, viens no cerīgākajiem paziņojumiem. Šodien Vācijā acīmredzot tiks apstiprināts jauns aizsardzības ministrs – Boriss Pistoriuss, kuru vieni dēvē par klasisko vācu sociāldemokrātu raudzes politiķi, citi raugās uz viņu ar piesardzību, tomēr atzīst, ka diez vai ministrs pieņems lēmumus, kas nebūs saskaņoti ar Šolca politisko pozīciju. Ja Šolca pozīcija ir tāda, kādu viņš parādīja Davosā, tad nacistiskās Krievijas noorganizētā šausmu nakts varētu iet uz rīta pusi.

    19 Janvārī 2023
    Elita Veidemane

    Eiduka prestižajā 'Tour de Ski' sasniedz karjeras labāko rezultātu slēpojumā klasiskajā stilā

    Наша команда искусных исполнителей приготовлена выдвинуть вам передовые системы утепления, которые не только гарантируют долговечную протекцию от холодильности, но и подарят вашему жилищу стильный вид.
    Мы эксплуатируем с современными строительными материалами, заверяя постоянный срок службы службы и превосходные решения. Изоляция наружных стен – это не только сокращение расходов на подогреве, но и ухаживание о окружающей природе. Экологичные инновации, каковые мы внедряем, способствуют не только личному, но и поддержанию природных ресурсов.
    Самое основное: <a href=https://ppu-prof.ru/>Утепление фасада дома снаружи цена</a> у нас стартует всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое превратит ваш домик в истинный приятный корнер с минимальными затратами.
    Наши достижения – это не только изоляция, это образование пространства, в где каждый член символизирует ваш личный образ действия. Мы берем во внимание все твои потребности, чтобы преобразить ваш дом еще более дружелюбным и привлекательным.
    Подробнее на <a href=https://ppu-prof.ru/>ppu-prof.ru</a>
    Не откладывайте заботу о своем квартире на потом! Обращайтесь к экспертам, и мы сделаем ваш обиталище не только теплым, но и стильным. Заинтересовались? Подробнее о наших работах вы можете узнать на нашем сайте. Добро пожаловать в мир гармонии и стандартов.

    Komentē    ppu-prof_ea
    18 Janvārī 2024, 11:58
    Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV