Cukurs, kviešu miltu produkti, tauki, gala un alkohols dara zarnu darbību kūtru, turpretī šķiedrvielas augļos, dārzeņos un pilngraudu produktos zarnu darbību veicina. Ja iemesls nav uzturs, tad vēdera aizcietējumu var radīt stress, laika pārbīde, vēdera neiztukšošana, kad pēc tā ir vajadzība, un neierasta vide.
Ja aizcietējums ir ilgstošs, tad noteikti jāvēršas pie ārsta, lai noteiktu iespējamos cēloņus, piemēram, hemoroīdus, audzējus, zarnas divertikulus, tas ir, iekaisušus maisveida izspiedumus kuņģa-zarnu traktā. Aizcietējumi var rasties arī kā blakusparādības, lietojot atsevišķus medikamentus (piemēram, opiātus). Zarna pielāgojas hormonāliem nosacījumiem arī grūtniecības laikā vai menstruālā cikla otrajā pusē. Obstipācija var pavadīt diabētu, kā arī virkni neiroloģisku pamatslimību, piemēram, izkaisīto sklerozi vai Parkinsona slimību, ar aizcietējumu var saistīties arī psihiski stāvokļi, piemēram, anoreksija vai depresija.
Kā zarnas atkal sāk darboties
Ja ārsta apskates laikā
neviena slimība atklāta netiek, tad pret aizcietējumiem varētu būt
iedarbīgi dažādi pasākumi, kas atkal pilnībā atjaunotu bakteriālo
veselību. Izjūtot pat vismazāko nepieciešamību iztukšot vēderu,
nekavējieties doties uz tualeti — neatstājiet šo signālu neievērotu!
Bieži vien paiet stundas, līdz apspiestā vajadzība atkal atgriežas.
Ēdiet daudz vairāk šķiedrvielu — atļaujieties bagātīgas brokastis, kurās būtu pilngraudu produkti un kviešu klijas. Šīs šķiedrvielas tad jau no paša rīta aktivizēs zarnu darbību. Augļi, dārzeņi un jogurts visas dienas garumā ari rosina zarnu darbību. Izdzeriet dienā divus trīs litrus bezalkoholiska šķidruma — sāciet ar glāzi vārīta, remdena ūdens no rīta tukšā dūšā. Gremošanas regulēšanai ir ļoti svarīgi dzert daudz, jo tikai tādā veidā šķiedrvielas var saistīt šķidrumu un palielināt fekāliju masu.
Rūpējieties par pietiekamu kustību daudzumu. Tas, kurš daudz sēž, «saspiež» zarnas. Zarnu muskulatūrai ne tikai jānodarbojas ar barības masas transportēšanu, bet «ilgsēdētāju» un ari šauru, apžņaugtu drēbju valkātāju zarnās jāpārvar ļ mākslīgi radītā šaurība. Tādējādi var rasties barības atlieku sastrēgurns resnajā zarnā. Turpretim, ja ķermenim atrodoties kustībā, piemēram, skrienot, vēdera muskuļu veiktās masāžas dēļ zarnas tiek aktivizētas.
Parūpējieties par zarnām, ēdot mazāk tauku un gaļas. Izvairieties no melnās tējas, šokolādes, ēdiena ar magonēm, banānu, sarkanvīna, kakao un kviešu miltu produktu lietošanas uzturā. Arī alkohols un nikotīns veicina aizcietējuma rašanos. Lai novērstu aizcietējumu, lieto arī dabiskus caurejas līdzekļus (laksantus), ko var nopirkt aptiekā.
Vispiemērotākie caurejas līdzekli ir tie, kas darbojas tieši tāpat kā balastvielas. Pie tiem pieskaitāmas šķīstošu balastvielu kombinācijas (piemēram, kviešu klijas, linsēklas) vai arī prebiotikas (laktuloze, inulīns, guarāna un uzbriestoši līdzekļi, piemēram, Psyllium).
Lietojot uzbriestošās vielas un prebiotikas, ir svarīgi dzert daudz šķidruma, vislabāk ūdeni, uzbriestošās vielas bez pietiekama šķidruma daudzuma ir kaitīgas un var izraisīt zarnu aizsprostošanos. Ja lietojat kādu uzbriestošu līdzekli, atcerieties, ka tā iedarbība ir lēna. Tādēļ lietojiet to vismaz nedēļu.
Klasiskos laksantus uz sintētisko bioloģiski aktīvo vielu, piemēram, antrahinonu un difenolu bāzes, vajadzētu lietot tikai izņēmuma gadījumā. Tie veicina šķidruma rašanos zarnās, kas vienlaikus varētu izraisīt kālija trūkumu. Tas stāvokli bieži vien vēl tikai pasliktina.