1. Iepērcieties pēc saraksta
Lietderīgas iepirkšanās pamatā ir plānošana. Lai veikalā neapjuktu no dažādiem piedāvājumiem un iegādātos tieši to, kas nepieciešams, pirms iepirkšanās ir jāsastāda nepieciešamo pirkumu saraksts un veikalā pie tā jāpieturas. Sarakstam jāatspoguļo jūsu ģimenes pārtikas produktu vajadzības tuvākajām ēdienreizēm, tādēļ pirms saraksta izveides nepieciešams saplānot arī ģimenes maltītes, piemēram, nedēļai uz priekšu. Iepirkšanās pēc saraksta būtiski samazina impulsīvu pirkumu varbūtību. Ja katru reizi, dodoties uz veikalu, iepirkumu groziņā ieliksiet kādu ārpuskārtas sīkumu, mēneša laikā tie veidos būtisku naudas summu. Tādēļ jāuzmanās, lai našķi un ārpuskārtas pirkumi ar laiku nepārtaptu par regulāriem pirkumiem. Tikai tas vien, ka kaut kas ļoti garšo, nenozīmē, ka šis produkts jāiegādājas katru reizi, kad esat veikalā.
2. Pierakstiet savus izdevumus un cenas
Parasti ģimenēm, kas pirmoreiz pievēršas savu izdevumu uzskaitei, vislielāko pārsteigumu sagādā tieši tēriņi pārtikai. Nereti mēs uzskatām, ka ēdienam tērējam daudz mazāk nekā patiesībā, jo uz pārtikas veikalu ejam bieži un katrā reizē neiztērējam lielas naudas summas. Tikai regulāri pierakstot savus tēriņus, jūs varēsiet sekot līdzi saviem izdevumiem un novērtēt to atbilstību plānotajam budžetam. Savukārt zinot to, cik un kam tieši tērējat, varēsiet pārveidot savu ēdienreižu plānu un iepirkumu sarakstu tā, lai iepirktos pēc iespējas izdevīgāk un lietderīgāk. Tāpat dažādu produktu cenu uzskaite ļaus jums izvērtēt, vai veikala piedāvātā akcijas cena patiesi ir izdevīga, un salīdzināt preču cenas dažādos veikalos.
3. Nosakiet plānoto pirkuma summu
Pārtikas produktu iegādes plānošana nozīmē ne tikai iepirkumu saraksta sastādīšanu un tēriņu pierakstīšanu, bet arī izdevumu plānošanu uz priekšu. Nosakot maksimālo tēriņu summu pārtikai tuvākās nedēļas un mēneša laikā, jūs sevi motivēsiet meklēt veidus, kā tajā iekļauties. Līdz ar to tas ir arī efektīvs veids, kā ierobežot impulsīvus pirkumus, kas rada risku neiekļauties plānotajā budžetā.
4. Neiepērcieties tukšā dūšā
Izsalkums pārtikas veikalā ir drošs garants tam, ka iepirkumu grozā ieliksiet daudz vairāk preču nekā nepieciešams. Īpašu kārdinājumu radīs produkti, kas labi smaržo un izskatās. Tādēļ centieties uz pārtikas veikalu doties tad, kad izsalkums ir remdēts. Tas ļaus saglabāt vēsu prātu un iegādāties tos produktus, kas tiešām nepieciešami, nevis konkrētajā mirklī šķiet viskārdinošākie.
5. Salīdziniet cenas par kilogramu vai litru
Svarīga ir ne tikai kāda produkta iepakojuma cena, bet arī tas, cik daudz produkta par iztērēto naudu tiek iegūts. Peļņas nolūkos daudzi ražotāji ierasto 200 gramu vietā piedāvā 180 gramu iepakojumus, kas bieži vien maksā tikpat, cik blakus esošs cita zīmola produkts 200 gramu paciņā. Arī salīdzinot dažādu izmēru iepakojumu izmaksas, cena par kilogramu vai litru dos lielāku priekšstatu par izdevīgāko pirkumu. Daudzi veikali jau šobrīd zem produktu cenas piedāvā informāciju arī par cenu kilogramā vai litrā.
6. Nepētiet produktus, kurus neplānojat pirkt
Visi neplānotie pirkumi notiek tā rezultātā, ka pircējs ir apskatījis, aptaustījis, pasmaržojis vai pagaršojis ko tādu, kas ir radījis pozitīvas emocijas. Jo vairāk uzmanības jūs pievēršat kādam produktam, jo lielāka ir varbūtība, ka to nopirksiet. Veikalnieki šo apstākli izmanto, jūsu ceļā novietojot stendus ar produktiem, kas plašākā izvēlē pieejami citā veikala daļā, kur jūs, iespējams, nemaz neplānojat doties, - piemēram, cepumu stends pie ieejas veikalā, saldumi pie kases, vīna pudele un vīnogas siera stendā u.tml. Ja šie produkti nav iepirkumu sarakstā, nepievērsiet tiem uzmanību. Īpaši uzmanieties, gaidot rindā pie kases - tieši tur pircēji veic visvairāk spontāno pirkumu.
7. Plānojiet savu maršrutu
Lielos pārtikas veikalos ir līdzīgs preču plauktu izkārtojums - svaigie produkti (gaļa, piena produkti, dārzeņi, maize) atrodas gar veikala perimetru, savukārt pārstrādāta pārtika atrodas plauktos veikala vidusdaļā. Nav noslēpums, ka gatavot maltītes pašam ir ne tikai veselīgāk, bet arī lētāk. Tādēļ, ja vēlaties ietaupīt, samaziniet pārstrādātas, pagatavotas un safasētas pārtikas iegādi un izvēlieties preces no stendiem, kas izvietoti gar veikala sienām. Ieejot veikalā, sākumā piepildiet savu grozu ar produktiem no svaigo produktu stendiem un tikai tad dodieties pie plauktiem veikala vidusdaļā.
8. Eksperimentējiet
Tie produktu zīmoli, kurus veikals vēlas pamudināt jūs iegādāties, parasti veikala plauktos tiek izvietoti acu augstumā. Tādēļ, salīdzinot cenas, neaizmirstiet apskatīti produktus arī zemākajos un augstākajos veikala plauktos. Ja vēlaties ietaupīt uz pārtikas iegādes rēķina, esiet gatavs eksperimentēt un, piemēram, iemīļotā piena zīmola vietā izmēģināt citu, ja tas ir lētāks. Ja izvēlētā alternatīva jūs neapmierinās, vienmēr varēsiet atgriezties pie jau ierastā zīmola. Tāpat paturiet prātā to, ka arī dažādas produktu grupas ir savstarpēji aizstājamas - zivs vietā vakariņās varat pagatavot vistu, bet rīsu vietā izvēlēties kartupeļus vai dārzeņus, ja tie noteiktā sezonā ir lētāki vai arī tiem ir akcijas cena.
9. Izmantojiet akcijas un atlaides
Pārtikas veikalos dažādas akcijas un atlaides jau kļuvušas par pašsaprotamu ikdienas parādību. Tomēr pircējiem ir jābūt modriem, lai veikala piedāvājumi tiešām kalpotu par iespēju ietaupīt, nevis par pamatu nelietderīgiem pirkumiem. Akcijas un atlaides pārtikas veikalos jāizvērtē kritiski. Izvēloties preci ar atlaidi, ir nepieciešams pārliecināties, ka cita, līdzīga prece bez atlaides nav lētāka un iegādei izdevīgāka. Bieži vien uz īpašiem plauktiem veikalos tiek izvietoti produkti ar atlaidēm, tomēr ne vienmēr tā ir izdevīgākā izvēle šajā produktu kategorijā. Tāpat veikali atsevišķiem produktiem mēdz pielikt atšķirīgas, krāsainas cenu zīmes - tās ne vienmēr nozīmē atlaidi un var tikt izmantotas tikai uzmanības pievēršanai. Par akcijas cenām varat uzzināt vēl pirms došanās uz veikalu, izpētot informāciju pārtikas veikalu interneta vietnēs vai bukletus, kas saņemti pastkastītē. Šādi atlaides varēsiet ņemt vērā, jau plānojot ģimenes ēdienreizes un sastādot iepirkumu sarakstu.
10. Ratu vietā izvēlieties groziņu
Jo lielāks iepirkumu groza izmērs, jo mazāks jums šķitīs tajā ielikto produktu apjoms un lielāka būs varbūtība, ka vēlēsieties tajā ielikt kaut ko papildus. Ja nepieciešamo produktu saraksts ir īss, ratiņu vietā izmantojiet iepirkumu groziņu.
11. Iepērcieties retāk
Jo retāk jūs iegriezīsieties veikalā, jo mazāk iespēju pirkt un tērēt sev sagādāsiet. Tādēļ vairāku mazu veikala apmeklējumu vietā organizējiet pārtikas iegādi, piemēram, reizi nedēļā. Iepērkoties retāk, arī pirkumu saraksta sastādīšana kļūs par nepieciešamību, lai saplānotu ēdienreizes vairākas dienas uz priekšu. Turklāt šādā veidā jūs ietaupīsiet arī laiku un izmaksas benzīnam, ja lietojat auto, lai dotos uz veikalu.
12. Pērciet vairumā
Izmantojiet akcijas, lai veidotu dažādu produktu krājumus par izdevīgu cenu. Piemēram, akcijas ietvaros varat iegādāties vairākas zobu pastas tūbiņas vai makaronu pakas, jo šie produkti nebojājas un ir viegli uzglabājami. Speciālisti iesaka "rezerves" produktus noglabāt tur, kur tie nav redzami ikdienā, jo pretējā gadījumā radīsies maldīga pārpilnības ilūzija un iegādātie produkti tiks izmantoti nelietderīgi. Atcerieties, ka svaigu pārtiku uzglabāt ilgāk iespējams, to sasaldējot vai uzglabājot ledusskapī jau termiski apstrādātu. Meklējiet iespējas iegādāties produktus vairumtirdzniecības bāzēs vai vairumā tieši no ražotājiem (piemēram, kartupeļu maisu nakts tirgū pie Rīgas Centrāltirgus vai no kādas zemnieku saimniecības). Ja jūsu ģimene nespēj patērēt visu iegādāto, meklējiet iespējas sadarboties ar radiem, draugiem vai kaimiņiem, sadalot iegādāto.
13. Pārbaudiet čeku
Pēc pirkuma veikšanas, neatejot no kases, pārbaudiet jums izsniegto čeku - vai pareizi norādītas preču cenas un piemērotas visas atlaides, klienta kartes priekšrocības u.tml. Nereti veikalu kases sistēmās rodas kļūdas dažādu atlaižu vai akcijas cenu nolasīšanā. Jums ir tiesības lūgt pārbaudīt preces cenu un kļūdas gadījumā saņemt atpakaļ pārmaksāto naudas summu.
14. Iepērcieties vienatnē
Kad iepērkaties kopā ar visu ģimeni, pastāv liela varbūtība, ka katrs no ģimenes locekļiem iepirkumu grozā iemetīs kādu neplānotu produktu - piemēram, bērniem sakārosies našķus. Turklāt sarunas ar pārējiem ģimenes locekļiem novērsīs jūsu uzmanību. Tomēr kopīga iepirkšanās var izvērsties arī par pozitīvu pieredzi, ja visi ģimenes locekļi pirms tās būs piedalījušies maltīšu plānošanā un iepirkumu saraksta sastādīšanā. Tad veikalā iespējams darboties kā vienotai komandai un pat sadalīt pienākumus par dažādu produktu sagādi, tādējādi saīsinot veikalā pavadīto laiku. Tāpat, ja kāds no ģimenes locekļiem uz veikalu devies ārpus kārtas, lai iegādātos kādu trūkstošu produktu, par to laikus jāinformē pārējie, lai pirkums netiktu veikts divreiz.
15. Pievērsiet uzmanību mūzikai
Daudzi no mums nemaz nenojauš, cik liela nozīme ir mūzikai, kas iepirkšanās laikā skan veikalā. Lēna, relaksēta mūzika var mums likt veikalā uzkavēties ilgāk un līdz ar to - iegādāties vairāk. Tādēļ esiet modri un neļaujiet veikalā skanošajai mūzikai jūs iespaidot. Atvēliet konkrētu laika brīdi iepirkumu veikšanai un centieties tajā iekļauties.