7 Februārī , Otrdiena
Dzīve :

Noskaidroti izplatītākie uzvārdi Latvijā

 • Facebook
 • Izdrukāt
 • Sazināties
 • Saites

Dzīve » Interesanti

Palielināt Samazināt 19 Jan 2023 , 14:49

Noskaidroti izplatītākie uzvārdi Latvijā

2021. gadā visizplatītākie uzvārdi starp Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem bija Ivanovs/-a (11 000 personu) un Bērziņš/-a (10 000 personu), liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2021. gada tautas un mājokļu skaitīšanas dati.

Ap astoņiem tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju uzvārds ir Kalniņš/-a un Ozoliņš/-a. Virs pieciem tūkstošiem personu ir uzvārds Jansons/-e, Ozols/-a, Liepiņš/-a, Krūmiņš/-a un Vasiļjevs/-a. Izplatītāko uzvārdu vidū retāk sastopami (virs 1000 personu) ir Millers/-e, Zālītis/-e, Dmitrijevs/-a, Antonovs/-a un Gūtmanis/-e.

Izplatītāko uzvārdu vidū visvairāk floras un faunas

Izplatītāko uzvārdu vidū visvairāk ir floras (Bērziņi, Liepiņi, Ozoliņi, Ozoli, Eglīši/Eglītes, Kārkliņi, Kļaviņi, Vītoli utt.) un faunas (Baloži, Vanagi, Lāči, Brieži, Cīruļi, Gulbji, Sokolovi, Volkovi, Orlovi) semantiskās izcelsmes vārdi, kā arī antroponīmiskas izcelsmes uzvārdi (Ivanovi, Jansoni, Vasiļjevi, Petrovi). Retāk sastopami ir toponīmiskas cilmes (Avotiņi, Garkalni, Salas, Cēsnieki) un ar amatiem saistīti uzvārdi (Arāji, Kalēji, Kapteiņi).

Izplatītākie uzvārdi Rīgā 2021. gadā bija Ivanovi (3 842), Bērziņi (2 711) un Kalniņi (2 259). Arī Zemgalē izplatītākie bijuši Ivanovi (821), Bērziņi (765) un Kalniņi (758). Vidzemē bez Rīgas izteikti izplatītākais uzvārds ir bijis Bērziņi (4 846), tāpat bieži sastopami arī Kalniņi (3 696) un Ozoliņi (3 254), savukārt Kurzemē – Jansoni (1 701), Bērziņi (1 349) un Freimaņi (1 050). Latgalē trīs izplatītākie uzvārdi bijuši Ivanovi (3 028), Vasiļjevi (1 321) un Bogdanovi (1 252).

Bez iepriekšminētajiem trīs izplatītākajiem uzvārdiem Vidzemē bieži sastopami bijuši arī Vītoli un Pētersoni, Zemgalē – Kļaviņi, Baltmaņi un Krūmiņi. Latgalē sastopama plaša uzvārdu daudzveidība un atsevišķos novados izplatītākie bijuši arī Dzalbi, Andžāni, Vaivodi, Kokoreviči, Logini, Ločmeļi un citi. Uzvārdu daudzveidība novērojama arī Kurzemē, kur izplatīti bijuši arī Andersoni, Zuļģi, Pūķi, Braži, Amoliņi, Brūkļi un citu uzvārdu pārstāvji.

Unikāli uzvārdi (tikai vienai personai, neapvienojot dzimtes) ir 80 tūkstošiem Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju, savukārt uzvārdi, kas piešķirti tikai divām personām, ir 30 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju.

Latgalē un Kurzemē novērojamas teritorijas ar izteiktu viena uzvārda koncentrāciju iedzīvotāju vidū

Lai arī iedzīvotāju iekšējās migrācijas rezultātā uzvārdi retāk ir piesaistīti konkrētai dzimtas izcelsmes vietai, tomēr Latgalē un Kurzemē ir atsevišķas teritorijas ar izteiktu viena uzvārda koncentrāciju iedzīvotāju vidū – vairāk par pusi no Latvijas iedzīvotājiem ar šo uzvārdu dzīvo attiecīgajā teritorijā. Latgales pusē koncentrējušies 60 % Latvijā dzīvojošo Petkunu, 61 % Adijānu un 55 % Šņepstu, kā arī Petkunes (76 %), Tumaševičas (65 %) un Adijānes (61 %). Savukārt Kurzemes pusē koncentrējušies 69 % Niedolu, 54 % Jaunzemju un 59 % Siksnu. Tāpat arī Strazdes (60 %), Kupšes (60 %) un Lankas (60 %).

Plašāku informācija par izplatītākajiem vārdiem un uzvārdiem, kā arī iedzīvotāju skaitu, dzimumu un vecumu, migrāciju, etnisko sastāvu, mājsaimniecību lielumu, ģimenes tipiem, izglītības līmeni, ekonomisko aktivitāti, mājokļiem iespējams apskatīt grāmatā Latvijas 2021. gada tautas un mājokļu skaitīšanas galvenie rezultāti.

 

IESKATIES!

Materiāls publicēts sadarbībā ar vietni

Ievietots : 19 Janvārī 2023

Skatīts : 42 reizes

Avots : https://www.tvnet.lv/7694438/noskaidroti-izplatitakie-uzvardi-latvija

Birkas : uzvārdu, uzvārds, uzvārdi

(Balsu nav)
"Ziņu Spice" rekomendē
Komentāru pagaidām nav. Esi pirmais !
Visi smaidiņi
Ziņu Spice neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Ziņu Spice patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju, kā arī dzēst neatbilstošos komentārus.
Komentāru noformēšana

Visas vecas lietas appel, arī vecas patiesības, - spodrināt vajga; dažas sarūs, - izmest vajga.
-- Rainis

Cilvēki sajūsmā par "Midsomeras slepkavības" Bārnabija uzrunu latviešiem

 • Visi aktuālie video
 • 7 Februārī vēsturē

  Vai jūsu paziņu lokā atrodas kāds, kurš nemaksā nodokļus?
  Atbildes: 48

  „Lai karš beigtos, Krievijai tas jāzaudē,” Davosas forumā teicis Vācijas kanclers Olafs Šolcs, „tāpēc mēs piegādāsim Ukrainai bruņojumu ciešā komunikācijā ar mūsu partneriem.” Šķiet, viens no cerīgākajiem paziņojumiem. Šodien Vācijā acīmredzot tiks apstiprināts jauns aizsardzības ministrs – Boriss Pistoriuss, kuru vieni dēvē par klasisko vācu sociāldemokrātu raudzes politiķi, citi raugās uz viņu ar piesardzību, tomēr atzīst, ka diez vai ministrs pieņems lēmumus, kas nebūs saskaņoti ar Šolca politisko pozīciju. Ja Šolca pozīcija ir tāda, kādu viņš parādīja Davosā, tad nacistiskās Krievijas noorganizētā šausmu nakts varētu iet uz rīta pusi.

  19 Janvārī 2023
  Elita Veidemane

  Hercoga Jēkaba iekšzemes ūdensceļu plāns

  Paldies par aizrādījumu - kļūme izlabota !

  Komentē    Admin
  28 Janvārī 2014, 18:31
  Ārstniecības augi Latvijā | Пик известий | Tiek izmantotas uCoz tehnoloģijas | Kinofilm@LV